Author Topic: Spree Sports  (Read 75143 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Spree Sports
« Reply #165 on: November 05, 2008, 10:36:58 PM »
Leonardo,

mislim da ces dilemu najlakse razjasniti ako dopunis bateriju pa vidis koliko je "uslo" struje. Sto se tice komboa, vise je predvidjen za neki 3d model nego za acro. Mislim da ces stvaljanjem 9x6 elise dobiti performanse koji ti u ovom trenutku vise odgovaraju. Isto tako, izbegavaj da letis na punom gasu, i 90% je mnogo bolje!

Pozdrav
Veljko

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Spree Sports
« Reply #166 on: November 05, 2008, 10:49:47 PM »
I to ce pomoci, iako je 8x6 sasvim dovoljan za spreeja. Posto mi je motor izgoreo porucio sam http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2111
stici ce za par dana pa cu javiti ima li poboljsanja :)

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Spree Sports
« Reply #167 on: November 06, 2008, 01:29:29 AM »
Evo, sada sam dopunio bateriju za 1879 mAh. Bice da se, ipak, ispraznila.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Spree Sports
« Reply #168 on: November 06, 2008, 03:15:26 AM »
Nemanja je u pravu, uostalom ako ne verujes idi na sajt UH-a nadji taj kombo koji imas i procitaj sta su drugi ljudi komentarisali vezano za kombinaciju ovog motora i elise pa ces se sam uveriti.

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Spree Sports
« Reply #169 on: November 15, 2008, 04:55:15 PM »
Danas sam pocastio spreeja novim motorom s obzirom da je stari izgoreo. Ovo je turnigy 28-30 1100kv, sa elisom 10x4.7 vuce solidno ali mislim da ce biti bolji sa 9x5, isprobacu.


Offline firtz

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 64
    • Firtz
Re: Spree Sports
« Reply #170 on: February 04, 2009, 10:39:33 PM »
Obzirom da je originalni motor koji dolazi uz Spree jednosmerni motor, i spušten je nesto nize u odnosu na brushless, ja sam na poklopcu motora (nosna plastika) prorezao otvore kako bih napravio usmerenje vazduha na sam motor i na taj nacin garaszhladio.Okacicu slike da pogledate kako to izgleda.
Ovu foru za osovinu motora nisam znao (osovina od CD roma) pretpostavljam da je u pitanju osovina vodjica po kojoj se krece socivo napred nazad dok cita sa CD-a.
Kako ste uspeli da fiksirate dno osovine obzirom da ima saeger osigurac?

Hvala na odgovorima, ako moze neka malo detaljnija slika ovoga.

PS. Sto se tice CG, ja sam provalio unutrasnju pregradu i gurnuo bateriju skroz ka nosu i uspeo sam da mi CG bude na predvidjenom mestu, bez dodatnog otezavanja. Pre probijanja barijere, morao sam da dodam celih 130g olova, sto je oko 20% trenutne tezine modela sa baterijom. Nije malo....
Nenad Djordjevic, inženjer elektrotehnike
firtz79@gmail.com

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Spree Sports
« Reply #171 on: February 05, 2009, 12:31:17 AM »
Motor, koji dosazi uz Spree, nije jednosmeran. Ja sam od njega napravio jedan mali automobil, i menjam smer kretanja, pomocu promene polariteta na motoru. Osovine iz CD rom-a jesu vodjice za laser. Ja moju osovinu nisam ni fiksirao. Cvrsto se drzi u lezajevima, a i dosta je dugacka, u dubinu motora, tako da se ne plasim da nece ispasti. Ako nije ispala pod punim gasom, na zemlji, nece ni u vazduhu, gde je manji otpor. Ja sam na isti nacin resio CG. Fabricki lepak je slab, pa nije problem probiti zid.

Pozdrav.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline firtz

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 64
    • Firtz
Re: Spree Sports
« Reply #172 on: February 05, 2009, 07:59:47 PM »
OK, moja greška  terminologiji.
Jednosmerni = DC motor, dakle koristi jednosmerni napon za napajanje ili koristi napon sa chopper-a za upravljanje, ali je svakako DC napon na izlazu. Za razliku od brushless motora koji je trofazni i koristi naizmenični napon u radu.
A može da se promeni smer jednostavnom zamenom + i - na krajevima namotaja, što je malo drugačije kod brushless jer je dovoljno da se zamene dve žice da okrene smer.

Nenad Djordjevic, inženjer elektrotehnike
firtz79@gmail.com

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Cuvajte se radoznalih baba!
« Reply #173 on: April 05, 2009, 05:18:26 PM »
Danas sam nacinio svoj prvi samostalni let ;D(zapravo jedan i po)!

Prvi let:
Trajanje:
20 sec . . .
Opis:
Let je poceo uobicajeno proverom komandi i zatezanjem srafova. Posto je to obavljeno, dodao sam gas i Spree je krenuo. Uprkos mojim naporima da ga dignem u nebo, on nije reagovao. Presao je sa betona na travu, naleteo na dzombu i prevrnuo se na nos. Posle dalje istrage, utvrdio sam da vertikalni stabilizator ima veci korak nanize, nego navise. Resio sam to tako sto sam pomerio rucicu servoa na sredinu.
Steta:
Dodatno naprsli vec naprsnuo nosac motora.

Drugi let:
Trajanje:
10-ak minuta.
Opis:
Drugi let je poceo zaista lepo: gas do kraja i Spree se, skoro sam, dize od zemlje. Samo letenje je bilo jako mirno. Leteo sam sve vreme na 1/3 gasa i nisam pokusavao nikakve akrobacije. Leteci tako, odjednom mi se u kadru pojavila neka baba, niotkuda, pri samom prilazu za sletanje! Par naglih pokreta dalje i Spree je poljubio zemlju. Kada sam otrcao tamo, primetio sam da baba nije bila ni blizu.
Steta:
S obzirom da nisam stavljao poklopac motora, sva creva su mu izletela napolje, ukljucujuci i bateriju. Kada sam video stetu, bilo mi je drago, jer je onaj, dva puta naprsli nosac motora, pukao do kraja i time apsorbovao energiju, tacno kako sam i zamisljao! (yay) Osim toga, izgleda se zvono na prokletom Towerpro motoru iskrivilo! (zid) Vise nikada necu kupovati taj motor! Jos jedna stvar, koja me je obradovala je to da je donji deo nosa, oko stajnog trapa, koji sam popravljao posle prvog pada, odlicno izdrazao i nije nigde naprsnuo, dok je sam nosac stajnog trapa, opet puknuo. Al` nema veze, sve se to da srediti . . .



Sve u svemu, jako sam zadovoljan danasnjim letom! Ovom prilikom se zahvaljujem Mat-u na MasterAirScrew 7x4 propeleru, sa kojim Spree leti super!
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1118
Re: Cuvajte se radoznalih baba!
« Reply #174 on: April 05, 2009, 06:00:18 PM »
Posle dalje istrage, utvrdio sam da vertikalni stabilizator ima veci korak nanize, nego navise. Resio sam to tako sto sam pomerio rucicu servoa na sredinu.


koliko se ja u medicinu razumem cini mi se da si mislio na horizontalni stabilizator a ne na vertikalni kako si napisao!!! mmmm
\\\" Sve što leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Spree Sports
« Reply #175 on: April 05, 2009, 11:08:07 PM »
- ma, da, nikako da razlucim koji je koji, cak sam u jednom postu to vec pitao . . .
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline sibisi666

  • Newbie
  • *
  • Posts: 44
Re: Spree Sports
« Reply #176 on: July 23, 2009, 03:00:58 PM »
Predivna prica na 12 strana, od kupovine, sklapanja, problema, do zadovoljnih lica i radoznalih baba i napuklih nosacha, bash kao neki triler.Sve sam danas procitao, i dosta stvari saznao (posto sam nov neiskusan modelar), kako stvari danas stoje sa tim modelima? letite li ih, jesu u jednom komadu?,
Poz

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Spree Sports
« Reply #177 on: July 23, 2009, 04:09:38 PM »
Hvala na lepom komentaru. Moj Spree je trenutno okacen o zid, usled nedostatka vremena. U potpunosti je popravljen i u letnom stanju. Cekao sam nove delove (motor i nosac motora), da ga malo unapredim, ali nikada nisu stigli . . .

Pozdrav.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Spree Sports
« Reply #178 on: August 14, 2009, 03:10:07 PM »
Evo, opet sam ga skrsio . . .
   Udario je nosem, u ponoj brzini od zemlju i mislim da je ovo bio najgori udarac, do sada, koji je pretrpeo. U zemlju je udario skoro vertikalno. Bateriju i motor sam nasao dva metra dalje. Baterija je netaknuta, a motor . . .
            . . . s obzirom da sam ga spojio za ESC rednom stezaljkom, a ne konektorima, nije se tu odvojio, nego na najslabijem delu, gde se zice spajaju sa namotajima. Namotaji su i dalje tu, pa cu videti, da li cu pokusavati da ga popravim . . .
   Nos je prilicno citav. Raspao se onaj deo oko trapova. S obzirom da sam ga vec popravljao, popucalo je samo drvo, na mestima gde je zalepljeno fabrickim lepkom. Fotografije slede . . .
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Spree Sports
« Reply #179 on: August 14, 2009, 05:26:01 PM »
Steta.. Pokusaj da popravis.
Moj spree je jos uvek ziv ali odavno ne leti, poklonicu ga drugaru pocentiku cim nabavi ostale delove. Kod mene je zavrsio posao i mogu svima toplo da preporucim ovaj model.