Author Topic: Trikopter  (Read 75916 times)


Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #106 on: October 17, 2010, 12:10:10 PM »
 Ako neko zeli kit varijantu evo na ovom mjestu dosta jeftinijih a od karbona ,naravno jos elektronika ima i nosaca za aparate, platis i klatis.... :big smile


                 http://www.averticalview.com/matrix_2_folding_version.html
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #107 on: October 17, 2010, 01:09:18 PM »
Zaboravio sam na njih, ali mi tu bas nije najjasnije sta prodaju za 169$ (Kit Price (Includes everything except electronics)).
Mislim da je to cena samo za ram.

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Trikopter
« Reply #108 on: October 17, 2010, 05:03:50 PM »
Moraćemo da čekamo da kinezi izbace svoju verziju...nisu ovi ARF tolko skupi...al dok dođu do nas sa svim državnim ugradnjama:))) ima glava mnogoooo da zaboli! Da imam malo više vremena,bacio bi se na samogradnju...ali...

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #109 on: October 17, 2010, 06:02:26 PM »
Ne verujem da neka kineska verzija moze da bude drasticno jeftinija, jer vec ionako sve delove nabavljamo od njih.

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #110 on: October 25, 2010, 10:17:40 PM »
Jedna staklena zgrada na NBG i dosadno lebdenje gore dole  :big smile
Jos uvek nemam m**a za neke ozbiljnije prelete i okrete.


Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #111 on: October 25, 2010, 11:37:54 PM »
      Odlican video...to "doasdno  gore dole" je za sada i najbitnije a ostalo ce doci postepeno.Za veoma kratko vrijeme si savladao osnove lebdenja,letenja ove sprave tako sa ovim ostalim ne treba zuriti.I lebdenje na ovim ne malim visinama nije lako tako da je ovo veliki uspjeh.Ovo ti govorim i iz moga iskustva sa T-Rex-om.Korak po korak i u strpljenju je spas.Svaki brzopleti korak moze rezultirati velikim posljedicama.Joj jednom :)aplauz za video.Da li si sta radio u vezi video linka?
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #112 on: October 26, 2010, 12:34:26 AM »
Hvala na ohrabrenju :)
Pri samom kraju snimanja jedan "brzopleti" odgovor na vetar je rezultirao padom. Ukupna steta - 2 elise i par plasticnih vezica  (yay)
Video link sam montirao i sve radi, ali za sada imam zescu frku da letim samo prema tome sto vidim na ekranu. Posebno sa kopterom u ovakvim uslovima gde ima bandera, zica i drveca okolo.
Kao sto kazes korak po korak, pa cu nadam se i to ubrzo savladati.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #113 on: October 26, 2010, 12:50:48 PM »
     Naravno FPV ili letenje sa gledanjem u monitor nije nimalo lako to sam i ja probao sa ovom opremom jos ako nije prostor poznat  mmmm bez dodatne navigacije sa prikazima na ekranu veoma tesko ali i tada nije lako.Zato jedan operater kopilot za video link a pilot je pilot  :big smile
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Trikopter
« Reply #114 on: October 26, 2010, 02:26:33 PM »
Bravo za hrabro i visoko letenje.  (thumb) ...i za bezobrazno poletenje sa saobraćajne trake  ()-()
Mogao si da odeš i bliže zgradi da se trikopter malo ogleda u staklu prozora.  :big smile Nemoj reći da si se plašio da udariš u zgradu. No risk, no fun  ;namig

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #115 on: November 05, 2010, 01:16:19 PM »
    Evo da se pridruzim sa mojim projektom zvani trikopter i to br.2 na ovim prostorima  :big smile a ovdje ce biti prvjenac-nadam se ako sve bude kako treba.Prije svega jos jednom  se zahvaljujem Draganu koji je sa ovim projektom predstavio nesto nesvakidasnje.Nekako u isto vrijeme i orao sa tibeta je pokrenuo pricu o fenomenalnoj kamerici GoPro HD kakva slucajnost ili ne  mmmm  pa se i njemu zahvaljujem na tim informacijama  (pijemo) ... Bilo kako bilo rezultati su tu.
Sto se tice moga trikoptera od donosenja odluke da ga pravim prvo sto je uslijedilo je surfanje po internetu prikupljanje bitnih informacija ,slika...Naravno ima razlicitih rjesenja jer moze da se napravi od razlicitog materijala,oblika...tako da tu kreativnost dolazi do izrazaja.Naravno Dragan je to ovdje sve objasnio i iznio svoja idejno tehnicka rjesenja ali ne bi trebalo da se ponavlja nego da primjenimo jos neka rjesenja.
Ja sam izabrao isti oblik kao kod Dragana.Taj crtez sam nartao u Corel-u prilagodio ga mojim dimenzijama.Kad smo vec kod dimenzija krakovi su  50cm ali su napravljeni od Al profila 18mm.
 Moram napomenuti da sam bilo kakav sper trazio 3-4 dana i nisam mogao da ga nadjem nigdje u prodavnicama >:( Trazio sam neka druga rjesenja ali mi je Sale dao 5mm bukov sper  :jaki: naravno iz njegovih rezervi pa mu se zahvaljujem jos jednom.E kad je sper nabavljen moglo se krenuti sa  (work)
Jest da nije veliki projekat pa se moze kompletirati za 2-3 sata kad se imaju sve komponente ja sam ga kompletirao za dva tri dana ali kad bi sabrali ukupne sate 2-3 sat  :_D
Al krakove sam izreza na 50 cm,izbusio sve rupe za M3 srafe i sklapanje je moglo da pocne  ;namig
 Naravno prije sklapanja odlucio sam se da pokretni repni dio sa servom uradim sa nosacem lopatica od HK 450 - jer imam vec tih dijelova i rjesenje je po meni veoma dobro.Za drzac servoa sam izrezao takodje parce Saletove spere ;namig ali jos nisam pravio otvor dok ne stigne digitalni servo.Sve povrsine od spere sam lakirao bezbojnim nitro lakom,nisam htio da farbam bilo kojom drugom bojom da ne bih upropastio texturu drveta.
   Poslije sklapanja repnog pokretnog mehanizma,uslijedila je precizna montaza nosaca za motore koje sam takodje napravio od spera
Naravno u cijeloj ovoj prici bitno je da je sve ovo srazmjerno tj. u centru  tako da je kod mene precnik 110cm na krajevima nosaca motora.
Poslije sklapanja tezina modela je 690 gr mozda malo vise nego sto bi trebalo ali mislim da nece predstavljati veci problem jos dok se postave ostale komponente.
   E sad se ceka potrebna elektonika nesto je vec naruceno ali nemaju motore za koje sam se ja odlucio,takodje nema trenutno ni kontrolera...tako da ce projekat kasniti ali kako nikad nije kasno strpljivo cu cekati.



   Sto se tice komponenti zvanicna lista je ova:

         motori  http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idproduct=5691

         speed  http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idproduct=2163

         elise   http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idproduct=6226

         ziro     http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idproduct=10113
 
        ubec    http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idproduct=4319
   
        digitalni servo http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idproduct=10976

Evo i par fotografija da bi bilo u slici i rijeci(photograf)

 

 E sad opet ono koincidencija ili ne taman kad sam kompletirao trikopter na svu ovu pricu nadovezuje se moj komsija Misko Minic- padobranac i dolazi kod mene sa kamerom i to GoPro   (:sok:) ali SD nema veze i ova izgleda kao HD Bilo je  (yay)  oo)) Za ne povjerovati.Covjek nije mogao da shvati sto sam tako odusevljen ali je poslije price o svemu ovome shvatio.Inace ova je kamerica dosla u njegovo vlasnistvo poslije svjetskog padobranskog prvenstva u NK jer mu je jedan Rus padobranac poklonio ovu kameru...kakva divan poklon.Ovih dana se bolje upoznajem sa njenim rukovanjem a najvjerovatnije da ce i da poleti sa trikopterom ili nekom drugom letjelicom dok ja ne nabavim HD.Pored toga dobro ce mi doci za pravljenje nosaca.

 Jos ne mogu da vjerujem da je ovo sve istina ali se vidi i na slikama...



Iako se ceka elektronika za trikopter u slobodno vrijeme nece biti dosadno proucavajuci ovu kamericu.Kao sto sam rekao napravicu u medjuvremenu pokretni nosac za kameru tako da sada tragam za idejnim rjesenjima.U uzi izbor je usao ovaj nosac,jednostanvo,funkcionalno...

         

  Zbog bolje vidljivosti u vazduhu planiram da trikopter nabudzim sa Al stajnim trapom a ne varijanta sa spuzvenim stajnim trapom,pa ce krajni rezultat izgledati najvjerovatnije ovako,


                                                 

Eto o ovako malom i jednostavnom projektu ja se bas raspisao  ;namig do sledeceg kuckanja  (pijemo)
   

The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Trikopter
« Reply #116 on: November 05, 2010, 02:10:06 PM »
Moram napomenuti da sam bilo kakav sper trazio 3-4 dana i nisam mogao da ga nadjem nigdje u prodavnicama >:( Trazio sam neka druga rjesenja ali mi je Sale dao 5mm bukov sper  :jaki: naravno iz njegovih rezervi pa mu se zahvaljujem jos jednom.


Ha ha, nema na cemu, sper nije moj nego komsijski. Sva sreca pa ljudi sad mjenjaju ugradne plakare koji su se nekad kvaltetno radili.
By the way, svidja mi se ovaj "Maybach look" kad je ovako lakiran, samo napred.

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Trikopter
« Reply #117 on: November 05, 2010, 05:25:50 PM »
opa Fenix, pa ti si bas ozbiljno usao u ovaj projekat, svaka cast, ovo izgleda odlicno! jedva cekam da poleti, nadam se da nam nece trebati kacige i panciri  :hehe

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #118 on: November 05, 2010, 07:09:53 PM »
Yeeeaa  :)aplauz (res) Da si blize, pa da letimo/padamo zajedno  :big smile
Vrlo lepo ti to radis. Par saveta...
1. zadnji krak skrati, tako da sva 3 motora budu podjednako udaljena od centra;
2. srafove dalje od centra koji drze krake stavi plasticne - trust me, I know what I'm doing  (fiu) Kad makina padne, polome se ti plasticni srafovi, a ne ceo krak ili ram;
3. 690gr samo za ram mislim da je previse. Dok pokacis motore i ostalu elektroniku bice pretezak.

Ja planiram da napravim novu verziju T-kopter umesto sadasnjeg Y.
T oblik je mnogo laksi za orjentaciju.
« Last Edit: November 05, 2010, 07:24:04 PM by gizmo »

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #119 on: November 07, 2010, 03:34:28 PM »
    Dragane,prihvatam sve sugestije  (pijemo) Sto se tice rastojanja vodio sam racuna o tome,posto ce na ovom trikopteru motori da se postavlljaju na nosace a ne direktno na krakove dva nosaca su duza sto se vidi  i na slikama a treci repni je umanjen da bi sve bilo u istom rastojanju.Naravno kad budem ugradjivao motore tada ih treba postaviti da centar ose motora bude istog rastojanja.Plasticne srafove cu takodje staviti trenutno ih nemam mada kada sve to pada ko zna kako ce se to sve zavrsiti mada i da padne nece puno da boli  (nene) za razliku od helikoptera naravno kojeg sam imao priliku par  puta olivaditi e to tek boli...ali eto i ova stavka ce biti odradjena.E sad sto se tice tezine kad sam izvagao konstrukciju moram priznati da sam se iznendio.Naravno sper je veoma kvalitetan pa sve ima svoju cijenu,Izvagao sam jedan komad spera i njegova tezina je 190gr  (:sok:) Bez ove ploce tezina je 500gr  :)aplauz Kako je trikopter makinja koja se moze praviti od razlicitog materijala i na razlicite nacine,moguce je sve izmjenti bez problema pa ako treba napraviti sve iz pocetka.Vec kad sam skinuo ovu plocu necu je vise vracati dok ne poleti i vidim kako se ponasa a i ovako zadovoljava aerodinamicke forme  :_D a ovako imam i rezervu (fiu) Ma moze on jos da se olaksa ali stvarno smatram da sada nema vise potrebe za tim,ali ako bude potrebe tada cu pristupiti radikalnijem postupku...Jos jednom hvala na prijedlozima.

                                                                   
« Last Edit: November 07, 2010, 03:44:37 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com