Author Topic: Par pitanja pocetnika  (Read 9535 times)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #15 on: December 29, 2011, 03:27:20 PM »
Mali debalans najlonskog spinera i nema neki veliki negativni efekat iz razloga što je sam po sebi male težine, a i mala mu je obodna brzina (u odnosu na elisu).
Ukoliko baš hoćeš da ga dovedeš u osu, probaj sa podmetanjem malih, najbolje bi bilo papirnih ili kartonskih podloški (ili plastičnih ukoliko ih imaš) između otvora za šrafove spinera i "backplate-a" - ploče iza elise. za koju se spiner učvršćuje.
Ovo važi ukoliko backplate nije oštećen ili vitoperan toliko da se ne može korigovati podloškama a da se ne javi veliki zazor između njega i spinera (stvar estetike).

Ja na Cooti iz HK imam gumeni spiner koji igra dobrih 2-3mm a nema nekih naročitih vibracija  (nene) 
 (pijemo)

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #16 on: December 29, 2011, 05:03:58 PM »
^ Kul, skroz je lagana plastika tako da cu probati karton-papir varijantu  ()-()

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #17 on: December 29, 2011, 06:14:48 PM »
Jos jedno mozda glupo pitanje.. Dok cekam da stigne nova elisa, probao sam da zalepim staru kojoj se jedan krak odlomio u samom korenu. Uhvatio sam je nekim super lepkom (neki Loctite-SuperBond) i prilicno se dobro drzi, pokusao sam da otrgnem jacom silom i mlataranjem ali stoji kao da je iz jednog dela. Pa me interesuje kakvo misljenje vlada o tome, da li je potpuno nebulozno lepiti elisu ili poneka mozda i moze da se spasi?

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #18 on: December 29, 2011, 06:32:07 PM »
Na to ću ti samo ispričati vic:

- Dođe majka sa djetetom kod ljekara i požali se: Doktore, sin mi je progutao metak, šta da radim?!
A doktor će: Šta god hoćete gospođo, samo ga ne okrećite put mene!!!

Znači, nemoj koristiti slomljenu elisu!!! (:sok:) ili je "barem ne okreći put sebe"!!!
Ne samo da je opasno po okolinu ako se krak otrgne, već tada dobijeni debalans može da ošteti i osovinu motora i još puno toga!!!

Inače plastiku lijepimo samo odgovarajućim ljepilom kad utvrdimo vrstu same plastične mase.

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #19 on: December 29, 2011, 06:35:42 PM »
Hahah :) znaci nema zezanja!

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #20 on: December 29, 2011, 06:52:17 PM »
PS. U specifikaciji mog modela pise da je napravljen od EPO foam, a na sajtu sam nasao da je super lepak preporucljiv za popravke. Odmah sam probao sa super lepkom na jednom mestu. Jeste zalepio, ali je i vidno razorio materijal. Dosta je transparentniji na mestu lomljenja. Da li to znaci da je mozda model nije od EPO materijala ili treba neka posebna vrsta super lepka.

Kasnije sam nastavio popravku Henkelovim "Moment Wood Express", neko tutkalo koje steze navodno za 12min. Drzao sam dosta duze i cini kao da je fino uhvatilo. Ne znam da li jos neko ima iskustva sa ovim lepkom ili da za ubuduce da trazim nesto bolje.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #21 on: December 29, 2011, 07:02:00 PM »
Postoji cyan koji je foam safe, ali ne znam dali ima kod nas da se kupi, ima u HK.

poz
Veljko

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #22 on: December 29, 2011, 07:05:50 PM »
Thanks!

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #23 on: December 30, 2011, 11:01:04 AM »
Neletim nesto puno elektro modele ali moja neka iskustva su sledeca: vecina lipo punjaca kao sto je

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7028__Turnigy_Accucel_6_50W_6A_Balancer_Charger_w_accessories.html   

ima da prati voltacu svake celije posebno.Ja imam slican punjac i odlicno me sluzi za moju upotrebu,sto se tice buzera za nisku voltazu ja mislim da ti to nije potrebno iako je odlicna stvar.Evo zasto mislim da nije potrebno,u zadnjih godinu dana ja sam koristio 4 razlicita kontrolera od razlicitih proizvodjaca i svi do jednog su imali svoju zastitu da se motor ugasi kada baterija dodje na bezbedan minimum.Na taj nacin nemas nikakvu stetu po bateriju,kada je zakacis na punjac puni se naj normalnije.Kada esc nema tu opciju i baterija se preprazni onda nece da startuje punjenje preko punjaca.
Mozda ja gresim ali za pocetak bih ti savetovao da se drzis osnovnih opcija da bi lakse shvatio funkciju i pravilnu upotrebu.Mogucnosti sta se moze i sa cim uraditi dolaze malo kasnije jer od previse informacija odjednom neces imati neku korist.
Kako je vec neko napisao od iskusnijih modelara da su bitni parametri za punjenje i praznjenje baterije i to je mnogo bitno, ali posto je to RTF model vec je sve upareno jedno uz drugo da moze normalno da funkcionise, za pocetak i prve letove ce tebi zavrsiti posao.Za pun potencijal tvoje baterije i modela ce ti za kasnije trebati slican lipo punjac kao sto su iskusniji modelari napisali.

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #24 on: December 31, 2011, 02:15:50 PM »
Dada, gledao sam bas ovaj model, fina stvarcica. Za sada cu ovaj RTF ganjati po difoltu pa kasnije cemo videti.

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Par pitanja pocetnika
« Reply #25 on: December 31, 2011, 03:57:19 PM »
Ja bih tako radio jer je naj prostije za pocetak,kada malo upoznas model i osnovne funkcije lako ces kasnije videti sta ti treba za pun potencijal tog modela.

Nemoj da slusas mene,to je cisto moje misljenje,izvagaj misljenje od vise ljudi pa uradi onako kako tebi naj bolje odgovara.