Author Topic: Pregrevanje ESC-a  (Read 9153 times)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Pregrevanje ESC-a
« on: June 19, 2011, 02:22:23 PM »
Dali neko zna jel tajming i frekvencija ako su pogresno podesene na kontroleru mogu da dovedu do toga da se kontroler usijava, imam Mystery 40A koji je  montiran na HK450, motor se lepo vrti ne stucka i ima dovoljno snage ali se kontroler nakon 2 minuta leta usija, koliko sam video na helikoptere ove klase stavljaju se kontroleri 30 -35A i eventualno se zagreju nakon agresivnijeg leta dok se ovaj moj usijava da ne mozes prst vise od 2 sekunde da drzis na njemu. Na heliju je ugradjen i odvojeni BEC tako da se kontrolerov ne koristi i naravno je otkacena zica za napajanje iz kontrolera.

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #1 on: June 19, 2011, 02:34:48 PM »
Evo kako sam ja to resio.
Posto uglavnom svi govore o alingu 35A, koji zbog svoje sirine staje ispod
baterije manje 0d 26 mm, ali takav polozaj ispod baterije dovodi i do veceg grejanja
i uzimanjem jaceg motora to se povecava.
Ja sam uzeo Turnigy Super Brain 60A Brushless ESC sirine 26,5 mm.
Kad se izolacija (gumena) skine sa strane sa napred navedenog ESC (sto daje i bolje hladjenje)
dobija se sirina oko 25,5 mm pa staje odlicno ispod baterije.
Kad njega stavis ne treba ti BEC i mozes neki i jaci motor da ugradis i nece se puno grejati, npr
ja sam ugradio Scorpion HK-2221-06 4400KV.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #2 on: June 19, 2011, 07:18:36 PM »
Tajming i frekvencija uticu na grejanje. Sto su i jedna i druga vrednost vece vece je i grejanje. Helikopterski motori uglavnom idu na tajming od 15 stepeni a ja jos nisam nasao gde je to potrebna veca frekvencija od 8kHz. Za mali gubitak u performansama a za dosta manje grejanja mozes slobodno staviti i tajming na 5 stepeni. U svakom slucaju veci kontroler uvek resava problem u potpunosti i nemojte zaboraviti da je sada leto i da su spoljne temperature znacajno vise!

poz
Veljko

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #3 on: June 30, 2011, 09:54:16 PM »
Ja imam ovaj Align RCE BL35G na moijm helikopterima i imam najaci motor za 450 align onaj niklovani i posle 5 min leta ni motor ni ecs nije pregrejan, nisam merio temperaturu ali kada se pipne nije cak nesto preterano vruc

Dok recimo na jednom avionu imam hacker motor avion je 1.3m i imam esc turnygy 85a cak imam bez align 8a dodatni, motor se ne greje ali ecs vreo, pre tog ecs sam imao align 75A na istom avionu i nije se grejao vrlo malo ovaj sad se usijava ali avion leti isto samo je razlika u pregrevanju

Mada ja mislim da ti regleri su dobi samo treba uzeti ako je propisan 60a treba uzeti 120a ili 150a i problem je resen

za klasu 460 treba staviti ovaj od 85a i nece se grejati

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #4 on: June 30, 2011, 10:35:43 PM »

Mada ja mislim da ti regleri su dobi samo treba uzeti ako je propisan 60a treba uzeti 120a ili 150a i problem je resen

za klasu 460 treba staviti ovaj od 85a i nece se grejati
Cemu toliko preterivanje sa jacinom ESC to je pogresno tj bespotrebno i mnogo stvari moze da utice na grejanje.
Ne treba toliko jak ESC ,u mom 450 je turnigy 40A koristio sam i 35A i posle leta je mlak bice da je ovo sto Magic napisa,

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #5 on: June 30, 2011, 10:58:17 PM »
Ja mislim da visak ampera ne smeta  motor koristi onoliko koliko mu treba a ecs se ne greje
« Last Edit: June 30, 2011, 11:30:21 PM by Danijel »

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #6 on: June 30, 2011, 11:03:28 PM »
To je tacno ,motor uzima koliko je gladan,ali ne treba preterivati tacno je proracunato koliko motor vuce u piku i prema tome uzmes sa  15% vise rezerve ESC
A ja kad sam gladan odem u mesaru pazarim 5kg cevapa ispecem 200g grama i odvalim se od klope.

« Last Edit: June 30, 2011, 11:08:31 PM by JRlotpi »

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #7 on: June 30, 2011, 11:41:49 PM »
Align BL Series
   
BL500L
Kv (rpm/V)    1600
Max Power (W)    800W
Max Amp (15sec)    45A
Max Efficiency    85%
Io (No load A)    
Rm (Resistance)    
Shaft Diameter    5mm
Gearbox    N/A
Motor Diameter    36mm
Motor Length    61mm
Motor Weight    200g
Built in Fan    Yes
Max Rpm    40,000
Poles    6
Case    Finned
ESC Timing    5-18 deg
ESC Switching Freq.    16-22KHz

Ovaj motor trazi min 60a a max 70a
sto znaci da kada se stavi ecs od 60a on ce se grejati vise kada se stavi od 70 ili 75a manje ce se grejati
Ovo je statistika za align motor i ecs

Ako se stavi turnygy 85A  i align isti motor taj ce se esc usijavati da ne mozes da ga dotaknes
ja sam to probao a JRlotpi ti objasni zato kada sa align od 60A se zagreva jako malo a ovaj od 85A se usijava a ima 25A vise nego Align
Po meni treba staviti min 100 ili 120a turnygy da bi to radilo kako treba
Ovo je samo moje misljenje nisam rekao bukvalno da treba staviti duplu amperazu ako je u pitanju turnygy ili neki los ecs U ovom mom slucaju ako se radi o helikopteru treba mozda u nekim drugim ne.

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #8 on: July 01, 2011, 12:04:38 AM »
Molim te da mi objasnis kako si dosao do toga da ispravan motor sa karakteristikom "Max Amp (15sec)   45A" trazi esc od min 60A a max 70A?
Koje je to pravilo "po tebi" ili zakon fizike pomocu kojeg si dosao do njega? Zbog cega onda proizvodjaci (tu ne racunam low end kineske proizvode koji imaju lazan rating, align u njih definitivno ne spada) obelezavaju radne uslove na komponentama ako su oni neupotrebljivi a umesto njih se koriste gatare i bacanje tarot karti?
Kao sto motor ima efikasnost odnosno % energije koja se pretvori u koristan fizicki rad od one koja je ukupno potrosena na njemu, tako i esc-ovi imaju efikasnost. Kvalitetniji esc->veca efikasnost.
Efikasniji esc veci procenat energije prosledi motoru a manji disipira u vidu toplote na sebi i obrnuto. Takodje grejanje esc-a zavisi i od mesta gde je postavljen. Na mestu gde je veci protok vazduha grejanje ce biti manje i obrnuto.
Esc (i motor sa njim) moze da se greje i ako si stavio motor sa neodgovarajucim kw brojem (veci kw trazi manji napon baterije i obrnuto za iste radne uslove) tako da on u tom slucaju moze da povuce i vecu struju od predvidjene.



Align BL Series
   
BL500L
Kv (rpm/V)    1600
Max Power (W)    800W
Max Amp (15sec)    45A
Max Efficiency    85%
Io (No load A)    
Rm (Resistance)    
Shaft Diameter    5mm
Gearbox    N/A
Motor Diameter    36mm
Motor Length    61mm
Motor Weight    200g
Built in Fan    Yes
Max Rpm    40,000
Poles    6
Case    Finned
ESC Timing    5-18 deg
ESC Switching Freq.    16-22KHz

Ovaj motor trazi min 60a a max 70a
sto znaci da kada se stavi ecs od 60a on ce se grejati vise kada se stavi od 70 ili 75a manje ce se grejati
Ovo je statistika za align motor i ecs

Ako se stavi turnygy 85A  i align isti motor taj ce se esc usijavati da ne mozes da ga dotaknes
ja sam to probao a JRlotpi ti objasni zato kada sa align od 60A se zagreva jako malo a ovaj od 85A se usijava a ima 25A vise nego Align
Po meni treba staviti min 100 ili 120a turnygy da bi to radilo kako treba
Ovo je samo moje misljenje nisam rekao bukvalno da treba staviti duplu amperazu ako je u pitanju turnygy ili neki los ecs U ovom mom slucaju ako se radi o helikopteru treba mozda u nekim drugim ne.

« Last Edit: July 01, 2011, 12:12:46 AM by nebeski »

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #9 on: July 01, 2011, 12:10:26 AM »
Nisam ja dosao do zakljucka vec strucnjaci iz Align propisuju za taj motor min 60A a max 75A
i koliko se ja razumem u elektroniku sa 60A align ecs i ovaj motor kada radi na 99% vuce konstantno 55 do 60A to su pokazala neka moja merenja

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #10 on: July 01, 2011, 12:22:01 AM »
ALIGN BL500L 1600 KW

Input voltage:DC11.1V-22.2V 3-6cell Li-Po
Max continuous current: 4S 45A/55A(30sec)
6S 35A/45A(30sec)
Max output power:650W/800W(30sec)
KV value:1600KV
Dimension: spindle 5x36x61.1mm
Weight: 200g (prox.)

Ovaj motor je dobar primer jer pokazuje vaznost jos jednog parametra a to je napon baterije.
Ovo su njegovi potpuniji podaci, prethodni su bili nepotpuni. Esc od 60A i veci je neophodan samo ako se koristi baterija 4s i manja za istu snagu.


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #11 on: July 01, 2011, 01:48:07 PM »
Kao prvo i osnovno, nesto se jako greje zato sto ste ga preopteretili. ESC ili motor neke velicine mogu da izbace odredjenu snagu napolje, kako se priblizavate njihovom teoretskom maksimumu tako sve vise prave toplotu a manje izbacuju napolje, tj. postaju ne efikasni! Efikasnot mozete lako izmeriti i sami, pod uslovom da znate tacan kV, tacan napon i tacan br obrtaja motora. Izmereni br. obrataja na odredjenom V naponu podelite sa (taj naponom V x kV = maksimalni teoretski br. obrtaja) i dobicete iskoriscenost u procentima. Za outrunnere izmedju 80-85% je idealno, ako je od 75-80% imate razloga da razmislite da li ste malo preterali  a sve ispod 75% znaci da ste svakako preterali.

Jos jedna bitna stvar, timing nemojte stavljati na AUTO ako vec zelite da cedite motor (sto manje vise svi radimo) zato sto se timing povecava kako vi dajete gas i na max gasu je 30 stepeni. Auto setovanje je OK za odredjene nacine letenja (npr skala) gde samo povremeno imate potrebu za maksimalnom snagom, za F3A ili 3d to vec nije dobro, dok kod helikoptera prakticno nikada jer su uvek skoro do maksimuma optereceni! Veci taiming daje vise snage ali i znacajno zagreva motor.

Nemojte da zaboravite da su sva merenja samim tim i nazivne brojke komponenti uradjene na 22-25C i da svaka spoljna temperatura preko te smanjuje realne vrednosti. Zato se ESC uzima da bude barem 20% veci nego sto mozda treba, sto zbog pikova sto zbog vece spoljne temperature.

Morate malo ekspeimentisati i meriti ako zelite da efikasno koristite opremu koju imate.

poz
Veljko

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #12 on: July 01, 2011, 03:26:40 PM »
Ja sam upravo hteo ovo da objasnim sto je magic rekao
Ako na uputstvu pise da treba 60 ili  70a Staviti align ecs,  ako se experimentise sa drugim slabijim i jeftinijim reglerima treba stavisti bar 20 ili 30 % veci kako ne bi doslo do pregrevanja
Moje misljenje je da ecs koji se pregreje ili je preopterecen ili daje tacno koliko motor trazi pa se muci i pregreva a moze da bude nepravilo izprogramiran za odredjeni motor
Sad trenutno ima dosta priizvodjaca koji prave reglere to i nije neka nauka ali ako se odstupa od propisanih proizvodjaca treba experimentisati
kao sto ja kazem pokusavao sam da ugradim Turnygy 85a
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10331
po meni on treba da bude jako dobar i na nekom avionu je radio odlicno ali nisam ga pipao da li se greje
Kada sam ga ugradio na trex 500 sa ovim gore align motorom sve programirao na max samo soft start na min posle 5 min bio je vreo helikopter radi odlicno ali se on pregreva cak i baterija je bila poprilicno vruca

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #13 on: July 03, 2011, 09:48:48 PM »
Da ne pametujjem i ja, ali da bi nesto podesili da radi optimalno, nije dovoljno samo sve staviti na maksimum i ocekivati da ce sve da radi, mora se znati koje podesavanje cemu sluzi i kako utice na rad motora...

Bez da ulazim u diskusiju ovde (a ima bas par bisera u izjavama) pokusacu da objasnim par parametara koji se uglavnom pominju na ESC specifikacijama:

1. Nazivna struja, je jacina struje koju ESC moze u konstantnom radu da izdrzi (ne da da, ili isporuci vec samo izdrzi) neograniceno dugo, i koju ne treba prelaziti u tom (konstantnom) rezimu rada.
2. Maksimalna struja (peak current) je struja koju ESC moze da izdrzi SAMO odredjeni vremenski period bez ostecenja. Vazan je parametar i koliko dugo posle toga NE SME da se ponovo dostigne ta maksimalna struja
3. Tajming, je trenutak kada ESC menja 2 faze koje su ukljucene na motoru, tako sto jednoj iskljucuje napajanje, ukljucuje onu koja je bila iskljucena a drugoj ukljucenoj menja polaritet. Naravno da se sve ovo radi po tacnom redosledu da bi se motor uopste okretao i to u dobrom smeru. Uopsteno je pravilo da sto je tajming veci (kada se izrazi u stepenima), to se ovo menjanje faza odvija kasnije. Da ne ulazim u teoriju, ali tako se dobija malo veca snaga, medjutim isto tako raste i struja kroz namotaje i samim tim je veca disipacija toplote na prekidackim tranzistorima u ESC/namotajima motora sto mi osecamo kao povecano grejanje ESC/motora...
4. Frekvencija, ovaj parametar se obicno odnosi na PWM (videti wikipediju za objasnjenje ovoga). U praksi se pokazalo da je upravljanje sa visom frekvencijom mnogo mirnije i da sam motor radi mirnije, medjutim cena toga su povecani gubici na prekidackim tranzistorima (takozvana dV/dt karakteristika MOSFET tranzistora)...

Veoma je vazno da uskladite napon (broj celija) baterije sa motorom, procenite maksimalnu struju i na osnovu toga izaberete kombinaciju baterije/ESC/motor. Posle podesvanja par parametara prethodnih, ako ste kombinaciju dobro izabrali, sve ce raditi kako treba.

Iz licnog iskustva TURNIGY kontroleri su sasvim dobro obelezeni, i imaju tacno one karakteristike kao sto je obelezeno na njima...

Pozdrav
Branko

P.S. poslato sa N900 pa nema nasih slova ovog puta...
« Last Edit: July 03, 2011, 10:17:53 PM by branek »
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pregrevanje ESC-a
« Reply #14 on: July 04, 2011, 12:01:43 AM »
Niko još nije spomenuo jednu veoma važnu stvar, zbog kojeg mogu da padaju modeli, a to je fizičko hlađenje ESC-a. Regulatori za avio modele ispod 60A radne struje imaju malu ravnu alum. pločicu bez rebara, namenjeno da odvede veliku količinu topolote sa pogonskih tranzistora. Ali gde kada je fiksiran sa dobrim toplotnim izolatorom zvan termo bužir???
Ne znam za kakav ambijent hlađenja se daju parametri  ESC-a na max. radnu struju? Ako nema vetrenja oko kontrolerara i sa pola radne struje može ESC da pregori za kratko vreme. Takav ambijent može da bude u zatvorenom trupu avio modela, kroz koji ne struji dovoljno dobro vazduh. Na stredini tornada ne duva vetar, pa analogno predpostavljam da je strujanje vazduha na RC halikopterima, u sredini u- ili ispod kabine, malo. Bez dobrog vetrenja i velikog slobodnog hladnjaka nema dobrog konstantnog hlađanja. Sa tuningovanjem hladnjaka se može povećati vreme prekomerne eksploatacije i smanjiti rizik pregorevanja. Nije slučajno da se na ESC namenjen za RC autiće stavlja ventilator, a vodeno hlađenje je idealno.



« Last Edit: July 04, 2011, 04:04:28 AM by tibeteagle »