Author Topic: Elektromotor za F3A sa karakteristikama 4 taktnog YS motora  (Read 5086 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Elektromotor za F3A sa karakteristikama 4 taktnog YS motora
« on: November 27, 2010, 08:21:35 PM »
Buducnost samo sto nije stigla. Bilo je i uzbudljivo i ujedno fascinantno citati na RCU i na Hackerovom sajtu o ovom novom elektro motoru:

http://www.rcuniverse.com/forum/m_10086881/tm.htm

http://www.hacker-motor.com/en/products/q80/index.html

Kao sto napisah u jednom od mojih ranijih postova, apetit dolazi sa jedenjem, iako tek sto mi je stigao Sickle ja vec razmisljam o mogucem sledecem koraku  :sljus. Ovo bi lako mogao da bude jedan deo te neke nove slagalice!

poz
Veljko

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Elektromotor za F3A sa karakteristikama 4 taktnog YS motora
« Reply #1 on: November 27, 2010, 08:31:55 PM »
ja sam ga vec drzao u ruci sta da da kazem mnogoo :jaki: stvar ali ima isto i jaku cenu

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Elektromotor za F3A sa karakteristikama 4 taktnog YS motora
« Reply #2 on: November 27, 2010, 08:38:19 PM »
Ovo nisi mogao da drzis jer je ovo nova verzija sa drgacijim kV. Something completely different  :mhm kako se ponasa u vazduhu.

poz
Veljko

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Elektromotor za F3A sa karakteristikama 4 taktnog YS motora
« Reply #3 on: November 27, 2010, 09:13:33 PM »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Elektromotor za F3A sa karakteristikama 4 taktnog YS motora
« Reply #4 on: November 27, 2010, 11:26:16 PM »
Imali smo prilike da ga i mi u Austriji na evropskom vidimo uzivo i motor je stvarno drugaciji od ostalih. Ono sto sam ovde okacio je nova verzija Q 80 20P/11s koja treba da u potpunosti emulira letne karakteritika YS170CDI sa istom elisom. Jedna od najtezih stvari za postizanje sa F3A modelima na struju je konstantna brzina a to ce sa ovim motorom izgleda biti mnogo lakse.

poz
Veljko

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Elektromotor za F3A sa karakteristikama 4 taktnog YS motora
« Reply #5 on: November 27, 2010, 11:59:37 PM »
Ne treba emulirati loše karakteristike 4T motora jer je u SVEMU elektro pogon bolji. U prelaznom periodu reč emulacija može da prođe od strane proizvođača kao marketinška reč.
Svakako, BL elektro motori i njihova nP regulacija je sve bolja i bolja od do sada viđenog. mmmm
Kineska verzija...uskoro  :big smile

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Elektromotor za F3A sa karakteristikama 4 taktnog YS motora
« Reply #6 on: November 28, 2010, 12:12:59 AM »
Nije poenta da ovo predje u diskusiju, ali TE procitaj malo sta pise na linku koji sam okacio sa RCU. Ovde se iskljucivo radi o emulaciji broja obrtaja elise YS 170CDI na 2x2 F3A modelu kojeg tek kada covek vidi u akciji moze mu biti jasno o cemu je rec. Od kako sam poceo da letim vece modele na struju poceo sam da uvidjam neke stvari koje pre ne bih razueo ni da sam ih procitao a narocito oko F3A modela!

Bio bih preserecan da nas ima sto vise sa velikim F3A modelima pa da stvarno mozemo da i kvalitetno diskutujemo, ovako moramo jos uvek samo da citamo i pretpostavljamo o cemu ti neki ljudi tamo stvarno i pisu.

poz
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Elektromotor za F3A sa karakteristikama 4 taktnog YS motora
« Reply #7 on: November 28, 2010, 12:50:43 AM »
Mislim da ono o čemu Veljko ovde govori je to, da se, pored svih prednosti koje elektro pogon novije generacije ima, pojavljuje problem artikulisanja kočenja elise pri letenju figura sa strmim obrušavanjima. Kada bi nekim logerom snimili dijagram brzine tokom jednog F3A programa, videlo bi se da elektro modeli imaju veće oscilacije tokom izvođenja verikalnih figura. To negativno deluje na "umetnički dojam" kod sudija, a pilotu stvara problem kroćenja "paripa", kako bi figure bile "tečnije" i elegantnije. F3A letenje jednostavno "zahteva" takvo ponašanje aviona.
4T motori pri obrušavanju efikasnije koče elisom, jer sam motor troši više energije koju elisa kao vetrenjača stvara. Mogu to i elektro pogoni da rade programiranjem funkcije kočenja na kontrolerima, ali su to 4T motori (do sada) kočili proporcionalnije položaju palice gasa. Kočnica se kod elektro pogona (do sada) nije tako "elegantno" ponašala.
E sad, ja bih pre rekao da se ovde pre radi o inoviranju kompletnog sklopa ESC+motor, nego da se radi samo o motoru.

 (pijemo)
« Last Edit: November 28, 2010, 12:52:30 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Elektromotor za F3A sa karakteristikama 4 taktnog YS motora
« Reply #8 on: November 28, 2010, 09:18:07 AM »
Postizanje konstantne brzine TOKOM CITAVOG izvodjenja programa je jedan od najtezih aspekata ispravnog F3A letenja. Dugo je problem bilo poniranje ali su onda dosli ESC sa progresivnim kocnicama i to vrlo lepo ispravili.

Ono sto je ostala prakticno poslednja "mana" elektromotora konkretno za ovaj specifican nacin preciznog letenja je "preosetljivost" na dodavanja gasa. To se moze donekle korigovati krivom gasa ali ne skroz, najbolje je problem resiti u korenu. Naime SUS motorima je potrebno neko vreme da odreaguju na komandu gasa sto na odredjeni nacim u ovom konkretnom slucaju pomaze da letenje izgleda tecnije. Jos jedna karakteristika elektromotora je znatno veci obrtni moment u odnosu na SUS motore i samim tim njihova mogucnost da vrte elisu sa mnogo vecim korakom od uobicajenog za SUS, kod F3A minimalan korak na elektro motorima je 12 a ide i do 15!

Cinjenica je da je YS 170 CDI snazniji motor nego elektromotori koji se danas montiraju u F3A 2x2 modele ali ne raspolaze tim obrtnim momentom tako da vrti 20x10,5 ali na vecem broju obrtaja koji kompenzuje manji korak u odnosu na elektromotore. To kombinovano sa karakteristikom koju sam vec pomenuo (kasnjenje u odnosu na komandu pilota) daje da model ima dovoljno snage i pri nepovoljnim uslovima kao sto je pojacan vetar ili odlazak u vertikalu a da model ima prakticno uvek dovoljno potiska sa konstantnom brzinom. Kod elektromotora zbog manjeg br. obrtaja islo se na elise sa velikom korakom da bi se postigao zadovoljavajuci potisak ali su modeli bili "nervozniji" na dodavanje gasa i lako menjali brzinu. Pazite pricamo o nijansama koje su bitne na vrhunskom nivou letenja!

Pretpostavljam da je "snimljeno" jako puno letova, konkretno br. obrtaja elise kroz neki loger, u istim uslovima za YS i za doticni Hacker pa su onda na osnovu dobijenih podataka izvrsili modifikaciju konstrukcije samog elektromotora kao verovatno i softvera od ESC. Dobijen je rezultat da se ponasaju identicno sa istom elisom 20x10,5! Ako ste procitali link sa RCU karakteristika oba motora je da bez obzira na polozaj palice gasa model skoro uvek leti konstantnom brzinom stim sto je naravno potrebno dodati gas u vertikali i u uslovima pojacanog vetra.

"Günter and I am sure, that you could fly never before F3A sooo smooth with so much power and a great constant speed!
And the performance of this new drive set make it much easier in several points. Not each click of throttle will punished with speed; it´s not really important, if you fly 45 degree upside with full or half throttle; the speed looks nearly the same!
Because, all looks very smooth, this drive set have much more power if you think at the first moment. It never ends and if there is a strong wind condition, you have only to fly with more throttles. This will be not really fast, but ever, the model fly stabile “in line”, mile far removes from each sponginess"


Nadam se da je razumljivo ovo o cemu pisem. Neke stvari je lakse razumeti nego ih objasniti drugima :). Vise puta sam napisao da su se nama cetvorici posle posete E. prvenstvu u Austriji vidici jako pomerili unapred i da tek sada neke stvari coveku mogu polako postati jasnije kada cita o njima na netu. Krajnje je korisno posetiti jedno ovakvo takmicenje i nadam se da cemo sledeci put otici u daleko vecem broju!

poz
Veljko

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2177
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Elektromotor za F3A sa karakteristikama 4 taktnog YS motora
« Reply #9 on: November 28, 2010, 08:22:22 PM »
Da, samo je bilo pitanje vremena kada ce se ovo desiti..
Npr. CPLR-ov Axiome sa YS motorom u svim segmentima programa ima neverovatnu/nestvarnu konstantnu brzinu letenja sto zaista fascinantno izgleda nama koji gledamo sa strane. Dok se kod el motora jos uvek "vidi" minorna razlika. Po meni ogroman pomak u toj prici je nacinio Sebastiano sa njegovim dvokrilcom i kontra rotirajucim sistemom sa dva propelera..Taj avion u toku programa je imao neverovatno malu brzinu letenja sa izuzetno dosta snage za sve elemente programa..u poniranju se takodje zatrcavao, ali ne toliko koliko modeli sa el motorima i jednim propelerom..Naravno od velikog znacaja je to sto je model dvokrilac! ESC poput Jeti 99 Spin-a je prvi korak ka dostizanju takmicarskih GLOW motora, a ovo je korak dva koji ce se siguran sam jos vise razvijati i ko zna, verovatno jednog dana i presisati GLOW.
Veoma me zanima dalji razvoj ove price..

 ()-()
Nikola | rcfly.in.rs