Author Topic: ZIROLI HELLCAT  (Read 155708 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #120 on: April 22, 2010, 02:00:42 PM »
nisam ni ocekivao da ce biti drugacije.
dakle, koliko ja primecujem, iduce nedelje polecemo?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #121 on: April 22, 2010, 05:27:35 PM »
Dodao sam danas još jedan tekst o sklapanju modela...

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #122 on: April 22, 2010, 07:45:33 PM »
Gde? Zadnje sto se vidi je iz februara.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #123 on: April 22, 2010, 09:57:03 PM »
Ima novi tekst, stisni reload...

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #124 on: April 23, 2010, 11:26:13 AM »
mogu ti reci da sam impresioniran. zadnje sto sam video je bio ofarban model, ali sada kada je sve sklopljeno
stvarno je impresivno. steta je sto slike ne mogu da docaraju velicinu samog modela (ogroman je bas onoliko
koliko ne mozete ni da zamislite). cestitke na pedantnosti ne samo u izradi drvenarije, vec i na rasporedu i
montazi unutresnjih komponenti za koje je i ovoliki model opet mali ako se uzme u obzir sta sve unutra ima.
jedva cekam da cujem motor uzivo, a naravno i da ga vidim u vazduhu.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #125 on: June 07, 2010, 02:36:45 AM »
Konačno je došao i taj dan...

Posle mnogo vremna uloženog u pravljenje i finiširanje modela Hellcat je najzad stigao na aerodrom na, svoj prvi let...
Ali, ostao sam vam dužan priče šta se sve dešavalo u medjuvremenu od zadnjeg pisanja u aprilu, znači, skoro dva meseca.

Kako ste mogli čitati u poslednjem tekstu na sajtu, model je bio spreman za paljenje motora i finalne testove. Od samog početka motor je savršeno radio, alnaser takodje, jednom rečju sve je mnogo dobro funkcionisalo. 
Motor sam palio sigurno više od 30 puta u dvorištu, uglavnom na alnaser koji je bio ugradjen u modelu. Ono što mi se nije svidelo od samog početka je činjenica da sam uvek, kad sam palio motor, morao da pridjem do modela  i da priključim Zenoah-ov „Easy start sistem“.
Znači „fora“ da motor upališ iz „fotelje“ je otpala, jer sam morao uvek da „ubodem“ Easy start...

Alnaser je radio sasvim dobro ali, u prvim testovima i merenjima broja obrtaja ustanovljeno je da motor gubi oko 300-400 obrtaja sa alnaserom, pošto se glavni zupčanik, preko frei laufa, stano vrti na radilici...
Videvši ovo a, pošto sam ustanovio i da moj starter sasvim lako pali GT 80, rešio sam da skinem alnaserski sistem. Time sam, sem više obrtaja motora, dobio i mesto da vratim rezervoar od 0,95 litara koji sam ranije izvadio, jer nije mogao da stane u kombinaciji sa elektromotorom alnasera. Nije fizički bilo mesta za obe stvari...

U početku mi se činilo da će model biti poprilično „nosat“ tako da sam smatrao da vadivši sve što je vezano za alnaser može da mi pomogne oko doterivanja težišta. Ceo sistem sa baterijom, prekidačima i svim što treba je oko 850 gr...

Sledeće na redu je bilo povezivanja auspuha, koji smo Coka i ja pravili, sa originalnim auspuhom od
GT-80. Ovo sam vrlo lepo i jednostavno napravio i ono što je za mene bilo najvažnije, motor uopšte nije gubio snagu ni obrtaje. Zvuk je bio malo prigušeniju i lepši, a izduvni gasovi su izlazili na mestima na trupu kao i na pravom avionu i sve je mnogo lepo izgledalo...

E, kad smo došli do težišta, sem što sam čekao tri nedelje da mi Golub napravi „spravu“ za balansiranje, blagi šok je bio i kad sam ustanovio da treba da dodam skoro 2,5 kile olova u prednji deo trupa. Kad znam da je već nešto olova postavljeno ranije i da auspuh koji smo pravili sam po sebi ima 550 gr. bio sam šokiran saznanjem koliko je model ustvari repat...
Padale su teorije da je težište suviše napred i da nema potrebe za tolikim teretom ali, ja sam isinstirao da se sve namesti kao na Zirolijevom planu...

Da bih postavio toliko olova, Golub je opet uzeo alat u ruke i napravio mi 2 nosača od punih cevi 12x12 mm sa jednom čeličnom 3mm pločom koja ih povezuje. Već sama ta konstrukcija je imala 1,9 kila i fino podešavajući težište (da bi bilo kao na planu) dodao sam još 700 gr. Katastrofa...

Nisam rekao da sam u medju vremenu poskidao sve što j bilo ne potrebno iza težišta, tako da je na policu otišla kuka sa sve servoom i mehanizmom i skinuta su i tri svetla sa donje strane trupa, koja se, kad je model na zemlji ne vide a, u vazdihu još manje...

Znači model je sad imao oko 20 kila, možda i preko toga... Planirano je bilo da bude oko 17...

Počeo sam da strepim da ni motor od 80 ccm neće biti dovoljan tj. da baš neće imati dovoljno snage da model leti kako bi trebao...

Samo malo da skrenem sa teme, Thunderbolta sam cele prošle godine leteo sa Zenoah-om  45 i mogu vam reći da je model bio poprilično bez snage...
To konkretno znači da na poletanju avion mora mnogo da „trči“ da bi se odlepio od zemlje.
U vazduhu iz pravolinijskog leta skoro da je bilo nemoguće napraviti veliku petlju, jer u samom vrhu nema više brzine...
Postavivši Zenoaha 62 (prvobitno namenjenog  Hellcat-u) Thunderbolt se prosto preporodio...
Ove sezone sam ga leteo desetak puta i verujte mi, kao da je drugi avion...
Mnogo lakše i brže poleti, svaka figura se mnogo bolje izvodi, opstrujavanje 2 cola veće elise se itekako oseti na repnim komandnim površinama i jednom rečju Thunderbolt mnogo, mnogo, bolje leti i bolje se ponaša...

Sad, kad se vratim na Hellcata, bojao sam se, da će letenje ovako teškog modela, ličiti  na Thunderbolta sa G-45.

E sad, posle ovog ne baš malog uvoda, da se vratimo današnjem danu i prvom letu...

Vreme je bilo kao izmišljeno, sunčan, vedar dan, skoro bez vetra.
Pošto sam najavio da će u nedelju biti prvi start sa Hellcatom, bilo je „truba“ da se stvar otkazuje ali, skoro da je došlo do toga. Sve do juče, danima je padala kiša i Čenejski aerodrom tj. dobar deo aerodroma je poprilično pod vodom. Znači ne da je malo blatnjavo nego, voda je na mnogim mestima do članaka...
Deo piste koji je namenjen nama modelarima je suv, čak i deo prave piste koja se „naslanja“ na modelarski deo. 

Dogovor je bio da će Coka, kao i uvek, napraviti prvi let i prva trimovanja modela.
Verujte mi, nije mu bilo svejedno jer, nikada nije leteo ovoliki model, ne samo velik, nego pogotovo ovoliko težak.

Znači sve nam je bilo nepoznato  i da li će motor biti dovoljno snažan i koliko će da rula i da li će da vuče na poletanju i koliko spustiti flapsove na poletanju, koliko na sletanju...
Gomila pitanja i nedoumica...

Težište je namešteno kao po planu a, plan kaže da se težište namešta sa uvučenim trapovima. Sad kad se zna da se trapovi uvlače prema nazad jasno je da je model mnogo „nosat“ na poletanju, pogotovo jer ima još i pun rezervoar goriva...

Pitanje koje smo postavljali je i da li je repni točak, zajedno sa retraktima, dovoljno snažan i robustan za ovako težak model...

Model je sastavljen, gorivo sipano, motor upaljen i za sada nije bilo nikakvih problema, sve je funkcionanisalo u najboljem redu...

Coka je par puta uz i niz pistu proterao model koji nekako nije imao nameru da „digne“ zadnji, repni, točak... Doduše nije ga brzo terao ali, odmah smo zaključili da će model morati da rula i rula do poletanja.

Konačno došao je trenutak koji smo toliko dugo čekali, Hellcat usmeren u pravcu vetra (kojeg skoro da nema), flapsovi 10-15 stepeni spušteni,  Coka dodaje gas, model kreće, ne baš nešto „živahno“, trči i trči, sigurno 50 metara možda i malo duže, i konačno ga Coka navlači i evo ga Hellcat poleće.
Kako je poleteo, model se poprilično naginje levo i verujte, mislio sam da je tu kraj...
Pošto je brzina prilično mala a, Hellcat je pretežak, učinilo mi se da ga Coka neće izvući...
Medjutim iskusni pilot „udara kontru“ Hellcat se ispravlja ali, vrlo sporo dobija na brzini i visini...

Sve vreme sam stajao pored Coke i gledao šta se dešava.
Podignuti su flapsovi i kad je model bio na visini od nekih 80-tak metara uvučeni i točkovi.
Coka je odmah rekao da je model izuzetno „nosat“ a, to se potvrdilo i posle par minuta leta kad ga je okrenuo na ledja i morao poprilično da gura palicu dubine od sebe.
Model je vukao i u levu stranu ali, je to sredjeno sa trimerom...

Ušli smo u fazu da je Hellcat stabilno leteo ali, je očigledno bilo da ne da nema snage, nego katastrofa koliko je motor slab za ovu težinu... Doduše tom utisku doprinelo je i težište, koje je bilo mnogo napred...

Sve u svemu posle jedno pet – šest minuta leta kaže meni Coka: -Motor gubi snagu...
Pomislio sam da se pregrjao, jer je let bio gotovo stalno 80-100% gasa a, napolju je bilo 26-27 stepeni...
Ta’, kako je to izustio i napravio zaokret, ne bi li krenuo na sletanje, motor se ugasio...
Znači katastrofa...  Ali ne i za iskusnog Coku...

Kad je motor stao, visina je bila nekig 60-70 metara i  trapovi su bili izvučeni.
Model je leteo spram nas.
Coka je gurnuo palicu dubine, da Hellcat „nakupi“ brzinu, spustio je flapsove krenuo na sletanje...
Pazi sada, sve se ovo dešava veoma brzo, ovde nema zaokreta, nego pravo pa, gde sletiš...
Znači to je trebalo videti, Hellcat je sa te visine odleteo sigurno 150-200 metara od nas, kad je bio blizu zemlje Coka ga je poravnao i držao  ga je paralelno sa pistom dok avion nije izgubio svu brzinu. U momentu kad je model dodirnuo zemlju, katastrofa, podigao se ogroman oblak vode, Hellcat prosto staje ukopan i prevća se na ledja, udarivši svom svojom težinom kapotažem, kabinom i vertikalcem u zemlju...
Vidi, kad se nisam šlogirao...
Znači apsolutno nije Cokina greška, on je sve odradio savršeno, nego je na tom delu aerodroma bilo more a, ne bara...

Odmah smo otrčali do aviona, sve vreme gazivši kroz vodu do članaka, i kad smo stigli imamo šta da vidimo, Hellkat prevrnut, kad sam ga podigao na spiner da ga okrenem, ako nije iscurlo litar vode iz kapotaža nije ni kap... Donji deo kapotaža tamo gde su usta, ne vidi se od blata i trave koja se zabila u kapotaž...
Od oštećenja, pukla kabina, slomile se antene i pukla farba (odvojio se špricgit sa bojom) na dva mesta na gornjem delu kapotaža... Sve ostalo apsolutno čitavo i ako se izuzme da je sve blatnjavo i mokro, neoštećeno...

Emocije su mi bile podeljene, bilo mi je drago da je sve relativno dobro prošlo, ali ko sme sada ponovo leteti...

Kad smo se malo smirili i pribrali, izveli su se neki zaključci  i rešili smo da napravimo još jedan start.

Skinut je kapotaž i uklonjeno 700 grama olova, skinuli smo centroplan da proverimo da se nije nešto „napilo“ vode ali, trup je bio suv.
Sipano je gorivo i ponovo upaljen motor i sve je radilo besprekorno...

Potom smo sastavili ponovo model, pa pravac na pistu. Poletanje je bilo možda malo lakše, jer je težište pomereno prema nazad. Coka je vratio trimer dubine i posle par minuta model je leteo pravo i stabilno, kao strela...

Tad sam i ja uzeo malo komande u ruke i leteo par minuta, napravio par zaokreta i valjaka...
Utisak mi je da je model veoma osetljiv na elerone, poprilično na dubinu, a snage ima „kao mrtav konj“, znači ni malo...
Petlja je misaona imenica a, čak ni neko penjanje pod većim uglom skoro da nije moguće...

Sve u svemu, Coka preuzima uredjaj onovo i sleće u svom maniru, sporo, tačno, jednom rečju besprekorno...
Model je po zemlji, po visokoj travi, trčao više od 30 metara dok se nije zaustavio...

Šta reći na kraju, Hellcat je mnogo ozbiljana priča, leti kao pravi avion i uz svo moje znanje nisam siguran da bih trenutno, sa tako slabim motorm, smeo sam da ga polećem i slećem jer svako i najmanje prevlačenje, bilo bi kobno...

Dalje, ovoliki model, pogotovo ovako težak, pa i kabast, prava je „mora“ za modelara...
Da sam znao to ranije, verovatno Hellcata ne bih ni pravio.

Ono što znam da će se sigurno  desiti je da od Lightninga nema ništa, jer je taj model još „zeznutiji“ za letenje i tek tamo je svaki, ali svaki, otkaz motora koban...
Mislim da će ceo kit biti na prodaju kao i dva Zenoaha 45 koji su mu bili namnjeni.
Na prodaju će biti i ovaj GT 80 a, pod kapotaž Hellcata verovatno će doći Moki 150...
Taman sve ovo kad bih prodao „zalegne“ za Mokija...

Sve u svemu, sutra pada glanc na Hellcatu skidam motor i dok ne dodje, nadam se Moki, ili neki jači motor, nema više letenja.
Ono što mi je trenutno najvažnije je da smo najgore preživeli, da model lepo i stabilno leti, da je nevidjeno čvrst i kompaktan, da su trapovi dovoljno jaki i za ovu težinu ali, da je motor slab.
Uz jači motor Hellcat će biti fenomenalan model...

Izvinte na ovako dugom tekstu...

Pozdrav

Mirče

P.S. Molim Batu da stavi neku sliku, ja nisam ništa slikao...


Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #126 on: June 07, 2010, 09:32:51 AM »
Dok sam citao tekst, bez slika, samo jedna misao mi je prolazila kroz glavu:samo da nisu slupali avion, samo da nisu slupali avion...
Drago mi je Mirce (verovao ili ne?!) da ste ti i Coka prosli bez vecih ostecenja.
Nikako ne volim da vidim, niti da cujem da meseci i meseci rada zavrse kao cackalice. :sljus

WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #127 on: June 07, 2010, 09:46:11 AM »
E bre Mirce, jesi ti siguran da ti Hitchcock nije neki rod?! Ubi me dok sam citao. Ceo dan juce cekam tekst, ne smem nikog da zovem, znam da je trebalo da poleti ...

Jutros evega tekst, ja pravo na njega, a ono dugacko i nema slika, 'oma sam pomislio najgore  (:sok:)!

No, drago mi je da cujem kako je proslo i da ste stekli jako puno iskustva.

Napokon je eto i leto doslo pa cemo valjda sada malo vise leteti.

poz
Veljko

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #128 on: June 07, 2010, 10:01:50 AM »
Bio sam sa društvom juče i bio sam odgovoran za snimanje kamerom.
Uzbuđenje je sve vreme pripreme bilo veliko i u momentu kada je se motor ugasio i kada je počeo da ponire, refleksno sam spustio kameru  :sljus  da bih svojim očima odgledao događaj, tako da na žalost nije snimljeno Cokino majstorsko prinudno sletanje  :sljus  :sljus  :sljus. Kad sad razmislim, od uzbuđenja i panike uopšte se ne sećam kad sam prestao da snimam, mogu misliti kakva je frka drmala Coku i Mirčeta tek !

Mirče nije rekao kakav je fantastičan trag ostavio Hellcat u raskvašenom zemljištu gde je sleteo...videćete slike, za neverovati !!!

Drugi let je stvarno bio sjajan, Hellcat poleće i leti kao pravi avion, onako polako, kao da nikad neće poleteti i u jednom momentu se samo lagano odvoji i odeee...

Još jednom čestitke Mirčetu i Coki na uspešnom danu, uz izvinjenje za loše snimanje.

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #129 on: June 07, 2010, 10:07:30 AM »
Bre Mirce dok dodjoh do dela u kom se shvata da je sve dobro proslo morao sam i rakijicu da popijem da mi trosna srcka ne otkaze. Drago mi je da se dobro zavrsilo  (res) . Molio bi za komentar oko motora u prvom letu gubio snagu i ugasio se, znali se zasto  ???

Pozdrav

P.S. Bato imaj milosti   (plz)
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #130 on: June 07, 2010, 10:10:30 AM »
Marko i Magic, ništa nije slupano, nema čačkalica a, iskustvo je ogromno... Svaki naredni start biće mnogo, mnogo, manje stresan jer sad znamo na čemu smo. Čak je i onaj drugi let, juče, bio mnogo opušteniji.

Zaboravih sinoć da napišem najvažniju stvar, COKO, BRAŠO MOJ, MNOGO TI HVALA NA SVEMU... Da nije bilo tebe juče, ali i ranije, sve bi to bilo mnogo drugačije...

Hvala i svima što su svo ovo vreme pratili i interesovali se kako napreduju radovi.
Hvala i svima koji su došli juče na aerodrom, Miša je "potegao" iz Kragujevca, samo da bi prisustvovao hepeningu...
Žao mi je što Laza nije bio prisutan ali, šta da se radi... Biće dana...

Gile, da zna se naravno zašto se motor ugasio i opet, naravno, da sam ja zeznuo stvar...
Kad smo skinuli kapotaž da vidimo šta se nakvasilo ispod i da se nije nešto oštetilo imali smo šta da vidimo...
Sistem za gorivo se sastoji od dva tigon creva, jedno je odušak a, drugo ide u karburator. Taj vod za karburator ispod kapotaža je presečen i ubačen je jedan T razvodnik na kojem je vod za punjenje goriva. Pošto se sipa "čorba" u rezervoar, na taj krak ide čep da ne bi povukao "falš vazduh".
Ovo crevo sam namerno ostavio malo duže da mi bude lakše da ga provučem kroz jedam prsten na kapotažu koji ga drži. Greška... Tokom leta crevo se naslonilo, sad da li na svećicu ili cilindar, uspuh, ne znam tačno i otopilo se, te je motor povukao "falš vazduh" i stao...
Znači, nije do Zenoaha, nego do mene i veruj mi laknulo mi je kad sam to video...
Inače motor predivno radi ali, mu je možda elisa 24x10 malo velika i opšti utisak je bio juče da bi malo manja elisa donekle rasteretila motor... No, ni sa manjom elisom ne bi se dobilo toliko snage koliko nedostaje ovom modelu, tako da mu novi motor ne gine...

Pozdrav

« Last Edit: June 07, 2010, 10:25:59 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #131 on: June 07, 2010, 10:17:56 AM »
moje impresije:
sa zemlje sve izgleda realno do bola. da je motor slab - sigurno jeste. da je rizicno tako ga leteti, opet jeste.
ali zato poletanje sa duhgackim rulanjem, let, penjanje (koje je prilicno sporo, ali zato realno), zaokreti,
lagano sletanje, predivno.
pridruzujem se cestitkama za izuzetan model, a takodje i sve cestitke Coki za njegov deo majstorstva.

da. ovaj sto je pisao roman u nastavcima nije pomenuo jedan bitan detalj.

zasto se motor ugasio?

naravno stvar je trivijalna, ali je mogla dovesti do ogromne katastrofe da nije bilo iskusnog pilota.
naime, crevo za punjenje gorivom je mirce pustio malo duze, da bi mogao da ga izvuce van modela kod tankovanja,
a da ga vrati unutra nakon istog. posto je sve zatvoreno, nije moguce videti gde crevo zavrsi kada se uvuce.
iako je mirce podosta palio model na zemlji i nista se nije desilo pretpostavka je bila da je sve u redu.
ali kad te hoce...
deo creva za punjenje je prilikom uvlacenja pod kapotaz seo na svecicu i samim tim, u toku pripremnog manevra
za sletanje crevo je puklo od temperature, motor je povukao vazduh...
ostalo znate.

jos jedan pozdrav za sve koji su jiuce bili na ceneju
« Last Edit: June 07, 2010, 10:20:13 AM by misha »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #132 on: June 07, 2010, 10:28:02 AM »
Miša je bio brži, dok sam kucao odgovor Giletu, već je napisao šta je bilo... Sad možete pročitati na dva mesta...

Popodne ću otići do Bate i Baneta da pokupim slike koje su napravili...

Pozdrav...
« Last Edit: June 07, 2010, 10:30:03 AM by mirce »

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #133 on: June 07, 2010, 10:28:44 AM »
video! video! video!
slike! slike! slike!

Steta za hellcat-a :(

Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #134 on: June 07, 2010, 10:31:10 AM »
da zaboravih. na snimcima koje je izvesni g Bata (kome modeli ispod 2 m nikako ne ulaze u objektiv :_D) se vidi da
motor radi predivno. toliko stabilno, na leru radi tako mirno da je neverovatno, a kada se tome jos doda i dim
koji izlazi na custom asupuh, dobijete stvarno neverovatnu sliku. bilo bi lepo da bata izmontira malo snimak i okaci ga
na forum.