Author Topic: Albatros - prepravka na elektro model...  (Read 21702 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Albatros - prepravka na elektro model...
« on: February 27, 2011, 12:10:13 AM »
Albatros je model jedrilice koja je pre dvanaestak godina stigla iz Madjarske u naše krajeve...
Modernih linija, raspona 3,4 metra, za nas modelare, u ono doba, bila je "zadnji urlik tehnologije" i jedan od prvih modela koji je imao sve što moderna jedrilica treba da ima...

Albatros je bio kopija  modela koju je napravio čuveni Jaro Muller, a delovi su radjeni, kako rekoh, u Madjarskoj.
Sećam se da smo trup plaćali 100, a krila 150 maraka...

Trup je bio epoxy, a krila stiroporska, sa drvenim ramenjačama, presvučena vavom (vrsta furnira).
Jedrilica je stizala u "sirovom" stanju, znači sve komandne površine, servoi, bovdeni, V rep i ostalo smo morali sami da isečemo, napravimo i ugradimo.


U Novom Sadu bilo je 5 Albatrosa, Bata je imao jednog, a čika Dule i ja po dva. To je bilo vreme takmičenja u F3J klasi i doba kad se eksperimentisalo sa modelima.
Prvog Albatrosa sam dva puta oštećivao i taj je posle reparacija "dogurao" do 2,5 kile...
Sad se nalazi kod Goluba...
 
Na drugom modelu sam maximalno pokušao da skinem težinu, napravivši nove, konstruktivne, uške. Sa njima sam uštedeo oko 160 grama.
Išao sam u krajnost, pa sam čak sa centroplana skinuo monokot, ne bi li i tu malo "prištedeo" na gramima.
Sve u svemu taj model je bio 2 kilograma i koristio sam ga za letove po mirnom vremenu, bez vetra...
Ovaj model je prodat Draganu iz Vršca, a sada je, čini mi se, kod Šeleta...

Što se tiče letenja, u istim vremenskim uslovima (naravno po mirnom vremenu), lakši Albatros je uvek ostajao od pola do jednog minuta duže u "zraku"...

Vremena su se promenila, došle su elektro jedrilice, pojavile sa Li Po baterije, brushless motori i Albatrosi su sve manje leteli, a sve više ostajali na policama...
Pre nekog vremena Oko je od Bate kupio Albatrosa, rešivši da od njega napravi elektro model...

Tako je nastao projekat o kojem ćete ovde čitati...

Pričali smo kako da radimo prepravke i ideje su sledeće:
da bi dobili prostor za motor, kontroler i baterije moraćemo da odcečemo deo trupa koji se nalazi ispod poklopca (navlake) sa prednje strane...
Sa te navlake, koji se skida sa trupa, treba odliti gornji deo i time bi se dobio oblik od kojeg bi se kasnije pravio poklopac kabine...
Deo trupa koji se do sada skidao, biće "zauvek" zalepljen na trup i sa njegove gornje strane će se nalaziti otvor kroz koji će se prilaziti unutrašnjosti trupa...
Na taj otvor ide malopre pomenuti poklopac koji se treba odliti...

Pre neki dan kad je bio Oko i doneo je model...



Krenuli smo sa radovima i odsekli smo deo trupa koji je nekada nosio bateriju za prijemnik i servoe, prijemnik i servoe za V rep. U prednjem delu ovog odlivka, bilo je i olova kojim je doterivano težište...







Deo koji je skinut težak je 145 grama, baterija koja se nekada nalazila u prednjem delu, bila je takodje oko 140 grama, a ne zaboravimo i dva standardna servoa - oko 80 grama težine...
Sve u svemu, znači skinuli smo oko 350 grama...
Teoretski to dobro zvuči, ali set up koji treba da se ugradi, daleko premašuje ovu težinu i model će verovatno biti "nosat"...

Okac je doneo nove, manje servoe i njihovo mesto bi trebalo da se nalazi ispod krila, tik iza težišta.
Iza servoa, prema repu, ima dovoljno mesta za prijemnik, koji je malih dimenzija i tu staje bez problema.

Da bi se ugradili servoi na gornjem delu trupa, izmedju šrafova za fiksiranje krila, napravljen je otvor...



Na samom trupu ima par pukotina i rupica, koje više neće trebati, pa će u "sklopu radova" sve ovo biti popravljeno...






Eto toliko za početak...

Pozdrav

Mirče


« Last Edit: February 27, 2011, 12:24:17 AM by mirce »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Albatros - prepravka na elektro model...
« Reply #1 on: February 27, 2011, 12:30:34 AM »
Mirce, veovatno cu iduce nedelje do NS pa bi bacio pogled. Imam par ideja i jos uvek razmisljam sta i kako.

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Albatros - prepravka na elektro model...
« Reply #2 on: February 27, 2011, 12:50:25 PM »
Magic, vidimo se...

Pozdrav

Mieče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Albatros - prepravka na elektro model...
« Reply #3 on: March 09, 2011, 05:40:57 PM »
U zadnijh par dana odradio sam par stvari na Albatrosu...

Prvo sam ugradio servoe.
Da bi se na modelu dobilo dovljno mesta za bateriju, pogotovo da bi baterija mogla da ode što više unazad (zbog težišta), pokušao sam da servoe ugradim u prostoru ispod krila, naravno, maximalno moguće iza težišta...

Probao sam par opcija kako da servoe pozicioniram u trup.
Oblik samog trupa i visina na kojoj izlaze čelične žice iz prvog rebra iza krila, odredili su kako servo motori za V rep moraju da stoje...



U prve dve varijante, da ih postavim jedanpored drugog, potom da ih malo zakrenem, sevoi nisu mogli da idu dovoljno nisko. Čelična žica se veoma mnogo savijala prema gore, a i prema spoljnom delu trupa, što nikako nije bilo dobro... Sem što se nije mogao dobiti agekvatan pravac ka servou, ovako "napete" čelične žice, vršile bi stalni pritisak na sam servo motor, koji bi verovatno sve vreme zujao i vukao struju...
Na kraju se ispostavilo da je najbolja opcija da se servoi postave jedan ispred drugog i tako su i namešteni...



Pošto su servoi ugradjeni, epoxy smolom je ulepljen prednji deo trupa.
Kombinovao sam kako da ovaj deo lepše "legne" na zadnji deo trupa, ali kako god da sam ga okrenuo, prednja "navlaka" nije idealno nalegala... Izabrao sam manje lošu varijantu, videvši da mi gitovanje i šmirglanje "ne gine" kad se smola osuši.
Tako je i bilo, spoj je skroz u krug pregitovan i potom prešmirglan. Kad se, na kraju, sve bude ofarbalo, za ovaj spoj niko neće ni znati da postoji....
 








U medjuvremenu je Oko od Bate dobio poklopac za otvor koji smo planirali da napravimo na gornjem delu trupa.





Poklopac je izradio Neša Miklušev još dok je živeo u Zrenjaninu...
Kojim se "Božjim putevima" našao kod Bate, ja ne znam, ali eto na kraju je završio u Veterniku...

Poklopac kao da je pravljen za Albatrosa. Doduše, morali smo malčicko da ga doradimo, time što ga je Okac zagrejao i skupio po širini. Sad besprekorno naleže na trup...



Koristeći poklopac kao šablon iscrtao sam liniju i otvor suzio otprilike za po 5 mm sa svake strane.
Proxonom je odradio svoje...









Dobijeni otvor je prilično velik, u svakom slučaju dovoljan da se kroz njega mogu bez problema ugraditi svi planirani delovi set up-a...
Trebalo bi da ima dovoljno mesta i za četvoroćelijsku Li-Po bateriju...

Sledeći korak je da unutrašnji deo trupa, ojačam sa epoxy smolom i 140 gr staklenom tkaninom...
Ndam se da će u medjuvremenu stići i motor...

Toliko za sada...

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Albatros - prepravka na elektro model...
« Reply #4 on: March 13, 2011, 11:26:56 PM »
Kako rekoh na kraju predhodnog javljanja, unutrašnjost trupa se trebala ojačati sa epoxy smolom i tkaninom.

Pošto znamo "firmu" za koju pravimo model i sklonosti iste da jedrilice vrlo često neplanirano "zabodu" u majčicu zemljicu, plan je promenjen i umesto 140 gr staklene tkanine, postavljeno je karbonsko-kevlarsko tkanje od najmanje 250 gr!!!
Što je sigurno, sigurno...

Šalu na stranu, Cheky je imao jedno parče ovog materijala, pa smo ga iskoristili za ojačanje. Trup je sada veoma snažan u ovom delu...

Ovako "debelo" tkanje je prilično kruto i čim se postavi neće baš najbolje da "legne" na prelazima i ivicama...
Ko je radio sa epoxy smolom verovatno zna da se ona nevidjeno lepi, pogotovo kad počne da se steže posle sat dva vremena. Zato sam nakon par sati još par puta pritiskao tkanje da lepo "legne" duž celog trupa.
Sušenje je naravno bilo na vrhu kaljeve peći i sutra dan kad sam skinuo trup, višak tkanine koji je virio iz njega je bio krut i oštar.



Proxon-om sam odsekao višak i dobili smo veoma jaku konstrukciju, spremnu na sve izazove Okovog letenja...








Od Magica je kupljen Hackerov motor, kontroler će se iskoristiti, čini mi se, iz Calmata, a ako se ne varam vrlo brzo treba da stigne i spiner sa propelerom. Elisa će biti 12x6 pogonjena četvoroćelijskom LiPo baterijom...
Za izračunavanje set up-a "pobrinuo" se Magic...

Tačne podatke o motoru i ostalim delovima kad stignu u Kombinat...

Do tada, pozdrav

Mirče
 
« Last Edit: March 14, 2011, 01:30:23 AM by mirce »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Albatros - prepravka na elektro model...
« Reply #5 on: March 13, 2011, 11:54:40 PM »
Svaka cast Mirce. Ovo izgleda mnogo bolje nego sto sam zamisljao, jos kad se ofarba trup bice bas dobra masina.
Ne znam ko vise jedva ceka zavrsetak radova, vi ili ja  ()-()

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Albatros - prepravka na elektro model...
« Reply #6 on: March 14, 2011, 01:46:21 PM »
Danas je Magic u prolazu kroz Novi Sad, svratio do Kombinata i doneo delove za Albatrosa...





Motor je Hacker A 30-10XL, koji ima 900 prm/V.



Juče nisam dobro napisao, kontroler nije sa modela Calmato, nego je stigao (takoje danas) iz Hobby Kinga...
Od Magica je kupljen i spiner, dve rezervne osovine za motor i mali ventilator koji se montira na zadnji deo motora...

Veljko kaže da sa elisom 12x6 potisak treba da bude oko 3,5 kilograma...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Albatros - prepravka na elektro model...
« Reply #7 on: March 14, 2011, 05:46:51 PM »
Pa ne moras ti bas sve da napises. Mozda se neko uloguje pa vidi sta je doticni sve pokupovao za ovako kratko vreme,
pa ce mu cas posla trebati nove naocare, a mozda i cela glava.

http://img51.imageshack.us/i/dscn2027y.jpg/

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Albatros - prepravka na elektro model...
« Reply #8 on: March 15, 2011, 01:06:56 AM »
Pošto sam dobio spiner, mogao sam da odsečem i vrh trupa.
Prvo sam napravio šablon...





...koji sam postavio na trup i obcrtao liniju po kojoj ću seći...





Proxon i ...








Stigao je Turnigy kontroler od 85 A... Baš ga ima...






Pozdrav

Mirče
« Last Edit: March 15, 2011, 01:19:05 AM by mirce »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Albatros - prepravka na elektro model...
« Reply #9 on: March 15, 2011, 01:15:41 AM »
I breeee! Isecka ga na-dve-na-tri!  (thumb)

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Albatros - prepravka na elektro model...
« Reply #10 on: March 15, 2011, 07:06:56 AM »
Auu, kako mu je legao, svaka cas`  !

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Albatros - prepravka na elektro model...
« Reply #11 on: March 15, 2011, 04:19:45 PM »
Ja bi dodao jos malo tog kervlara nekako mi deluje slabasno ( obzirom da poznajem pilota ) ili neka armatura ...
Moze i osmica ne mora desetka ...
OKO

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Albatros - prepravka na elektro model...
« Reply #12 on: March 15, 2011, 06:59:50 PM »
Bolje je svu tu elektroniku ne instalirati u model. Ako tresne sa plafona moze se ostetiti.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Albatros - prepravka na elektro model...
« Reply #13 on: March 17, 2011, 01:25:11 AM »
Napravljen je i ulepljen nosač motora. Koristio sam tromilimetrarski šper, ojačan sa karbon-kevlar tkanjem sa obe strane...

Montiran je i Hacker, ali imam mali problem, osovina je duža od dela spinera koji se navlači na motor, pa spiner ne može da "legne" do trupa.








Pozdrav

Mirče


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Albatros - prepravka na elektro model...
« Reply #14 on: April 27, 2011, 03:59:30 PM »
Kada sam zimus kupio Albatrosa, osnovna ideja je bila prepravka na elektro pogon, medjutim citajuci o vitlu predomislio sam se i rijesio da pravim vitlo.
Na zalost nisam uspio da nadjem nekog ko je voljan da se zamajava sa tim, tako da sam se vratio na pocetak.
Opremu za pogon imao sam od ranije. Motor ce biti Turnigy 4240-750. Sve sto je hvalilo bio je spiner od 45mm i platno za ojacavanje.
To je sve stiglo ovih dana i radovi su mogli da pocnu.

Platno od krabonskih vlakana bice iskorisceno samo za izradu poklopca kabine. Prvi put radim sa ovim materijalom i odusevljen sam, nazalost cijena nece dozvoliti bas veliku primjenu u buducim projektima.
Prvi korak bio je odsjecanje unutrasnjeg nosaca.

Tek kada sam ga skinuo shvatio sam da teziste (cega sam se najvuse bojao) nece biti problem.

Sam nosac je tezio 232gr, dok motor sa spinerom ima svega 176gr.

Potom sam napravio nosac servoa za rep, koji sam po Mircetovoj ideji stavio pozadi u trup.
Na red je dosla kabina i nosac motora.

Prvo sam je skicirao olovkom, a potom na papiru napravio simetrican oblik.



Napravio sam sablon za spiner.



I rezanje je moglo da pocne.







I na kraju to fino izgleda.



Napravio sam i nosac motora, od spera 5mm i to je sve sto je uradjeno do sada.
Ostaje jos da se postavi stakleno platno, presvuce poklopac kabine karbonskim platnom i ugradi motor.


to be continued...