Author Topic: FPV EasyStar - komplet projekat  (Read 69532 times)

Offline enes

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 572
    • www.rcmodeli.hostzi.com
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #90 on: April 18, 2010, 11:26:28 PM »
Ma znam ja da je ovaj dobar nego sam te razumio da si naso nesto dobro a jeftino.Nista sad cekam head tracker za sada letim ovako. a osd i on je uskoro moj,samo se razisljam izmedju onog i balckstorka sad jos ima i noviji i jeftiniji black stork oba su dobra ali nemam pojma sta bih sad uzeo!Cijene su iste +- 10 eura

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #91 on: April 19, 2010, 05:55:44 PM »
Danas, konačno su mi stigle DU-BRO šarkice, koje sam planirao za ruder i elevator. Stvarno su dobre (link se može naći u ranijim postovima)
Sit sam više rengenskih snimaka i kojekakvih gluposti  :_D
Ovo je stvarno prava stvar :)


Kazu sve sto se dimenzionira po takozvanom zlatnom presjeku (korjen iz 2, npr A4 format papira) ispadne lijepo za oko :)

Ali da ja nebi sad puno palamudio, da se malo bacim na posao.

Ranije već sam odrezao standardni ruder od EasyStara zbog male površine i težeg manevrisanja prilikom manjih brzina i napravio novi od balze koju sam obostrano laminirao (po Lazinom prijedlogu, hvala Lazo ;) kombinacijom staklenog tkanja i epoxy dvokomponentnog ljepila. Lazo me je uputio takođe i u neke zakone vezano za ovaj dio, jer ništa nije odokativno, tako ako već se radi ovo promjene nesmiju biti prevelike. Ma evo orignal POST:
"te površine nisu dimenzionirane baš odokativnim metodama. Premali vertikalni stabilizator uzrokuje da model u letu "vrcka "repom, što se inače naziva holandski korak. Preveliki vertikalni stabilizator pak uzrokuje "usviravanje" modela. Takav model, kada počne da klizi u jednu stranu, zabacuje rep u suprotnu i prelazi u sve strmije spiralno obrušavanje sve do zemljice crne. Drugim rečima, model puno izgubi od autostabilnosti, pa moraš non-stop da ga koriguješ kako mu ne bi dozvolio da se usvira. Pri dužim letovima to sigurno neće biti prijatno. Tako se ponašao Posejdonov ES, dok mu nisam na livadi skalperom otfikario dodatu površinu. Od jednom je model proleteo za medalju.
Nadam se da u ovom slučaju, kako mi se čini, nisi baš preterao sa površinom, ali nije z'goreg znati zašto se i kako nešto događa. Modelarstvo bez toga mu dođe kao nezačinjeno jelo. Može da te zasiti, ali duša prazna.
"
Tako da bolje se malo potruditi pročitati neke literature pa onda a ne kao ja, prvo uradim što sam zamislio i onda pitam  :_D
Mislim ipak da u ovom dijelu nisam pretjerao.


Skalpelom sam zarezao utore za škarice tačno po sredini trudeći se da prorezi budu pravi..

S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #92 on: April 19, 2010, 05:56:46 PM »

Ljepio sam ih 5mintnim epoxy ljepilom, treba biti oprezan da ljepilo ne uđe u škarice!!! Znači samo malkice ljepila po obodu šrarice koji prvi ulazi u "šlic".

Zaljepljene obe, sad idemo to sve fiksirati u elapor :)

To bi bilo to, elevator još neću dirati dok mi ne dođu karbonski štapovi i trake...

S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 679
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #93 on: April 19, 2010, 06:31:58 PM »
Ako još nisi poručio OSD pogledaj ovaj:
http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=product_info&cPath=49&products_id=135


Cena je malo jača, ali ima autopilot. Vidim da imaš ambicije da letiš daleko. U tom slučaju ti autopilot može spasiti opremu, ako ti se tamo negde u bosanskim planinama zagubi signal. Tamo bi se i međed zagubio, a kamoli... U svakom slučaju, ako odeš iza brda ostaćeš bez slike ili bez RC linka. Uz dobro podešavanje ovaj OSD bi trebao da vrati model kući. Ovo važi i za uletanje u oblak ili maglu.
« Last Edit: April 19, 2010, 06:42:11 PM by zgrujic »

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
« Last Edit: April 19, 2010, 06:58:13 PM by flugzeug »
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2177
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #95 on: April 19, 2010, 07:14:51 PM »
Sjajan topic, btw ako zelis, mozes dodatno osigurati vezu kormila i fiksnih povrsina tako sto ces kroz npr. vertikalno kormilo probosti jednu spenadlu koja prolazi kroz te rupice na sarkama i u neku ruku osiguati ih od izvlacenja...mada to nije neophodno s obzirom da se radi o ovakvom tipu aviona koji ne trpi prevelike sile na tim povrsinama za razliku od akrobata...ovo je cisto informacije radi i dobronameran savet...
Nikola | rcfly.in.rs


Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #96 on: April 19, 2010, 07:39:11 PM »
Sjajan topic, btw ako zelis, mozes dodatno osigurati vezu kormila i fiksnih povrsina tako sto ces kroz npr. vertikalno kormilo probosti jednu spenadlu koja prolazi kroz te rupice na sarkama i u neku ruku osiguati ih od izvlacenja...mada to nije neophodno s obzirom da se radi o ovakvom tipu aviona koji ne trpi prevelike sile na tim povrsinama za razliku od akrobata...ovo je cisto informacije radi i dobronameran savet...

()-() hvala ;)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #97 on: April 19, 2010, 08:26:07 PM »
Jedina stvar što kod ovog fale ovi senzori, moraju se posebno kupiti a i oni su 70$ (http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=product_info&products_id=193:1b2760af271c7bf1813826a59765dfb8) ukupno 405 $ bez poštarine, to je stvarno mnogo novca, neću da kažem da je skup, jer u datom momentu se može otplatiti 3 puta u 5 sekundi:D
Neznam dali će ovaj Autopilot moći da radi zajedno sa mojim žiroskopima koje sam planirao za stabilizaciju....
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #98 on: April 19, 2010, 08:36:54 PM »
Mada znam koliko ovo može biti opasno, toliko me privlači. Valjda taj osjećaj slobode ili šta :)
Znam da je neodgovorno...
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #99 on: April 19, 2010, 08:55:45 PM »
Kad vec pominjes opasno, ovog' si verovatno vec video.

Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #100 on: April 19, 2010, 09:02:12 PM »
3 puta :), ovaj je skroz lud on između zgrada ide, zamisli samo da nešto otkaže c c c
Hajd ovaj prvi ima barem livada na kilometre, nema naselja nema ništa, po koji šumarak i to je to .
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 679
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #101 on: April 19, 2010, 10:52:35 PM »
Jedina stvar što kod ovog fale ovi senzori, moraju se posebno kupiti a i oni su 70$ (http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=product_info&products_id=193:1b2760af271c7bf1813826a59765dfb8) ukupno 405 $ bez poštarine, to je stvarno mnogo novca, neću da kažem da je skup, jer u datom momentu se može otplatiti 3 puta u 5 sekundi:D
Neznam dali će ovaj Autopilot moći da radi zajedno sa mojim žiroskopima koje sam planirao za stabilizaciju....

Skupo jeste.
1) Medjutim, žiroskopi ti nisu ni malo potrebni za ES. Taj model je stabilan. Ako je lepo natrimovan, a izgubio si kontrolu (najčešće stall), sve što treba da uradiš je da pustiš palice. U slučaju udara jakog vetra model može da se zanese (posebno na sletanju), ali ruder u tim situacijama ne može da ti puno pomogne. Morao bi da imaš elerone, ali to stvarno ne preporučujem za FPV u početku. Takođe ako je pilotu lakše da vozi sa žiroskopom onda je i autopilotu.
2) Ic senzor služi za davanje veštačkog horizonta. Međutim autopilot može da upravlja modelom kao što je ES i bez njega. Mislim da taj senzor može da se nađe mnogo jeftinije, ali treba da se bunari... Tu je ipak samo nekoliko fotodioda i malo elektronike...

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #102 on: April 20, 2010, 07:31:59 AM »
Jedina stvar što kod ovog fale ovi senzori, moraju se posebno kupiti a i oni su 70$ (http://www.rangevideo.com/index.php?main_page=product_info&products_id=193:1b2760af271c7bf1813826a59765dfb8) ukupno 405 $ bez poštarine, to je stvarno mnogo novca, neću da kažem da je skup, jer u datom momentu se može otplatiti 3 puta u 5 sekundi:D
Neznam dali će ovaj Autopilot moći da radi zajedno sa mojim žiroskopima koje sam planirao za stabilizaciju....

Skupo jeste.
1) Medjutim, žiroskopi ti nisu ni malo potrebni za ES. Taj model je stabilan. Ako je lepo natrimovan, a izgubio si kontrolu (najčešće stall), sve što treba da uradiš je da pustiš palice. U slučaju udara jakog vetra model može da se zanese (posebno na sletanju), ali ruder u tim situacijama ne može da ti puno pomogne. Morao bi da imaš elerone, ali to stvarno ne preporučujem za FPV u početku. Takođe ako je pilotu lakše da vozi sa žiroskopom onda je i autopilotu.
2) Ic senzor služi za davanje veštačkog horizonta. Međutim autopilot može da upravlja modelom kao što je ES i bez njega. Mislim da taj senzor može da se nađe mnogo jeftinije, ali treba da se bunari... Tu je ipak samo nekoliko fotodioda i malo elektronike...
jeasm li ja dobro shvatio, obzirom da je easy star autostabilan, netreba mu obavezno ovi senzori za horizont, jer bez obzira na sve u konačnici easystar se vraća u ravan položaj? bili senzori ili ne, a tu žiroskopi mogu odigrati ulofu što se tiče pozicije elevatora? ili?
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 679
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #103 on: April 20, 2010, 09:06:01 AM »
jeasm li ja dobro shvatio, obzirom da je easy star autostabilan, netreba mu obavezno ovi senzori za horizont, jer bez obzira na sve u konačnici easystar se vraća u ravan položaj? bili senzori ili ne, a tu žiroskopi mogu odigrati ulofu što se tiče pozicije elevatora? ili?
Lepo piše:

Sold separately:
1. IR stabilization sensors for full autopilot capability. You can use RVOSD autopilot without these sensors, but only with inherently stable airframes.
2. Video transmitter//receiver
3. Video camera


Znači za ES, ako nema jakog vetra, a nije pametno leteti po jakom vetru, ne treba IC senzor za autopilota. Naravno, model mora da bude dobro natrimovan.

E sad žiroskopi se stavljaju na jako živahne i nestabilne letelice kao što je leteće krilo ili neki drugi tip modela koji ima lošu osobinu da se lako prevrće, uključujući naravno i helikoptere. Tada je dodatna stabilizacija od velike pomoći pilotu da ne mora stalno da kontrira. Ja sam ES vozio po dosta jakom vetru i bez povećanog rudera i uspevao sam da pristojno letim i sletim. Kada vetar ne menja smer i pravac i struji laminarno bez turbulencija i velikih promena intenziteta ES vrlo lepo izlazi na kraj i sa jakim vetrom. Problem su udari i turbulentno strujanje, ali po takvom vetru se ne leti.
Pogledaj kraj ovog videa. Tu je nezgodno sletanje u traverzi uz vrlo jak vetar koji je malo sporiji od brzine modela. Tu sam ja loše procenio pravac vetra, pa je model išao levo desno, ali opet je sve ostalo u jednom komadu i neogrebano. Samo mu nedaš da se nagne i slećeš u vetar i to je to.

Žiroskopi ti za ES nisu potrebni, sem ako ne planiraš elerone i skraćivanje krila. IC senzor je korisna sprava, ali ni on ti za početak nije neophodan.

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: FPV EasyStar - komplet projekat
« Reply #104 on: April 20, 2010, 09:12:09 AM »
Razumio (thumb), svaka čast za slijetanje ;)
Davno sam počeo da planiram ovaj FPV Easystar, bile su varijante i sa eleronima itd... neka žiroskopa, ne mogu ih sad vratiti, poslužit će za nešto drugo ;)
Hvala
P.S. ljepota pogleadti ta ogromna prostranstva, i sve ravno kao dlan, jedino ja živim tamo gdje se međedi izgube  :_D
« Last Edit: April 20, 2010, 09:13:45 AM by flugzeug »
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!