Author Topic: Podizanje jedrilice  (Read 10438 times)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Podizanje jedrilice
« on: September 09, 2011, 10:39:59 PM »
Neznam da li sam u pravoj rubrici,ali problem koga sam se uhvatio je čist modelarski. Hteo bih da napravim sistem nošenja jedrilice na Pajperu, ali neznam kako tačno izgleda taj mehanizam. Znači ne šlepanje nego nošenje jedrilice na leđima aviona. Big lift je na takav način podizao jedrilice uz, tako kažu, jednostavan sistem, ako neko ima naziv sajta ili crteže koji rešavaju problem zamolio bih za pomoć. Nekada davno  u Nemačkom FMT je postojao crtež aviona, GORGO, MT-Bauplan 848, konstruisanog specijalno za nošenje jedrilice, čak je imao i dva vertikalca da bi se izbegao problem smetnje jednog vertikalca. Od tog aviona imam plan krila, ali ne i plan trupa na kome se nalazio mehanizam.Uzaludno sam pokušavao na netu pronaći taj drugi deo plana.
Pozdrav, Sava
ex pseudonijum: licider

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Podizanje jedrilice
« Reply #1 on: September 09, 2011, 11:48:49 PM »
mozda je ovo najjednostavniji i najjeftiniji  nacin. naravno okrenes naopako..

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10624

ili ovo kao na slici dole

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Podizanje jedrilice
« Reply #2 on: September 10, 2011, 08:08:37 PM »
Ova tema je malo složenija od bacanje bombi.  mmmm Pošto se radi o drugom modelu koji ima i veliko krilo, važno je posvetiti pažnju na njegov položaj, napadni ugao krila drugog modela u odnosu na matični model...
Evo ovde ima nekoliko rešenja za fiksiranje jedrilice na motorni model.







Evo linka ka skupu linkova u ovoj temi:

http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=13735824&postcount=17



Ovo je baš interesantno. Mali kitovi ovako "lete" islod majke.  :big smile




« Last Edit: September 10, 2011, 08:25:01 PM by tibeteagle »

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Podizanje jedrilice
« Reply #3 on: September 10, 2011, 09:42:00 PM »
Kada sam počeo ozbiljnije da razmišljam o ovoj temi uvideo sam da je mnogo ozbiljnija nego na prvi pogled.Ovde ima zgodnih rešenja i verovatno ću napraviti neku kombinaciju sledeći uputstva iz ovog Tibeteagle   odgovora. Hvala Vam jer sam prevrnuo sajtove tražeći odgovor. Mislim da sam problem rešio. Podešavanje napanog ugla jedrilice je veoma bitan faktor, čini mi se presudan kako bi ceo ansambl dobro funkcionisao.Neću mnogo žuriti, a kada projekat bude gotov, postaviću slike. Šleper će biti Piper J3 sa motorom 26ccm benzin, a jedrilica Multiplex od 2.8m. malo starije generacije.
Još jednom veliko hvala Mishi i Tibeteagle na veoma korisnim savetima.
Pozdrav, Sava
ex pseudonijum: licider

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Podizanje jedrilice
« Reply #4 on: September 14, 2011, 12:22:32 PM »
Sada kada sam napravio mehanizam za podizanje jedrilice ostaću u ovoj rubrici.Malo sam modifikovao jedan od nosača koje mi je postavio Tibeteagle još jednom, hvala. Prilagodio sam modelu jedrilice i aviona, kao i dostupnim materijalima.Oblik i veličina nosača su definisani određenim uslovima. Težišta obe letilice moraju se poklapati. Napadni uglovi krila obe letilice moraju biti isti. Visina nosača je definisana visinom vertikalnog stabilizatora kod modela aviona. Visina mora biti tolika da zadnji deo jedrilice ne leži na vertikalcu.
Ceo nosač je napravljen od topolovog špera debljine 4mm. Trouglasta ojačanja u uglovima su od tvrdog drveta.Odabrao sam mehanizam sa kačenjem gumica u jednoj tačci jer je uslov da obe gumice koje drže krila moraju biti otkačene istovremeno.
Drugi uslov je da se ceo sistem brzo montira na postojeći model aviona bez ikakve prepravke.  Model koji je u završnoj fazi izrade, kao i jedrilica izgledaju ovako:



i pogled sa zadnje strane :



Isprobao sam otkačinjanje gumice i to savršeno funkcioniše. Planirao sam da stavim gumice opletene svilenim koncem, pošto ih nemam, nisam ni slikao taj detalj.Za tu probu sam upotrebio gumu od unutrašnje automobilske.
Sam nosač je težak 300gr. i obzirom da nosi skoro 3kg. tešku jedrilicu nisem hteo da na račun čvrstoće uštedim desetak grama.
U unutrašnjosti se vide ojačanja od okruglih letvica(tvrdo drvo) koje su neverovatno ukrutile ceo sistem.





Trup jedrilice ulazi između stranica i da bih dobio čvrstoću, odlučio sam se za ovu varijantu. Samo će eksploatacija pokazati koliko je bilo opravdano.

Pogled sa donje strane, vide se dve ledvice 6x6mm koje sprečavaju uvijanje poda koji na sebi nosi servo i polugu za otkačinjanje gumica.



Sam mehanizam je vrlo jednostavan:



Već sam napomenuo da kačenje treba da je jednostavno, prednji deo kači se za napadnu ivicu krila, a zadnji deo se učvršćuje šarafima koji inače pričvršćuju krila za trup :







Pogled kroz nosač ispod trupa jedrilice.



i sa zadnje strane:




Da napomenem da je model nosač, Piper super cub cliped wing raspona 2005mm sa motorom 26ccm benzin. težina oko 4,5 kg. Jedrilica LS3 Multiplex raspona 3200mm. i težine oko 2,8 kg.
Oba modela su u završnoj fazi. Kada sve poleti, stavljam slike.




Pozdrav, Sava



ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Podizanje jedrilice
« Reply #5 on: September 14, 2011, 10:06:07 PM »
Savo, ovo mnogo dobro izgleda i trebalo bi da pouzdano radi...


Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Podizanje jedrilice
« Reply #6 on: September 14, 2011, 11:28:36 PM »
jedrilicu, vise - manje, ali Pipera jedva cekam da vidim.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Podizanje jedrilice
« Reply #7 on: September 14, 2011, 11:43:35 PM »
Baš si brz.  (:sok:)
Mehanizam za odkačivanje ima gešku. Naime, poluga na servou ima kružnu putanju dok ruda pravolinijsku. Mislim da je shvatljivo sa moje skice dole. Najednostavnije rešenje je da odstraniš zadnji treći stezni prsten odnosno vođicu, a dva prednja da približiš jadno do drugog.  mmmm
Važno je još obratiti pažnju i na horizontalne površine oba modela. I one treba da su paralelne...

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Podizanje jedrilice
« Reply #8 on: September 15, 2011, 08:02:20 PM »
Tibeteagle hvala na zapažanju, potpuno si u pravu za neki duži hod poluge. Kod mene je hod 10mm. što je sasvim dovoljno, a horn kreće 45 stepeni od nazad pa 45 stepeni prema napred i nema smetnji od kretanja levo-desno kao ni napora servoa. Da je hod duži morao bih pribeći rešenju koje je predložio Tibeteagle. Isprobano i dobro funkcioniše i bez lufta u vođicama. Čak da sam omogućio i taj luft sve bi dobro funkcionisalo.U svakom slučaju veoma mi je drago da ima modelara koji čitaju sve ovo što mi pojedinci objavimo.
Težišta oba modela se po vertikali poklapaju, a horizontalne površine su paralelne. Uzgon jedrilice će takođe delovati tako da ne očekujem neke probleme. U momentu otkačinjanja jedrilica bi trebalo da poskoči i odvoji se od aviona.Sve ću videti u praksi, sada je sve na nivou teorije.
Još jednom hvala, pozdrav
ex pseudonijum: licider

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Podizanje jedrilice
« Reply #9 on: September 15, 2011, 09:09:46 PM »
volio bih prisustvovati tom dogadjaju ali podaleko ste.
nadam se vecoj kolicini fotografija i bar jednom videu.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Podizanje jedrilice
« Reply #10 on: September 15, 2011, 09:14:02 PM »
Nekada davno Neša Miklušev je, dok je još bio u Bečkereku i radio u tamošnjem aero klubu, podizao jedrilicu na ovakav način.
Možda bi i on mogao da "pripomogne" nekim savetom...

Pozdrav

Mirče

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
    • AEROPOXY
Re: Podizanje jedrilice
« Reply #11 on: September 16, 2011, 10:42:53 AM »
Nekada davno Neša Miklušev je, dok je još bio u Bečkereku i radio u tamošnjem aero klubu, podizao jedrilicu na ovakav način.
Možda bi i on mogao da "pripomogne" nekim savetom...

Pozdrav

Mirče

Savet nemam, sve je Sava dobro proucio i napravio, trebaju mu samo dva dobra pilota, a i to znam da ima.

Ovako je to izgledalo neke 1993/4, u Zrenjaninu.

Telemaster na MDS od 10 kubika, leteo ja, LS8 od nekih 2,8-3m, leteo Ralic Viktor.





Teziste, uglovi, sve je dobro shvaceno, moj savet je da ako nema nekih velikih problema, onaj sa jedrilicom mirno ceka i ne komanduje jedrilicom, do postizanja visine za odvajanje.
Biti spreman sa prstom na prekidacu za otkacinjanje i razdvojiti ako bilo sta krene po zlu.

Hajd, srecno u nebo, i da vidimo slike ili video.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Podizanje jedrilice
« Reply #12 on: September 16, 2011, 11:18:40 AM »
Hvala Nešo, mnogo mi znači mišljenje nekog ko se već bavio problematikom, Fotosi su prva liga,još crno-beli.
Završio sam nosač i sada malo slika sa gumicama. Naravno da neće biti ove na letenju jer su slabe. Kanap ili gumica opletena svilom će biti zakačena za ruder jer će lakše kliznuti nego napeta guma.





zakačene gumice:



i otkačene gumice, ruder uvučen :


otkačena gumica ostane da visi sa strane:



Preostaje samo  da se na površine gde naležu krila nalepi tanak sunđer(onaj za prozore) kako se nebi nažuljao oracover.
I zaboravih, dimenzije: dužina 39cm. visina 20cm. širina 18 cm. i težina 300 gr.

U principu mehanizam je jednostavan, a samim tim i pouzdan. Kada sve bude gotovo, slede slike i video, a verovatno i demonstracija na nekom od aerodroma. Do tada pozdrav iz Mitrovice.
Sava



ex pseudonijum: licider

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1702
Re: Podizanje jedrilice
« Reply #13 on: September 16, 2011, 10:42:21 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Podizanje jedrilice
« Reply #14 on: September 17, 2011, 07:17:12 PM »
Samo napred. Kako napreduju radovi na Piperu?