Author Topic: Trazi se plan  (Read 9204 times)

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Trazi se plan
« on: January 17, 2011, 09:21:05 PM »
Ima li neko da poseduje neki plan od piper j3 kub,ili citabrije ili pak tako nesto slicno,sporoletece za uzivanje a da je velicine otprilike oko 2,5-2,8 metra u rasponu,po mogucstvu za laser ili cnc masinu,tj. da samo mogu da dam sve gotovo za secenje,jer mi takvi programi nisu neka jaca strana,da bih mogao sam da prebacujem u tamo neke meni nepoznate formate.Mada moze i ostalo sto je u tim formatima za laser,pa sta mi vise odgovara,da odaberem,jer bih bas voleo nesto sam da "izdeljem" od modela,ali nebih nesto malo,vec odmah na benzinca jurisam,jer mislim da je lakse napraviti veliki model,nema tako pipkavih stvari kao kod maleckih.

Unapred hvala i pozzz,

Cane

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Trazi se plan
« Reply #1 on: January 17, 2011, 10:59:35 PM »
imas meil

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Trazi se plan
« Reply #2 on: January 18, 2011, 01:45:12 AM »
Cane, care, "drvodeljstvo" je jedan od najstarijih zanata.Josh kad na kraju cepanica poleti...
Chudo!
 

Offline vidoja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Trazi se plan
« Reply #3 on: January 18, 2011, 03:53:29 PM »
pozdrav,jel mogu i meni ti planovi?
hvala (<--)

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Trazi se plan
« Reply #4 on: January 18, 2011, 04:34:27 PM »
Dajte ljudi jos neki dobar plan,moze i nesto od nasih aviona,da bude unikat ovde u austriji.Od Mishe sam dobio odlicne planove za piper j3,al me sad neki drugari ubedjuju da bih trebao ovim svabama da pokazem sta se letelo i kod nas.Da pocrkaju od muke.
Voleo bih da mi vi svi preporucite nesto dobro,za sta mogu da se nadju lako planovi i da pocnem.

Jos jednom hvala i pozz,

Cane

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Trazi se plan
« Reply #5 on: January 18, 2011, 05:04:59 PM »
cane, pipera ima i kod nas. ovo je super cub

http://www.airliners.net/photo/Piper-PA-18-...-Super/0601641/L/

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1697
Re: Trazi se plan
« Reply #6 on: January 18, 2011, 06:09:57 PM »
cane, pipera ima i kod nas. ovo je super cub

http://www.airliners.net/photo/Piper-PA-18-...-Super/0601641/L/

Ima ali sa stolicom umesto repnog tocka  :hehe :sljus
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline cira

  • Newbie
  • *
  • Posts: 20
Re: Trazi se plan
« Reply #7 on: January 19, 2011, 10:31:49 AM »
 Imam za SIG-ov piper j-3 cub 1/5 scale(215cm) na 4 lista hamera
   http://www.kavanrc.de/instructions/sigrc82anniversarycub.pdf

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Trazi se plan
« Reply #8 on: January 20, 2011, 11:30:34 AM »
A sta druze mislis o ovome: UTVA 65: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Utva_65-S.jpg   poljoprivredni avion.
SOKO 522 (meni jako zanimljiv) : http://www.airplanegallery.info/Airplanes_html/Full_view/Soko_522.htm

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Trazi se plan
« Reply #9 on: January 23, 2011, 12:03:24 PM »
Kod Svajnhofera, Lindingera a i drugih, imas SIG-ove "kitove" (americka firma) nekoliko modela, CNC  iseceno,sve poslozeno, do najmanjeg detalja (odlivak motora, vrata koja se otvaraju...), za sklapanje modela koji te interesuju u kompletu u kome ne izostaju ni najsitniji delovi. Ako napravis neki predmer ili predracun cene potrebnog materijala i mogucnosti tako preciznog rezanja, obrade plana za rezanje i kvalitet, tj. da ti neko iscrta i obradi plan za rezanje, izreze na kateru sve tako precizno,uspes da nabavis sav potreban materijal, a to bude znatno jevtinije od  cene SIG-og kompleta, ili gotovog modela koji ovde mozes da kupis, odluci se za tvoju, ili neku od predlozenih ideja.
Ja, ovo, onako, uzgred, a iz licnog iskustva.
 Zaboravih na jos jedan detalj, pa da te opet potsetim; ovo nije ARF verzija sa malo dorade, ovaj model treba kompletno sagraditi! A to je, tvoja ideja, koliko ja shvatih.
Srdacan pozdrav i puno uspeha u gradnji

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Trazi se plan
« Reply #10 on: January 23, 2011, 12:38:56 PM »
Neces bas oboroti s nogu austrijance tako lako. Pre izvesnog vremena stigle su nam slike modela koje su oni izgradili, nasih modelara, svetsih prvaka Mise Bernfesta, Bore Gunica...molili za plan detalja stajnog trapa na uvlacenje(!!) i lamelirane, sklapajuce elise cuvenog penjaca Djure Zigica, koje kod nas ne mozes ni na slici a kamoli u muzeju da vidis!Posebno  grade ORLA, nasu visokosposobnu jedrilicu,zvezdu svetskih prvenstava, kojom je sve do smrti briljatno i sa velikim uspehom leteo M. Borisek.
A meni je, tamo neki austrijanac, neces verovati, poslao plan naseg lovca IKA-3!!
Mozda ga neko i od nasih ima , ali ga niko nije sagradio; ja sam poceo da ga gradim uz pomoc nekog  Vukovog plana, obogacenog detaljima dobijenim od austrijanca (?!) ali prestar sam, sumnjam da cu ga i zavrsiti...

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Trazi se plan
« Reply #11 on: January 23, 2011, 03:57:02 PM »
Sto se mene tice Utva 65 je sjajan model ako se opredelis za njega bice to pun pogodak.
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Trazi se plan
« Reply #12 on: January 23, 2011, 05:57:41 PM »
Gospodine Doajen,mozda austrijanci koje Vi poznajete imaju tako nesto u svom posedu,u to ne sumnjam,ali ljudi koji su oko mene ovde u blizini,a ima ih 3 kluba,znam sigurno da ne poseduju nijedan slican model.
http://www.mbc-enzesfeld.at
http://www.fmbc-vienna.at
http://www.mbc-guenselsdorf.at/modellbilder.aspx

E sad nije ni toliko bitno da ja zasencim njih i njivo umece sa svojim modelom,koji,ionako bi bio prvi koji gradim,a i samim tim daleko od savrsenstva,vec vise da sam sebi donesem neko zadovoljstvo,koje,verujem da sa sobom nosi samogradnja i uzivanje u prvom letu.

Znam da je svaki pocetak tezak,pa tako ce i ovaj biti za mene.Zadnji model sam napravio pre 20 godina,u osmom osnovne i to camac obican moravski,i svidja mi se to da radim.Jednostavno nisam imao mogucnosti do sada.

Plan je ovakav za sve koji prate ovaj post,

nas 3 drugara bi izabralo model i svi bi pravili isti model u isto vreme.Velika pomoc bi meni bila to sto su ostala dvojica modelari vec godinam sa dosta iskustva u svemu ovome,
tako da u slucaju da nesto zaskripi,nebih bio ostavljen na cedilu sa problemom.
kao drugo,po predlogu jednog od drugara,trup bi najverovatnije bio liven kompozitni(ako se to tako kaze),sto zbog velicine sto zbog lakoce izrade kasnije kompletnog modela,jer bi zbog velicine trpeo velika naprezanja i opterecenja.

E sad,to je neka pocetna ideja.Nadam se da stigne do trenutka kad vise nece biti samo ideja i koju cemo moci da sprovedemo u delo.

Veliki pozzz

Cane

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Trazi se plan
« Reply #13 on: January 23, 2011, 06:59:39 PM »
Ako mogu da upadnem na temu, jako bih volio izraditi model IK-3, pa ako neko ima informaciju gdje moze da se kupi plan, bio bih zahvalan.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Trazi se plan
« Reply #14 on: January 23, 2011, 11:19:45 PM »
Bilo bi zaista glupo sa moje strane da dam bilo kakav komentar, iz prostog razloga sto vi tamo nemate problema sa cenom i nabavkom materijala a mi ovde to zaboravljamo.
Ja, istini za volju, ne poznajem nikoga iz Svajnhofera , Lindingera (sem sto kod njih kupujem materijal za gradnju mojih modela, relativno prihvatljivih cena i povratka mervestojera), to su  modelarske firme koje prodaju izmedju gotovih modela za vodu, vazduh i drum  i sav vama potreban materijal za gradnju modela. Siguran sam da vasi iskusni prijatelji modelari to znaju.

Postujem vasu ideju i draga mi je, samo se to iz vaseg uvodnog posta nije videlo, pa sam se ja upustio u neka nevezana i, sada vidim potpuno neumesna
pisanija.
Izvinjavam se!
 Bice mi drago da uspete i da osetrite svu lepotu sopstveno sagradjene letilice u letu. Svima nama je to najradosnije secanje nasih pocetaka.
Srdacni pozdrav i puno radosti i zadovoljstva u gradnji vaseg prvog modela