RAZNO > MATERIJALI / TEHNIKE OBRADE U MODELARSTVU
FARBANJE (LAKIRANJE) ILI MONOKOT
tataBulik:
Čini mi se da se do sada nije pisalo o ovoj temi, a mislim da je zanimljiva (a meni trenutno potrebna) mmmm
Nakon detaljnog praćenja svih Mirčetovih "scale" delanja (res), i ja se malo naložih za lakiranje - farbanje modela, umjesto monokota.
Zanima me gdje je ta granica, tj. koja veličina modela gdje nanošenjem sloja boje prskanjem nećemo puno otežati model?
Koje se boje koriste, nitro, poliuretan, akrilne...?
Naravno mislim na farbanje modela plankiranih balzom.
misha:
iz mog ugla, svako "divljanje" na modelima ispod 2m raspona je preterivanje,
saxpg:
Ja sam do sada farbao (to jest Djole) trupove jedrilica od fiberglasa, i to izgleda fenomenalno. Mana ovoga je sto ne mogu da ih letim svuda, vec samo po travi, jer ce se trup izgrebati na drugoj podlozi. Moje misljenje je da se svaki model koji ima kompletno plankiran trup i krila moze farbati, jedino sto se time povecava tezina modela od 10-20%, sto zavisi od kolicine kita, vrste modela i vjestine majstora. Kao i Misha, smatram da model manji od 2 metra nema svrhe farbati sem mozda neki pylon racer ili hotliner.
Sto se materijala tice, koriste se kitovi za plastiku koji su namjenjeni za branike. To je zato su ti kitovi otporniji na pucanje i vibracije. Od farbi koristili smo nitro metalik lakove koji su jako efektni za ovu namjenu, preko kojih ide dvokomponentni bezbojni lak. Kod ovih boja vazi pravilo "koliko para toliko muzike" tako da sto je materijal skuplji, to je model ljepsi i boja dugotrajnija. Poliuretanske boje su dobra stvar, ali ne znam dali je neko radio sa njima jer su dosta guste. One su dosta lagane i otporne na grebanje, ali mislim da bi se kod njih dobio sjaj da treba biti dobar majstor.
Sledeci model koji budem farbao bit ce Cessna 182 od 2m (to ce naravno raditi Djole) pa cu kompletan postupak prikazati na forumu.
mirce:
Ćao,
i moje mišljenje ja da je model od 2 metra donja granica. Sa druge strane, razlika u težini izmedju monokota i farbanja i nije mnogo velika.
Treba proveriti koliko grama ima kvadratni metar monokota, pa to onda uporediti sa farbon...
Nije samo farba ono što daje težinu. Da bi kvalitetno ofarbali cela površina se mora presvići sa staklenom tkaninom i epoxy smolom. To donosi oko 50-60 gr po kvrdratu,
Potom špric git, koji je potreban čak i ako ne pravite detalje (nitne, linije...). Špric git se potom dobrim delom ošmirgla, ali ipak ga ima...
I na kraju farba. Treba znati da poliuretanska, kojom Golub farba moje modele, mnogo bolje pokriva od nekih običnih boja. Treba imati i "mere sa pištoljem" jer ako "nalivate" model će biti težak do bola...
Moje mišljenje je da se farbanjem ne nabaci više od 80 - 100 gr po kvadratu... Mislim da je monokot oko 70 - 80 grama...
E sad, kad se model ofarba nema više peglanja i zatezanja monokota, ali svako oštećenje je mnogo teže reparirati...
Pozdrav
Mirče
ivanmagd:
Mirce koliko je obavezna tkanina i epoksi smola u procesu farbanja, ja sam ceo model presao akrilnim gitom i osmirglao ga, git je popunio sitne rupe brazde u strukturi balze i sada je sve veoma glatko. E sad nemam nameru da sve prelazim tkaninom vec da samo namazem ceo trup epoksi smolom pa me interesuje koliko efekta se dobije samo smolom bez tkanine i ako se ne dobija nista da preskocim taj korak, ili bi mozda bez tkanine i smolu mogao da zameni recimo bezbojni lak na vodenoj bazi ili slicno. Kako sam shvatio Golub je tvoje modele prelazio poliuretanskim bojama bez sjaja pa na kraju svega prelazio sa bezbojnim poliuretanskim lakom sa recimo 80 % sjaja ili ne?
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
Go to full version