Već neko vreme unazad nameravam da napišem par redova o EPO modelu
Rainbow A-388 za koga Kinezi kažu da je prvi model od EPO materijala u klasi
F3A 50. Vidim da me je
@ak preduhitrio i postavio topik o ovom modelu u rubrici
akrobatski elektro modeli. Obzirom da su u njegovom topiku dati precizno svi podaci o modelu, mogu jedino da napomenem da je razlika izmedju elektro i ove moje glow varijante samo u nosaču motora i kapotažu koji je kod mene uradjen od plastičnog odlivka dok je za elektro model kapotaž od EPO-a.
Za pogon modela odabrao sam malog, laganog, šetvorotaktnog japanca
ENYA 53-4C, težine 370gr. (lakši od baterije elektro varijante), zapremine 8,69ccm, snage 0.9HP i RPM=2.500 do 12.000rpm.
Elisa za početak 12x6, a u igri su još i 11,5x7 i 12,5x6
Ono što modelare može da zanima je kolor šema i tehnologija rada sa akrilnim bojama. Naime nisam želeo da model izlepim nalepnicama koje se dobiju u kompletu (fotke elektro varijante), već sam osmislio kolor šemu koju sam odradio akrilnim bojama i lakom. Kako nisam imao strpljenja da sačekam da mi stigne
minijet HVLP lakirerski pištolj, to sam kreaciju odlučio da obavim četkicom iz ruke.
Kao podlogu sam koristio francusku emulziju u tubi za pripremu slikarskog platna:
Liquitex Acrylic gesso (ART radnja za slikare u ul. N. Fronta),
Ovu emulziju sam naneo u dva sloja pljosnatom četkom, nakon par sati sušenja prvog premaza, naneo sam drugi sloj. Posle 24h sušenja, površine sam ovlaš prešmirglao brusnim papirom finoće >240 taman toliko da se ujednači i zagladi naneta masa (jače šmirglanje može da “odlakavi” EPO strukturu). Može se naneti još jedan sloj ovog prajmera kojim se skoro u potpunosti pokrije saćasta struktura EPO-a i nakon još malo finog šmirglanja dobije se fina, glatka, bela površina spremna za farbanje. Ja sam ovu pripremu odradio u dva premaza.
Za bojenje osmišljene kolor šeme koristio sam
VITEX akrilne tonere (konzerve od 180ml. ima ih po farbarama, veoma jeftine). Ove boje na vodenoj bazi se brzo suše i lako se radi sa njima, pribor i ruke jednostavno se peru vodom (samo dok je boja sveža). Farbanje sam takodje odradio u dva premaza (sat, dva izmedju premaza), koristiti što mekšu pljosnatu četku, najbolje su od prirodne dlake.
E sad najvažnije, finale svega je završni sloj laka u dve, a može i tri ruke. Nakon malo istraživanja odlučio sam se za veoma kvalitetan engleski akrilni lak:
DULUX trade Diamond glaze, a da je izuzetan kaže i navod proizvodjača na donjem delu konzerve;
10 times tougher. Osobina ovog laka je da iako se relativno brzo suši, maksimalnu čvrstinu postiže nakon desetak dana. I on je nanošen mekom pljosnatom četkom u dva sloja.
Naravno celokupnoj akciji oslikavanja predhodio je jedan mali test. Da bih ubedio moga druga Kremu u kvalitetnost i postojanost ovakvog moleraja, naneo sam na pločasti komad stiropora par nijansi Vitex boja, a onda dva puta prelakirao oslikanu površinu. Sutra dan je gosn Kremić, naoružan krpčetom natopljenim nitro gorivom trljao po lakiranom stiroporu ne bi li “sprao” moleraj, naravno bez uspeha. Dobra je bila ova mala proba jer ovaj moj model će svakako biti uprskan nitro gorivom (ne znam za glow motor koji ne bali po modelu), a par nedelja po lakiranju ta površina će biti još otpornija na nitro.
Sad sledi mala slikovna retrospektiva EPO kineza sa japanskim glow pogonom:
Prvi let Rainbow bi trebalo da obavi u nedelju i naravno poleteće ga Krema koji će tako svoje rodjendansko slavlje upriličiti letom prvog glow EPO F3A modela.
Sve povodom tog dogadjaja biće uredno evidentirano, dokumentovano i prezentirano forumu.
pozdrav, M.