Author Topic: Pregrevanje ESC-a  (Read 8864 times)

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #15 on: July 04, 2011, 01:03:49 AM »
Ostala je jos jedna bitna stvar koju je mozda potrebno razjasniti za razumevanje ukupne slike, a to je regulacija opterecenja motora.
Naime u radnom rezimu rotor helikoptera treba da ima npr. grubo  2000-2200 obrtaja zavisno od moda i rezima letenja. Snaga motora se preko pinion zupcanika preko glavnog zupcanika prenosi na rotor.
Veoma je bitno ispravno izabrati broj zubaca na pinionu (oznacava se sa T brojem npr 11T,12T,13T,14T,15T,16T,...) kako bi se postigla maksimalna snaga. Ako stavimo premali zupcanik, moze se desiti da necemo imati dovoljnu snagu za neke manevre a ako stavimo preveliki mozemo da preopteretimo motor koji ce poceti da se greje jer ne moze da isprati potreban broj obrtaja. 
Ako i ovaj korak ne odradimo kako treba necemo moci da iskoristimo cak i dobro izabranu kombinaciju baterija/esc/motor.


Veoma je vazno da uskladite napon (broj celija) baterije sa motorom, procenite maksimalnu struju i na osnovu toga izaberete kombinaciju baterije/ESC/motor. Posle podesvanja par parametara prethodnih, ako ste kombinaciju dobro izabrali, sve ce raditi kako treba.

Iz licnog iskustva TURNIGY kontroleri su sasvim dobro obelezeni, i imaju tacno one karakteristike kao sto je obelezeno na njima...

« Last Edit: July 04, 2011, 01:09:12 AM by nebeski »

Offline vlada.bgw

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 161
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #16 on: July 10, 2011, 11:55:09 PM »
Ja ne znam zasto toliko brinete oko grejanja ... Bitno je sve postaviti po proracunu , ne preopteretiti ESC , a drzati se onoga majstorskog , ako nesto trosi 50A treba staviti bar 50 % vise ...

Merenje grejanja pipanjem prstom u trajanju od dve sekunde je netacno . Covek moze da izdrzi 55 stepeni par sekundi , a 60 vec ne moze vise od sekund . Izmerite sa laserskim termometrom pa onda procenite
dali je to velika temperatura ili nije  . Brushless motori ( kvalitetniji ) imaju max temp posle koje nastupa Pregrevanje i ko zna sta jos . Postoje motori koji rade i do 130 stepeni C tj 200 F .
YT1GTI    www.videostudio.rs     vlada@videostudio.rs

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #17 on: July 11, 2011, 03:10:40 PM »
Ovako sam ja resio hladjenje na mom trex
Posle 5 min leta hladan kao led



Inace ova kutija je dosta manja od helikoptera sada je trenutno uvelicana

Offline vlada.bgw

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 161
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #18 on: July 11, 2011, 03:32:46 PM »
Ovako sam ja resio hladjenje na mom trex
Posle 5 min leta hladan kao led



Inace ova kutija je dosta manja od helikoptera sada je trenutno uvelicana

Ista kao moja kutija od vodenog hladjenja na racunaru  lol
YT1GTI    www.videostudio.rs     vlada@videostudio.rs