Author Topic: LiPo Battery alarm/buzzer  (Read 7885 times)

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
LiPo Battery alarm/buzzer
« on: April 20, 2010, 08:02:03 PM »
Ukoliko želite da na vreme saznate da vam je baterija pri kraju i bezbedno spustite svoj model, tu vam može pomoći spravica slična ovoj:

Hobby King Battery Monitor 3S

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7223&Product_Name=Hobby_King_Battery_Monitor_3S

Pošto koristim 3S baterije, logičan izbor na HobbyKing sajtu je bio ovaj model prilagođen za 3S LiPo baterije tj. 11.1V. Za svaki tip baterije (broj ćelija) postoji različiti model.
Kao što se vidi, potrebno je zalemiti žice na konektor i uključite ga na bateriju preko Balance konektora.
Kada ukupni napon baterije padne ispod 9V (za 3S baterije), tada počinje da svetli led dioda i čuje se pištanje koje bi bi trebalo da čujete i bezbedno spustite model.

Oduševljen činjenicom da se neko setio da napravi ovakav uređaj, odmah sam nabavio jedan.

Uskoro sam saznao da ovaj model ipak nije tako savršen jer prati samo ukupnu voltažu a ne svaku ćeliju pojedinačno, tako da je moguće da se jedna ćelija istroši ispod donje granice napona za LiPo baterije a da ukupno i dalje baterija daje više od 9V.

Tražeći malo po drugim sajtovima, primetio sam da postoje i modeli koji prate napon svake pojedinačne ćelije i kada padne napon bilo koje ćelije ispod 3V, počinje pištanje i blinkanje led dioda (koje ne verujem da iko može da primeti u vazduhu).

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.35609

Postoje razne varijacije tako da jedan uređaj se može koristiti za 2S-4S baterije.
Takođe, postoje i modeli sa po dva pištavca, pa je možda bolje izabrati takav jer se verovatno bolje čuju.

Naravno, naručio sam i ovu drugu varijantu i čekam da stigne.

Cena ovakve spravice se kreće nešto preko 3$ (čak sa poštarinom), tako da ako planirate da nabavite ovako nešto, preporuka za ovu drugu varijantu.

Naravno, kao dodatak svemu, preporuka je da imate pri ruci još jednu jeftinu a korisnu spravicu:

Digital Multi-cell Lithium Battery Voltage LCD Display

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.20024

Prikačite bateriju (balance connector) i na displeju možete očitati napon svake ćelije pojedinačno.
Odličan za proveru pre započinjanja leta, naročito ako su baterije nepouzdane ili su dugo stajale.

Uređaj radi sa tipovima baterija od 2S-6S.
Cena je slična prethodnim uređajima.

Većina iskusnijih članova formua verovatno zna sve gore navedeno, ali pretpostavljam da ima početnika kojima bi dobro došlo malo objašnjenje kako ne bi lutali kao što sam ja.  ;namig
« Last Edit: April 20, 2010, 08:23:34 PM by aca405 »

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: LiPo Battery alarm/buzzer
« Reply #1 on: April 20, 2010, 08:08:43 PM »
Super! Kad budes testirao ovaj drugi javi kako funkcionise i na kojoj daljini je realno da se moze cuti/primetiti.
Ovaj treci uredjaj nazalost moze precizno da meri (i to je diskutabilno) samo ukupan napon svih celija, dok je merenje napona po celiji prilicno neprecizno. :(
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: LiPo Battery alarm/buzzer
« Reply #2 on: April 20, 2010, 08:22:26 PM »
Kojom brzinom putuju paketi, očekujem tek za mesec dana neke rezultate testa  mmmm
« Last Edit: April 20, 2010, 08:25:01 PM by aca405 »

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: LiPo Battery alarm/buzzer
« Reply #3 on: April 20, 2010, 11:12:31 PM »
 ;namig

Pisano je vec na forumu o "Hobby King Battery Monitor 3S"

Ja ga koristim od samog pocetka Rc-letenja u svom EasyStar-u i moram priznati da je prava stvar.

Za kupovinu sam se odlucio posle nekoliko padanja moje pravljene Extre od stiropora.

Kad poletim zaboravim da aktiviram Tajmer na stanici i posle nekoliko minuta nemam predstavu koliko mi je vremena (struje) ostalo.
 
Cuje se dovoljno daleko, i ima lampicu na sebi koja se predvece vidi odlicno.

Ista spravica je porucena i za EasyCub-a kojeg uskoro pocinjem da sklapam.

Po meni je to obavezna oprema pri letenju (pogotovo za pocetnike).

pozdrav
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: LiPo Battery alarm/buzzer
« Reply #4 on: February 06, 2011, 08:46:37 PM »
Pojavio se noviji model alarma, sa mogućnošću štelovanja napona na kome će se alarm aktivirati.
Na sebi ima displej tako da može da se koristi i kao tester napona.

Podržava baterije do 8S




Može se naći na ebay kod više prodavaca.
Evo jednog od linkova:
http://cgi.ebay.com/1-8S-Battery-Voltage-Tester-Low-Voltage-Buzzer-Alarm-S-/260711412346?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item3cb39c727a#ht_2649wt_1139

Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: LiPo Battery alarm/buzzer
« Reply #5 on: February 06, 2011, 08:55:29 PM »
signatures are silly, read some, See what I mean?

Offline gas

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 104
Re: LiPo Battery alarm/buzzer
« Reply #6 on: February 07, 2011, 02:22:40 PM »
Lep pozdrav Dominik-Slovenija

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: LiPo Battery alarm/buzzer
« Reply #7 on: February 07, 2011, 02:29:39 PM »
Ako netko poželi može i napraviti sam
http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?t=63533&postdays=0&postorder=asc&start=0

moze, ali se ne isplati.


cena je smesna, bolje to vreme potrositi u prirodi sa modelom.

pozdrav svima.
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: LiPo Battery alarm/buzzer
« Reply #8 on: February 07, 2011, 04:46:26 PM »
Ako netko poželi može i napraviti sam
http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?t=63533&postdays=0&postorder=asc&start=0

moze, ali se ne isplati.


cena je smesna, bolje to vreme potrositi u prirodi sa modelom.

pozdrav svima.


U prirodi -15C, sneg do pupka, duva severac ili pada kiša , duvaju orkani... nemaš šta da radiš oko modela, a u radnom delu, toplo itd... a HK tamo daleko...
Ja uz kaficu, za one koji bi da se zanimaju, a nisu baš vični, mala dopuna.
Sklop je dimenzionisan za 2S bateriju i aktivira se na cca 6V. Ako se umesto R1 i R2 stavi trimer od 10K, može se podešavati vrednost napona na kom će da pišti. X1 PIEZO je sa ugrađenim multivibratorom, obični neće raditi ! Može biti od 6V , tako da se može koristiti od 2S pa na više, ali u tom slučaju u vod od baterije i +voda pieza, moramo staviti adekvatan otpor, koji bi preuzeo višak napona!  Jednostavnije je uzeti PIEZO za određenu bateriju; za 2S - 6V, za 3S  - 9V, za 4S - 12V. Uglavnom je 50mA.
Ko hoće da se igra, sve delove može naći u našim prodavnicama, da ne navodim kojim, jer bi to već bio EPP!
#FFCC00