Author Topic: AP (by Fenix)  (Read 110806 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: AP (by Fenix)
« Reply #75 on: February 11, 2010, 12:26:33 PM »
E bogami ti je ovaj aparat, pokoj mu dusi  :pop: davao odlicne slike!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: AP (by Fenix)
« Reply #76 on: February 13, 2010, 04:24:42 PM »
Ja bih pohvalio onaj sadržaj od 27. septembra. Slikanje i snimanje ti sve bolje ide kao i editovanje  :)aplauz
Onaj leđni let me je na trenutak iznenadio. Baš stabilno leti taj Slow Stick na leđima.  mmmm
Neka ostane da sam stvarno poverovao.  ;namig ;namig ;namig
I sledeći sadržaj je dobar. ali više volim prirodu.


Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #77 on: February 14, 2010, 11:06:48 PM »
    Tibeteagle,hvala i  (pijemo) naravno da ce biti fotki i snimaka iz prirode ali ovaj zimski period i vrijeme stagnacije nekako sa proljeca je vrijeme za akciju mada sam imao zelju da napravim par snimaka u zimskom periodu sa sve snijegom ali ove zime mii nije poslo za rukom ali bice i to naravno.A leđni let  :_D sve se moze kad se hoce a i cuda se desavaju ...Pozdrav  (photograf)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #78 on: March 05, 2010, 01:47:02 PM »
E bogami ti je ovaj aparat, pokoj mu dusi  :pop: davao odlicne slike!

  Sale,davao snimke i davace izgleda i ubuduce  (pijemo) .I ja se vise nisam nadao da cu ga ponovo vidjeti ali eto vaskrsnu,reinkarnira se kad se najmanje nadas.... u fazonu fenixa jos bolji,noviji i nikad spremniji za fotografije.
E sad da napravim jednu retrospektivu jos do septembra mjeseca prosle godine mmmm
20.09. sam na jednoj lokaciji pogodnoj za polijetenje i slijetanje odlucio da napravim 70. let sa slow-om i tako je i bilo.Taman kad sam postigao odlicnu visinu na monitoru sam primjetio da se klati stajni trap  :sljus Naravno slijetanje kao svako slijetanje bez problema izvedeno i na ovoj lokacijai ali zbog  labavog stajnog trapa kad je slow sletio okrenuo se stajni trap i da sam ciljao bas na jedan kamen se zabio pravo na objektiv.Naravno prvo sto sam primjetio je to da je optika ostecena  ") Zbog toga od septembra mjeseca nema slika a ni letenja sa aparatom iako je lose vrijeme bilo bi slika ali ovo je pravi razlog.Poslije ovoga je uslijedilo kontaktiranje prodavca i priprema aparata za slanje na  popravku u Cesku.Jedno 45 dana treba cekati dok se aparat popravi.Kontaktirao sam i predstavnistvo u Beogradu jer sam mislio da postoji u Beogradu servis ali i oni salju u Cesku ali rok isporuke 25 dana.Naravno kad je vec tako poslali su ga iz Podgorice.Cijena popravke optike je 90 evra.Od samog pocetka bio sam spreman na prihvatanje ovakvog rizika kao sto je u globalu ovaj hobi.Sve je ovo do sada o.k. da se nije desilo sledece o cemu cu pisati, a sada prvo video...

                               
                         

     E sad nastavak price...kako rekose u servisu od dana predaje prodje 45 dana pa prodje 60 dana a  od aparata ni traga ni glasa  mmmm Covjek ima strpljenja i razumjevanja donekle tako kad se blizila nova godina napetost raste.U prodavnici sef kaze da su ga u Ceskoj primili servisirali i poslali i da mu se od tada gubi svaki trag  ") Tako prodjose i novogodisnji praznici,skolski raspust a od aparata ni traga ni glasa.
E negdje u februaru mjesecu vec onako malo p... odem ja do njih i sad imaju drugu pricu da su ga spediteri poslali tek poslije nove godine i da je tek sad na popravci  mislim sta reci e tada su vec poceli pregovori oko zamjene aparata u fazonu staro za novo i tako dobijem ja od njih novi aparat neki fe 4000 ali nije ni blizu ovoga koji sam do sada koristio.Nije da sam nostalgican ali je sa ovim aparatom bilo sve podeseno i nosaci servoi i okidaci...Bio sam spreman na tu zamjenu jos da mi plate za dusevni bol  :big smile
I tako se ja sa sve novim Fe4000 pocnem upoznavati i samo sto nisam pristupio prilagodjavanju svega ovoga gore navedenog kad zove tip iz prodavnice da je aparat stigao  :)aplauz pogledam na kalendar nijie april pogotovo nije 1.april ustinem se boli ne sanjam.Podjem ja u prodavnicu,kad stvarno mju 820 kao nov.Ljudi se pravdaju te ovo te ono kazu spediteri krivi dva puta isao do Ceske zbog pogresne adrese.
Vratim ja njima tako Fe 4000 uzmem napokon mju 820 popravka je trebala da kosta 90 evra ali zbog svega ovoga platio sam 50 evra i svak svojim putem.Eto opet ko radi taj i grijesi,pare nekad nisu bitne i pare ne mogu nadomjestiti sve.Strpljen spasen...Sve je dobro sto se dobro svrsi.Stigao je u pravi cas kad sezona pocinje...
Eto tako je mju 820 proputovao Evropu svidjelo mu se ,a sad ce da krstari po nebeskom plavetnilu  (photograf)

Vec je imao probni let sve fercera kako treba.Naravno iz svega se izvuce neka pouka a pogotovo kad se na svojim greskama uci veoma je djelotvorno,tako da ce ubuduce aparat imati kakvu takvu zastitu nesto poput ovoga.


                         

Naravno da se sljakalo u ovom zimskom periodu i u sezonu ulazim spreman sa sve novitetima.O cemu je rijec u sledecem javljanju a do tada jos jednom za povratak aparata  (pijemo)

(<--)
 
       
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #79 on: September 10, 2010, 12:07:29 PM »
 Sto se tice AP projekta od zadnjeg pisanja nije da se nije radilo naprotiv,ali nekako vrijeme taj presudni faktor.Od kada je aparat stigao sa popravke uradio sam samo dva leta i snimio ovaj video koji ce biti prikazan.Sto se tice lokacija  za letenje u Podgorici je sve manje svakoj livadi se nesto gradi tako da insteresentnih a pristupacnih lokacija vise nema.Naravno sa heli platformom ce biti sve drugacije.Naravno ljeto je vrijeme odmora,vrucine  pa je za letenje rezervisano popodnevno vrijeme tako da pored svih obaveza kazem malo je bilo letenja sa Slow-om.Inace ovaj model je napravio 80 letova  :)aplauz i sa njimsam ispitao za sada sve sto se tice moga AP projekta.Sta reci model je fantastican za ove poduhvate,poslije ovoga naravno da ce biti osvjezen novom elektornikom i bice spreman za neke avanturisticke letove i ubuduce i bice pocasni model u mom hangaru.
Sto se tice mAgPia on je prvjenac sto se tice moje gradnje ali za rayliku od Slow-a nije mu ni do uske :_D tj.izgubio je bitku na polju AP ali je i on u letnom stanju i dalje ce se letjeti.
E sada da ne bih oduglovacio evo ga i video nije naravno posljednji sto se tice Slow-a ali posto krecu drugi ozbiljniji  projekti sad sam dao akcente na njih.
Naravno rijec je o T-Rex-u 600 sa nosacem kamere koji je kompletiran,ispitan,sa sve video down linkom i prvi letovi su vec obavljeni  (pijemo).
 Naravno o svemu ovome u narednim postovima,a sada video,


                                               
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: AP (by Fenix)
« Reply #80 on: September 10, 2010, 05:07:11 PM »
Vidis vidis.......  (:sok:)  kako je meni promakao ovaj tvoj komad foruma.... (kush)

dobar ti ovaj video, milo mi da ti se svidja programcic  2eaa

nego na prvoj strani, one starinske fotke Sipcanika..... jaoooooooooooo a gdje su sve kuce otisle ") ") ")

izgleda sam ja propustio najbolje godine modelarstva u Crnoj Gori  mmmm

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: AP (by Fenix)
« Reply #81 on: September 10, 2010, 05:29:35 PM »
Da znas da jesi, cak ni moje zabijanje modelima u novoizgradjene kuce u stilu 9/11 nisu mogle da zaustave divlju gradnju  (___)

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: AP (by Fenix)
« Reply #82 on: September 11, 2010, 08:42:30 AM »
Odlicno Fenix! Svidjaju mi se tvoje slike i video!

Svaka cast!

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #83 on: September 11, 2010, 10:43:37 AM »
Hvala SaleR,lijepo je kad se dobiju i kritike a kamoli pohvale ko je u ovoj oblasti profi.Naravno u narednom periodu bice fokus na fotografije a u narednom periodu je u planu da se poradi i na videu mislim stabiliacija...jer bez toga  (nene)  dobrog videa.

Dule e bas  (kush) ali nikad nije kasno.A sto se tice Sipcanika lijepo,lijepo bjese to nigdje kuce a sad...Sale je pokusao u par navrata prije gradjevinske inspekcije da rijesi problem ali  (nene)  :_D
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #84 on: September 16, 2010, 06:45:01 PM »

   Poslije prvih letova sa helikopterom HK-450 doslo je vrijeme da se proba i neki kamera nosac.Naravno nije rijec o T-Rex-u 600 ali jeste o HK-450  :big smile Tokom ljeta se modelarilo naravno koliko se moglo.T-Rex-a nisam jos ni kupio a razmisljao sam o tome kako to sve izgleda i kako leti sa sve AP nosacem  mmmm Tako je HK-450 dobio AP nosac  (:sok:) .Ovaj nosac kao i test letovi sa ovom platformom su experimentalna faza za T-Rex 600 i njegov nosac kamere.Naravno sve je bolje ispitati na ovako malom heliju i dosta jeftinijem nego na T-Rex-u 600.
Kompletan nosac je napravljen od AL profila 0.8mm.Najbitnije je da se prilikom konstrukcije vodi racuna o tezistu tj. pravilnoj raspodjeli tezine da bi na kraju kad se postavi nosac teziste bilo u osi rotora.U par slika se vidi tok izrade koji i nije bas neka filozofija jer nema nikakvih pokretnih ni stabilizijucih dijelova.
Naravno vodio sam racuna o tezini prilikom gradnje ovog nosaca tako da je tezina nosaca 195 gr. sto je o.k za ovaj heli jos kad se doda aparat od 120 gr i nije neka tezina.Kada moze da nosi bez problema neki skala trup tezine 250 gr onda moze i ovaj nosac.
Prvi probni let pun je pun neizvjesnosti kako ce se ponasati heli sa ovom tezinom.Cim se odvoijo naravno bez problema sa ovom tezinom vidi se koliko i ovaj heli ima snage  :jaki: Experiment uspio a pacijent nije preminuo.
Kao sto sam i rekao ovaj heli je samo iskoristen da bi se ispitala buduca platforma za T-Rexa-a koja je vec napravljena i o kojoj ce biti detaljnije rijeci u narednim postovima.
 Evo i par fotografija nosaca sa HK-450.

   
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #85 on: September 17, 2010, 08:36:19 PM »
  Poslije ovoga nosača za HK 450  napravio  sam nosac za T-Rex 600.Za T-Rex 600 postoje razliciti nosaci ali u vecini slucajeva su bez ziroskopske stabilizacije naravno sem onih koji su namjenjeni za snimanje videa.Posto mene za sada interesuje fotografija i za dobru fotografiju nije potrebna takva platforma a i ove stabilizirajuce platforme bi za sad bile prevelik zalogaj za mene dok se heli malo bolje ne savlada sto se tice letenja. U opticaju  su bila ova dva nosaca:
 
  [http://www.airfoilhelicam.com/prosoloshooter.php  i ovaj

  http://www.helicamsolutions.com/Products/Sport_30/sport_30.html

       Prvi je uradjen od AL a drugi od industrijske plastike.Nemaju nikakvu specijalnu opremu ,a opciono se mogu dodati servoi za pokretanja aparata i triger tj.okidac(servo).Cijena i nije neka ali kada se sa ovim ubuduce ne mogu praviti kvalitetni snimci jer nemaju stabilizaciju.Odlucio sam se ipak da napravim Al nosac .Kad se uporedi cijena ovih nosaca i cijena materijala koji sam upotrebio za izradu ovoga nosaca je velika.Ukupni troskovi izrade ne racunajuci ulozeni trud i rad 50 eura.Naravno necu da kazem da ovaj moj nosac moze da parira ali je sustina zadovoljena.
Za sada nisam razmisljao o ziroskopskoj platformi ali to bi bio neki sledeci korak u svemu ovome.
 
Sto se tice same izrade za konstrukciju sam koristio Al cijevi  precnika 10mm.Za spajanje tih profila a ujedno kao i ojacanje koristio sam puni AL profil 0,8mm.Ovo rjesenje je ispalo odlicno jer sam u pocetku tragao za strugarom koji bi mi napravio ovih 8 nosaca od durala,ali za cijenu izrade tih  komada mogao sam kupiti nosac  ;namig

Za spajanje dijelova koristio sam M4 srafe,naknadno sam mislio da sve ove spojeve i zavarim ali za sada nisam a ubude cu da vidim ima li potrebe.Konstrukcija je cvrsta i stabilna i dobro se nosi sa tezinom T-rex-a.
Prilikom gradnje vodio sam racuna da ne pretjeram sa tezinom iako Rex ima snage da vuce i do skoro 2 kg bez problema.Zbog toga nisam ugradjivao nikakve servoe.Jedino sto sam ugradio a to su gasni amortizeri koji stabilizuju po roll osi kameru i ovo rjesenje kompletnog vjesanja se pokazao veoma dobar.
Posto nisam imao amortizere da projekat ne bi kasnio dok ne dodju novi amortizeri  Saxpg mi je dao amortizere sa BMW-a njegovog sina Todora   pa se i ovom prilikom zahvaljujem (pijemo)

Posto se ne susrecem prvi put sa izradom nosaca  :big smile ostalo,poput nosaca za aparat je bilo jednostavno napraviti.Ovdje je malo drukciji tj.pokretni nosac sa ovom amortizacijom za razliku od drugih nosaca na koima je kruta veza u stilu sto moze jednostavno kad moze komplikovano  ;namig

Za sada nisam jedino zadovoljan sa sundjerima koji su malog precnika ali tragam za boljim.Kao sto sam rekao heli je na ovoj platformi stabilan ,vibracije pogotovo na samom pocetku dok ne dobije puni broj obrtaja apsorbuje dobro,a u vazduhu nema nikavih problema.
Za okidac sam ugradio 9 gr.servo a okidac se moze pomjerati po visini dubini i nagibu tako da je prilagodljiv za sve vrste aparata.
Tezina nosaca je 825 gr. laksi je od ova dva nosaca koja sam mislio nabaviti.Naravno kad se na nosac doda baterija za video link i video pedajnik,predajnik za servo okidaca tezina je oko 1 kg sto je sasvim solidno,tako da ostaje jedno 800 gr. za aparat.
  Prvi letovi sa nosacem i video linkom su obavljeni i prezadovoljan sam kako se ponasa heli sa nosacem u vazduhu a i kako se ja nosim sa ovim   :jaki:
Za sad toliko moram jos jednom reci da sam prezadovoljan sa nosacem a sad samo trening i  (photograf) ,jer nije isto letjeti heli i heli sa nosacem.
Evo par fotografija na kojima je prikazan tok gradnje i kako izgleda zavrsni proizvod a u sledecem javljanju:utisci,fotke i video sa test leta  (pijemo)

 




The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: AP (by Fenix)
« Reply #86 on: September 18, 2010, 02:28:49 PM »
Odlično Fenix  (thumb)
Ukalkuliši u tvoj novi  AP sistem i ovu širokougaonu HD kamericu:





http://rcfly4um.org/index.php?topic=4807.0




Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #87 on: September 19, 2010, 02:38:26 PM »
    Hvala orlu sa Tibeta.Citao sam o ovoj vunder kameri u ovom topiku i vec je moj radar zakljucao.Kao sto sam i naveo za sada sam se fokusirao na dobru fotografiju i sa ovim nosacem sam kompletirao taj dio.Moze da se stavi bilo koja profi kamera jer tezina za T-Rex-a nije problem samo sto se trajanje leta smanjuje za cirka 1 min.Sa Olympus mju 820 koga imam mogu da uradim solidne fotke a u planu mi je da kupim Canon G10 (sirokougaoni) ima dobru rezoluciju,lagan je,i ima opticku stabilizaciju   (thumb)  http://www.dpreview.com/news/0809/08091702canon_g10.asp
http://www.bmfoto.rs/test_canon-g-10-vs-panasonic-lx-3-uporedni-test_76
Ovaj aparat koriste dosta u ovoj oblasti i pokazao se odlicno.
U svakom slucaju GoPro zasluzuje da se nabavi.
 
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: AP (by Fenix)
« Reply #88 on: September 19, 2010, 04:17:51 PM »
Fenix, kazes fokusirao si se na fotografiju...
Znam jednog momka tu iz Podgorice sto ima Canon dobar, pa cemo ga uzeti neki dan zakacimo na heli.
Naravno, necemo da mu kazemo zasto nam treba, hihihi!

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #89 on: September 19, 2010, 04:37:25 PM »
Ma znam tog momka, letjelo vec njegovo u vazduh  (photograf)  mnogo dobar momak , ma nek i njegovo nesto leti  :_D  (pijemo) naravno dok ne dodje graupner  (res)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com