Author Topic: Problem sa baterijama  (Read 9219 times)

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Problem sa baterijama
« on: June 11, 2011, 02:44:00 PM »
Nemam neko veliko iskustvo sa baterijama, ali vodio sam se poukom sto skuplje to bolje ali
Vozim helikoptere koji rade na baterije 6s,
Nakupovao sam jako dosta baterija dosta 6s, ali jedne prilike kupio sam 20kom 2200ma 3s 20c, i od njih napravio 10 baterija po 6s
znaci statistika za 4 meseca voznje:

10 kom zIPPY Flightmax po 3s, 2200ma 20c,  6kom se do sada naduvalo posle 20 punjenja i praznjenja
Dulsky 5 kom 6s 2600ma 22c,      2kom se naduvale prve gornje 2 celike
Turnigy 2200ma 6s 20c         od 5 kom 4 su se naduvale posle isto 20 letova
King max 2kom 3s 35c vezame zajedno obe su se naduvale poosle 10 letova

Samo baterije zIPPY Flightmax 6s 2250ma koje sam prve kupio  i njih najvise vozio drze sad trenutno kao prvog dana

U proseku vozim samo nedeljom i ispraznim sve baterije nekada i subotom sto neje neki veliki br sati leta, i svake nedelje mi se naduva jedna ili 2 baterije
Imam 2 vrhunska punjaca hyperion sto znaci da struja punjenja je kako treba
Svaku kada kupim testiram potrosim po pola pa opet punim tako 3 puta pa tek onda praznim do 30% nikada preko

Jel neko zna sta da radim ili to tako mora. Sad sam poceo da kupujem baterije sa vecim C mozda je to razlog.

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Problem sa baterijama
« Reply #1 on: June 11, 2011, 04:27:18 PM »
 ;namig

Najverovatnije ih punis ili praznis sa vecom strujom od dozvoljene.

To je u 99% razlog zasto se lipo baterije naduvaju.

Lose razradjena baterija brzo strada ako se pravilno ne razradi.

Ako nabavis nove baterije probaj na sledeci nacin pa nam javi rezultate.

http://rcfly4um.org/index.php?topic=7187.0

Mnogo je tebi baterija stradalo za kratko vreme, znaci da ih ili nepravilno punis ili praznis.

pozdrav
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Problem sa baterijama
« Reply #2 on: June 11, 2011, 04:58:52 PM »
Kupi makar Cell Logger i mnogo toga bi trebalo da ti se razjasni. Helikopteri i impeleri na svim rezimima leta vuku puno struje i kada se baterija isprazni preko pola opterecena zna da ode ispod 2,7V po celiji, i onda stradaju. Sve novije baterije se pune barem sa 2C tako da cisto sumnjam da je to problem.

Ono sto bi ti svakako pomoglo su baterije sa vecim C praznjenja, sto vise to bolje znaci 45C, ili ih prazni do pola.

Pisao sam o cell logeru i kacio grafikone pa potrazi.

poz
Veljko

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Problem sa baterijama
« Reply #3 on: June 11, 2011, 06:31:10 PM »
Imam ja za merenje baterija i tacno pokazuje koliko v po celiji a pokazuje i u procentima koliko je baterija prazna
Ja vozim sve baterije po 5 min i nikada ne praznim do kraja vec ostane 30% ili 40% baterije
Nije problem ni u punjenju a u praznjenju da je problem imam neke baterije 2 po 50c i jedna se isto naduvala

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Problem sa baterijama
« Reply #4 on: June 11, 2011, 07:09:53 PM »
Cell logger se zakaci za vreme voznje i posle skines file i vidis kako su bile opterecene za vreme leta

http://rcfly4um.org/index.php?topic=2669.0

poz
Veljko

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Problem sa baterijama
« Reply #5 on: June 11, 2011, 09:12:00 PM »
 ;namig

I ja sumnjam da je praznjenje u pitanju.

Dali koristis neki alarm za bateriju ili samo ides na vreme ?

U samom pocetku sam leteo na vreme, ali od kako mi je prvi model padao 2-3 puta zato sto Esc prekine struju poceo sam da koristim Lipo-alarm.

Lipo baterija se brzo oporavlja, tako da nemozes merenjem posle leta da budes siguran da si je praznio samo do 80%.

Ni sam neznam tacno koliko trenutno imam baterija (verovatno 10-15 kom raznih marki), ali ni jedna do sada nije se naduvala.

Tako da je tvoj problem najverovatnije kao sto je magic vec napisao praznjenje vecom strujom od dozvoljene.

pozdrav
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Problem sa baterijama
« Reply #6 on: June 11, 2011, 11:03:40 PM »
Gledaj ne koristim nista osim telemetrije ali svaki put kada sletim izmerim bateriju i pise uvek od 30 do 45% zavisno od velicine ma jer ja baterije od 2200 ili 3000ma vozim po 5 min
nikada nisam ispraznio bateriju do kraja

Sve baterije su jako dobre i drze voltazu konstantno to se oseti na helikopteru posebno vecem svaka minimalna promena samo su se naduvale
Baterije se balansira odlicno i sve radi samo je malo naduvana
dok recimo kod ovih zipy sta god da im radim nemam takvih problema rade savrseno

Ja mislim da ove sto vezem po 2 da to nije isto kao jedna 6s i da se to desava zbog toga ali vezem dve identicne i na istim punjacima ih punim Hyperion
Bukvalno svake nedelje strada po jedna nekad i dve
Imam jednu hyperion 3s 3000ma cim sam je kupio napunio ona se malo naduvala
dualsky baterija placena 130 eur 6s cim sam je kupio jedna celija se  lose balansirala i posle praznjenja to je bila prva naduvala se malo ali sad radi savrseno i balansira je savrseno

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Problem sa baterijama
« Reply #7 on: June 11, 2011, 11:52:22 PM »
Jel neko zna sta da radim ili to tako mora. Sad sam poceo da kupujem baterije sa vecim C mozda je to razlog.

Danijele,

postavio si pitanje ali kao da ne slusas sta ti pisemo. Jedini nacin da znas sta se stvarno dogadja u letu je da imas neki loger, po mogucstvu i cell loggger i E logger (i o njemu sam pisao). Kazes i sam neke rade kako treba neke ne, onda kupuj samo one koje ti rade kako treba. Nemoj da zaboravis da spoljna temperatura isto ima uticaja na baterije tako da nije isto ako ih praznis na +15C ili na +35C. Sa E loggerom mozes jos da meris i njihovu temperaturu u letu pa to posle analiziras i donosis zakljucke. Ta spravica kojom meris koliko je baterija puna u % na kraju leta je vise nego neozbiljna jer ona ne moze to da zna. Jedino je relevantno koliko mAh dopunis svaku bateriju na kraju leta.

To sto ti se baterije naduvavaju sigurno postoji razlog, trebao bi da ga nadjes jer ce te u suprtnom cela prica jako skupo kostati pa makar ih kupovao samo u HK. Punjac koji imas ne znam dali meri i unutrasnji otpor, pojedinacno po celiji ili ukupni, idealno bi bilo da meri pojedinacni na celiji kao sto to radi ovaj

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6609

Kupi ovo

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9282

i ovo

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4575

ili ako hoces mozemo da se dogovorimo da jednom izmerimo sve to sa mojim posto ja to sve vec imam, siguran sam da ce ti posle toga mnogo toga biti jasnije ili pocni da koristis ove

http://www.hyperion-eu.com/products/product/HP-LG345-2600-6S

jos se niko nije zalio!

poz
Veljko

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: Problem sa baterijama
« Reply #8 on: June 23, 2011, 03:57:35 PM »
Ja imam ovo:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10943

super je posle svakog leta mogu da vidim kako se motor ponasao , baterija, esc, temperatura itd i to sve graficki.
Snimanje moze da se podesi do na svaki sekund.