Author Topic: ZIROLI HELLCAT  (Read 155693 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #135 on: June 07, 2010, 10:34:49 AM »
AK, šteta je samo "kozmetičke" prirode i kako je sve moglo da bude ovo je ništa.

Kabinu sam već poručio, antene su me i ovako "smarale" jer, stalno moram da pazim na njih da ih ne slomijem a, kapotaž Golub izgituje i ofarba, rutinski...
Sve ostalo je ne oštećeno, što je prosto neverovatno za prevrtanje ovako teškog modela. Sreća je i da se model, kad se prevrnuo pao u vodu tj. blato pa, je i to prouzrokovalo da se Hellcat manje ošteti, ali s' druge strane da nije bilo vode ne bi se ni prevrnuo...


Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #136 on: June 07, 2010, 11:21:26 AM »
Slušaj Bato, ili posta'ljaj te fotose i snimke, ili da lično dolazim po iste. A to ti se neće isplati, pošto se to obično gleda u odgovarajućim uslovima. Elem, pićence, mezence, separence...

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #137 on: June 07, 2010, 11:40:40 AM »
Vidi Lazo, kad spomeneš separence... Jel mislimo na isto???

Slike stižu predveče...

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #138 on: June 07, 2010, 04:11:18 PM »
 Hajde da se i probni pilot javi...

 Prvo da vam kazem da pratim ovaj projekat od pocetka, cak se secam i kada smo prvi put pomenuli Helcat, dosta pre nego sto je kupljen. Od tog trenutka, Mirce je sve sto je uradio i sto je pratilo ovaj projekat uradio vrlo studiozno.
 Zato, kada sam u nedelju dosao, izjutra, tehnicka resenja i izvedenost istih me nije zabrinjavala.
 Poprilicno smo pricali o tezistu i misljenja sam da je polozaj tezista na planu dosta u napred (na nekih 26-7% SAT-a).
 Iako sam predlagao da prve probe izvedemo sa svega 1kg olova, cime bi teziste bilo na 30-ak% SAT-a, Mirce je insistirao da sve dovedemo na ono sto je preporucio Ziroli.
 Takom je nepuna 3kg olova zavrsilo u nosu.
 Dan pre dana D, naspavao sam se i kada sam to jutro seo na Drag Star-a (motorcikl) ostavio sam sve probleme iza sebe.
 Nisam razmisljao ni o poslu ni o kuci, skoncentrisao sam se samo na let.
 Kada sam stigao, pogledali smo par snimaka na You Tube-u da bi otprilike stekli utisak o brzini modela, duzini zatrcavanja, sletanju.
 Koliko sam se zrtvovao, najbolje govori sto sam cak i Majin (Mircetova zena) rucak , samo promrljao jer nisam zeleo da se najedem pa da mi se spava.
 Iskreno, mozda po prvi put, hvatala me malo jeza od aviona.
 Veliki je, tezak, otkaz motora ili bilo cega bio bi skoro sigurno uvod u katastrofu....a  pri tome znao sam, ili bar mislim da sam znao, koliko je ljubavi, truda, volje, novca, sati, minuta, sekundi, dana, muke, znoja, zivaca, nerava, ...uopste, zivota, Mirce ulozio u ovaj avion.

 Takav avion je vrlo nezahvalno probati, zbog mogucih problema.
Imao sam priliku da u proslosti slupam avion koji je Boske pravio i dan danas imam fobije od toga da gledam bespomocno kako se jedan ovakav avion rusi.
 Na sve to, pojavili su se i dusebriznici koji su mislili da sam to namerno uradio.
 Dok su mi svakave misli kroz glavu prolazile, kao i krajolik pored autoputa, mislim da nikada brze nisam stigao iz Beograda u Novi Sad.
 Ipak, mislim da smo sve odradili vrlo studiozno.
 Motor je proban nekoliko puta, domet, teziste, test svih sistema, dan idealan, teren izvaljan, trava pokosena pa porasla, ali s obzirom na velicinu modela, nista strasno.

 Kada sam prvi put protaksirao model, zakljucio sam da je vrlo stabilan na tockovima i da odrzavanje pravca nece biti problem. Takodje, odmah mi se ucinilo da ce zalet za poletanje biti vrlo dugacak.
 Posle 4 taksiranja, razlicitim brzinama, krenuli smo...
 Zatrcavanje je bilo bar 50-ak metara. Cinilo mi se da je brzina u pocetku rasla a da je onda avion isao dalje po zemlji a da se nista dalje nije desavalo.
 Poleteo sam sa flapsovima izvucenim 1/3 (oko 10-ak stepeni), jer sam pretpostavio da je model nosat.
 Nakon poletanja koje je bilo vrlo ravno i pljosnato, popustio sam palice a Helcat je krenuo na nos i ostro u levo. Nisam se nesto pretrgao jer sam osecao da je vrlo upravljiv, ali sa ocitim nedostatkom snage.
Mirce mi se u tom trenutku tako razdrao na uvo NEEEE, da mi je do kraja leta sve zujalo.
 Rasteretio sam motor na oko 70-ak % gasa, uvukao flapsove i tockove i bavio se trimovanjima.
 OKo 50% trim era na sebe i skoro 100% trimera u desno.
 Vrlo brzo sam dobio da avion leti pravolinijski, neutralno, savrseno realisticnom brzinom.
  Bilo mi je vrlo tesko da dobijem na visini a zaokrete sam radio siroke i ravne.
 Nakon 4-5 minuta leta, pri dodavanju gasa ucinilo mi se da motor ne prima gas. Bio sam usmeren po pisti, ali vrlo visok, pa sam odlucio da napravim jos jedan zaokret.
 Ipak, sreca, izvukli smo trapove, jer cim sam se okrenuo jedno 90-ak stepeni, motor se iznenada ugasio.
 Sreca u nesreci je da se sve toliko brzo desilo da nisam stigao ni ko covek da se us...m u gace.
 Odavno primenjujem jedan letacki trik a to je da avion u takvim situacijama pustim da se svali na krilo, kako bi sto pre dobio na brzini. Posto sam vec bio u levom zaokretu, povecao sam nagib, tako da se avion vrlo brzo okrenuo ka Temerinu (po pisti). Komandovao sam eleronima u desno i obradovao se da Helcat i dalje slusa komande.
 Znaci i dalje smo u poslu...
 Izvukao sam pune flapsove i poceo ravnanje...
 Vukao sam na sebe, izravnao avion i zatim je pocelo jedno dugo navlacenje, koje se zavrsilo najlepsim touch down-om u istoriji modelarstva.
 Ako Bata postavi slike, videcete 30-ak metara dug trag na vlaznoj zemlji, koji se na nesrecu zavrsava u bazenu vode, gde se avion i preturio.
 Steta, jer sve je u jednom trenutku izgledalo kao gotova stvar...
 Ali super u odnosu kako je moglo da bude da se motor ugasio u nekom nezgodnijem trenutku.
 Sta je dalje bilo, necu vam pricati, jer svakom ko zna Mirceta zna da on ume da bude prek na prvu loptu.
 Vrlo brzo je sve spakovao u prikolicu, ali je nakon pola sata- sat sam predlozio da izvadimo deo tegova iz nosa i napravimo jos jedan let.
 Sada sam bar imao natrimovane elerone i nadao sam se korektnijem polozaju tezista.
 Poletanje je proslo bez ruznih iznenadjenja.
  Zatrcavanje je bilom sigurno preko 50-ak metara ali je sam uzlet bio vrlo lep, ravan i predvidljiv. Avion je blago vukao u levo na zemlji ali je sve vrlo lako bilo kontrolisano vertikalnim kormilom. Nakon poletanja, zbog ipak male brzine, obrtni momenat me malkice zaneo u levo ali sve u svemu, mnogo bolje nego prvi put.
 Sada se ispostavilo da je teziste daleko bolje jer mi je avion bio manje trom, vrlo neutralan, a sa uvucenim trapom leteo je skoro bez trimovanja. Ipak, mozda bi se jos 500-ak grama moglo skinuti, ali za to bi trebalo izvrsiti dalje probe.
 Mirce je preuzeo  komandu jednog dela leta i vrlo mi je drago da i sam proba avion, kao i da zajedno mozemo izvesti zakljucke sta dalje raditi.
 Avion je u vazduhu ne realan, nego REALAN DO BOLA. Kao da gledate pravi avion. Zvuk, pojava, brzina...sve...ali sa drasticnim nedostatkom snage.
 Da je projekat vredan dalje dorade, kao i motora od 2000e, dokazuje i sletanje koje sam izveo sa 30-ak % gasa do 4-og zaokreta, kada sam izvukao pune flapsove, smanjio gas i izveo jedno od najlepsih sletanja do sada.
 Videcete vidoja pa kazite.
 Slece predivno, vrlo realno, leti stabilno, neutralno... samo fali snaga.
 Te veceri vratio sam se kuci po zvezdanom nebu iznad starog puta ka Novom Sadu, na kruzeru, razmisljajuci o svemu.
 Verovatno i duzina ovoga teksta govori koliko sam bio uzbudjen.
 Na kraju rekao bih jos samo:

BRASO SVAKA CAST

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #139 on: June 07, 2010, 09:08:09 PM »
U bre coko,preznojao sam se čitajući samo ovaj tvoj izveštaj sa probnog leta:) :sljus

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #140 on: June 07, 2010, 11:15:11 PM »
Evo i slika...

Sve je počelo u dvorištu gde je Hellcat spakovan u prikolicu. Ja kad ga upakujem više nema mesta ni za šta drugo...
Mislim, kod mene je to tako...





Mozgao sam kako da fiksiram model da se ne klati levo desno u vožnji. Ljuljajući se, vremenom bi sigurno "razglavio" trapove u krilu...
Najjednostavnija rešenja su obično i najbolja a, ovo je smislio Joja. Fiksirajući spiner ceo model se učvrsti i nema mrdanja...



Kad smo stigli na aerodrom tamo su već bili Jole, Bata, čika Dule, Golub, Joja, Miša i Bane sa porodicom.



Raspoloženje je bilo na nivou što dokazuje i ova slika...



Dok smo Coka i ja gledali gde ćemo i kako da poletimo...





...drugi su sastavljali svoje modele i proveravali da li je na Joletovoj Extri sve kako treba...







U medjuvremenu je stigao i Oko što dokazuje ova slika...



Jole i Coka su uživali u Banetovoj bravuroznoj "vožnji" letećeg krila, a moja malenkost je pristupila sklapanju Hellcata.











Tek kod kuće sam video kako me Joja nekako čudno "merka" i sreća pa, sam brzo zavrnuo šraf na krilu jer, da je potrajalo, ko zna gde bi to završilo...

Postavio sam i drugu ušku a, iz "bezbednosnih razloga" ušrafljivanje kontra navrtke za krilo sam izveo u drugoj "pozi"...





Potom je sipano gorivo i mašina je bila spremna...





...za Batin "foto sešn", čisto da imamo uspomenu dok model bio još u "komadu"...







...potom "grupni portret sa damom"...



Konačno smo i mi nešto "kresnuli" tog dana...







...i baš se približio "taj trenutak"... Eto, da i ja kažem da sam nešto radio sa stanicom, odtaksirao sam model do piste a, onda je komandu preuzeo dr. Coka...





...koji je  par puta proterao model po zemlji gledajući kako se ponaša pri rulanju...











Pao je poslednji dogovor, mašina je produvana i......











Pošto se odlepio od majčice zemljice, Hellcat se poprilično nagnuo na levu stranu ali, ta' šta reći, obratite pažnju na elerone...
U vazduhu model je izgledao veoma realistično...















Posle nekog vremena Coka je izbacio točkove želeći da napravi par prilaza za sletanje...



...ali, tada se motor ugasio i sletanje je bilo prinudno...







Obratite pažnju kako je model poravnat. Već se prolomio aplauz ali u tom momentu točkovi su dodirnuli vodu i Hellcat se našao na ledjima...

Odmah smo otrčali do modela i...











...videli da oštećenja, na sreću, nisu tako velika.



Pilot mora da je poreklom Bosanac, jer je polomio ploču iza glave a, da nije ni trepnuo...







Sve se desilo jer se tigonsko crevo, kroz koje sipam gorivo, naslonilo na svećicu, otopilo, i motor je povukao "falš vazduh" i stao...



A, sad obratite pažnju na Cokino umeće... Pogledajte kako ga je Coka izravnao i koliko je dugačak trag u travi koji je model napravio pre nego je dodirnuo vodu...





...i rupu koju je potom napravio kapotaž kad se "zabo" u zemlju...
Moram naglasiti da je mesto gde je sleteo model bar 100 metara udaljeno od mesta gde je stajao Coka...

Kad mi je Braša malo prosušio noge, sklepali smo model ponovo i napravili drugi start...





Ostalo je istorija...

 





« Last Edit: June 07, 2010, 11:22:55 PM by mirce »

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #141 on: June 07, 2010, 11:31:40 PM »
Ove postove citam kao najnapetiji roman.
Bez uvlacenja, i nikog ne "mjerkajuci", mogu samo da se nadam
da cu vremenom da dostignem ovaj nivo.
Bravo!
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1253
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #142 on: June 07, 2010, 11:56:14 PM »
Stvarno kao najbolji triler, svaka cast !!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #143 on: June 08, 2010, 12:37:25 AM »
Mirce nesto me je zaintrigirao taj manjak snage koji se pokazao u letu. Naime, nasao sam podatak koji kaze da motor treba da 24x10 vrti na 7400 o/min a to je 24kg potiska i oko 110km/h sto bi trebalo da da bitno razlicite performanse od onih koje ste opisali. Dali imas podatak na koliko je tvoj vrteo 24x10?

I kad vec razmisljas o Moki-ju, mozda pre 215 od 150 jer se tezinski se uklapa ili ako slucajno moze da stane neki 220ccm 4 cilindra bokser cvaja ...

Eto ako ja mogu neku ideju da dam ...


poz

Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #144 on: June 08, 2010, 01:28:29 AM »
Magic, mereći obrtaje najviše što sam dobio je 5900-6000 sa elisom Xoar 24x10 tj. ovom koja je montirana.
Detlef, Nemac od koga sam kupio motor imao je oko 6300-6400 obrtaja (kako mi je pisao u mail-u) ali, sa nekom karbonskom elisom nisam sad siguran tačno koja je, imam negde zapisano.
U Zenoah prospektu kažu da GT 80 vrti 7200 sa APC 24x10, ali ne navode da li sa serijskim ili tuning auspuhom (rezonom)... GT 80 ima 6 konja...

Izmedju obrtaja koje sam imao i 7200 baš je razlika. Ne žalim se kako motor radi, on lako pali, prima gas savršeno, ima ler, ima pune obrtaje ali, mislim da je sam model ispao pretežak i da mu treba jači motor.
Iskreno, mislim da je i Detlef to uvideo i da je zato stavio Moki 150.

Padali su juče predlozi da probam sa elisom sa malo manjim korakom ili nekom od 23 cola ali, neću definitivno dobiti toliko snage koliko mi fali.
Najjeftinija varijanta je da kupim DLE ili DLA 111 jer oni imaju 11,5 konja i vrte elise od 26-28 cola ali, ko zna kakvi su ti kineski motori. Ovih dana ću svakako pogledti malo RCU i videti šta pišu o njima.
Ako imate neko iskustvo, dobro bi mi došlo...

Moki je 8,5 konja, ima veliki obrtni momenat, težina mi nije bitna jer svakako imam napred nepotrebnog tereta, ali sem cene Moki ima još jednu manu a, to je da traži stalno neko održavanje... Malo, malo treba štelovati ventile, podmazivati klackalice, zatezati matice od izduvnih grana, proveravati crevo od pumpe... Ima veliki post na RCU o Mokiju gde modelari koji ih imaju prenose svoja iskustva. Mislim da Moki traži mnogo više pažnje nego neki "obični" benzinski motori.
Moki je motor za Coku, koji obožava da stalno nešto "prčka" dok, ja to ne volim..  Jedared kad namestim motor ništa više ne diram...

Bacio sam papir ove stvari što su mi višak, dva Zenoaha 45, ovaj GT 80, alnaser i kit za Lightninga i kad bih to sve prodao, po vrlo realnim cenama, taman bi imao za Mokija... Videćemo...

Pozdrav

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #145 on: June 08, 2010, 08:47:49 AM »
Mirce, Coko, tek jutros citam ovo sto se desavalo i skoro da imam utisak da sam bio tamo. Svaka cast i na ovako lijepom modelu i na (i pored svega) uspesnom prvom letu. Svih deset stranica su jedna mnogo lijepa prica.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #146 on: June 08, 2010, 09:00:56 AM »
Hvala Saxpg, Mtesa i Drjack...
« Last Edit: June 08, 2010, 09:09:57 AM by mirce »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #147 on: June 08, 2010, 09:27:56 AM »
Cisto informacije radi ti si imao oko 16,5kg statickog potiska i prakticno nikakvu rezervu snage u vazduhu. Ako motor vrti tako malo onda mu difinitivno treba elisa sa vecim korakom da bi se iole ponasao bolje u letu. Znam di mislite vec da mu je i ova elisa teska ali meni sve to zvuci cudno, tolika razlika u obrtajima  ???. Dali si probao da skines onaj dodatni auspuh i meris obrtaje? Xoar nisu lose elise ali jedna Biela 24x12 bi tu bolje cucnula.

Sta da ti kazem, na tvom mestu ja se ne bi tako lako predavao i probao bi jos malo da poboljsam taj motor jer ako uspes da ga zvrtis kako treba bice dovoljan i on.

A sad malo o Moki motorima, koji iako jesu 4t i zvezdasti meni ne zvuce realno zbog prevelikog broja obrtaja na kojem se vrte i u letu da bi avio isao, plus dodatna zjbancija oko odrzavanja. I ja sam kao ti, volim da podesim jednom i da je to to, ali to moze samo sa strujom!

A sto se DLE tice, Duki upravo razradjuje jedan i utisci su odlicni. Ako si bas skeptican prema kinezima, a i razumem te zasto,  imas i MVVS 116 ...

poz
Veljko

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #148 on: June 08, 2010, 11:48:49 AM »
mirce, vidi sa baikom da  izmontira onaj snimak, da i ostali vide koliko avion realno izgleda u vazduhu

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: ZIROLI HELLCAT
« Reply #149 on: June 08, 2010, 11:50:48 AM »
Joj, od kombinacija me već boli glava...

Zenoah GT 80 je definitivno slab i nikakva kombinacija sa elisama ne bi pomogla. Dobilo bi se malo, možda 10% snage, ali treba mnogo više od toga...

Krenuo sam da se raspitujem oko DLA i DLE motora pa, ću videti... Mnogo bi mi značila iskustva onih koji ih imaju i lete, jer i RCU nije baš 100% merodavan.
Poslao sam Detlefu mail sa mnogim pitanjima i čekam odgovore...

Moguće je da su ti motori bolja opcija od Mokija, činjenica je da obe priče imaju i prednosti i mane...
Nisam se ja Mokija 150 setio tek tako, to je motor koji su neki već koristili na ovakvom Hellcatu i jedino taj, pošto je manji, staje pod kaoptaž. Čekam da mi Detlef javi njegove impresije o toj kombinaciji...

Videćemo...
« Last Edit: June 08, 2010, 11:55:10 AM by mirce »