Author Topic: EasyStar i servo  (Read 10621 times)

Offline petarta

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
EasyStar i servo
« on: May 01, 2011, 11:29:13 AM »
Iako posedujem Easystar vec dve godine, nemam bas nekog iskustva jer je najviše vremena proveo oporavljajući se od padova.
Kada prikačim bateriju na njega, a ne uključim stanicu, servo počinju da lude i pomeraju se sami non-stop. Smire se tek kada uključim stanicu. Da li je ova pojava normalna?

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: EasyStar i servo
« Reply #1 on: May 01, 2011, 11:32:06 AM »
Treba prvo uključiti stanicu pa tek posle uključiti bateriju na modelu, baš zbog mogućnosti da se nekontrolisano pokreću servoi, pa čak i motor.

Offline petarta

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: EasyStar i servo
« Reply #2 on: May 01, 2011, 11:34:46 AM »
OK, znači da je to definitivno normalna pojava. Hvala.

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: EasyStar i servo
« Reply #3 on: May 01, 2011, 12:36:03 PM »
Pa ne moze se bas reci da je normalna pojava.Sad se ostavlja pitanje koji prijemnik koristis i na kojoj frekfenciji.Pravilo glasi da se prvo ukljuci stanica pa onda prijemnik iz razloga da prijemnik ne bi hvatao druge signale.To je naj bitnije kod letenja sa vise pilota i na nekim skupovima.Pretpostavimo da imas kristal u prijemniku i pretpostavimo da si leteo sa tim neko izvesno vreme,e u tom slucaju bi trebalo promeniti kristal i proveriti da li su simptomi osali isti (mislim na poketanje servoa bez rada stanice).Probaj ovo pa da se cujemo kad to odradis.....Pozzzzz
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline petarta

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: EasyStar i servo
« Reply #4 on: May 01, 2011, 01:36:31 PM »
Pa evo, upravo sam se vratio sa bezuspešnog pokušaja leta.
Očito sam poslednjim padom oštetio i prijemnik. Naime, kada se uključi predajnik (stanica) servoi se smire ali uopšte ne reaguju na komande.
Inače uz EasyStar sam dobio stanicu "ZEBRA 4 FM Pro" sa prijemnikom (jeftina varijanta). Kristali su mi na 35.100 i imao sam i rezervni par kristala koji sam danas takođe menjao ali ništa.
Ukoliko je problem u prijemniku, da li postoji prijemnik odvojeno da se kupi za ovu stanicu ili može bilo koji prijemnik ako se samo upare kristali?

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: EasyStar i servo
« Reply #5 on: May 01, 2011, 10:03:36 PM »
Znaci utvrdili smo da ipak nesto tu ne valja.Dobro,posto ja koristim stanicu na 2,4ghz nisam bas strucan da li postoji prijemnik koji kompaktibilan sa ovom tvojim stanicom ali se iskreno nadam da ce se javiti neko ko zna vise o tome.Sad postoji varijanta da se proveri prijemnik da li je ispravanJa nesto sumljam na ESC ali ajde da proverimo gde je tacno kvar.
Ti koristis lito bateriju a u ovom slucaju ti trebaju 4 NIMH baterije koje ces spojiti redno da dobijes 4,8-5v i to prikacinjes na zadnji kanal u prijemniku.Nakaci servoe u prijemnik,onda upalis stanicu pa konekrujes bateriju.Ako postoji varijanta da imas prekidac za bateriu onda je olaksavajuca okolonost ali nije neophodno.Ako se u tom slicaju nista ne desava onda je riknuo prijemnik.Sve ovo radimo zato da bi izbegli ESC i da koristimo direktno napajanje na prijenmik.

Napomena

Svi prijemnici,za koje ja znam,rade na 4,8-6 V i nemoj da pokusavas da kacis nesto sto ce imati veci napon od 6V jer ces trajno ostetiti prijemnik.Odradi ovo pa da se cijemo za dalje....Pozzzz
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline petarta

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: EasyStar i servo
« Reply #6 on: May 02, 2011, 01:33:50 AM »
Ja koristim NiMH bateriju od 1400mA. Ali sam uz prijemnik dobio uređaj koji izgleda kao na slici. Da li je to ESC? Ima mesta na sebi za 4 AAA baterije. Zadnji kanal u prijemniku nosi oznaku BHC (ili nešto slično jer su ostali CH1, CH2...).
Da li je to to?

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: EasyStar i servo
« Reply #7 on: May 02, 2011, 04:18:25 AM »
"To" ti je da stavish 4 aa bat pa da time direktno napajash prijemnik.To ti je dobro za ovaj sopranov experiment..

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: EasyStar i servo
« Reply #8 on: May 02, 2011, 11:21:36 AM »
Ovo na slici jeste onaj sklop sa prekidacem o kome sam pricao.Sad stavi baterije i nakaci sve lepo komplet pa onda upalis stanicu p onda ovaj prekidas sto se vidi na slici.Ovaj tvoj zadnji kanal nisam siguran sta znaci ali u bilo koji kanal da ubodes bateriju nece da pravi problem.Ako ti je lakse ubaci u prvi slobodan kanal jer je to ionako da se proveri izpravnost prijemnika.Javi se kad izrsis experiment.

Napomena

Vodi racuna da ne okrenes onektor od baterije kontra prema prijemniku.Pogledaj kako ide servo i tako stavi i konektor od baterije.Crni Pin od servoa treba da se gadja sa crnim kablom od baterije.Nista komplikovano,mozda si to i znao ali cisto da ne izgoris nesto....Poozzzzz
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline petarta

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: EasyStar i servo
« Reply #9 on: May 02, 2011, 01:10:28 PM »
Sve sam uradio i prijemnik se ponaša potpuno isto. Dakle, taj mali uređaj za napajanje prijemnika sam povezao na poslednji kanal (u uputstvu od prijemnika tako i piše) i to baš redom kako je opisano. Jedino što sam dobio je da servoi krenu da se pomeraju i pre nego što prikačim veliku bateriju. To se dešava kada je stanica uključena, ali sada i kada je isključim isto je. Konstantno se čuje i zvuk iz motora (izuređaja za regulisanje obrtaja) i to u tačnim intervalima od možda 1/2 - 1 sec.

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: EasyStar i servo
« Reply #10 on: May 02, 2011, 01:53:19 PM »
Da nisi reversovao throttle (gas), pa ti esc ulazi u mod za programiranje i beep-uje.Kad prikljuchish bat gas treba da je na minimumu.

Offline petarta

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: EasyStar i servo
« Reply #11 on: May 02, 2011, 07:58:52 PM »
Ne, sigurno nije revers. Svi kanali su podeseni normalno, smanjim gas na minimum i priključim bateriju.

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: EasyStar i servo
« Reply #12 on: May 02, 2011, 10:35:53 PM »
Pokusaj da nadjes novi prijemnik jer ti je taj pokvaren.Toliko o tome,vazno je da smo uocili gresku i ti ces to uskoro da odradis i letis ponovo kao i pre...Pozzzzz
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Mrpossible

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
  • after the flight start the landing
    • Misterpossible
Re: EasyStar i servo
« Reply #13 on: May 04, 2011, 06:52:55 PM »
Hi Petar. i try it in ur languige  4e

Šta let paket koristite ?
Ako BEC o ? ( To je samo maksimalno 3A su dostupni ) , može ukočen Servos ( uključujući Sićušni Servos ) takođe privući više snage .

Uvek uključite predajnika , snaga tremora je inače normalna ( na 35 ili 40 MHz ) .
Dalji izvori greške :
- nedovoljno napajanje
- Napon fluktuacija u električnom sistemu ( kablovi , prekidači , veze )
- Proverite kapacitet baterije

- ikada čuo " opseg testa " uradi ?
- Fokus podesite da se revidira? ( Posle mnogo padova )

Ja sam leteo dve godine Lako Glider .
Molimo ne koristite okvir za baterije , koja je samo za ' zemlju vozila " registrovana

" Beep Zvuk " iz regulatora ( gasa ) objašnjava spremna .

By questions, pls, write
Za pitanja , molimo vas pišite mi
ja ucite sad srbski jesik

but i am from Germany and celebrate our hobby ca. 30 years (but often only temporaly, tja, working working :-)

I´m a fan of scale aircrafts but mainly with multiple engines

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: EasyStar i servo
« Reply #14 on: May 05, 2011, 07:17:58 AM »
@Mrpossible
Bitte nicht nur auf Serbisch übersetzen ...Katastrophal übersetzt ... Bitte schreiben Sie in ihr eigenen Sprache und ... 4e

#FFCC00