Author Topic: Duzina zica  (Read 3143 times)

Offline rubiroza

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 123
Duzina zica
« on: November 19, 2011, 08:52:39 AM »
U poslednjem, novembarskom, broju jednog od stranih casopisa koji se bavi RC automobilima procitao sam da na brzinu automobila dosta utice i duzina zica izmedju baterije i ESC-a, a takodje i izmedju motora i ESC-a. Sto je duzina zice veca, veci je i otpor, pa se smanjuje struja. Takodje se preporucuje i direktno spajanje (lemljenje) ESC-a i baterije jer konektori takodje imaju otpor. Naravno, ovde je rec o profesionalcima kojima je i deseti deo sekunde velika stvar. Da li i mi, obicni smrtnici, treba da krenemo njihovim stopama ili su razlike u max. brzini minimalne i za ljudsko oko nevidljive.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Duzina zica
« Reply #1 on: November 19, 2011, 09:00:15 AM »
Razlike su minimalne. Ja sam upravo na Novak motor koji je imao direktno zalemljene zice izmedju motora i kontrolera stavio 3,5mm konektore da mi taj motor nije samo vezan za taj kontroler.

Nemoj se zamarati ekstremima, probaj npr. 2S i 3.300kV na offroad 2WD  ili 4.200kV na onroad ili 4x4 offroad modelu i bices sokiran koliko to brzo ide!

poz
« Last Edit: November 19, 2011, 01:59:54 PM by magic »
Veljko

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Duzina zica
« Reply #2 on: November 19, 2011, 01:36:32 PM »
Ne znam za automobile ali generalno se ne preporucuje vod izmedju baterije i ESC-a duzi od 12" (30cm), ne zbog gubitaka vec zbog opterecena na ulazne kondenzatore ESC-a, dok za vodove od ESC-a do motora ne postoji takav limit.

Da se ne bih pravio pametan pa prepricavao/prevodio, ovde je detaljno opisano.

Evo i korisne tabele
http://images.rcuniverse.com/forum/upfiles/222803/Jh16069.gif

Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine