Author Topic: Drveni propeleri iz HK - utisci, preporuke?  (Read 6212 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Drveni propeleri iz HK - utisci, preporuke?
« on: April 29, 2010, 10:26:53 PM »
Pošto polako završavam model Sky Hero, razmšljao sam da bi možda lepo izgledao sa drvenim propelerom. Da li neko od vas uzimao iz HK drveni propeler za elektro motor? Utisci, preporuke, komentari?  4e



Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Drveni propeleri iz HK - utisci, preporuke?
« Reply #1 on: April 29, 2010, 11:23:12 PM »
Quote
...možda lepo izgledao sa drvenim propelerom
Da Gabore, lepo ali ne i dobro. Kada leti model i onako se ne vidi elisa  (:sok:)
Ne preporučujem drvene elise za manje i srednje modele.
Od kada su APC, CAM (Graupner) i sl. kvalitetne elise, bez obzira da li je elektro ili klipni motor na modelu, plastika i karboplastika je zakon. Drvene lako pucaju, a o lošoj geometriji da i ne pričamo. Plastične su homogenije a samim tim i balans je bolji. Polomio sam na Fun Fly modelu mnogo drvenih i prešao na CAM kao najskuplji a za mene najbolji.
Važno je da je elisa tanka pogotovo na krajevima. Ovo se može izvesti na plastičnima a drvene su deblje. To mnogo oduzima od snage motora. Drvene su pogodne za skejl WWI i sl. Ima i loših plastičnih elisa, pa gore navedene marke predlažem.
Ovi su dosta dobri od HK. Piše E ali može da se stavi i na klipni motor u odgovarajućoj veličini
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7960&Product_Name=_TGS_Sport_12x6E_Precision_propeller








Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Drveni propeleri iz HK - utisci, preporuke?
« Reply #2 on: April 30, 2010, 09:33:02 AM »
@tibeteagle, hvala na objašnjenju!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Drveni propeleri iz HK - utisci, preporuke?
« Reply #3 on: April 30, 2010, 08:36:34 PM »
light electro su najbolje elise koje sam ja do sada probao, neverovatno efikasne ali i osetljive, samim tim ne preporuka za male modele koji se lakse zabadaju na nos kod sletanja

poz
Veljko

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Drveni propeleri iz HK - utisci, preporuke?
« Reply #4 on: April 30, 2010, 08:43:34 PM »
Slazem se sa Magicom.

Ovo je elisa koju sam narucio za Ultimate mog drugara. Dosla je izbalansirana tako da nista nije trebalo raditi na njoj, a zvuk koji daje na motoru je fantastican. Nazalost nije bila dugog zivota ali cu u nekoj od sledecih nabavki sigurno uzeti jos nekih velicina za probu.

E, da , ranije sam narucio, cim su se pojavile one prve Tunigy drvene elise, ali one su bile katastrofa i sto se tice kvaliteta obrade i drveta u odnosu na ove Turnigy Electric Ultra-light wood. Zbog toga mi je stradao nosac motora na Extri.
« Last Edit: April 30, 2010, 08:47:20 PM by saxpg »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Drveni propeleri iz HK - utisci, preporuke?
« Reply #5 on: April 30, 2010, 09:45:18 PM »
Gabore slobodno probaj ovu lepu tanku drvenu. Izgleda veoma aerodimanično. Drvo ima jednu prednost nad plastikom. Krutost je veća i ne menja toliko geometriju na većim opterećenjima, što može da utiče na efikasnost. Baš zato se i lakše lomi.
Zašto ipak plastika. Recimo, šta ako...bennng.  :'(
Treba uzeti u obzir da u kranjem slučaju, padu modela, elastična elisa može da spasi nos modela i osovinu motora. Kako znamo, u ovom slučaju sila pri padu, udaru u majčicu zemlju, je utoliko manja što je zaustavni put veći. F=m*a. masa je konstantna acceleracija je ubrzanje odnosno usporenje. Zaustavni put je deo formule ubrzanja, ali da ne razlažem dalje. Znači ako imamo sreće, elastična elisa može da se ponaša kao opruga, pa i da lepo odskoči model. Pa i ako se plastična elisa slomi, vreme i put do loma je veći nego kod drvene. Vreme i put su činioci ubrzanja, ali ne bih dalje. Gabore, mislim da ti je sve jasno  ")
Ako je neka elisa doživela udar, bilje je menjati.
 ;namig

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Drveni propeleri iz HK - utisci, preporuke?
« Reply #6 on: April 30, 2010, 09:54:41 PM »
Hvala vam na komentarima, preporukama. Mislim da još jedno vreme ostajem kod plastičnih propelera  ;namig   (<--)