Author Topic: SF47  (Read 24793 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: SF47
« Reply #30 on: May 30, 2011, 11:53:56 PM »
 (:sok:) Znaci... citam i ne vjerujem  (:sok:)

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: SF47
« Reply #31 on: May 31, 2011, 02:19:20 PM »
 :sljus :sljus :sljus :sljus :sljus Savke druze........ jesi li dobro?  :sljus :sljus :sljus :sljus :sljus

Offline kobac

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: SF47
« Reply #32 on: May 31, 2011, 03:15:17 PM »
(:sok:) Znaci... citam i ne vjerujem  (:sok:)

Ako mogu kako pojasniti, razjasniti nedoumice?

Dok su obloge za presvlačenje bile složene i čekaju ugrađivao sam serva za elerone.
Odlučio sam ih obljepiti selotejpom i zaljepit ih s poliuretanskim ljepilom.
Ručice serva sam odmah podesio i fiksirao. Na njih sam pričvrstio žabice ( http://www.der-schweighofer.at/en/product/36137/gabelkopf_metall_2_mm_10_stueck )
Ideja je ne raditi otvore za serva sve dok nešto ne pukne ili treba zamjeniti. Znači u oplati krila će biti samo rupe za štangice. Kroz koje ću na kraju ušarafiti štangicu.




Pozdrav,
Kobac

Offline Savke89

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 103
Re: SF47
« Reply #33 on: May 31, 2011, 03:37:15 PM »
Neznam nisam pametan za informaciju sam dobro!Posmatram rad ovog coveka,modelara i vidim da na sve misli unapred,ima dobru viziju i veliku strpljivost sto i dovodi do ovako izvanrednih projekata.BRAVO uz cestitam.

Offline kobac

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: SF47
« Reply #34 on: May 31, 2011, 08:19:06 PM »
Sad sam pripremio oplatu za ljepljenje. Iscrtao sam mjesta koja se ljepe.



Za ljepljenje sam koristio dvje vrste ljepila. Kontaktno (Suadol) i poliuretansko Mitopur.



Izlazna ivica je izbrušena, tako da će profil raditi kako je zamišljeno. Taj profil je jako osjetljiv na izlazni brid. Kad se brusi depron treba jako paziti da depron ne izviri izvan podloge na kojoj ga brusite, svako izvirivanje pa bilo i minimalno dovodi do pucanja izlazne ivice. Jedna takva greška je vidljiva na slici. Bolje je pomaknuti dva milimetra od ruba podloge nego da šmirgl otkine dio deprona izvan podloge.



S kontaktnim ljepilom sam ljepio mjesta koja su mi fiksirala oplatu na rebra, ostali dio koji je trebalo podešavati ljepio sam s poliuretanskim ljepilom. Poliuretansko ljepilo ima dugačko otvoreno vreme (open time) Vreme u kojem se smiju pomicati ljepljeni djelovi. Kontaktno ljepilo čim stisnete površine više je nemoguča bilo kakva korekcija, treba biti vrlo oprezan s tim ljepilom jer to znači trganje djelova koje ste loše namjestili u trenutku stikanja.
 
« Last Edit: May 31, 2011, 08:49:09 PM by kobac »
Pozdrav,
Kobac

Offline kobac

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: SF47
« Reply #35 on: May 31, 2011, 09:05:47 PM »
I sami vidite da je izlazna ivica jako tanka i osjetljiva. Takve izlazne ivice su uzrok Flatera kod modela. To je razlog zbog kojeg sam učvrstio izlaznu ivicu, i to opet na neuobičajeni način.

Na slici je uvečana izlazna ivica doljnja oplata je krača od gornje a brušene su pod približno jednakim kutevima. Postojala je mogučnost da gornja i doljnja oplata budu jednako  dugačke ali bi onda kut brušenja bio duplo manji, oplate bi trebalo brusiti u vrlo šiljato. To je jako teško izvedivo u pjenastom materijalu.
Između oplata am ugradio Milar foliju koju sam svinuo pod kutem da prati gorni dio oplate. Ako netko nezna kako izgleda milar folija možete je vidjeti u svakoj LiPo bateriji odma ispod termo bužira.
Na slici je prikazana u žutoj boji.
Uvako to izgleda kad sam slagao izlaznu ivicu.






S tim sam rubom više puta udario  u transportu  i još uvjek nema oštečenja :big smile
« Last Edit: May 31, 2011, 09:33:45 PM by kobac »
Pozdrav,
Kobac

Offline kobac

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: SF47
« Reply #36 on: June 01, 2011, 12:22:19 PM »
Krajeve krila pojačao sam s aviošperom, još mi nije stigao vitroplast inače bi njega stavio.

Spoj centroplana je od Aluminijske cjevi 18mm malo dorađene (ručno) i taman paše u štap.





Centroplan i uška su spojeni s karbonskom cjevi 8mm.


Pošto su uške pod kutem u odnosu na centroplan spoj je rješen ovako.
Ugrađena je Aluminijska cjev u štap i to tako da je u štap uguran stiropor u koji sam utisuo Al cjev i to sam fiksirao tankim slojem epoxy smole s puno mikrobalona. Kad se stvrdnulo ostatak štapa sam ispunio poliuretanskom pjenom. Mitopur sam stavio u špricu za injekcije dodao vode i jako mješao, kad je ljepilo uzelo vode koliko je moglo višak sam izlijao, još malo promješao i utisnuo u štap. Kad je otvrdnulo višak sam odstranio i iskopa dva mm iz štapa, u tu udubinu sam ponovo stavio epoxy s mikrobalonima. Odma sam namazao zadnje rebro s tim epoxy-em i na to zaljepio pojačanje od avošpera. To pojačanje sam napravio nešto malo veče od zadnjeg rebra, tako da ga mogu naknadno pobrusiti točno uz oplatu.

Pozdrav,
Kobac

Offline kobac

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: SF47
« Reply #37 on: June 01, 2011, 08:09:23 PM »
Sad treba odrezati i postaviti elerone, postaviti komande i spojiti krilo













Evo prvi put je krilo spojeno (yay)
Pozdrav,
Kobac

Offline kobac

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: SF47
« Reply #38 on: June 01, 2011, 09:00:57 PM »
Sad treba spojiti komad štapa za trup s krilima. Na WEBu sam našao više rjršenja ali su mi sva bila preteška.Odlučio sam se za kombinaciju milar folije vitroplasta i stirodura. Milar foliju sam zaljepio oko pola štapas unutrašnje strane folije zaljepio sam vitroplast 0,5mm s obje strane. Dobivenu šupljinu iznad štapa ispunio sam s stirodurom. Milar folija i vitroplast su bili dosta veči od potrebnog. Kad sam podesio kut krila zacrtao sam oblik krila i naknadno doradio nosač krila.















U prostor između dosjednih površina krila točno stane prijemnik



Kroz rupu u štapu sam provukao žice za komande repa i upravljane kontrolerom.



Žice za komande elerona provlačim kroz rupe u boku.

Dosjed Aluminijske cjevi napravio sam malo veči kako bi mogao podesiti okomitost krila na trup. Al cjev sam namazao s odvajivačem za kalupe, a zračnost u dosjedu ispunio sam s Epoxy+mikrobaloni. U to sam postavio cjev i dobio dam vrlo lagan i čvrst spoj krila s trupom.
Pozdrav,
Kobac

Offline kobac

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: SF47
« Reply #39 on: June 01, 2011, 11:16:32 PM »
Rep

















Pozdrav,
Kobac

Offline kobac

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: SF47
« Reply #40 on: June 01, 2011, 11:52:25 PM »
Još ugraditi motor i u zrak







Još jedno dobro sletanje:


Ako imate kavih pitanja pokušat ću odgovoriti (<--)
Pozdrav,
Kobac

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: SF47
« Reply #41 on: June 02, 2011, 11:00:07 AM »
Sve pohvale.
Koja je ukupna tezina (sa baterijom i bez)?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline kobac

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: SF47
« Reply #42 on: June 02, 2011, 11:10:47 AM »
Model bez baterije i olova za podešavanje težišta 1833g
Baterja 200g
Olovo u nosu za podešavanje težišta 330g
Težina u poletanju 2363g
Uz 113 dm2 odgovara 20,9 g/dm2
« Last Edit: June 02, 2011, 11:15:43 AM by kobac »
Pozdrav,
Kobac

Offline Savke89

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 103
Re: SF47
« Reply #43 on: June 03, 2011, 02:17:12 PM »
Pazljivo sam prato ali mozda mi je promaklo! Video sam elisu,ali me interesuju dimenzije kao i motor ina kraju kotroler br. obrtaja.(elektronika).

Offline kobac

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: SF47
« Reply #44 on: June 03, 2011, 04:37:26 PM »
Setup je takav jer sam to imao u ladicama, ništa nisam kupovao, znači nije idealan ali radi vrlo dobro.
Na snimkama nikad nije preko 2/3 snage, penje i više nego dobro.
Statički potisak je 2600g što je više od težine modela, znači bez problema bi morao stajati u Hoveringu.

Motor je: TDO W35E2 KV900

Podatke sam kopirao s neke stranice zaboravio sam koje.
•Type : Brushless
•Dimensions : Ø 35 x 54mm
•Diamètre axe : Ø 5mm
•Poids : 177g
•Batteries : 8 à 18 NiMh ou 3S à 5S LiPo
•KV: 900V/trs
•Puissance : 650 W
•Résistance interne : 43mohm
•Courant en pointe : 45A pendant 60 secondes
•Rendement : >86%
•Tension d'utilisation : 9-19V
•IO : 2.1 A (10V)
Hélices recommandées : 3S Lipo ou 10 niMh 14x7E APC - 4S LiPo ou 12 Nimh 12x7 - 5S LiPo ou 16 NiMh 11x5.5E

Propeler je: Aeronaut CamCarbon 15x6
Kontroler: TURNIGY Plush 60amp Speed Controller
Baterija: Turnigy 2200mAh 3S 35C Lipo Pack
Vrti se maximalno 6600 O/min.

motor + kontroler + propela = 240 grama
baterija 200 grama
Turbo spiner 41mm
Znači kad od 1833g oduzmete 240g model sa svim servima i žicama ima ispod 1600g.
Što mislite zašto svija krila  17aa
« Last Edit: June 03, 2011, 04:39:44 PM by kobac »
Pozdrav,
Kobac