Author Topic: Problemi sa punjenjem  (Read 4904 times)

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Problemi sa punjenjem
« on: November 04, 2011, 06:43:55 PM »
Juče uveče sam leteo simulator celu noć i međuvremenu mi se i telekomanda ispraznila (na žalost  :( ).
Odmah sam ga stavio na punjač. Dosad sam ga punio nekoliko puta ali nikad nisam imao nikakvih problema. Stavio ga da se puni kao i uvek. Telekomanda mi se još uvek puni ali prošlo je već skoro 1000 minuta od početka punjenja. imam telekomandu Futaba 6EX i punjač Ultramat 14 plus.
Šta preporučujete da uradim.?!  4e
  U telekomandi imam bateriju od 1500 mAh a za sada je primio 12.234 V a uobičajeno primo oko 12.7 V.
Hvala lepo.
 (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Problemi sa punjenjem
« Reply #1 on: November 04, 2011, 07:06:29 PM »
Ono što tebe zanima je to koliko je mAh primio. Šta si postavio kao vrednost za punjenje?

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Problemi sa punjenjem
« Reply #2 on: November 04, 2011, 07:50:10 PM »
postavio sam ga da puni sa 0.10A
MIslim to smo postavili sa Gaborom dosad je radio, uvek ga je napunio u roku od 3-4 sata a sad ga već puni više od 12. Sada je trenutno na 1061 minuta
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Problemi sa punjenjem
« Reply #3 on: November 04, 2011, 08:20:28 PM »
Da li neko može da mi kaže šta bi trebao da radim...???!!!
 (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Problemi sa punjenjem
« Reply #4 on: November 04, 2011, 08:28:35 PM »
Da bi dobio pravi odgovor, moraš da daš više informacija: Koji je tip baterije, koliko ćelija, koliki kapacitet. Zatim koji punjač? Kako je podešeno sve?

Po onome što sam zaključio, a možda grešim jer nisi bio dovoljno deskriptivan, to je NiMH baterija, i sasvim je noramlno to do sada što se dešava. Ranije ti očigledno baterija nije bila skroz prazna i/ili puna, jer se sa 0.1A ne može napuniti za 3-4 sata. Ako je baterija 1500mAh, kao što si napisao, puniš je sa manje od 1/10C. To znači da bi se skroz napunila mora se puniti bar 15 sati. Tako da ostavi ti to i dalje, i prati šta se dešava.

Uz svu želju da se pomogne, i dobru volju moguće je da nešto od navedenog nije tačno, tako da je OVO JE SAVET KOJI JE DAT NA OSNOVU INFORMACIJA DOBIJENIH OD TEBE. JA, A NI RCFLY4UM NE PRIHVATAMO NIKAKVU ODGOVORNOST.

Pozdrav
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Problemi sa punjenjem
« Reply #5 on: November 04, 2011, 08:37:59 PM »
Hvala lepo na savetu.
U pravu ste nisam dao odgovarajuće informacije.  ???
Bili ste u pravu radi se o NIMH bateriji od 1500 mAh. u upustvima mi je dato da može da se puni max. sa 1.5 A/h a mi smo sa Gaborom postavili da se puni sa 0.10 A/h.
Dosad sam uglavnom lete simulator sa njim jer napolje sam bio samo nekoliko puta. Stanica mi je Futaba 6EX i uvek mi javi kad napon u bateriji padne na 8.5 V i uvek ga priključim posle na punjač, tako je i bilo juče ali nikad ga nisam punio ovako dugo pa sam se zabrnuo.
Još jednom: Hvala lepo na savetima.
 (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Problemi sa punjenjem
« Reply #6 on: November 04, 2011, 08:40:28 PM »
Nema na čemu.  ;namig

Ipak obrati pažnju narednih sat - dva na temepraturu baterije. Predlažem ti da pre nego što pođeš na spavanje, bateriju svakako isključiš sa punjenja, jer će biti sigurno više od 90% puna. To je sasvim ok.

Pozdrav
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Problemi sa punjenjem
« Reply #7 on: November 04, 2011, 08:43:07 PM »
OK.
Svakako ću ga isključiti pre nego što zaspim još taman dva-tri sata sam budan pa posle malo na spavanje a u svakom smislu do sad je primio 12.435V, taman za tva sata i biće pun.
 (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Problemi sa punjenjem
« Reply #8 on: November 04, 2011, 08:52:41 PM »
Ajde da ti još malo pomognem.

To što ti kažeš "do sad je primio 12.435V," je pogrešno. To je samo napon baterije, trenutni. Ono što ti želiš da znaš, je koliko je baterija napunjena u odnosu na maksimalan kapacitet od 1500mAh. To možeš samo zaključiti iz napona, ali ne i 100% biti siguran u to. Dosta zavisi od tipa baterije, starosti, itd...
Ne znam kakav ti je punjač, ali na svim malo novijim punjačima to imaš na displeju, to je neki broj koji se postepeno uvećava, za po 1 recimo (pričam paušalno)... recimo kod tebe bi do sad taj broj trebao da bude između 1200 i 1400 ako ga ima. To ti je stvarni indikator koliko je baterija puna od svog maksimalnog kapaciteta (recimo punjač je u nju "vratio" tu količinu energije).

Nadam se da sam ti pomogao.

Pozdrav
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Problemi sa punjenjem
« Reply #9 on: November 04, 2011, 10:54:04 PM »
Jeste pomoglo mi je, i to mnogo. Do sada nisam posmatrao taj ugao disleja i sad sam tek uvideo da ta brojka meni pokazuje 1472 to jest po tvom odgovoru moja baterija je skoro puna. A odgovor na tvoje pitanje da kakav punjač imam; imam Graupnerov Ultramat 14 plus
evo i zvanični sajt http://www.graupner.de/en/products/6464/product.aspx
 (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Problemi sa punjenjem
« Reply #10 on: November 04, 2011, 10:56:37 PM »
Čak mislim da mi je "dobro došao" ovaj mali problem, sad barem si mi i ti objasnio neke stvari, a mora ću i sa Gaborom malo detaljnije da porazgovaram u vezi punjenja i sličnih poteškoća...
 (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline mita22

  • Newbie
  • *
  • Posts: 38
Re: Problemi sa punjenjem
« Reply #11 on: February 07, 2012, 10:32:43 PM »
dali neko zna da mi objasni kako se racuna sa kolko ampera treba da se puni baterija,naprimer li-po 4500ma 2s 2c. i kolko dugo bi trebala da se puni ??? interesuje me zato sto sam uzeo punjac sa stelovanjem amperaze od 1 do 6 ampera,(http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11668__HobbyKing_Variable_6S_50W_5A_Balancer_Charger_w_accessories.html))

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Problemi sa punjenjem
« Reply #12 on: February 07, 2012, 11:47:13 PM »
Procitaj malo ovo, pa ce biti jasnije

http://rcfly4um.org/index.php?topic=42.0

Podesi punjac na:

LiPo Balance
4,5A   7,4V (2S)

Baterija se puni od skroz prazne (3V po celiji) do skroz pune oko 1,5 sati.

poz
Veljko

Offline mita22

  • Newbie
  • *
  • Posts: 38
Re: Problemi sa punjenjem
« Reply #13 on: February 08, 2012, 11:20:24 AM »
hvala magic (pijemo)