Author Topic: Koja frekfencija za video link?  (Read 19707 times)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Koja frekfencija za video link?
« on: February 13, 2011, 08:21:10 PM »
    Zamolio bih sve one koji znaju  nešto više iz ove oblasti da nam objasne koja frekfencija je najbolja tj.najsigurnija  za video link naravno u zavisnosti od toga da li je stanica na MHz ili GHz.Posto se letenje sa ovim uredjajima sve više koriste,zarad onih koji se upuštaju u ovu oblast bilo bi dobro da se ove informacije nalaze na jednom mjestu.Nailazio sam na razlicita objasnjenja tako da je sada konfuzija jos veca barem sto se tice mene.Trenutno koristim video link na 2.4GHz i stanicu Spektrum DX7 o ovome sam vec pisao tako da cu ovdje samo napomenuti da ja nisam imao nikakvih smetnji ni sa video linkom ni sa elektronikom na heliju.Hrabro ili ludo sa moje strane  mmmm ali evo i moje neko iskustvo Zbog toga posto je podvuceno crvenom da se ne koriste ove frekfencije istovremeno zelim da predjem na neku drugu frekfenciju.E sad kao sto sam naslov ovog topika glasi koju frekfenciju?Neki kazu i ostale frekfencije kao 5.8GHz 1.3 GHz su diskutabilne,pa rekoh da je poslije svega najbolje preci ma MHz.Ali neki dan moj prijatelj Dule bimmer pronadje ovaj podatak sto je prikazan na slici  :sljus  ")

                                                                 

Evo jedan koristan link sa osnovnim objasnjenjima  http://www.wirelessvideocameras.net/c=g3imYOQWWQSPYmaY8mqI0cEtF/category/__rc_airborne_video_downlinks_education_101__/

Unaprijed se zahvaljujem  (pijemo)

                                               
« Last Edit: February 13, 2011, 08:23:13 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #1 on: February 13, 2011, 10:45:10 PM »
Dobra tema ...

Okvirno, trenutno su popularni i u opticaju mahom 900MHz, 1.2-1.3GHz, 2.4GHz i 5.8GHz video linkovi.
Vecina ne preporucuje 2.4ghz za FPV RC iz uglavnom dva razloga, prvi je zato sto je ponuda video opreme na 2.4GHz dosta dobra i tehnologija koji se koristi je novija a treba izbegavati i RC i video na istom opsegu, a drugi je taj sto gubitak kontrole nad modelom sa 2.4GHz RC je iznenadan i bez najave za razliku od starijih tehnologija (MHz) gde se jasno mogu videti naznake gubitka veze. Bolje "zaobiljazenje" prepreka nizih frekvencija bi bio treci razlog.
Ako vec nemate mogucnost promene na 35,40,72 i slicno ili 433/444mhz Thomas Sherrer ili Dragon Link Long Range sistem, koji vaze i za najbolje u smislu dometa, onda preostaje jedino 900MHz ili 5.8GHz video link.
Recenica koju si oznacio se odnosi na trappy-jevu pretpostavku da vise frekvencije imaju u globalu manji/losiji domet pa je gubitak video veze izvesniji od gubitka RC veze u kom slucaju do video prekida najcesce dolazi postepeno pa je moguce reagovati blagovremeno za razliku od RC-a.

@fenix

jesi radio mozda ozbiljniji range test sa video predajnikom ukljucenim i iskljucenim?
Dosta prijavljenih nezgoda je upravo sa 2.4ghz RC i 2.4ghz ili 1.2-1.3ghz video kombinacijom i gubitak kontrole je najcesce trenutan i kompletan.
Pogotovo je na losem glasu Spektrumov DSM posto nije hopping system i evidentno ga je lakse zasititi.


« Last Edit: February 13, 2011, 11:28:57 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #2 on: February 14, 2011, 06:06:24 PM »
Ak,hvala na informacijama koje ce naravno biti od velike koristi.Sto se tice range testa nisam ga radio sa video linkom kao sto rekoh ja sam to probao sve u vazduhu mada cu i ovo da isprobam iako je obrnutim redoslijedom  (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #3 on: February 14, 2011, 07:40:07 PM »
Da, dobra tema, eh sada kada bi i odgovor bio dobar!

Na zalost i tu kao i u svemu drugome vezano za RF je stvar koliko imas srece...

Naravno kombinacija 2,4Ghz prijemnikom i video predajnikom na 2,4Ghz je svakako problematicna. Na zalost ja sam imao lose iskustvo. Na Mini Titana sam okacio malu 2,4Ghz kamericu i slao na laptop da se snima. Uradio sam par testova na zemlji pre nego sto sam poceo da letim i sve je delovalo da je ok. Onda sam napravio par letova i sve je proslo kako treba. Ali na jednom od poslednjih letova jednostavno je predeajnik od kamere prekrio prijemnik i Mini Ttian je se jednostvano iskljucio i pao kao kamicak. U to vreme na Mini Titanu je bio 6100 prijemnik.

Po mom misljenju bi trebalo video predajnik da bude na 1,2Ghz ili 5,4Ghz ukoliko ti je prijemnik na 2,4Ghz. Da predajna antena bude sto dalje od prijemne antene (recimo na repu helikoptera), da je video predajnik dobro oklopljen i naravno da je sto kvalitetniji, da ima dobre filtere da gusi sve nepotrebne harmonike. Cak mislim da bi i mase prijemnika i predajnika trebale da budu spojene ukoliko se koriste odvojene baterija za napajanje.

Svojevremeno dok sam se bavio radio-amaterizmom izradio sam mnogo raznih antena i eksperimetisao sa polozajem istih. Na zalost nikada nisam mogao da dobijem indeticne rezultate i da uvek sradi sve kako treba sa istim tipom antene. Uglavnom je zavisilo od mnogi atmosverskih uicaja.

Tu je takodje pitanje i snage video predajnika. Mislim da je mnogo bolje da je snaga mala, a da se na prijemnoj strani postavi dobra antena i tako resi problem male snage.

Na kraju i ovde se pokazalo da vazi ona stara poslovica koliko para toliko i muzike. Sa jeftinim video predajnikom mozes imati samo problema posto su uglavnom napravljedi vrlo lose po svim aspektima...

Sale


Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #4 on: February 14, 2011, 10:02:46 PM »
      Sale hvala  na strucnom objasnjenju (pijemo) drago mi je da si dao svoje misljenje jer ti si u ovoj oblasti odavno tako da je na jednom mjestu i znanje i iskustvo.Sad je dosta toga jasnije ali mi nije kristalno jasno kako to da nekad moze da radi bez smetnje oprema kao sto je to bio slucaj kod tvog Titana a nekad video predajnik prekrije RC prijemnik?Da li je to povezano sa nekim drugim talasima koji su prisutni u tom okruzenju u tom trenutku ili polozaj antene  mmmm A to koliko para toliko i signala naravno da stoji ali citao sam i da sa nekim boljim linkovima dolazi do ovakvih problema.Jos jednom hvala.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #5 on: February 14, 2011, 10:04:21 PM »
Ako bi se napravio takav TX - RX sistem da se daunlinkuje i video signal pored već nekih parametara leta, unutar telemetrije, rešio bi se i bezbednosni problem oko dvojnih frekvencija koje smetaju jedno drugome. Ovu ideju već sada čitaju u razvojnim centrima RC elektronike i uskoro će ih i neko ponuditi.  :big smile
« Last Edit: February 14, 2011, 10:06:08 PM by tibeteagle »

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #6 on: February 14, 2011, 10:15:59 PM »
Po mom misljenju bi trebalo video predajnik da bude na 1,2Ghz ili 5,4Ghz ukoliko ti je prijemnik na 2,4Ghz. 
Sve su preporuke da 1.2ghz video i 2.4ghz RC treba izbegavati zbog harmonika. Ako je vec moranje 2.4ghz za RC onda 900mhz i 5.8ghz je definitivno preporucljivije za video.

Problem sa naglim prekidom u kontroli je upravo taj sto najcesce nemas monitor jacine signala da bi na vreme primetio slabljenje.
Moguce je naravno monitorisati rssi osd-om ili recimo telemetrijom nekog od novijih 2.4 rc sistema.
Postoje i 2.4ghz RC sistemi sa zavidnim dometom npr. BEVRC.

Vecina ovih nepisanih pravila naravno ne garantuju los/dobar ishod ali se sanse znatno smanjuju/povecavaju.

Definitivno ne treba ici na preko 500mW predajnik, posto zaseni ne samo RC nego i GPS i ostalu onboard elektroniku.
« Last Edit: February 14, 2011, 10:24:00 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #7 on: February 14, 2011, 10:20:41 PM »
Ako bi se napravio takav TX - RX sistem da se daunlinkuje i video signal pored već nekih parametara leta, unutar telemetrije, rešio bi se i bezbednosni problem oko dvojnih frekvencija koje smetaju jedno drugome. Ovu ideju već sada čitaju u razvojnim centrima RC elektronike i uskoro će ih i neko ponuditi.  :big smile
U slucaju RC-a sa telemetrijom opet imas jedan predajnik i jedan prijemnik na modelu.

Mislim da je problem najcesce sto vecina video predajnika koji se koriste su jeftino smece i generisu previse buke.

Lawmate se izdvojio kao brand u celoj toj prici.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #8 on: February 14, 2011, 11:01:34 PM »
Nisam bio precizan. Već unutar postojećeg RC prijemnika i RC predajnika koji inače prima signale upravljanja, šalje signale dole parametre senzora, telemetrija i pored toga u nekom digitalnom komprimovanom formatu da šalje video signal dole predajniku u ruke pilota, a odatle preko kabla ili plavog zuba u vidoje naočare.  mmmm  Sve ovo se već može izvesti sa novijim telemetrijskim RC sistemima. U pitanju je samo softver i malo dodatnog hardvera.
« Last Edit: February 14, 2011, 11:15:48 PM by tibeteagle »

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #9 on: February 14, 2011, 11:14:27 PM »
  Bas lijepo sto je krenula diskusija  (pijemo) neke stvari postaju jasnije izgleda dosta toga je pod znakom pitanja u vezi ove oblasti ali ce ubuduce biti naravno sve manje nedoumica a dosta modela ce se spasiti od ovog neznanja.Treba sklopiti sve te harmonike pa legalne frekfencije, mobilne telefonije, televizije,radio signale...Evo sta kazu na ovome mjestu o ovome problemu http://www.helifreak.com/showthread.php?t=250975 naravno oni veoma vode racuna koja je tamo frekfencija legalna a koja ne a kod nas  mmmm sa ovoga foruma bih izdvoijo ovaj dio jer je o tom ak vec pisao: 

          "The actual frequency usually recommended is 1.280 GHz or 1280 MHz. It is sometimes called 1.3 GHz when non-technical people round the number up. Its first harmonic (not second) is just doubling the frequency. That's 2.560 GHz.

This is well outside the range for flight control radios. From the first source found on the web: "Futaba divides the 2400MHZ band into 36 channels each channel centered 2.025MHz from each other starting at 2405MHz and ending at 2477MHz or 2479MHz depending on the transmitter." I didn't bother checking the FASST chip datasheet to confirm. Spektrum uses the same general range, if not the exact same chips, to accomplish the radio link. (They differ in how they use the channels, and in their protocol.)

Also, it's generally the lower frequency that causes problems for the higher band, and not so much the other way around. So we're concerned about the low video band messing up the high Spektrum/FASST flight-control band.

The Spektrum/FASST receivers are all-digital, heavily filtered, and detect interference, so I don't see this as a problem for them.

Even if the video receiver has a horrible saw filter (as most do), they should easily be able to discriminate noise on 1239 MHz (half of the highest 2.4 GHz channel) from video signal on 1280 MHz.

It could be worse for the video on 1240 MHz, but USA receivers are generally locked out of this channel or should be, as this is not an approved band. You still need an FCC Amateur Technician class license to use 1280 MHz in the USA, and the license does not authorize 1240 MHz for video due to a low side band".
__________________
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #10 on: February 15, 2011, 12:22:50 AM »
Nisam bio precizan. Već unutar postojećeg RC prijemnika i RC predajnika koji inače prima signale upravljanja, šalje signale dole parametre senzora, telemetrija i pored toga u nekom digitalnom komprimovanom formatu da šalje video signal dole predajniku u ruke pilota, a odatle preko kabla ili plavog zuba u vidoje naočare.  mmmm  Sve ovo se već može izvesti sa novijim telemetrijskim RC sistemima. U pitanju je samo softver i malo dodatnog hardvera.
Jasno, samo to znaci da imas predajnik skupa sa prijemnik na modelu, i pritom taj predajnik treba da bude sposoban da emituje prilicnu kolicinu podataka da bi mogao da ponese video. Npr. FrSky telemetry downlink bandwidth je smesno mali za nesto takvo. Za digitalno komprimovanu sliku bi jos trebao jedan onako pozamasan procesor da to kompresuje u real-time-u a drugi na zemlji da to dekompresuje opet u real-time-u. To je ujedno i razlog zasto za sada ne postoji digitalni FPV. Latency.

U zadnje vreme intenzivno razmisljam o slicnoj varijanti sa single-board-computer-om sa embedded Linux-om sposobnim da komprimuje u real-time-u h.264 i posalje na zemlju koji bi ujedno mogao da posluzi za prikupljanje telemetrijskih informacija sa razlicitih senzora i naravno autopilot. Potencijalni kandidat je za sada BeagleBoard sa zavidnim mogucnostima enkodovanja/dekodovanja h.264.
Jedna takva platforma bi bila prilicno univerzalna i prosiriva za sve zamisljene zadatke tipa FPV/UAV, kao i umesto klasicnog RC-a, a Linux kao platforma bi omogucila koriscene gomile vec gotovih softverskih resenja te mogucnost koriscena razlicitih programskih jezika.

@fenix
Dosta je teorije iza cele price i mnogo diskusija na temu na forumima preko ali su se neke stvari iskristalisale kao best practice i povecavaju mogucnost pozitivnog ishoda. Uklopiti sve kockice i da to sve funkcionise savrseno iz prve je potesko pa je uputno pridrzavati se nekih "narodnih mudrosti" stecenih iskustvom drugih.
« Last Edit: February 15, 2011, 12:25:13 AM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #11 on: February 15, 2011, 08:21:57 PM »
   Naravno iskustvo i praksa su na prvom mjestu,a ovi uporedni clanci sa ino foruma samo potvrdjuju da je zakljucak isti kao i ovdjeZnaci 1.2 GHz je takodje diskutabilna frekfencija,a 2.4GHz je debelo podvucena crvenom.Znaci moglo bi se reci da bi jedna od pouzdanijih frekfencija bila 5.8GHz ili 900 MHz.Sto se tice 2.4GHz evo jedan video na kome je prikazano kako se manifestuju te smetnje.Smetnje se desavaju poslije nekih 40m i RC prijemnik gubi signal.Sreca moja pa sam do sada letio ispod ove visine a bas sam namjeravao da letim malo vise ali od sad  (nene) kao sto rece ak odradicu range test sa video linkom pa cu da vidim sta ce se desavati.

                                                   

A koga interesuje vise podataka http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1270665
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #12 on: February 15, 2011, 09:59:06 PM »
 mmmm

@fenix

koliko kanala ima tvoj 2,4 Video predajnik/prijemnik koji koristis sa 2,4Ghz Stanicom ?

poz.
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #13 on: February 15, 2011, 11:52:51 PM »
Evo jako lepog objasnjenja kako radi sistem na 2.4GHz sa promenljivom frekvencijom (Frequency Hopping Systems).

Jako je lepo čovek objasnio kako to funkcioniše i kako dolazi do preklapanja frekvencija.



Naravno, postoje i 2.4GHz sistemi koji rade na fiksiranoj frekvenciji, bez promene u toku rada (na primer Spektrum DSM2).
Kada dođe do većeg preklapanja, procentualno, tada nastaje igranka i gubitak kontrole.

Izvinjavam se što sam upao u post o video linkovima, ali mislim da će ovaj video objasniti delimično problematiku preklapanja frekvencija.

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #14 on: February 16, 2011, 12:12:06 AM »
Super momci sto se razvija tema! Imam namjeru da krenem neki basic FPV ... pa je svaka informacija korisna!

Bravo Fenix sto si naceo temu....  :mhm