Author Topic: Cime zalepiti namotaje za kuciste brushless motora ?  (Read 8376 times)

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Cime zalepiti namotaje za kuciste brushless motora ?
« on: October 18, 2011, 08:52:31 PM »
Problem je sledeci, namotaji (stator) su mi se odlepili od kucista na jednom od brushless motora, u pitanju je inruner za auto modele.
Nisam siguran jel to uopste bilo fabricki zalepljano za kuciste, ili samo dobro nabijeno i stisnuto sa 2 ploce, uglavnom sad to stiskanje nije dovoljno i zanima me cime bih ga mogao a da izdrzava temperature i vibracije prouzrokovane normalnom upotrebom ?

Kuciste je aluminijum a namotaji su prelakirani i neravni tako da predpostavljam da bi trebalo malo vise lepka da dobro uhvati :)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Cime zalepiti namotaje za kuciste brushless motora ?
« Reply #1 on: October 18, 2011, 09:22:16 PM »
Ako ce biti od pomoci, ja sam lijepio magnete na outruneru sa ovim, i drzi i danas , a motor se grije manje-vise...


Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Cime zalepiti namotaje za kuciste brushless motora ?
« Reply #2 on: October 19, 2011, 09:02:37 AM »
Ako ce biti od pomoci, ja sam lijepio magnete na outruneru sa ovim, i drzi i danas , a motor se grije manje-vise...



Sale mozda i nije bas pametno lepiti magnete tecnim metalom zbog rusenja magnetnog polja, tecni metal je ustvari epoksidni lepak sa metalnim opiljcima i metalnom prasnimom, koristi se cak i za lemljenje kad se nema drugog resenja, pa samim tim prenosi i magnetizam. Iz licnog iskustva od pre nekoliko dana znam da kada se narusi odnos magneta i magnetne sile u motoru dolazi do pregrevanja i motora i kontrolera, meni su se poodlepljivali magneti na out runner-u i jesam ja obelezio koja strana ide gore a koja dole ali nisam znao da se magneti postavljaju tako da se polovi smenjuju +-+-+-+... ja sam sve okrenuo na jednu stranu i dobio sam da se motor naizgled okrece lepo ali nema snage i pregreva se valjda zbog velike indukcije koja se javlja okretanjem motora, srecom sve je prezivelo... pozz

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Cime zalepiti namotaje za kuciste brushless motora ?
« Reply #3 on: October 19, 2011, 09:11:23 AM »
Pa ne znam, eto to je moje iskustvo, okrenuo sam magnet kako je stajao, i sve radi kako treba.
Mislim da su u ovom lepku opiljci aluminiuma a on ne utice na magnetizam.

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Cime zalepiti namotaje za kuciste brushless motora ?
« Reply #4 on: October 19, 2011, 01:56:58 PM »
Probaj epoksidnim dvokomponentnim ljepilom istog proizvođača "Bison" (zatezna čvrstoća 170kg/cm2).
To je epoksid sa najvećom zateznom čvrstoćom na koju sam ja nailazio.

Ja sam sa njim lijepio (kao i Sale) magnet u rotoru (statoru) kod outrunera i drži ko majka.
Mada, mislim da za tvoje potrebe i ne treba prejako vezivo, dovoljno je neko polufleksibilno sredstvo da fiksira žice i osigura od vibracija.

Imaš ga u svim radnjama boja i lakova.

http://www.miniaturescene.com/images/products/bison_epoxy_universal.jpg
« Last Edit: October 19, 2011, 02:07:19 PM by tataBulik »

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Cime zalepiti namotaje za kuciste brushless motora ?
« Reply #5 on: October 19, 2011, 09:12:21 PM »
tako se i meni cini, hvala svima sutra cu probati sa ovim universalom pa cemo videti sta ce biti :)