Author Topic: Modelarski Kombinat...  (Read 20940 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Modelarski Kombinat...
« on: February 04, 2011, 07:28:06 PM »
Da ne opterećujem neke druge rubrike, ova je mesto gde modelari obično predstavljaju sebe i svoje modele...
Što se mene tiče tu skoro da nema nikakvih tajni, ali u nadasve čuvenom "Modelarskom Kombinatu" svašta se dešava....

Trenutno je Kombinat pun modela, što naših, što tudjih...







Pod sloganom: "Briši, briši suze s'lica, sredjena ti je letilica...", upustli smo se u akciju sastavljanja, krpljenja i "šminkanja" modela...
Počelo je prilično dobro i evo šta se dešava...


Rad na Stuki još traje. Ovih dana bi trebao da mi Nestor konačno donese kapotaž i da krenem sa ugradnjom motora, koji sam, uzgred, uspeo da zamenim za manji...
O svemu ovome ste već čitali u Scale modelima gde je postavljen  ceo topic o ovom modelu, a nastavak sledi...


Pre neki dan, bio je gosn. Kariklić iz Beograda, i ostavio je svog Tucana...



Na modelu treba da se "udari" glanc... Počeli smo sa nalepnicama, da bi do kraja priče pao dogovor i za "blagi" vedering i lakiranje...


Prekjuče je Jole doneo svoj MX 2...
Ovo je Joletov nov model, ali... Posle samo par letova, otpao je kompletan stajni trap...
Sletanje, po priči očevidaca, uopšte nije bilo "grubo" i kako god da je bilo, ovako nešto ne bi smelo da se dogodi...

Kad smo pogledali zašto je trap otpao, imali smo šta da vidimo...







Nosač trapa bio zalepljen za trup, bez ikakvog ojačanja i sa veoma malo lepka...
Kako to obično zbiva, šteta se nije završila samo sa otpalim trapom, nego su i kapice točkova probušile krila, a sam trap je izlomio trup sa donje strane...
Od udara na jednoj polovini krila i gornji monokot je bio probušen...









Sagledavši celokupnu situaciju "stručnjaci Kombinata", krenuli su u akciju...

Prvo su "okrpljena" krila...
Sreća u nesreći je da su kapice točkova sa donje strane krila napravile rupe u delu gde je plank imao olakšanja, pa sama balza, sem na jednom malom mestu, skoro da nije bila oštećena...





Prvo je skalpelom odsečen višak monokota do ivice balze.
Potom je balza vraćena na svoje mesto i cijanofixom je ulepljena ponovo...



Nakon toga su iskrojene "fleke" od novog monokota i krila su okrpljena...



Kako to uvek biva, krpež se uvek vidi, pogotovo, kad se krpi istom bojom kao što je površina na kojoj se radi...
U tom slučaju obično se pribegne nekim "dizajnerskim trikovima", a jedan je da se od druge boje doda neki detalj koji će skrenuti pažnju. Tako smo i mi u Kombinatu prelepili štrafte od crne tapete, ispod kojih su ostali "krpeži"...









Slova na kompletnom avionu, kao i kockice na donjem delu krila, takodje su odradjeni u Kombinatu, ali prošle godine, kad je model kupljen...

Na trupu kad smo sagledali "situaciju", prvo je očišćena i na svoje mesto vraćena greda - nosač stajnog trapa...
Za razliku od Kineza, mi smo je ulepili sa dvokomponentnim epoxy lepkom.



Potom su stručnjaci Kombinata smislili kako da ovu gredu fiksiraju za trup, da se više ne bi odvojila, ali je Jole insistirao na drugoj opciji, pa sa po onoj narodnoj "veži konja gde ti gazda kaže", ojačanje trapa odradjeno je po njegovoj ideji...





Sa unutrašnje strane dodate su dve trouglaste letvice a, od napred gredica od tvrdog drveta.
I ovo je ulepljeno sa epoxy lepkom, a gredica je još sa šrafićima fiksirana i za prednji deo trupa i za nosač trapa.
Sad bi teoretski nosač trebao da isčupa celu konstrukciju, sa sve šrafičima, što mislim da teško može da se desi...
Na kraju sam sve ofarbao u crveno i ostalo je samo da se trap vrati, nazad na svoje mesto...

Na zadnjem delu trupa, prvo je napravljen otvor kako bi se sanirala unutrašnja oćtećenja na konstrukciji trupa, koja, nisu bila velika...



Potom je "dejstvovala" pegla i sa novim parčetom monokota, sve je opet zatvoreno...



Time su na MX2 "izvidane" rane i pošto se vrate trapovi, kapotaž i elisa, model može na letenje...


U narednom periodu Kombinat bi trebao da krene u realizaciju projekta farbanja kabine za helikopter...
Sa Ivanom i Lazom je pao dogovor i čekamo da poštar, ovih dana, donese kabinu...
Kako će se raditi, korak po korak, takodje ćete imati prilike da čitate ovde...


I na kraju, ako imate neki model koji treba da se krpi, sastavlja ili finišira, vrata Kombinata su vam širom otvorena...
Možemo napraviti i slova, natpise, oznake, brojeve, reklame, kojima će te izgled vašeg modela podići na viši nivo...
Za sve bliže informacije "cimnite" telefonom ili mailom...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: February 04, 2011, 07:39:21 PM by mirce »

Offline atlantis32de

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #1 on: February 04, 2011, 07:48:31 PM »
Ljudi ,vama svaka cast !
...sto bih ja voleo da u mom okruzenju imam ovakve Ljude .Pa nebi oni stigli da poprave koliko ja mogu da Skrsim. (:sok:)

Ako mi Ikada vreme dozvoli (mozda u August) rado bih svratio do Kombinata(naravno ako to dozvoljavaju Sefovi) da upoznam Sefa istoga,
jedino sto bih voleo da znam :Da li je Sef ""blago"" naklonjen Crvenom/Rose ili Crnom soku od Grozdja!?

 :big smile
Pozdrav od Bobana

Offline Miki Va

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 185
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #2 on: February 05, 2011, 01:22:33 AM »
Odlican i poucan topik bravo za kombinat   :)aplauz praticu redovno ovu temu  ()-()

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #3 on: February 06, 2011, 12:29:43 AM »
Atlantis, vrata Kombinata su svima širom otvorena, samo dodji... Jedino, avgust je mnogo daleko, ko zna šta se sve do tada može desiti...

Miki, znaš da iz naše firme stižu samo poučne stvari...  :big smile

Danas sam u Kombinatu imao dve delegacije iz prestonice, bili su mi Gile (ali ne ovaj naš brka sa Foruma) nego njegov imenjak, koji je već "skuvan" da postane modelar i Čupko...
Morao sam da im pokažem pogone i projekte, a potom nes, pa cuga i na kraju nas je Maja dotukla sa doboš tortom... Baš smo se "patili"  ;namig...

Pozdrav

Mirče

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #4 on: February 07, 2011, 10:31:43 AM »
Jeste gosn Mirce stvarno smo se napatili onomad u subotu.Prvo smo bili u izlozbenom salonu gde je delegat iz BG-a :big smile primetio ogromnu razliku izmedju 2d projekcije i 3d projekcije modela,naravno u korist 3d-a.Mislim,to treba videti uzivo.Panterica izgleda nestvarno a naravno i Helket.

Posle razgledanja izložbenih modela ulazimo u halu 2 za finalnu montažu,gde na traci stoje dva ljuta rivala iz drugog svetskog rata.Usput moja supruga Tanjuška sa osmehom do usiju konstatuje da se u negde u blizini sprema nesto slatko i pita dali je to mit da ako se oseti miris zakuvanog secera obavezno se desi neka slatka gozba(u daljoj prici otkriven mit).Naravno neobracajuci paznju idemo dalje u vizitu.

Nakon razgledanja hale 2 ulazimo u halu 1 gde se rade svi delovi i precizna mehanika na aeroplanima.To je za mene kao "vrsnog modelara"pocetnika naj zanimljiviji deo.Stvarno,nemoze a da se ne primeti da ova hala 1 vise lici na neki kreativni da kazem umetnicki atelje nego na radionicu.Tu ima svega i svacega,skica,planova,boja.Videvsi prvo finalne radove a zatim pocetak izgradnje,mogu samo da kazem da je nas domacin jedan veliki kreativac.

Na kraju slag na tortu ali pre slaga torta pa tako u krug.Jos jedan umetnik ali za torte Mirčetova supruga Maja,dobrano se potrudila da nas ometa u prijatnom razgovoru sa vrhunskom doboš tortom.Tako uz zadrzavanje vise od planiranog (ali taki vam je to kad dojete kod Mirčeta u goste) rastasmo se sa lepim utiscima.

Veliki pozdrav za tebe i Maju od Tanjuške i mene!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #5 on: February 07, 2011, 10:11:46 PM »
Tanjuška i Čupko hvala na pozdravima...

Danas su u Kombinatu počeli radovi na Gagijevom Tucanu. Model je stigao ofarban i dogovor je da mu "udarimo glanc"...







Gagi je doneo par fotografija kako bi model trebao da izgleda, a odradjeni farbarski radovi bili su napravljeni na osnovu datih slika.



Posetio sam i sajt od firme Juniaer koja proizvodi vrlo detaljne modele ovog aviona. Na slikama na sajtu, mogu se videti neki detalji koji bi mi pomogli oko radova što slede.


Uz model su stigle i originalne nalepnice, ali sem par malih, ništa više nisam mogao da iskoristim. Date nalepnice nisu ni bile namenjene ovoj kolor šemi...





Sve u svemu, prvo sam u Corelu nacrtao sve neophodno što mora de se lepi po modelu i odredio veličine. Neke nalepnice su u jednoj boje a, neke, recimo znak Brazilske avijacije, ima čak 4 četiri boje na sebi.





Za oznake sam probao da nadjem najpribližnija slova koja sam imao u računaru...



Posle par sati rada, model je počeo da liči na Tucana sa slike.







Sutra ću, krenuti sa postavljanjem panel linija i poklopaca po modelu. Mogao sam to i danas, ali želim da kupim sive tapete čija je nijansa samo malo tamnija od farbe na modelu. Time ovi detalji neće biti "napadni" i smatram da će se lepše uklopiti...

Pozdrav

Mirče

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #6 on: February 10, 2011, 01:06:03 PM »
Subscribe-t  (res)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #7 on: February 11, 2011, 12:16:28 AM »
U zadnja dva dana Kombinat je radio na par frontova...

Prekjuče mi je stigla Ivanova kabina za helikopter. Baš je velika...





Kinezčići su smislili da se šare odrade sa nalepnicama, ali te koje su oni dali teško da mogu da prate oblik trupa a, da se ne "potklobuče"...





Za početak sam ih skinuo... Naravno sav lepak je ostao na kabini...





Ako vam se ovo desi, jedino što skida lepak je benzin za kola. Nemojte ni pokušavati sa nečim drugim (tipa, razredjivači, alkohol...) nećete ga rastvoriti. Jedino benzin uspešno skida lepak, a da vam pri tom nenagrize površinu sa koje ga skidate. Kad ovo radite trebaće vam dosta čistih krpa, u protivnom, samo ćete ga razmazivati...

Kad skinem lepak, krećem sa šmirglajem, gitovanjem (čini mi se da skoro i ne treba)...
Potom kabinu nosim Golubu da je lepo ofarba u mat belu boju. Pošto je baš velika, Golub će to lepo odraditi, sa profi pištoljem i u komori za farbanje...
Tako će nanos biti ujednačen i odradjen poliuretanskom bojom koja je mnogo tvrda kad se osuši...
Bela boja biće i dobra osnova za "maskiranje" površina i "igranje" sa dizajnom...


Radio sam i na Hellcat-u, ali ubedljivao najviše na Gagijevom Tucanu...

Više od 10 sati rada utrošeno je na postavljanje linijica i poklopaca...
Na kateru sam isekao preko 50 metara trakica od 1,2 mm!!!
Naravno, nisu sve zalepljene, deo je otpao kao višak, ali bar 2/3 su završile na modelu...

Sve u svemu evo rezultata...
























Od dole pre...





...i posle...






Zaštitio sam i ofarbao mali prednji deo trupa ispred same kabine, koju je neko malo više "skratio" pa, se ispred videla crna boja...
Za to sam iskoristio Revelovu sivu mat farbu... Srećom, imao sam istu nijansu...





Sutra ću da počnem sa vederingom i na kraju lakiranje...

Pozdrav

Mirče




 

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #8 on: February 11, 2011, 01:22:13 AM »
Kakvo je iskustvo sa gitovanjem maske ,da li dolazi do pojavljivanja prskotina usled uvijanja kabine?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #9 on: February 12, 2011, 10:14:58 PM »
JRlotpi, maske koje sam gitovao, nikada se nisu uvijale toliko da bi git pucao... Takodje, nikada nisam gitovao toliko debelo da bi git pucao...

Bodi pravi dvokomponentni git sa fiber puniocem koji služi baš za takve stvari. Sa njim sam gitovao Batinu kabinu na helikopteru, ali deo koji je na sredini kabine, ne ćoškove.
Sa tim gitom, popunjavao sam i sastave tip tankova na Pantheru... U tom topiku (o Pantheru) ima i slika kako izgleda pakovanje tog gita...


Par zadnjih dana u Kombinatu je bilo radno (a, kad nije?)...

Juče mi je Nestor doneo kapotaž od Stuke i ovih dana krećem da postavljam motor na taj model.
Plan mi je da ga završim do idućeg vikenda...




Sava iz Sremske Mitrovice mi je poslao žicu za repni točak od Zeroa ( hvala Savo ) ali, nisam bio kod kuće da je poštar doneo pošiljku, pa ću žicu podići u pošti u ponedeljak, tako da će i taj model vrlo brzo biti spreman za letenje... Inače do sada imam 206 letova sa njim...


Danas je u Kombinatu bila modelarska delegacija iz Slovenije... Ovom susretu sam se baš radovao, jer sam želeo upoznati čoveka koji je napravio onako lepu Utvu 75...
Mišo je došao sa svoja dva prijatelja, koji nisu modelari, i proveli smo prijatno popodne.


Mišo je momak koji sedi do mene...

Proveo sam ih kroz pogone Kombinata, pokazivao, modele i projekte na kojima trenutno radim, a na kraju smo otišli i do Čeneja...


Nažalost vreme nije bilo za letenje, tako da smo se samo malo prošetali po aerodromu...

Mišo mi je pričao o svojoj Utvi, kao i o jedrilici na kojoj trenutno radi (1/2 skale, 7,5 metara raspona) a najfascinantnija je priča o projektu Utve 75 koju planira da pravi...
Iskreno se nadam da će, kad dodje vreme, izradu tog modela "podeliti" i sa nama na Forumu...


Što se tiče samog rada u Kombinatu, na Gagijevom Tucanu je odradjen vedering...
Slike ne dočaravaju dovoljno dobro kako Tucano uživo izgleda... Kad slikam sa blicem, slike su suviše svetle pa, se vedering ne vidi, dok bez blica, vedering izgleda mnogo tamno i kao da je  prenaglašen...
Što se mene tiče, više sam nego zadovoljan, a nadam se da će i Gagi biti, kad vidi Tucana...































Na Tucanu mi je ostalo još da sredim kabinu, to se nismo dogovorili, ali sad posle svih radova, kabina prosto "vapi" da se dotera...
Ove nedelje će model biti i izlakiran i time praktično i gotov...
Jedva čekam da Gagi dodje i da ga vidi...

Pozdrav

Mirče

 
« Last Edit: February 13, 2011, 02:17:43 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #10 on: February 12, 2011, 11:24:29 PM »
ti si bas "uhvatio" ruku za vedering. fenomenalno izgleda.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #11 on: February 13, 2011, 02:44:13 AM »
Hvala Mišo...

Pre zatvaranja Kombinata za danas, uzeo sam da sredim Ivanu i Lazi kabinu za helikopter...

Prvo sam benzinom oprao sav lepaki...

Potom sam video gde se sve nalaze sitne pukotine. Srećom nema ih mnogo, a najveće su na mestima gde se kabina fiksira za frejm...






Sitnih pukotina ima još na dva mesta, ali skoro da se ne vide...

Na par mesta ostala je smola od livenja kabine.





Takodje ni neke ivice nisu ravno odsečene i sad je prilika da se sve to dotera...

Sa šmirglom na sundjeru, gradacije 240, prvo sam ošmirglao celu kabinu. Za razliku od Batine, ova kabina nema tako debelo nanet sloj crne boje pa, nisam morao da gitujem prelaz izmedju crne i bele farbe. Ipak za šmirglanje mi je trebalo više od pola sata efektivnog rada...

Kabina pre šmirglanja...


... i posle...


Potom sam pukotine sa unutrašnje strane kabine malo "napeo" ne bi li se puknuti želkot "podigao" i u taj prostor sam nasuo super lepak. Kad se lepak osušio, višak je opet skinut sa šmirg papirom...



Pločicana na kojima je zalepljen šmirgl papir gradacije 100 skinuo sam višak smole a, potom sve fino doterao sa finijim šmirgl papirom...
Ista procedura je ponovljena i sa ivicama kabine koje su sada mnogo pravilnije i lepše...











Sad mi je ostalo da se konsultujem sa Golubom da li da prvo "ošpricamo" plasto fix, sredstvo koje vezuje farbu sa plastikom ili da prvo špric gitujem kabinu?
Ujutro ću to znati i verovatno, sad već danas, kabina "putuje" kod Goše da je farba u belu mat boju...

Dakle i ovde je sve pod kontrolom...

Pozdrav

Mirče

Offline mišo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 33
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #12 on: February 14, 2011, 10:19:05 PM »
pozdrav, Mirče je več kazao, da smo se sreli, zato se mu i ja zahvaljujem za gostoprimstvo i za čas koji smo proveli zajedno. dobio sam par novi ideja i rešenja, zato se ti Mirče iskreno zahvaljujem.
kad smo več govori o mom avijonu... pa eto još jedna snimka mog prijatelja.... mislim da je stvarno pogodio pravi ugao mog avijona.... baš mu hvala.

nadam se da se možda sretnemo u prolječe i da letimo zajedno.

hvala Mirče



mišo

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #13 on: February 14, 2011, 11:27:49 PM »
Bilo bi lepo videti ovu Utvu sa slike, na Čenejskom aerodromu...

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Modelarski Kombinat...
« Reply #14 on: February 19, 2011, 08:36:18 PM »
Kombinat je i u nedelji, koja je za nama, vredno radio...

Prošlo pisanje sam završio sa Ivanovom i Lazinom kabinom za helikopter, pa ću odatle nastaviti...
Dakle, Golub je kabinu ofarbao u belu boju...



...i kad se kabina "vratila" u Kombinat, počeo sam sa "smišljanjem" dizajna.
Ivan je u više navrata rekao da bi voleo da kabina bude kao zastava Srbije i tu želju sam hteo da ispoštujem...
Ipak nisam hteo da cela kabina bude u crveno, plavo belim bojama, nego da ipak ima jednu dozu "moderno-agresivnog" dizajna...


Gledajući na netu kako ljudi farbaju kabine, polako mi se "kristalisala" slika, kako ću je odraditi...

Naravno da sam sve slikao, ali ako sad to objavim, onda neće biti iznenadjenje, tako da će te se morati još malo strpeti...
Do tada, evo kako sam je zaštitio iznura...




Gagi i Gile su bili danas u Kombinatu. Tucano je završen ove nedelje, pa su došli da ga preuzmu...

Golub je ove nedelje izlakirao model sa bezbojnim poliuretanskim lakom i kabinu ofarbao u crno...



Tucano kad je došao...






...i posle "face lifting-a"








Dodao sam i mali detalj na kabini...



...a, kad su videli model, pilot i kopilot su se samo smeškali...



Nestor je pre neki dan doneo kapotaž. Na Stuku sam morao da prvo namontiram motor a, potom da "ukrojim" kapotaž "...





Motor ima veliki Walbro karburator i morao se napraviti popriličan otvor. Ipak kad se sve "spakuje" prednji kraj prilično dobro izgleda.








 
Namešten je i povezan servo za gas sa karburatorom... 
Kad je taj deo posla bio gotov, skinut je motor dole i izlakiran kompletan prednji deo modela i spoja i iznutra.



Pre neki dan je bio i Oko...


Da to je on...

Od Bate je kupio Albatros jedrilicu i rešio je da je prepravi na elektro pogon...



Posle kratkog razgovora šta i kako da se napravi, prešli smo u pogon gde smo "odfikarili" prednji deo modela u kojem je nekada stajala baterija za napajanje prijemnika, prijemnik, olovo i naravno servoi za V rep...







Koncepcija prerade je sledeća: prednji deo trupa koji se do sada skidao zalepiće se "zauvek" za trup i sa gornje strane će se napraviti otvor kabine, kroz koju će se prilaziti u unutrašnjost trupa.
U trupu, pod krilo, montiraće se mini servoi za V rep.
Prijemnik, pošto je mali, verovatno ide nazad, prema repu, iza servoa...
Ostali su još neki detalji, ali to će se rešavati "u hodu"...



U nedelji koja sledi plan mi je da završim kabinu za helikopter i Stuku, a nadam se da će već malo i otopliti pa, da više "navalim" na Hellcat-a...
Ako je istina, idućeg vikenda u Kombinat dolazi Miša iz Kragujevca, sa krilom od Zeroa, koje će biti podvrgnuto "kompletnom tretmanu" (staklena tkanina, panel linije, nitne...)...

Kao što vidite Kombinat radi pun gas...


Puno pozdrava

Mirče
 
« Last Edit: February 19, 2011, 11:04:38 PM by mirce »