Author Topic: Easy Star eleroni, koji servo?  (Read 5137 times)

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Easy Star eleroni, koji servo?
« on: April 01, 2011, 06:10:39 PM »
Imam EasyStara, ali kao što znate on nema elerone. Nameravam da ih ugradim. trenutno imam višak dva servoa TowerPro SG-50, a uskoro mi stižu dva komada HXT900. Nisam siguran koje servoe od ova dva tip da koristim.
Da li će biti problema ukoliku budu stavljeni ovi manji SG-50?

TowerPro SG50
http://www.rchelicoptershop.com/catalog/towerpro-sg50-mini-servo-54g-p-437.html?osCsid=717bd63a51e53f78351b81b2

HXT900
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=662

Offline Mrpossible

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
  • after the flight start the landing
    • Misterpossible
Re: Easy Star eleroni, koji servo?
« Reply #1 on: May 04, 2011, 06:57:17 PM »
Hi Ivane,

if u change ur Servos to the next size, will be from powe side no problem, only ur electrical system u have to check.
U fly with the "BEC" system?

Best regards and wish u much nice   (<--)

Oliver
ja ucite sad srbski jesik

but i am from Germany and celebrate our hobby ca. 30 years (but often only temporaly, tja, working working :-)

I´m a fan of scale aircrafts but mainly with multiple engines

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Easy Star eleroni, koji servo?
« Reply #2 on: May 04, 2011, 07:14:56 PM »
Pa to zavisi od toga kolike ces elerone napraviti i koliki ce hod imati. Ako je to sve u nekim granicama normale za takav model onda i manji bi mogli da ti zavrse posao. Probaj pa  ces znati  ;).

poz
Veljko

Offline Mrpossible

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
  • after the flight start the landing
    • Misterpossible
Re: Easy Star eleroni, koji servo?
« Reply #3 on: May 04, 2011, 07:22:58 PM »
Naravno, ovo ima uticaja .

Ovde možete preuzeti nekoliko programa u proračune .

se ne plaši ( ali lako razumeti ), na nemačkom
pogledajte pod stavku :


Berechnung von Ruderkräften  (170kb, Deutsch) NEUE VERSION 1.3!    Screenshot von Rudermomentberechnung
Wie viele kg lasten eigentlich auf unseren Servos?
HINWEIS: die Version 1.2 hat lt. Programmierer einen Rechenfehler. Daher steht ab sofort die Fehlerbereinigte Version 1.3 zum Download bereit.

over download u will recive it.

Pozz oliver
ja ucite sad srbski jesik

but i am from Germany and celebrate our hobby ca. 30 years (but often only temporaly, tja, working working :-)

I´m a fan of scale aircrafts but mainly with multiple engines

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Easy Star eleroni, koji servo?
« Reply #4 on: May 04, 2011, 07:33:07 PM »
Eleroni su napravljeni. Koristio sam HXT900 servoe. Još samo da ovo vreme dozvoli da probam ESa. Kako je krenulo lepog vremena neće biti skoro.

Gatti.
Naravno da mogu fotografije. Možda već i večeras.
« Last Edit: May 04, 2011, 07:44:05 PM by IvanGrozni »

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Easy Star eleroni, koji servo?
« Reply #5 on: May 04, 2011, 07:36:05 PM »
Možeš li napraviti par fotografija? Ja isto planiram da radim elerone na Terry-u, pa me zanima kako si to odradio.

Offline Mrpossible

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
  • after the flight start the landing
    • Misterpossible
ja ucite sad srbski jesik

but i am from Germany and celebrate our hobby ca. 30 years (but often only temporaly, tja, working working :-)

I´m a fan of scale aircrafts but mainly with multiple engines

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Easy Star eleroni, koji servo?
« Reply #7 on: May 04, 2011, 08:09:55 PM »
Posto sam ja skoro pakovao drugaru jedan slican model (ASW),na njemu su dva serva od 9g i radi super medjutim ima prostora u ovoj prici da se stave i ovi manji jer su otkloni vrlo mali tako da bi to trebalo da radi perfektno.U svakom slucaju te male,kasnije mozes zameniti ovim vecim servoima ako ti nesto ne bude odgovaralo...Pozzzz




Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Easy Star eleroni, koji servo?
« Reply #8 on: May 04, 2011, 08:49:57 PM »
E ovako, u ovome mi je pomogao Poseidon, koji je imao EasyStara i na njemu je ugrađivao elerone.
Evo jednog linka biće dosta jasnije
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=350408&pp=15&page=14

eleroni su dužine 30cm, širine 4cm.

Ovako je to ispalo kod mene


Početak elerona sam stavio na 10cm od sredine krila (to možeš videti i na gore postavljenom linku). Ovde je ispalo malo nejasno zbog ugla fotografisanja, ali pogledaj na prethodnom linku ima sličica sa objašnjenjem.







Oko servoa, flomasterom sam ocrtao konture. Onda sam jednim skalpelpm isekoa po dubini i onda kopao sa istim. Kada sam dobio željenu dubinu, sa ravnim skalpelom sam usepo da je nešto poravnam, onda sam siapo moment wood lepak da bi bilo ravno. Na servo sam nalepio obostrano lepljivu traku i ubacio je unutra. Naravno, ruku servoa sam prvo zašrafio. Pre nego što ubaciš servo potrebno je da isečeš kanal za servo kabl. Preko servo i servo kablam sam zalepi fiber traku.





Na mesto gde se nalazi servo na trupu postoji otvor kroz koji sam provukao servo nastavak i koji je povezan na prijemnik. Na njega se kači servo za elerone. Kada ga povežeš samo malo zategneš iznutra servo kabl da ne štrči previše i to je to.



Kada isečeš deo krila koji će biti eleroni, potrebno je da obradiš ivice nekom šmirglom ili skalpelom, kako eleroni ne bi udarali u krilo.
koristio sam najlon šarke, 3 kom po eleronu i lepio ih prvo super lepko, što je greška, veruj mi. Onda sam prešao na 5minutni epoxi.