Author Topic: Ziroli JU 87 Stuka...  (Read 194552 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #135 on: October 10, 2012, 11:20:31 AM »
E moj Gabore, ja o Junkers JU-87 imam, mislim, 11 knjiga. Imas jednu i u temi koju sam otvorio gde delim knjige. Da si samo rekao...

Ako dolaziš na IMAC, pričaćemo o tome  4e

Dolazim na IMAC i mozemo da pricamo, naravno, a sto se tice knjiga poslaces mi adresu i kad ih skupim sve poslacu ti Post Expressom narezane na DVD-u.
 (pijemo)

Iako se nismo videli na IMAC, danas mi je poštar dostavio kovertu, a u njemu DVD sa knjigama o JU-87. Fokte su vrlo detaljni, ovako će mi već biti puno lakše oko "dekoracije".
@Anakin,  hvala lepo!!!  ()-()

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #136 on: October 10, 2012, 11:37:40 AM »
Nema na čemu, uživaj.

 ()-()
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #137 on: October 10, 2012, 02:20:38 PM »
Isplankirane su obe strane fiksnog i pokretnog dela vertikalca



Grubo sam ih i obradio


Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #138 on: October 17, 2012, 02:48:50 PM »
Na napadnu i na izlaznu ivicu vertikalca nalepio sam potrebne letve



Sad već imaju svoj pravilan, konačni oblik



Još treba da se useku šarke i da se nalepe blokovi od balze na vrh i na dno. To ću uraditi tek nakon što vidim kako nalegne na trup...

Od rebra F12 napravio sam još dva polurebra. Smislio sam kako ću da rešim repni trap. Jedan će da služi kao i ojačanje u šta se ušrafljuje ležište trapa, a druga ide iza osovine, i spojiće se sa rebrom F13 koji je u jedno i zadnje rebro...

Prvo sam rebro precrtao na šper ploču, a zatim i grubo isekao sa električnom testericom







Sledelo je malo finije šmirglanje pomoću Dremel-a



Napravio sam i žljebove gde idu letvice planka, tu će još biti finog, ručnog doterivanja



« Last Edit: October 17, 2012, 03:07:26 PM by Gabor »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #139 on: October 17, 2012, 04:38:52 PM »
Lepo, lepo, Vojvodjanski Kombinati rade "punom parom"...  ()-()

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #140 on: October 17, 2012, 04:57:06 PM »
Lepo, lepo, Vojvodjanski Kombinati rade "punom parom"...  ()-()

Hvala, hvala! Pa, moramo...  (work)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #141 on: October 17, 2012, 05:25:31 PM »
« Last Edit: October 17, 2012, 05:27:11 PM by mirce »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #142 on: October 17, 2012, 07:11:06 PM »
Evo malo o Stuki, pa ko velim, možda ti zatreba,,,

http://www.rcuniverse.com/forum/m_1014689/tm.htm

I ovo...

http://www.rcuniverse.com/forum/m_8283421/tm.htm

Hvala!  (pijemo)
Baš moćno izgleda mali mehaničar ispod kapotaža... Sve što nađem od slika, sve skidam  (photograf) Još nisam stigao dotle da probam kako bi motor stajao na trupu, tek pre par dana sam nalepio onu kutiju na šta se lepi/šrafi "firewall". Nego vidim da na dosta modela iseku kapotaž gde dođe karburator  mmmm Jel to mora baš tako? Stvarno, kako si rekao, šteta je da se raskasapi kapotaž... Mada još sam jaaaako daleko od tog momenta da se motor namontira na model...

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #143 on: October 18, 2012, 10:50:43 PM »
Počeo sam da lepim letvice na trup. Pošto nemam ni jednu dovoljnu dugačku, moraću ih nastaviti. Nastavke neću raditi kod istih poprečnih rebara...







Dok se sušio lepak, probušio sam rupe na rebrima (F12 + polurebro što sam ja pravio) u šta se ušrafljuje repni trap. I njih sam postavio na svoja mesta, kao i zadnje rebro.



Unutar trupa ide jedno uzdužno rebro, na šta će da nalegne horizontalni stabilizator



Zbog dodatog polurebra, treba da odsečem parče



Iako još zadnja dva rebra nisam zalepio, nisam mogao da izdržim da ne sastavim horizontalac i vertikalac







Šta da vam kažem... Znam da sam još jaaaako daleko od kraja, ali lepo je videti kako polako svaki deo dođe na svoje mesto. Daje ne malo dodatne motivacije

« Last Edit: October 19, 2012, 11:40:17 PM by SABURO »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #144 on: October 19, 2012, 12:34:08 AM »
Što se tiče karbuatora imaš tri opcije.
Prva je da namestiš kao što su uradili neki na topiku za koji sam ti dao link, a to je da ceo karburator viri iz kapotaža. To je najjednostavnija i najružnija opcija.
Prednosti su da možeš rukom otvarati i zatvarati saugh i štelovati igle, iako kad ih jednom namestiš, više ih nećeš čačkati, tako da ti to i nije bitno...

Druga varijanta je da ostaviš karburaor da stoji normalno, ali da umesto onog debelog dela koji je izmedju cilindra u karburatora staviš tanji. Time će se dobiti da karburator neće toliko viriti iz kapotaža (iako će se opet isti morati proseći) saugh će i dalje biti na ruku, ali generalno što se tiče estetike skoro da se ništa nije dobilo jer karburator i dalje viri ali malo manje pa je za "brucu" manje ružno...

Najbolja opcija je da se kod Toni Clark-a u Nemačkoj kupi krivina od 90 stepeni i da se karburator montira na taj deo.
Time ceo karburator stane pod kapotaž, ništa se ne proseca, ništa ne viri, ali trošak je 40 evrića + poštarina i carina...
Šifra ovog dela je #6587 a evo i strana u Tony Clark katalogu:  http://www.toni-clark.com/ftp/Kat_11_2008_01_04_2010_de.pdf  strana 84...

Mora se polako navikavati da estetika kod ovakvih model košta...
Ček samo kad dodje kokpit, pa pilot, pa auspuh...
Uf tome nema kraja...

Kad već spomenuh auspuh, odmah sad počni da planiraš posetu Belom, jer ako staviš standardni auspuh i prosečeš kapotaž odmah odoh u "Magyar Szo" da te se odreknem preko novina... ;namig

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: October 19, 2012, 12:38:02 AM by mirce »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #145 on: October 19, 2012, 09:19:37 AM »
U vezi onog dodatka za karburator smo pričali i na početku priče oko Stuke, to će da bude najbolja opcija. Grehota je "pokvariti" izgled onih otvora sa strane. Mislim da vredi tih malo + izdataka, a da izgleda kako treba. Za saug nameravam staviti mali servo, da ne moram da se uvlačim pod kapotaž svaki put. Pogotovo ako ću staviti i anlaser, onda će da bude bolje da se sve to reši preko servoa, daljinskog.
Što se tiče auspuha, tokom sledeće nedelje ulepim i firewall, pa mogu da postavim i motor. Onda ću videti kako možemo da odradimo auspuh, i naravno, čim trup skinem sa stalka, i ako Beli ima volje da odradi auspuh, onda možemo i to odraditi.
Ne brini, nećeš morati ići do redakcije Magya Szó... Nećeš lako da se otarasiš od mene  :hehe Još ni ne znaš šta mi je u planu posle Stuke  4e

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #146 on: October 19, 2012, 12:04:06 PM »
To Care...

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #147 on: October 24, 2012, 10:02:57 PM »
Danas sam završio lepljenje uzdužnih letvi na gornjoj polovini trupa








Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #148 on: October 25, 2012, 04:04:17 PM »
Sad, proveri da li su letvice koje si ulepio prave (od nazad prema napred pogledaš da nisu talasaste), ako treba malo sve prešmirglsš, ako ne treba, dok je sve fiksirano za stalke, sa obe strane trupa, od početka do kraja, zalepiš po plank balze.
Debljina planka je data na planu, čini mi se da je 2,5 mm

Kao što se da videti na slici, trup je bočno dosta ravan, tako da možda možeš zalepiti plank da "uvati" one tri letvice koje si zalepio.
Ako je plank širi i predje preko njih, nema veze. Pre nego što budeš lepio sledeći plank, sa unutrašnje strane postavljenog napravi preklop od balze. Taj preklop je letvica od balze 10 mm širine, gde 5 mm ide na već zalepljeni deo planka, a 5 mm će biti preklop na koji ćeš prisloniti sledeći plank.
Tu polovinu koju lepiš (5 mm) fiksiraj čiodama i zalepi cijanofixom. Em je brže, em ako lepiš belim lepkom, kad dodaš sledeći mokri plank lepak može da popusti... ;namig
Ovo ide u sledećoj fazi ...


Kad zalepiš bočne plankove, možeš da skineš trup sa nosača i da ga okreneš kako bi zalepio letvice sa donje strane. Sa bočnim plankovima trup se više nemere uvrnuti i iskriviti...

Kad dodješ do "ćoškova" moraćeš stavljati uže plankove ne šire od 15 - 20 mm. Takodje nećeš ih moći saviti ako ih ne kvasiš sa vrelom vodom. Tako mokre ih lepiš belim lepkom za trup.
Ako spojevi i nisu idealni, nema veze, šmirgl papir je čudo... (fiu)

Ajd, sad, na posao...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: October 25, 2012, 04:12:05 PM by mirce »

Offline dejanxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Ziroli JU 87 Stuka...
« Reply #149 on: October 25, 2012, 06:16:11 PM »
Vrlo korisne informacije, svaka cast!