Author Topic: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger  (Read 27631 times)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #60 on: March 07, 2011, 09:19:59 AM »
Konkretno, ako je kapacitet 5.000mAh=5Ah puni sa 1A max cca 5h.
Sto bi punio 5000mAh lipo bateriju  sa 1A ako je deklasirana 1C (a verovatno i vise) ?
« Last Edit: March 07, 2011, 09:26:00 AM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #61 on: March 07, 2011, 09:43:07 AM »
da li bi ste razjasnili početničku nedoumicu,
baterija od 5000mAh koja se puni sa 5A ispunjava 1C uslov, a ako se puni sa 2.5A je 0.5C?
baterija od 2200mAh koja se puni sa 3A ispunjava 1.36C?
« Last Edit: March 07, 2011, 10:19:51 AM by Gatti.Gatozza »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #62 on: March 07, 2011, 10:06:26 AM »
Bateriju, pre punjenja isprazni (discharge) na 2,9 do 3,0V po ćeliji, pa tek onda puni

Ovo je netacno! LiPo baterije nemojte nikada (sem ako ne zelite da im proverite kapacitet) dodatno prazniti pre punjenja. Sto se manje prazne duze traju. Znaci ako se koriste samo do 75-80% nazivnog kapaciteta trajace dosta duze nego ako budete koristili 95-100% njihovog nazivnog kapaciteta.

@ gatti.gatozza

odgovor na tvoje pitanje je da.

poz
« Last Edit: March 07, 2011, 10:08:02 AM by magic »
Veljko

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #63 on: March 07, 2011, 10:08:50 AM »
Ako može da se koristi kao ispravljač koliko bi trebalo da ima A?

Hoće li sa ovim buniti sporije, normalno ili ...

Puniće se zavisno od kapaciteta baterije! Maksimalno dozvoljeno je 2C ili ti kapacitet x 2. Nazivni kapacitet ti je 1C.
Primer: baterija 3S1P 1.000mAh bi trebalo da bude napunjena za 1 sat isto i baterija, recimo 6S1P 1.000mAh bi trebalo za sat da bude puna. Naravno, ovo se odnosi na "praznu" bateriju.
Bateriju od 5.000mAh bi punio 5 sati strujom od 1A(1.000mA) d.
Da ne razvodnjavam, potraži po ovom topiku, ako se ne varam, čini mi se da su GILE i magic već pisali o tome.


Miso, ni meni sad nije jasno kako kapacitet baterije utice na struju punjenja? zar struju punjenja ne odredjuje punjac pod uslovom da ima izvor odnosno ispravljac koji moze da podrzi njegove zahteve, a ako se gore prica o Lipo baterijama  maksimalna dozvoljena struja punjenja je 1C , sve preko ce zapaliti bateriju, tek su baterije novije generacije deklarisane sa 2C ili vise u zavisnosti od kvaliteta i takve baterije se prodaju tek godinu dana pa ih je malo u upotrebi da bi mogao uopsteno da predlozis da se puni sa 2C, svi znamo posledice igranja sa lipo baterijama. A svaka baterija ce biti napunjena za sat vremena ako se puni sa 1C.
Pozdrav

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #64 on: March 07, 2011, 10:28:44 AM »
Uf, ajde malo da razjasnimo prvo pojmove:

Struja se meri Amperima A
Napon se meri Voltima V
Snaga se meri Watima W= V x A

U slucaju LiPo baterija sve maksimalne vrednosti na punjacu odredjujemo mi sami!

- Prvo odredjujemo koliko celija redno vezanih (S) ima baterija koju punimo i samim tim maksimalni V punjenja koji je jednak 4,2V x broj celija.
- Onda u zavisnosti od nazivnog kapaciteta u mAh i specifikacije baterije odredjujemo maksimalnu jacinu struje punjenja A koja je do skoro bila uglavnom 1C, sada za najnoviju generaciju ide i do 10C gde je C nazivni kapacitet baterije. Npr. baterija kapaciteta 3000mAh se puni strujom jacine 3A tj. 1C

Kada prikacimo bateriju vidimo da struja (A) jako brzo postigne zadatu vrednost a da napon polako raste i to je faza CC (constant current). Kada napon (V) dostigne 4,2V po celiji on dalje ne raste ali mozemo opaziti da tada struja (A) pocinje polako da opada i ovo je CV (constant voltage) faza a kada dostigne nekih 0.15-0.2A punjenje se automatski prekida i baterija se smatra punom.

Stvarno bih zamolio ljude koji su o punjenju LiPo baterija citali samo na netu da prestanu da daju savete!!!

poz
« Last Edit: March 07, 2011, 10:36:58 AM by magic »
Veljko

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #65 on: March 07, 2011, 11:19:26 AM »
Stvarno bih zamolio ljude koji su o punjenju LiPo baterija citali samo na netu da prestanu da daju savete!!!
+1

Pogotovo pogresne savete koji mogu napraviti veliku stetu.
Ista prica sa Lipo baterijama i ofrlje savetima se ponavlja po ko zna koji put.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline vidoja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #66 on: March 07, 2011, 12:01:05 PM »
magic-svaka čast na ovome što si napisao jer si time razjanio mnoge stvari,bar meni.mislim da bi ovaj tekst što je magic napisao mogao da ide na vrh tema o baterijama i punjačima i time pomogao početnicima. (res)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #67 on: March 07, 2011, 03:14:14 PM »
Bateriju, pre punjenja isprazni (discharge) na 2,9 do 3,0V po ćeliji, pa tek onda puni

Ovo je netacno! LiPo baterije nemojte nikada (sem ako ne zelite da im proverite kapacitet) dodatno prazniti pre punjenja. Sto se manje prazne duze traju. Znaci ako se koriste samo do 75-80% nazivnog kapaciteta trajace dosta duze nego ako budete koristili 95-100% njihovog nazivnog kapaciteta.

@ gatti.gatozza

odgovor na tvoje pitanje je da.


poz

Tekst je trebalo ovako da glasi:
"Bateriju, pre prvog punjenja isprazni (discharge) na 2,9 do 3,0V po ćeliji, pa tek onda puni uobičajeno..."

Tek pre jedno sat sam zamenio ruter, pa nisam mogao ranije da ispravim tu "rupu" u tekstu.
#FFCC00

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #68 on: March 07, 2011, 03:29:54 PM »
Bateriju, pre punjenja isprazni (discharge) na 2,9 do 3,0V po ćeliji, pa tek onda puni

Ovo je netacno! LiPo baterije nemojte nikada (sem ako ne zelite da im proverite kapacitet) dodatno prazniti pre punjenja. Sto se manje prazne duze traju. Znaci ako se koriste samo do 75-80% nazivnog kapaciteta trajace dosta duze nego ako budete koristili 95-100% njihovog nazivnog kapaciteta.

@ gatti.gatozza

odgovor na tvoje pitanje je da.


poz

Tekst je trebalo ovako da glasi:
"Bateriju, pre prvog punjenja isprazni (discharge) na 2,9 do 3,0V po ćeliji, pa tek onda puni uobičajeno..."

Tek pre jedno sat sam zamenio ruter, pa nisam mogao ranije da ispravim tu "rupu" u tekstu.

I ovo je netacno! Kod LiPo baterija nije potrebno nikakvo "formiranje" kao sto se to nekada radilo sa NiXX baterijama za telefone.

@ Misa2002 Ja bih stvarno voleo da cujem koji punjac i koliko LiPo baterija za avio modele posedujes kada tako "strucno" delis savete. Sve mi se cini da je tvoje "iskutvo" vezano za baterije iz mobilnih telefona a koje nemaju blage veze sa baterijama za avio modele. Isto tako naveo si da je potrebna i termosonda za punjenje Lipo baterija, samo nam nisi rekao kako da je koristimo.

Ja sam vise  oo)) od ovog coveka!

poz
« Last Edit: March 07, 2011, 03:37:36 PM by magic »
Veljko

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #69 on: March 07, 2011, 04:06:08 PM »
@magic
Ko pominje "formiranje" baterije, osim tebe?

Na deklaraciji piše rcm:"...Preporučena struja punjenja je max nC..." gde je n 1,2 ...n

Ako ne znaš šta znači max (u ovom kontekstu), da ti objasnim: to je maximalno dozvoljena struja punjenja, a ne preporučena! Ako nastaviš dalje sa čitanjem, doći ćeš i do preporučene vrednosti... a očigledno nisi stigao dotle.

Princip rada punjača si opisao fenomenalno i svaka čast, mislim da su svi razumeli i to je to, opis je i više od potrebnog...
 4e
#FFCC00

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #70 on: March 07, 2011, 04:14:10 PM »
@ Misa2002 Ja bih stvarno voleo da cujem koji punjac i koliko LiPo baterija za avio modele posedujes? Isto tako me zanima zasto prazniti LiPo bateriju pre prvog punjenja kao i kako se koristi termo sonda kod punjenja LiPo baterija?

poz
Veljko

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #71 on: March 07, 2011, 04:15:44 PM »

@ Misa2002 Ja bih stvarno voleo da cujem koji punjac i koliko LiPo baterija za avio modele posedujes kada tako "strucno" delis savete. Sve mi se cini da je tvoje "iskutvo" vezano za baterije iz mobilnih telefona a koje nemaju blage veze sa baterijama za avio modele. Isto tako naveo si da je potrebna i termosonda za punjenje Lipo baterija, samo nam nisi rekao kako da je koristimo.

Ja sam vise  oo)) od ovog coveka!

poz

Pročitaj, mož' da bude i korisno:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=6426.0

I "Ja sam vise oo)) od ovog coveka! "
#FFCC00

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #72 on: March 07, 2011, 04:19:01 PM »
To nije odgovor ni na jedno moje pitanje!!! Da pojasnim pitanje vezano za termo sondu, a ono glasi: na kojoj postignutoj temperaturi LiPo baterije treba prekinuti punjenje odnosno kako nam to termo sonda pomaze kod punjenja LiPo baterija?

Naravno ocekujem odgovor i na ostala pitanja, samo cu moliti bez Photo Shop-a ovaj put!

poz
« Last Edit: March 07, 2011, 04:20:52 PM by magic »
Veljko

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #73 on: March 07, 2011, 04:24:35 PM »
kad se zapali baterija da iskljuci punjenje  :mhm  :_D  :hehe
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: HobbyKing ECO6 50W 5A Balancer/Charger
« Reply #74 on: March 07, 2011, 04:47:18 PM »
 :)aplauz
Glupih komentara - NA PRETEK!
 :jaki:
#FFCC00