Author Topic: SIMPROP Intention Electric  (Read 7101 times)

Offline sermilan

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 60
SIMPROP Intention Electric
« on: April 07, 2010, 02:39:11 AM »
    Pričinjava mi veliko zadovoljstvo što mogu da predstavim još jednu gracioznu pticu iz produkcije nemačke firme Simprop. Naime za koji dan treba da mi stigne njihov model jedrilice Intention, elektro verzija. Mogu da kažem da je model jednostavno prelep i kvalitetno uradjen. Trup je od stakla ojačan karbon fiberom, krila su uradjena u Simprop high-tech (Abachi Styro) tehnologiji ojačana karbonom, a repne površine od laminiranog fiberglasa. Sve šarke na aileronima, flapsovima i repnom površinama su fabrički ugradjene.
   
    Tehničke karakteristike:

    Wingspan 2.860 mm
     Length 1.355 mm
     Wing Section HQ/W-2,1/11>8,6>9 %
     Tail Section HQ/W-0/8,2 %
     Wing Area 55,5 dm²
     Tail Area 6,8 dm²
     Weight 2.500 g
     Wing Loading 40 - 53 g/dm²
     R/C Function Rudder, Elevator, Ailerons, Flaps (Butterfly)

E sad, prvi deo zadovoljstva koji pričinjava kupovina ovakvog modela (u konsultaciji sa mojim drugom Kremom) je već doživljen, sad predstoji ona slatka nedoumica oko kompletiranja setupa, tu oćekujem nesebićnu pomoć maestralnog, dr. Laze i izuzetnog mister Magic-a.
Naime, relativno je lako kompletirati pogonsku grupu sa recimo:
    Motor: Kontronik Kira 500-26/6.7:1   (204,00eura)
    Regler: Jeti 70A                             (100,00eura)
    Elisa: Aero-naut CAM Carbon 17x11
    LiPo 3S/3700mAh/30C
ili
    Motor: Hacker B50-9L/6.7:1            (260,00eura)
    Regler: Jeti 70A                            (100,00eura)
    Elisa: Aero-naut 18,5x12
    LiPo 4S/3700mAh
ili 
   Motor: Simprop Magic-Drive 40-28/4,4:1 (217,00eura)    ili  Magic-Drive 50-28/6.7:1   (217,00eura), itd....itd... itd...

Očigledno, sve jako kvalitetno, ali malo preskupo. Iz tog razloga bih bio veoma zahvalan gore navedenim doajenima da mi pomognu u izboru setupa, te da te cifre svedemo na neke ovozemaljske brojke, (motor/regler ~ 200,00eura). Vidim da Laza veruje u Feigao Nemesis motore, ili recimo, našao sam motor Himax HB3630-1543 sa gear 4.28:1 ili češki motor MVVS 5,6/690 Glider, ili HET Typhon 600-34.... Ovih par dana od silnih kombinacija i kalkulacija malo me već zabole glava, e onda Krema reće tu će pomoći dr. Laza, a i Magic je, ko velim delija za takve probleme, pa hajde da Vas lepo zamolim za malo truda i pomoći.
    Hvala unapred
« Last Edit: April 07, 2010, 02:50:33 AM by sermilan »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: SIMPROP Intention Electric
« Reply #1 on: April 07, 2010, 11:49:52 AM »
Posto sam svojevremeno razmisljao o ovom modelu pa ipak  se na kraju odlucio za Proximu II mogu da kazem par stvari vezano za pogonsku grupu. Dve stvari su bitne, a to je sta covek zeli/ocekuje i druga koja je tezina potrebna u nosu da bi se model izbalansirao bez olova.

E sad, pretpostavljam da je ideja da pogonska grupa bude malo jaca jer je i sama poletna tezina modela znacajna, oko 3kg. Intention je takozvani univerzalac, znaci nije cisto termicka jedrilica, cak malo vise naginje ka padini i jacem vetru. Znaci praviti je laganom ne dobija se mnogo.

Iz gore navedenog i imajuci u vidu da je precnik motora 35mm, ja bih se opredelio za neki inrunner sa redukcijom. Isto tako, uvek je bolje veci napon a manja struja.

E sad koji? Kontronik je zicer, Haker preskup, Simprop je rebrendirani Hacker, ja bih preskocio Feigao kao i ostale.

Moj predlog je Kira 500-26 6,7:1 + Jazz 55LV koji se prodaje kao kombo za 280E u Svaji i to sa Rhino 4S 3700mAh 25C i Cam Carbon Aeronaut 17x11.
http://www.der-schweighofer.at/artikel/74427/modellsport?query=500-26
http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9338

Simprop je preporucio dosta jake servoe, mislim cak i prejake. Za flapsove i rep ja bih uzeo InoLab HGD 250MG i za elerone HGD 260 MG ili Graupner DES seriju 567MG ili 587 MG na svim pobrsinama.

poz
Veljko

Offline sermilan

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 60
Re: SIMPROP Intention Electric
« Reply #2 on: April 07, 2010, 04:23:57 PM »
      Veljko, hvala na ekspresnom odgovoru.
Ta opcija sa KONTRONIK 500-26/6,7:1 motorom i odgovarajućim kontrolerom mi je u startu izgledala skoro najprihvatljivija. Zamolio bih te još da pogledaš i proceniš kombinaciju koju sam pronašao sa AXi 2820/08PG outrunerom i redukcijom 4:1 u kombinaciji sa Jeti ESC 70A i elisom 18,5x12'', za koju kažu da je silovit pogon za jedru do 4000gr, evo linka: http://www.electricwingman.com/model-motors/axi-2820/08pg.aspx .

               pozdrav, M.
« Last Edit: April 07, 2010, 04:49:47 PM by sermilan »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: SIMPROP Intention Electric
« Reply #3 on: April 07, 2010, 05:27:43 PM »
To je jako dobra kombinacija http://www.modelmotors.cz/index.php?page=61&product=2820&serie=08PG&line=GOLD

Na Axi sajtu kazu da je dovoljan i 55A kontroler, ali ja se ne bih salio sa ovim novim baterijama. Vezano za kontroler nije los ni sledeci
http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10331
koristi ga i Lazo na svojoj jedrilici, jedina je mana sto nema soft brake, inace se ljudima pokazao jako lepo u eksploataciji.

Nego, pojavio se i 2826/6 sa istim kV kao gore navedeni 2820; http://www.modelmotors.cz/index.php?page=61&product=2826&serie=6&line=GOLD , pa moze da se nabavi odvojeno samo reduktor koji pasuje na oba http://www.der-schweighofer.at/artikel/72688/modellsport?query=2820 . Iskustvo kaze da bi razlika izmedju ta 2 bila mnogo bolja efikasnost u korist 2826, samim tim i vise korisne snage na manje Ampera.

poz
« Last Edit: April 07, 2010, 05:49:14 PM by magic »
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: SIMPROP Intention Electric
« Reply #4 on: April 07, 2010, 06:19:49 PM »
Polako bre s' ti maestralni doajeni, Sermilane!  :big smile lol

Vidim da ste sa Veljkom na pravom tragu, ali pošto si me izprozivao, ajde, reko', da se uključim. Elem, kao prvo, trebalo bi da "presečeš" za šta će ti služiti ta lepotica. Tu treba dobro da se zamisliš, da ne bi posle (zid). Zašto? Pa zato što, ako zaključiš da se NIKADA nećeš upuštati u takmičenja, odnosno da će ti služiti SAMO za rekreativno letenje i uživanje, onda cela priča može dosta da se pojeftini.
To što sam u Čehinju montirao Feigao motor i reduktor, posledica je upravo takve moje DEFINITIVNE odluke, a ne što ja imam veliko poverenje u Feigao. Izvagao sam sva dostupna i postojeća rešenja, pročitao sam sve što je bilo dostupno o toj jedrilici, podvukao crtu i - "presekao". Naravno da sam pri tome video da postoje bolja rešenja, ali zato tri puta skuplja. Zaključio sam da tolika razlika u ceni NIKAKO ne može biti opravdana, naročito ako nemam ama baš nikakve namere da se sa Čehinjom takmičim. Ma nemam ja sada nameru ni da se uopšte takmičim, ali ako ipak nekada promenim mišljenje, onda će to biti sa sasvim drugom mašinom. Čehinja će ostati samo za meračenje. Veoma bitan momenat koji je uticao na definitivnu odluku, bio je tekst u kome je neki saradnik nekog modelarskog magazina testirao Thermik-XL. Tu je naveo da je morao da doda 180 grama balasta u nos da bi doterao težište na mesto. Razlog - trup je dizajniran za korišćenje NiCd i NiMh akumulatora koji su znatno teži. Na bazi toga sam, umesto da dodajem pasivan balast u nos, rešio da stavim veći motor i veći akumulator. Rezultat - kada je sve bilo montirano i na mestu, trebao sam da dodam samo 20 grama olova u rep, da bi težište bilo na zadnjem preporučenom položaju. Bez tih 20 grama u repu težište je na prednjem preporučenom položaju. A vuča je priča za sebe. Čupa za medalju.
Što se tiče pogonske grupe koja bi odgovarala za tvoju jedrilicu, u poslednjem postu si me preduhitrio sa onom što sam hteo da ti predložim. Naime, ako imaš mesta u trupu, bolje je ići na outruner. Elastičniji su, a što je naj važnije - hlađenje im je znatno bolje od inrunera. Pored toga, ta kombinacija bi trebalo da bude bliža tvojoj nameri da košta oko 200€. Mogao bi da probaš direktno kod proizvođača, možda može da se nabavi jeftinije: http://www.modelmotors.cz/index.php?page=61&product=2820&serie=08PG&line=GOLD
Mogao bi da razmisliš i o ovoj kombinaciji http://www.modelmotors.cz/index.php?page=61&product=2826&serie=08PG&line=GOLD (ja bih pre bio za nju).
Bateriju odrediš tako što sve montiraš, pa vidiš koliko treba da je teška da bi težište bilo gde treba.

 (pijemo)
« Last Edit: April 07, 2010, 06:57:17 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: SIMPROP Intention Electric
« Reply #5 on: April 07, 2010, 06:26:34 PM »
Umesto P.S.

Sada sam video da me Veljko lečka pretekao. Neka neka, šilji ga na jadnom zanemoćalom penzioneru!?! Ali jednom će da  2a .   :_D

 (pijemo)
« Last Edit: April 07, 2010, 06:29:05 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline sermilan

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 60
Re: SIMPROP Intention Electric
« Reply #6 on: April 07, 2010, 07:28:19 PM »
         He, he, nisam ni očekivo da će Lazo da propusti prozivku, nego znam, stari lisac će prvo da odvaga i premeri pa da elaborira. Ma znam Lazo celu priću sa tvojom čehinjom dvaput sam je detaljno prostudiro i znam za tu trilemu il olovo il korisni teret, i to sve stoji.
         A takodje sam i analizirao AXI-jev motor AXi2826/08PG (znaći ista redukcija 4:1 kao i kod 2820), ali mi je da budem iskren ta kombinacija sa elisom koju preporučuju 20x13, delovala užasno jako (Sailplane do 6500gr) ova moja jedra (naravno rekreativno letenje - tvoj sam ispisnik) ima oko 2500gr, al ako bi se ti oma odlućio za tu aždaju nisam ni ja gadljiv.
         Zato i želim da ćujem vaše mišljenje, ja sam do sada leteo raspon ispod 2m (Robbe Parabolic), pa na sugestiju mog druga Kreme reših da se ponovim. Inaće ovi AXi 2820 i 2826 outruneri su istog diametra kao i prethodno navedeni inruneri (Kontronik, Hacker, itd.) tj.35.00mm, znaći nikakav problem što se tiće pakovanja u jedrilicu, a što se tiće hladjenja AXija pametno je prikaćiti dodatnu Cooler turbinicu koja se nudi za svaki motor (cena oko 10e).
         Mislim da smo temu podosta iskristalisali, neka se još malo krćka, možda padne još neka ideja ionako Simprop stiže tek iduće sedmice.

                      Zahvaljujem na korisnim savetima, M.     

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: SIMPROP Intention Electric
« Reply #7 on: April 07, 2010, 08:12:01 PM »
Milane,

to sto je AXI preporucio uz 2826 na 5S elisu 20x13 to ne znaci da neko i mora da to tako tera. Moje direktno iskustvo izmedju motora konkretno 3542 i 3548 je da je neverovatno koliko tih 30g vise na 3548 povecava efikasnost i smanjuje tempetaruru motora. Elisa 18,5x12 uz 4S na 2820 je maksimalno preporucena elisa, isto vazi i za preporuceni kombo uz 2826, preko toga ne moze a manje ne smeta. Ono sto je najbitnije je da je kV oba motra isti tako da elisu 18,5x12 2826 samo moze da vrti brze uz manje Ampera, a sve to zbog vece efikasnosti. Ja se ne bih dvoumio izmedju ova 2 i stavio na 2826 17x13 jer nam ne treba toliki staticki potisak a veci korak uvek dobro dodje pri vecim brzinama. Inace pre ocekuj tezinu modela oko 3 kg: http://www.simprop.de/ (nazalost ne moze direktan link - klik na Intention i onda na Antriebstabelle koji se nalazi u tekstu) izlazi da uz Magic Drive 40XX i 400g baterije je tezak 2,9 kg.

Stvrano sam intenzivno razmisljao o vom modelu pre jedno godinu ipo dana i dosta sam ga istudirao.

http://www.der-schweighofer.at/artikel/72679/modellsport?query=2826
http://www.der-schweighofer.at/artikel/66757/modellsport?query=2826

Inace skok sa Parabolika na Intention je pozamasan. Moje iskustvo je da kada sam presao 2,2 raspona stvari su se dramaticno promenile, covek mora MNOGO vise da vodi racuna o inertnosti modela u zaokretu i da maksimalno vodi racuna o brzini na manjim visinama jer model za cas stane u vazduhu i nije ga tako lako iscupati. Ponavljam, Intention nije termicki model i bice potrebno dosta programiranja stanice da leti u svim vremenskim uslovima. U svakom slucaju raduje me da ce na nasem nebu biti jos jedna vrhunska jedrilica i da bi polako mogli da razmislimo o nekom okupljanju na padini!

poz
« Last Edit: April 07, 2010, 08:25:32 PM by magic »
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: SIMPROP Intention Electric
« Reply #8 on: April 07, 2010, 09:54:25 PM »
Upravo kako je Veljko napisao. Imaš mogućnost da teraš i te magareće uši od elisa i dobiješ strašne karakteristike u penjanju, ali sa nešto manjom elisom imaš dosta rasterećen sistem koji je manje podložan kvarovima i manji je potrošač. Uostalom, krakovi su desetak € par, pa možeš lepo da eksperimentišeš. Mogu da ti u tu svrhu dam 18,5x12. Ja sam isto na Čehinji smanjio redukciju na 1:5,2 i elisu na 16x8. Struja je smanjena za dvadeset i kusur ampera, a vuča je ostala skoro ista.

Veoma me raduje to što se broj jedrilica na našem nebu ubrzano povećava. Ima tu i nekih koji nisu baš naj srećniji zbog toga (recimo, prvo slovo - Gile), što mi stvara veoma mešovita osećanja. Nekako, nisam siguran dali da mi je drago ili žao poradi te činjenica  :hehe lol.

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: SIMPROP Intention Electric
« Reply #9 on: April 09, 2010, 08:04:33 PM »
Da se ipak malo ispravim, 2820 ima kV 1500 dok 2826 ima kV 1130. Kada sam ubacio podatke u Motocalc 2826 ipak nije pogodan za koriscenje na 4S jer tada daje premali potisak, znaci uz Intention ce ipak da bolje pasuje 2820 uz 18,5x12 na 4S.

poz
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: SIMPROP Intention Electric
« Reply #10 on: September 17, 2012, 01:23:06 PM »
Jel ima nesto novo kod ovog modela, jeli stigao, leteo? Ja ponovo nesto gledam neku vecu jedrilicu pa me interesuje i ovaj model.

poz
Veljko