Author Topic: Flybarless  (Read 8849 times)

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Flybarless
« on: September 17, 2010, 08:22:59 PM »
Evo uskoro se nadam da cu zavrsiti i prepravku Mini Titan tako da ce on od sada biti flybarless helikopter.

Opredelio sam se za Nemacku firmu BeastX i njihov 3 Axsis Mems Gyro MICROBEAST. Kupio sam ga u nemackoj pre 20-tak dana kada sam bio na godisnjem odmoru i morao sam otici licno po njega posto ga ne salju u Srbiju.

Kutija izgleda ovako:



Kada otvorite kutiju pojavljuje se mala narandzasta kutijica:


U kompletu dobijate sam ziroskop, uputstvo, brzo uputstvo, nalepnice, plasticna stimalica, samolepljivi sundjer i potrebni kablovi za spajanje na hlikopter.


Kada sam ga izvadio iz kutije i uzeo vidi se da je napravljen vrlo kvalitetno. I vrlo je mali...


Na samom ziroskopu postoje ledovke za svaki kanal kao i trimeri za 3 MEMS ziroskopa.


Dobio sam komad koji je sa poslednjom verzijom softvera ali sam za svaki slucaj kupio i USB programator da mogu da ga podesavam i preko laptopa, a i da ubacim novi sfotver u njega.


Prepravkom Mini Titana u flybarless helikopter dobicu mnogo stabilnij i mirniji helikopter. Mali helikopteri ove velicine vaze za vrlo nervozne hlikoptere i sa ovom elektronikom cu moci mnogo preciznije i duze da letim. Da, dobro ste procitali duze. Skidanjem flybar-a otpor rotora je mnogo manji samim tim i potrosnja je manja, znaci i duzi let. Takodje prilikom pada na glavi ima mnogo manje delova koji mogu da se polome ili iskrive..

Cekam da mi glodac napravi adaptere za glavu helikoptera pa da sve montiram i probam.

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Flybarless
« Reply #1 on: September 17, 2010, 09:32:26 PM »
Sale lep upgrade nema sta FBL je svakako super i to je buducnost mada vec prakticno velika vecina to leti.
Ako nije tajna koja je cena sistema? I verovatno si citao dosta pa si se resio bas za taj pa mozes i to da objasnis.

Pozdrav
Ivan
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Flybarless
« Reply #2 on: September 18, 2010, 04:30:54 PM »
Naravno da nije tajna. Njegova cena je 155€ + USB25€.

Njega sam uzeo posto mu je cena jako dobra, dobio je dobre kritike i naravno probao sam ga sa i bio sam prezadovoljan sa tim prvim letom koji sam obavio sa tudjim helikopterom. Doduse isto je Mini Titan bio i setup je jako slican ali sve jedno poprilicno sam lako radio neke figure koje mi je sa mojim Mini Titanom bio problem.

Uglavnom kada se pogleda cena i ono sta se dobija ovo je za mene odlicna kupovina. Naravno uz Microbeast ne treba poseban ziroskop za rep tako da je to sada jako interesantno prilikom novog sklapanja helikoptera. Uzmes Microbeast stavis ga na heli i dobijes poprilicno stabilan mali helikopter koji mozes da letis na jako malo prostora.

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Flybarless
« Reply #3 on: October 19, 2010, 08:30:24 PM »
Evo ovih dana ugrabih malo vremena i konacno sam preradio glvau za Mini Titana i sada je FlyBarLess.

Na samom startu sam morao na samoj glavi da isturpijisem mesto gde je nekada bila kuglica koja je drzala link.



Zatim sam odsekao visak.


Kada sam deo postavio na mesto gde je bila kuglica dobio sam ovo.




Takodje sam morao da prepravim i ucvrstim ovaj klizac. Njegova svrha je da ne dozvoli swoshplate-u da se okrece oko svoje ose.


Sklopljena glava izgleda ovako.


Kada se sve postavi na helikopter izgleda ovako.



Linkove koji idu od swashplate-a do glave su od Raptora 50 kao i kuglice koja sam postavio na krajeve.

Kada sam sve zavrsio sa montazom konstatovao sam da je sada glava mnogo kompaktnija i da uopste nema vise onih malih luftova kojih je bilo na pretek.
Zatim sam uradio podeasavanje MICROBEAST-a koje je poprilicno jednostavno i potom otisao na letenje.

Samo poletanje je naravno bilo bez ikakvih problema. Helikopter je poleteo vrlo lako i vrlo stabilno je stajao sam od sebe. Napravio sam par osmica i sve je radlio savrseno.
Zatim sam u pravolinijskom letu pokusao da postignem sto vecu brzinu i prilikom dodavanja maksimalnog ugla krila glava se prosto razletela u vazduhu i helikopter mi je pao direktno na nos.

Naravno da je greska bila moja. Bilo mi je zao da skratim rucicu misleci mozda ce mi trebati jos toliko dugacka i kraj rucke koji je visio u vazduhu verovatno je dodirnuo swoshplate i jednostavno je sve pokidao na glavi.

Ovako izgleda sada taj deo.



Srecom nisam bas jako "ubio" Mini Titan. Recimo, glavna osovina se nije iskrivila, kao sto i glavni rotori nisu pukli. Na zalost nemam trenutno ostatak koji mi fali ali se nadam da ce uskoro da stigne pa nastavljam dalje sa podesavanjima. Taman da prodje ovo "divno" vreme.

Sale



Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Flybarless
« Reply #4 on: October 19, 2010, 10:32:10 PM »
bas te "hoce" u zadnje vreme. pozoves onog malog iz Veternika da ti "odbaja" malo.

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Flybarless
« Reply #5 on: October 21, 2010, 04:06:11 PM »
Ma takav nam je hobi Miso, ali eto mozda je vec ovaj moj iz Veternika i umesao prste... Naime, posto je danas lepo vreme otisao sam na moju livadu da nparavim par letova sa Protosom. Obzirom da se motor na Protosu greje vrlo jako (kazu tako treba), posle prvog leta ostavim ga da se malo ohladi, a ja idem da prosetam da pokusam nesto da nadjem od onog sto mi se razletelo pri roslom padu. To su dva dugacka linka i ona aluminijumska polugica koju mi je bilo zao da isecem, a koja je i napravila problem (jedna je ostala zakacena za swosh plate). Znao sam od prilike da je to trazenje igle u plastusena ali rekoh kada vec cekam da cekam sa razlogom... I naravno ja sam uspeo da pronadjem iglu u plastu sena i naravno da sam pronasao tu aluminijumsku polugicu! Tako da cu veceras uspeti opet da sklopim Mini Titana pa sutra opet na livadu..

Inace sada kada sam upisivao koliko sam danas leteo ispostavilo se da je taj prvi let bez flybar-a sa Mini Titanom ustavri 400-ti let sa njim!


Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Flybarless
« Reply #6 on: October 24, 2010, 11:17:53 PM »
Evo prepravke su gotove.

Konacno sam skratio i polugice, pa sada nece vise kaciti nizasta.



Posto nisam uspeo da zabusim rupe u slomljene srafove (vrlo su tvrdi i naravno vrlo su mali) izbusio sam nove i urezao M2 navoj.


Sve to kompletirano, a ne sklopljeno izgleda ovakako.


Kada sam sve sklopio izgleda ovako.



Ovako to izgleda kada se sve postavi na osovinu.



Napokon ponovo sklopjena FlyBarLess glava.



No i posle svega mojim mukama nije dosao kraj. Naime, kada sam krenuo da testiram glavu primetio sam da u nekim krajnjim polozajima (maksimalni pozitivni ugao i pun elevator) linkovi dodiruju ta dva crna srafa koja su na slikama. Onada sam morao da potrazim dva srafa M2 sa manjom glavom. Posle male potrage i pronalazenja istih, dobio sam da srafovi prolaze tik pored linka i ne diraju ga.

To sam sve radio do sinoc u 2:30 i jutros do 11h kada sam i otisao da isprobam helikopter.

Prvo da kazem da je ovj put Mini Titan vracen u jednom komadu i da su 2 leta prosla sasvim zadovoljavajuce. Bilo mi je jedino strasno ,da ne kazem neku ruznu rec, neprijatno kada sam uradio prvi rol. Taj rol je uradjen ali je trajao citavu vecnost. Posle, kada sam se vratio u radionicu procitao sam u uputstvu da sam ukljucio normal mod koji je ustvari vrlo usporen, a ja sam jos smanjo Dual Rate, tako da je radio rol jako jako polako. Naravno to isto je vazilo i za petlju.

Sve u svemu vrlo stabilno letenje i poprilicno precino!

Upravo sam zavrsio i sa konacnim podesavanjima MICROBEAST-a i cekam prvi lep dan da isprobam kako ce sada da reaguje.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Flybarless
« Reply #7 on: October 24, 2010, 11:39:02 PM »
cestitke. i za uspesan let a i za fenomenalne slike.

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Flybarless
« Reply #8 on: October 24, 2010, 11:55:20 PM »
Iako pola stvari oko helikoptera ne razumem, uvek ispratim ovaj topic kada se pojavi nesto novo..drago mi je da je sada sve proslo uspesno i da si sve ovako fino prikazao u slikama i tekstu.
Samo napred

 (pijemo)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Flybarless
« Reply #9 on: October 25, 2010, 07:34:32 AM »
Hvala Miso i Nikola,

Pa nadam se da ce sada biti jos lepsih letova, jos kada bi uspeo nesto da napravim da mogu i da snimim koji let bilo bi super...

Slike nisu nesto posebno samo sam stavio polukruznu pozadinu i to je sve. Nema dodatnog svetla, expozicija je automatska itd..
Dobar mi je bio i pre neki dan Srpska Posla, slao sam mu neke slike delova i covek me pita da li ja to imam fotografsku radnju.. Nemam Nikola, samo se malo vise time bavim pa volim da nesto kada radim da uradim ko svet..

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Flybarless
« Reply #10 on: October 25, 2010, 08:30:04 AM »
pa pozovi neki put malog iz veternika da podje sa tobom da snimi svojim okom.

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Flybarless
« Reply #11 on: November 09, 2010, 09:37:44 PM »
Lepo si prezentovao novi sistem ,posto cu se i ja susresti sa ovim, dok jos nisam usao u pricu mozes li objasniti kako se sada steluje korak elisa,da li se izbacuje gyro za rep ima li razlike u mixu servoa rotora.
Da li je komplikovanije za stelovanje od klasicnog sa malim lopaticama.

Pozdrav Nebojsa

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Flybarless
« Reply #12 on: November 11, 2010, 08:26:17 AM »
Vidi Nebojsa, ja mogu samo da ti kazem kako je podesavanje za Microbeast-a posto sam samo za njega citao uputstvo i znam kako se podesava. Podesavanje je po meni mnogo lakse nego kod redovnog helikoptera. Uglovi se podesavaju direktno na Microbeast-u. Vazno je da kada su servoi od swosh plate-a u 0 da ti i linkovi prema glavi budu odgovarajuce duzine da su i rotori u 0. Sve ostalo se podesava direktno na uredjaju pomocu stanice.

Kod Microbeast-a postoji ugradjen i ziroskop za rep tako da ne treba dodatni ziroskop. I odlicno radi (kazu da je u rangu sa Spartanom).

Nema nikakvog miksovanja, sve radi Microbeast.

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Flybarless
« Reply #13 on: November 11, 2010, 05:08:41 PM »
Hvala na odgovoru,nije mi bilo jasno u odnosu na koji deo se podesava ugao kada nema vise flybar sipkice,posle sam video da sam dobio mali  T komad koji se srafi na vrh rotora i da se u odnosu na njega dovodi u nulu elisa.

Offline yu8zbz

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Flybarless
« Reply #14 on: November 27, 2010, 03:20:59 PM »
Pozdrav druze !
Dali bi mi ostavio tvoj kontakt telefon ?