Author Topic: Povezivanje motora sa kontrolerom?  (Read 4558 times)

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Povezivanje motora sa kontrolerom?
« on: February 15, 2010, 04:52:38 PM »
Stigao mi je kontroler, koji na jednom kraju ima trožilni kabl za povezivanje sa prijemnikom, i crvenu + i crnu - žicu za povezivanje sa baterijom. Na drugom kraju nalaze se tri crvene žice, koje na samom kontroleru imaju oznake A, B i C. Pitanje je koja od ovih žica se povezuje sa crvenom, crnom i žutom žicom sa motora?
Da li je bitno u koju se stranu okreće motor, u levu ili desnu?

Pozdrav.


Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Povezivanje motora sa kontrolerom?
« Reply #1 on: February 15, 2010, 05:18:55 PM »
Samom motoru nije bitno u koju stranu se okreće, ali je to bitno elisi. Zato treba da se motor okreće u smeru kazaljki na satu za desne elise, a u smeru suprotnutom od kazaljki na satu za leve elise.
Ta konvencija je ostala od prave avijacije, gde se okretanje elise posmatra iz kabine. Pa, elise čiji krakovi promiču u desno, posmatrano iz kabine aviona, su desne elise, a one druge - leve.

Tri debele žice koje idu iz kontrolera na motor spoj kako ti je najzgodnije. Ako ti se motor okreće u nepoželjnu stranu, zameni bilo koje dve međusobno, i sve će biti u redu.

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Povezivanje motora sa kontrolerom?
« Reply #2 on: February 16, 2010, 04:02:08 PM »
Najvaznije je da srednja zica na kontroleru ide na srednju na motoru.Jer ako drugacije uradis motor ce poceti da se treska a nece se pokrenuti al zato regler pocne veoma brzo da se greje (moze i da crkne) .Sve zavisi za sta si planirao ovaj set!? dal kod jedrilica,trenera... gde je motor na nosu ili kod modela tipa easy star i drugi gde je motor na ledjima i koristi push por propelere??

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Povezivanje motora sa kontrolerom?
« Reply #3 on: February 16, 2010, 05:46:32 PM »
Enese, to što pričaš o srednjoj žici, nema ama baš nikakve veze (nene).

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Povezivanje motora sa kontrolerom?
« Reply #4 on: February 16, 2010, 07:03:46 PM »
Gosn Lazo kod mene do sad tako bilo da ako se srednja zica na motoru i srednja na regleru ne povezu jedna sa drugom a ove druge 2 nema veze kako motor nece da radi! do sada je bilo da menjanjem mesta kod reglera i motora leva na desnu i desna na levu menja se i smer obrtaja motora! A ukoliko se srednja sa motora stavi na levu ili desnu reglera motor nece da radi! trese se svo vreme a regler se greje do usijanja.Neznam mozda gresim ali do sada je tako bilo.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Povezivanje motora sa kontrolerom?
« Reply #5 on: February 16, 2010, 07:11:34 PM »
Grešiš grešiš.
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Nikola pantLA

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 70
Re: Povezivanje motora sa kontrolerom?
« Reply #6 on: February 16, 2010, 07:22:51 PM »

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Povezivanje motora sa kontrolerom?
« Reply #7 on: February 16, 2010, 07:43:39 PM »
Idem sad da probam  8)

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: Povezivanje motora sa kontrolerom?
« Reply #8 on: February 16, 2010, 08:00:12 PM »
Ovako 1 da se izvinem definitivno ste u pravu! isprobao sam na 1 modelu sve zice izmesao i na svakoj kombinaciji radi!   mmmm  Sto me iskreno zacudi te pocnem experimentisati. Dosao sam do mog pylon modela u kojem se nalazi inruner motor kod kojeg sam to primetio. Povezao sve i treska motor nezna ce levo ce desno aregler se grije. misleci da regler crko stavio 2,tako i 3 i na svakom se isto ponasa.da nebi ove cele price nebi ni znao da motor crko.Hvala gosn. Lazo Dvostruko  (res)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Povezivanje motora sa kontrolerom?
« Reply #9 on: February 16, 2010, 08:46:51 PM »
Nema na čemu. Zato i služi forum.

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!