RAZNO > MATERIJALI / TEHNIKE OBRADE U MODELARSTVU

FARBANJE (LAKIRANJE) ILI MONOKOT

<< < (2/4) > >>

mirce:
Tkanina MORA da se stavi...

Ja sad ne znam koliko si ti uspešno pripremio površinu sa gitom, ali farbom, ako i malo ima površine da se vidi struktura drveta, taj deo nećeš pokriti.
Staklena tkanina mnogo učvrsti celu površinu na kojoj se nalazi i ona postane kao od plastike.

Što se tiče farbanja, Golub meni farba modele poliuretanskom bojom jer on sa tom farba nameštaj. Boja može biti sjajna ili mat.

Ista priča je i za akrilna boje...

Pozdrav

Mirče

 

Sava:
Davno kada je tehnologija bila u povoju, a epoksidna smola se razvijala u laboratorijama, modeli su se farbali. Pre više od 20 god. pravio sam Cessnu 182 od topolovog furnira, jer balza je slabo prelazila okean. Ko je bio kod mene video je i danas tu Cessnu na plafonu.Sa rasponom krila 2m i težinom 4,5kg bila je preteška za ondašnja merila. Letela je, da nije imala flapsove teško bi zbog velike brzine sletela neoštećena.
Kako sam je farbao ? Izgitovana je gitom za drvo, doduše specijalni git iz fabrike šper-ploče male specifične težine. Nikada nisam uspeo da ga nađem u prodaji. Preko tog sloja je navučen japan papir sa nitro lakom. Kada se lak osušio ošmirglan finijim šmirglom i nanesen sloj špric gita na nitro bazi. Taj sloj je sliužio da pokaže neravnine kako bi se popravile jednokomponentnim nitro gitom. Ovaj git ide u mikronskom sloju i gotovo trenutno suši. Sada je usledilo farbanje što kvalitetnijom bojom. Tada je to bio auto lak Max majer ili Glasomax što je imao zaštitni znak papagaja. I danas te boje spadaju u sam vrh.
Mislim da nisam puno nabacio težine u odnosu na današnju tehnologiju. Naravno da je sada sa epoksidima lekše raditi i dobiti veću čvrstoću. Pogotovo što su se pojavile nove boje koje pokrivaju u jednom sloju, brzo suše i veoma su elastične.
Veći posao je farbanje od presvlačenja folijom. Naravno da je farbanje i skuplji postupak, pogotovo što materijal nemožete kupovati u potrebnim količinama, nego često i duplo više nego što je potrebno. To košta. Sama snacija štete na ofarbanom modelu je teža nego na modelu sa folijom.
Po meni opravdano je farbati skala model veće vrednosti od običnih svakodnevnih modela. Ima i treća varijanta, a to je farbana folija sa teksturom platna. Imam Sptfajera od 130cm urađen tom tehnikom. Besprekoran je.I on zauzima svoje mesto na plafonu.
Ovo je jako široka tema i mogao bi se roman napisati o farbanju kao i presvlačenju modela. Ono što se prvo vidi to je farba i boja modela, to je ono što ga čini za publiku.
Italijani kažu "Pitura la buena ventura" ili tako nekako," ofarbano, lepo izgleda"

ivanmagd:
Mirce ucinilo mi se da si dok si radio Panther-a samo na odredjene delove stavljao tkaninu a ceo avion premazao smolom, jedno pitanje cemu akrilni git na balzu ako preko njega ide tkanina i smola, mislim u svakom slucaju ide spric git preko cele povrsine tako da se dobija kompaktnost i izvlaci se zavrsni glanc pred farbanje, ja sam avion samo presao akrilnim gitom ali u svakom slucaju bih ga pre farbe presao spric gitom jedino me buni dali bi mogao da samo predjem smolom bez tkanine pa preko toga spric git i farbanje i to samo da ne bi dobio na tezini previse, a za poliuretansku boju pitam jer imam prijatelja koji trguje sa poliuretaninskim bojama i lakovima, i svaka od njih je dostupna u nekoliko varijanti tipa 20, 40 , 60 ,...100% sjaja pa se oni ispod 40 % sjaja mogu svrstati u mat dok je 100% previse sjajno i mnogo bi se primecivao svaki otisak prsta na avionu, hocu da porucim boje pa da znam sta da uzmem, nekako mi je bila logicna varijanta bela mat podloga pa natpisi i brojevi na avionu pa preko svega bezbojni lak. Sta mislite da unutrasnjost aviona posto je sva sarena i neugledna ofarbam sivim dipijem sa vodenim lakom, sta mislite kako bi takva kombinacija legla na balzu?
Pozdrav.  (res)

misha:
Da bi se postavila tkanina, povrsina mora biti ravna, jer tkanina ne moze bas idealno da prati rupe pa se moze desiti da, ako se ne kituje, ostanu vazdusni dzepovi ispod tkanine.

Mislim da stavljanjem samo smole ne dobijas nista. Tkanina i smola idu u kombinaciji da bi se dobila cvrsta, skoro plasticna, podloga. Mirce obicno ide dva sloja smole da bi popunio rupice u tkanju.
Ako nemas panel linije i sl, mislim da ne moras posle smole prskati spric git.

Sto se sjaja boje tice, opet zavisi od konkretnog slucaja. Warbird avioni su najcesce mat a Cesne i vecina civilnih aviona imaju podosta sjaja u boji. Dakle, sve zavisi od konkretnog slucaja.

mirce:
Ceo Panther, kao i svi moji avioni presvučeni su sa jednim slojem 25 ili 33 gr. tkanine. Tkanina od 33 gr stiže iz Madjarske (Model Hungaria), a ova druga iz Bgd-a  (www.bgmodelshop.com) i boljeg je kvaliteta.

Pre stakla i smole model se pregituje sa akrilnim gitom, ne mora ceo, nego delovi koji "pod rukom" ili "na oko" nisu ravni... Ovaj git se veoma lako šmirgla (kao kreda je)...
Ovo moraš odraditi pre stakla i epoxyi smole.

Nema teorije da presvučeš model samo smolom, a da ne staviš tkaninu. Tkanina je ta koja "primi" u sebe odredjenu količinu smole i zadrži je. Višak se skida špahlom (nadji negde gde sam pisao o tome, misli ma ima u tekstu o novom Hellcat-u)...
Kad se nanese prvi sloj stakla i smole, sutra dan ja na tu površinu (posle blagog šmirlanja) nanesem još jedan sloj, ali samo smole koja popuni onu finu teksturu tkanine... Ovaj sloj je mnogo tanji nego prvi...

Kad se sve osuši, na red dolazi šmirglanje i špric git. Špric git tačno pokaže gde su još neravnine, jer dok je površina boje drveta sve izgleda besprekorno...
Nakon sitnih gitovanja (veće površine opet akrilnim gitom) ne bi bilo loše još jednom špric git i kad je sve OK, farbanje...

Naravno ne moraš to ovako raditi, može sve da se "spička" ali onda model tako i izgleda...


Pozdrav

Mirče

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version