Author Topic: Kontroler za motore sa cetkicama  (Read 8647 times)

Offline bully

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
Kontroler za motore sa cetkicama
« on: May 06, 2010, 09:22:21 PM »
pozdrav narode modelarski,treba mi strucan savet ili sema kako povezati motore sa cetkicama (dva komada ) na brushless kontroler i li-poly bateriju.Da li je uopste izvodljivo i da li se moze nesto desiti ako povezem  paralelno na kontroler za brushlesss motor. u pitanju su motori od speed boat-a  dva komada i hocu da ih modifikujem na  moju stanicu  i prijemnik naravno koji su na lipoly sistemu.hvala unapred  ()-() (res) (<--)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Kontroler za motore sa cetkicama
« Reply #1 on: May 06, 2010, 09:29:53 PM »
Bully nemoj ni pokusavati da spojis te motore sa cetkicama na kontroler za brushless, spalices kontroler u sekundi, inace motor sa cetkicama ima dve zice, prosto + i - , a brushless motor ima tri zice odn , radi kao trofazni motor, i nije ih moguce kombinovati, nabavi kontroler za brushed motor i samo tako ce raditi, i naravno moras da znas o kojim se motorima tj dali su predvidjeni da rade na naponu te lipoly baterije, da na kraju ne spalis i motore.

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Kontroler za motore sa cetkicama
« Reply #2 on: May 07, 2010, 10:03:28 AM »
Bully,  prvo jedan savet: "  'Rani prasiće i ne diraj dugmiće!"   (<--) , znači nemoj da budžiš ništa, to ti je lutrija gde je ulog veći  od premije, možeš da spržiš regler, uništiš bateriju....itd

A ako nećeš da poslušaš ovaj savet čitaj dalje:
Povezati brushless regler na motor sa četkicama je MOGUĆE (:sok:), u teoriji, i sam sam malo razmišljao o tome, ali se nisam usudio da probam.

Šema je prosta, kao što si i sam rekao, 3 izvoda sa reglera paralelno vežeš na jednu četkicu motora a "MINUS", crnu žicu sa baterije direktno vežeš na drugu četkicu motora i BUM!  (fiu)


Mada, ima reglera koji su baš namenski pravljeni za tu opciju.





Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Kontroler za motore sa cetkicama
« Reply #3 on: May 07, 2010, 10:06:06 AM »
Bully,  prvo jedan savet: "  'Rani prasiće i ne diraj dugmiće!"   (<--) , znači nemoj da budžiš ništa, to ti je lutrija gde je ulog veći  od premije, možeš da spržiš regler, uništiš bateriju....itd

A ako nećeš da poslušaš ovaj savet čitaj dalje:
Povezati brushless regler na motor sa četkicama je MOGUĆE (:sok:), u teoriji, i sam sam malo razmišljao o tome, ali se nisam usudio da probam.

Šema je prosta, kao što si i sam rekao, 3 izvoda sa reglera paralelno vežeš na jednu četkicu motora a "MINUS", crnu žicu sa baterije direktno vežeš na drugu četkicu motora i BUM!  (fiu)


Mada, ima reglera koji su baš namenski pravljeni za tu opciju.







Po mom mišljenju ovo bi gorilo plamenm :S  mmmm
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1697
Re: Kontroler za motore sa cetkicama
« Reply #4 on: May 07, 2010, 10:10:38 AM »
Po ovoj slici crveni kabel ide na drugu cetkicu sto govori da je plus polaritet  a ne minus
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Kontroler za motore sa cetkicama
« Reply #5 on: May 07, 2010, 11:02:31 AM »
I obavezno ! kad ovo upalis da zapises koje je boje bila varnica da bi se znao podesiti tajming

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: Kontroler za motore sa cetkicama
« Reply #6 on: May 07, 2010, 07:51:00 PM »
  Saša, u pravu si,  to su već nijanse, to da li ide na + ili - zavisi od vrste fet-ova koji su upotrebljeni, tj od dizajna reglera, ličnog izbora ili čega već.
 Na primer ako su stavljeni N i P feteovi u paru (najčešći slučaj) na svaku fazu, onda treba staviti na izvod svake faze po diodu (tj. više dioda u paralelnoj vezi) ili na neki drugi način onesposobiti da se otvoraju (recimo) N fetovi -npr programiranjem čipa ili proseto njihovim odlemljivanjem, ili...
 Princip je vrlo jednostavan , i lako ga je implementiratiu u dizajn brushless reglera ili nabudžiti postojeći gotov regler da radi sa DC motorom sa četkicama.
 Pitanje je bilo da li može i kako, a da li će nekom to da koristi ?!... ali, uvek je interesantno sagledati stvari i iz drugog ugla - može da nas iznenadi to što vidimo.

Ima ovde ljudi koji se profesionalno bave elektronikom, pa da čujemo neki komentar i od njih.

Pozdrav !
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline bully

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 96
Re: Kontroler za motore sa cetkicama
« Reply #7 on: May 07, 2010, 10:08:08 PM »
dobro ljudi sta raditi.ko ima regler za brushed motore ?cisto da se proba .kako da se uopste povezem na lipoly i moj prijemnik.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Kontroler za motore sa cetkicama
« Reply #8 on: May 07, 2010, 11:12:24 PM »
Ja ti još juče poslax pm i e-mail!

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Gery

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Re: Kontroler za motore sa cetkicama
« Reply #9 on: July 18, 2010, 12:53:42 PM »
zdravo ljudi!
Evo jedna semica kako izgleda kontroler za jednu fazu kod esca.
ko se malo razume videce da ako se spoji onako po onoj gore postavljenoj slici motor i esc bice :_D :hehe
U principu moglo bi se JEDINO spojiti takav esc KOJI radi sa spojem motora ZVEZDA a NE trokut!i trebalo bi u SVAKU fazu redno spojiti po jednu snaznu sotki diodu i to sa katodom prema escu .a inace jeftinije je uzeti brushed esc i tacka.