Author Topic: AP (by Fenix)  (Read 110658 times)

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: AP (by Fenix)
« Reply #90 on: September 19, 2010, 09:02:12 PM »
ha ha ha malo pravite viceve a momci.....neka neka ... necete vi moga Canona na te vase koptere kacit...ne ne  (nene)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #91 on: September 22, 2010, 11:16:44 PM »
      27.08.imao sam prvi let sa helikopterom bez trenera.Sve je proslo kako treba o tome sam pisao u topiku o T Rex-u pa da se ne bi ponavljalo ovdje je bitan drugi let istog dana tj.poslije ovoga leta bez trenera uslijedio je i prvi let sa camera mountom ili nosacem za aparat  :big smile I sam sam sebe iznenadio kad sam se odlucio na takav potez ali kad tad taj dan mora da dodje.Nosac kamere spreman,Rex zauzima svoje pocasno mjesto dobro se sve poveze provjeri teziste i...Naravno biti ili ne biti ipak sa ovako postavljenim helijem malo dalje od zemljice majcice sve je drugacije a tek ono kopkanje da li je nosac cvrst hoce li izdrzati sve vibracije koje i nisu male mmmm Ovaj put mi nije bilo bas nesto do video linka tako da ga nisam ni nosio jer sam se fokusirao na sami let.Postavio sam aparat Olypmus i ukjlucio  snimanje.Naravno  na kraju me interesovalo da vidim da li ima vibracija i kakav je snimak.
Naravno opet sve provjereno i krecemo.Kako rastu obrtaju raste i adrenalin.Za pocetak najkriticnije su vibracije dok heli ne dobije puni broj obrtaja tj.dok se ne umiri.Nosac je taj prvi dio izdrzao bez problema znaci stabilan  :)aplauz Obrtaji se blize trenutku odvajanja od zemlje,heli je zalebdio nosac nosi bez problema nema nikakve razlike tj.kao da nista ne nosi  :jaki:
E kad je prosla i ova druga faza posllije lebdenja slijedi pravolinijski let pa zaokreti.Sve u svemu sve je o.k.Naravno nema opustanja svaki sekund se prati ponasanje a aparat sve to biljezi.
Posto je ovo prvi let sa nekih dodatnih 1kg tereta letio sam nesto vise oko 4 min.da bih provjerio stanje baterija.Za to vrijeme napon je pao na 3.9V znaci ima jos za jedno 3 min .max ali je za prvi put i ovo 4 min.bilo kao vjecnost.
Naravno sada slijedi poslije svih ovih uspjesnih etapa i najkomplikovanija faza pogotovo prilikom prvog leta a to je faza slijetanja.Kako ce nosac apsorbovati nesto vise od 4 kg i sad kontra efekat tj.od punih obrtaja do zaustavljanja rotora.
Prvi pokusaj sto ce se vidjeti na snimku nije bio uspjesan ali zato drugi jeste mozda malo grublje ali to se vec u sledecim slijetanjima izvjezbalo  :)aplauz
Sta reci na kraju nego da sam prezadovoljan s nosacem ,T-Rex-omm sto sve ovo nosi bez problema.Dobro nesto je i do pilota :big smileP
Poslije ovoga uslijedio je i drugi,treci a bogami i cetvrti let sa sve ostalom opremom a o tome u sledecim postovima.
A sad naravno fotke i video.  (pijemo)

 


                                                         
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Re: AP (by Fenix)
« Reply #92 on: September 22, 2010, 11:52:21 PM »
bravo feniks,samo tako, polako ali sigurno... ()-()

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #93 on: September 23, 2010, 11:12:20 PM »
   Hvala sman,naravno korak po korak i tu je drugi a bogami i treci let sa nosacem.Drugi let isti kao i prvi naravno samo sa manje adrenalina.Poslije prvog leta sve je drugacije.Treci let je vec nesto drugo.Da se ne bi ponavljali uvijek na istoj lokaciji red je bio da se izabere neki konkretnij objekat pa da vidimo kako sve to izgleda sa sve video linkom.Naravno i ovaj put sam podesio na aparatu mod snimanja jer operater Pedja nije jos imao obuku  :big smile.Oko izbora lokacije nisam imao problema jer sam vec dogovorio sa jednim kamermanom da snimimo ovu zgradu koja jos nije zavrsena jer je on bio zainteresovan da vidi kako to sve funkcionise.Prve snimke sam pokusao napraviti sa Duletovom kamerom kome se zahvaljujem jos jednom,kazem pokusao jer smo primjetili da kad se heli odlijepi od zemlje kamera prestane da snima  mmmm U pitanju je kamera koja snima na hard disk pa vjerovatno vibracije prekinu snimanje  ali bas svaki put.Na kraju sam napravio snimak sa mojim aparatom a fotke ce tek da se naprave.
  Kad smo se pripremali heli na tom mjestu smo sreli i Nebojsu preko koga sam i kupio ovaj heli,kakva slucajnost.Nebojsa je napravio snimak na telefonu pa eto Nebojsi poziv da mi proslijedi snimak leta sa ove lokacije   ;namig
   Sve u svemu jos jedan uspjesan let.A sada par slika i video sa te lokacije.

     

                                           
                                     
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: AP (by Fenix)
« Reply #94 on: September 24, 2010, 01:16:43 PM »
@fenix
svaka cast na FPV iskoraku  (res)
Jesi mozda razmishljao o patch anteni?

Mali offtopic ...
Jedina stvar koja mi trenutno stvara glavobolju jeste, dali i kako taj sistem radi sa (mojom) Stanicom Spectrum DX6i koja takodje radi na 2,4GHz-a.

Link koji je okacio fenix na prethodnom postu ka predajniku i prijemniku koji je uzeo ne radi pa nisam siguran o kojoj frekvenciji je rec te pretpostavljam da je u pitanju 2.4Ghz.
Nikako nije preporucljivo koristi i video i rc na 2.4Ghz. Prijavljeno je da video na 2.4Ghz pravi smetnje i drugim 2.4Ghz RC sistemima koji se nadju na livadi. Cak i 1.2-1.3Ghz zna da pravi probleme i smanjuje domet 2.4Ghz rc-a (koji i onako nije bas veliki) delom zbog superponiranja/preklapanja (1.2*2=2.4Ghz) a delom zbog "buke" koju izgleda da jeftini sistemi sami po sebi prave. Aktuelna je i oprema na 5.8ghz ali nije jeftina a i prilicno je osetljiva na i najmanji gubitak linije vidljivosti. Za RC na 2.4ghz bih rekao da je VTx/VRx na 1.2-1.3ghz ipak najbolji izbor i drzati ga sto dalje jedan od drugog.
« Last Edit: September 24, 2010, 01:24:03 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #95 on: September 24, 2010, 03:00:16 PM »
  ak,ja za sada nemam drugi video link a upoznat sam sa ovom tematikom u vezi mogucih smetnji sto se tice stanice na 2.4 i video predajnika na 2.4.Posto se ne radi o jeftinom modelu naravno prije svega ovoga sam sve probao na zemlji da li ima nekih smetnji.Iako se nalaze relativno blizu nije bilo nikakvih smetnji ni na video signalu a i na samo elektro opremi na helikopteru.Naravno posavjetovao sam se i sa ljudima iz ove branse tako da sam dobio zeleno svijetlo.Poslije ovog testa upustio sam se u letenje sa ovom opremom.Naravno kao sto si i sam naveo sve je diskutabilno kao i ostale frekfencije.Naravno u buduce ce na ovu platformu da ide neka drugi video predajnik e sad na kojoj frekfenciji posto je sve diskutabilno vidjecu uskoro.Ne treba cackati male gremline.A sto se tice smetnji drugih stanica kod nas je prisutna samo jedna stanica na 2.4 pa tih problema ne bi trebalo da bude.O ovome sam htio posebno da pisem ali ti si me preduhitrio.Pozdrav  (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: AP (by Fenix)
« Reply #96 on: September 24, 2010, 04:35:21 PM »
  ak,ja za sada nemam drugi video link a upoznat sam sa ovom tematikom u vezi mogucih smetnji sto se tice stanice na 2.4 i video predajnika na 2.4.Posto se ne radi o jeftinom modelu naravno prije svega ovoga sam sve probao na zemlji da li ima nekih smetnji.Iako se nalaze relativno blizu nije bilo nikakvih smetnji ni na video signalu a i na samo elektro opremi na helikopteru.Naravno posavjetovao sam se i sa ljudima iz ove branse tako da sam dobio zeleno svijetlo.Poslije ovog testa upustio sam se u letenje sa ovom opremom.Naravno kao sto si i sam naveo sve je diskutabilno kao i ostale frekfencije.Naravno u buduce ce na ovu platformu da ide neka drugi video predajnik e sad na kojoj frekfenciji posto je sve diskutabilno vidjecu uskoro.Ne treba cackati male gremline.A sto se tice smetnji drugih stanica kod nas je prisutna samo jedna stanica na 2.4 pa tih problema ne bi trebalo da bude.O ovome sam htio posebno da pisem ali ti si me preduhitrio.Pozdrav  (pijemo)
Koliko sam video ti imas stanicu koja nije na 2.4ghz?
Komentar je vise bio upucen yu-man-u koji je pitao koliko sam razumeo za 2.4ghz video i 2.4ghz rc.
« Last Edit: September 24, 2010, 04:45:07 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #97 on: September 24, 2010, 06:03:17 PM »
  Ova druga stanica je Graupner mx16s na 40 MHz i nju koristim u ovoj varijnati za nosac.Naravno mogao bih promijeniti uloge ali za heli je bolja varijanta sa Spektrumom.Napomenou sam da razmisljam o nekoj drugoj frekfenciji za video link tako da ce se i taj rizik svesti na minimum.
Evo ovo je neko moje live  iskustvo sa 2.4GHz stanica + 2.4GHz video, barem za sada je sve bilo u redu.
  ak drago mi je kad se neko javi sa komentarima koji mogu na kraju biti samo sa pozitivnim ishodom  (pijemo) .Zbog svega toga i objavljujemo sve ovo na forum da bi neko ko bolje o necemu zna skrenuo paznju na neke propuste.

The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #98 on: September 24, 2010, 06:59:49 PM »
  19.09.poslije treceg leta sa nosacem uslijedio je i cetvrti let (pijemo) Lokacija Stari aerodrom na kojoj sam do sada imao sve probne letove.Ekipa na okupu.Vrijeme oblacno pred kisu ne obecava da ce se experiment zavrsiti prije kise ali volja i+ energija rusi barijere tj.rastjruje oblake .Instaliranje svega potrebnog za AP poduhvat je vec postala rutina tako da je sve u varijanti RTF bilo veoma brzo.Posto je do sada sve radjeno u modu za snimanje ovaj let je bio odredjen za test fotografisanja i test operatera na drugoj stanici a pocasno mjesto je zauzeo Saxpg koji je imao priliku da napravi prvu fotku sa ove platforme  :)aplauz Na Graupner stanici ima jedan kanal s potenciometrom koji je idealan za pokretanje servoa okidaca jer se sa njim ide postepeno do trenutka fokusiranja i na kraju ide okidanje sto je veoma bitno za digitalne aparate.
Naravno sve te podatke imam na video linku tako da je napraviti fotku veoma lako.Naravno peeriod trenirajna treba da prodje i iskustvo koje se vremenom stice.Sale je odradio svoj dio posla odlicno i ovom prilikom se jos jednom zahvaljujem.
 Dule je bio zaduzen da to sve ovjekovjeci kao i do sada ali ovaj put Fujiii aparatom sa zemlje a Sale i ja smo se trudili da ga uhvatimo iz vazduha  :big smile  Dule je inace bas ovaj put kao zaboravio svoj Canon - vidi Dule leti sve u vazduh e nece Canon  (fiu)  :_D
 Jos jedna kamera je bila na zemlji a snimao je Nemanja inace Saletov sestric ako nisam pogrijesio i njemu hvala na snimku helija u vazduhu,a hvala mu sto je poslije tu kameru postavio na nosac i sa njom smo napravili ovaj video.Inace kamer je sa SD karticom i dobro podnosi vibracije  ;namig naravno na snimku se vidi da nas je kisa omela pa smo sve ovo morali odraditi pod tom presijom grmljavine i iyvucenih antena  mmmm ali ipak sve je bilo dobro.
    E sad kad je sve kompletirano i isprobano naravno vec sam pisao o video linku kojeg cu zbog frekfencije iako nisam imao smetnji za sada ipak  promijeniti.Sta reci nego da sam zadovoljan sa dosadasnjim rezultatima,period treniraja predstoji.pilot naravn otreba da i dalje trenira ali i ovo je veliki iskorak za mene.Ostalo je sve stvar tehnike,tj. bolji aparati,kamere video linkovi...
Za sada ovako sa jednom baterijom dovoljno je za experiment,drugu cu da ovih dana da osposobim poslije ostecenja o kome sam pisao  pa na letenje - treniraje.
Naravno sada fotke by Dule i video i odozdo i odozgo  :big smile...

 

                                             

                                             


 
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #99 on: November 01, 2010, 12:46:18 PM »
   Poslije probnih letova i testiranja opreme  svaki slobodan vikend naravno ako to vremenski uslovi dozvoljavaju T-Rex 600 + RC pilot i kamera operater su na razlicitim lokacijama.Naravno trening je najbitniji kao i u svemu  :jaki: oprema funkcionise odlicno a i mi nismo za baciti.Za sada sa dvije baterije i vrijedi izaci a tek kad se ima vise baterija milina.Naravno bice slika i iz vazduh a sada malo poziranja T-Rex-a.A slike su od ...pa da pise  (photograf)

   

   
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: AP (by Fenix)
« Reply #100 on: November 01, 2010, 01:44:05 PM »
hhehehehhe dobre ti ove fotke Fenix  ()-()

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #101 on: November 01, 2010, 10:40:36 PM »
Dobre,dobre sa pedigreom  :_D  (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #102 on: March 15, 2011, 11:50:55 AM »
   Malo da se update ovaj topik  ;namig Bice i fotografija nije da se nije snimalo i sa T-Rex-om ali u zadnje vrijeme sam se posvetio trikopteru  i rezultati su tu.
   Sa nestrpljenjem se ocekuje GoPro,and action  :big smile (photograf)  :big smile  Trikopter (Draganfly) na djelu...


                                   




                                               
                               
« Last Edit: March 15, 2011, 11:53:18 AM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #103 on: March 16, 2011, 07:29:45 PM »
Jos jedan video  sa nedavnog letenja ;namig


                                       
                   
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: AP (by Fenix)
« Reply #104 on: March 29, 2011, 09:56:07 AM »
Trokopter video,


                                           
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com