Author Topic: Moj nacrt - from scratch  (Read 12539 times)

Offline fifti

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 50
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #15 on: January 19, 2012, 08:27:44 PM »
Meni se bas dopada dizajn, bice zanimljivo ako " bela tacka " poleti


Uploaded with ImageShack.us

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #16 on: January 20, 2012, 10:22:17 AM »
pozz mene interesuje dal crtez nacrtan u ovom programu moze da se koristi za secenje na cnc masini ili mora da se prebaci u neki drugi program da bi se seklo.
licno pokusavam da nacrtam konstrukciju mi-24  helikoptera i da ga napravim u stiroduru pa potom kalup ....
ex pseudonijum: sova

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #17 on: January 20, 2012, 12:09:50 PM »
@fifti: Danke schoen! :)

@sova: Od ovog 3D crteza mogu da se odrade vektorske projekcije. Ili da se konvertuje u bilo koji od popularnih 3D formata.

Ja cu verovatno sa finalnim 3D oblikom odraditi projekcije svakog dela posebno i to exportovati u Adobe Illustrator format. Pa onda tamo dodatno srediti. Jedna bitna stvar je sto pojedine Bezierove krive exportuje iz vise delova pa to naknadno u 2D programu treba spajati ako ti trebaju kao jedan vektor. Takodje se desi da nabaca puno linija jednu preko druge pa onda treba malo procistiti crtez.
« Last Edit: January 20, 2012, 12:14:46 PM by Nitronen »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #18 on: January 20, 2012, 01:52:19 PM »
 :)aplauz
Al si mu ga dao po "d'zajnu"... Lepo, lepo, biće tu nešto.
Ja lično ne volim ovu "klasu" modela - modeli za vikend; u Petak uveče počneš da ga praviš, a u Nedelju popodne ga poravniš sa livadom i žao ti elise i...
To su zujke za zezanje za koje baš i ne važe pravila aerodinamike. Dovoljno je znati par osnovnih stvari i sa dobrim motorićem, to samo "piči"...
Kako kažu neki: "I na dršku od metle, ako staviš dovoljno jak motor, ima da leti!"
Da me ne shvatite pogrešno, apsolutno cenim i podržavam vaš - tvoj trud, želju, volju i...  (work)

***
Adobe programe zaboravi za izradu tehničke dokumentacije tj crteža. Vektorski fajl iz Ilustratora je prilagođen i predviđen za štampu...
Ne znam u kom programu si crtao i koju vrstu fajlova podržava. Meni liči na 3DSMax. U svakom slučaju, ako može da eksportuje-snimi fajl u .dxf ili .dwg formatu, pola posla si završio.
Da se spremi fajl za laser ili cnc mašinu, nije jednostavno i potrebno je još dosta toga znati.
Za to ti je najpogodniji CorellDRAW. Importuješ .dxf fajl u njega, središ, obradiš, doradiš i eksportuješ u .dxf formatu ili ga snimiš u izvornom .cdr fajlu. Većina koristi .cdr fajl za dalji rad na mašini...
PostScript fajlovi nisu za mašinsku obradu!
Uostalom, importuj .ps ili.eps fajl u korel i videćeš o čemu se radi. Nacrtaj krug i kocku samo kao linije objekta i snimi kao .ps fajl pa importuj to u korel i u korelu nacrtaj ista takva dva objekta i uporedi...
Pročešljaj malo po forumu. Par puta je već pisano o ovome.
#FFCC00

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #19 on: January 20, 2012, 02:31:17 PM »
Interesantno to za Corel da se ima u vidu, onda ce .dwg odraditi taj posao za 2D.

Sve crtano u Rhinocerosu, predvidjen je za industrijski dizajn. Najvecu primenu mislim da ima u dizajnu jahti i plovila.

Evo spiska fajlova koje moze da exportuje:
http://www.rhino3d.com/4/help/fileio/file_formats.htm

I evo fine galerije da vidite sta sve moze ;)
http://gallery.mcneel.com/?g=7

PS. Jos jedan link, ovo je princip po kome funkcionise modelovanje u Rhino-u
http://en.wikipedia.org/wiki/Non-uniform_rational_B-spline
« Last Edit: January 20, 2012, 02:36:41 PM by Nitronen »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #20 on: January 20, 2012, 08:27:10 PM »
Adobe programe zaboravi za izradu tehničke dokumentacije tj crteža. Vektorski fajl iz Ilustratora je prilagođen i predviđen za štampu...

Da ne dodje do zabune, EPS format je takodje vektorski format, a takodje i AI, PDF, CDR, CGM, DXF, EVA, EMF, SVG VML WMF XAR i jos mnogi.
Naravno, pitanje formata je slicno pitanju ko za koji klub navija (Partizan ili Zvezda) tj, ako je neko naucio da radi u Adobe programima, lakse ce mu biti datamo zavrsi posao,
a mi koji smo navikli na Corel (ja ga koristim od daleke verzije 2.0) koristicemo njega.

Najbolje je pitati onoga ko sece, koji mu formato odgovara i tako odneti.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #21 on: January 21, 2012, 12:07:49 AM »
@mišo
Nije stvar koji format ko voli i koji program kome leži, već je stvar u načinu ispisa vektora! Nijedna mašina ne razume šta je pesnik mislio, već samo direktnu komandu, a to nemože da dobije iz adobeovih programa na pravi način...
Pri izradi filma ili ploča za štampu, to nije bitno, kao ni pri štampanju na laserskom štampaču ili onom pljuckavcu, ali na ploteru već nastaju vidne razlike, kao i na kateru, CNC mašinama, laserskim sekačima itd.
Ne bih sad da objašnjavam šta kako i zašto, jer bi to bilo off topic.
Evo jednog banalnog primera koji to objašnjava:
Imamo deset stepenika uz koje treba da se popnemo. Normalno, ićićemo prvi, drugi, treći... a ne treći, prvi, sedmi, drugi...
Ukratko, mašina ne razme vektor već samo tačku definisanu sa x i y...
Da skratim, .dxf, .dwg i .cdr su formati koji se koriste za rad na laserskom sekaču i CNC mašinama! Ima još par vrsta, ali nijedna nije iz štamparskih programa, a i oni se ne koriste direktno, već preko "prevodioca" koji govori tim jezikom!

Elem, možda je nekom lakše da sve to nacrta u, recimo- Adobeovom Ilustratoru, ali takav fajl je neupotrebljiv za gore pomenute mašine, bez obzira što je vektorski (pogledaj gornji primer sa stepenicama)...
#FFCC00