Author Topic: Moj nacrt - from scratch  (Read 12540 times)

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Moj nacrt - from scratch
« on: January 18, 2012, 01:05:45 AM »
Malo sam se igrao kako bi izgledao neki moj model iz glave koji bi mogao da se odradi stirodurom. Jos uvek nisam usao u detalje, ali bih voleo poneki savet vezano za volumene krila i kontrolnih povrsina.



Takodje me interesuje kako bi se ovi zaseceni krajevi krila sa zadnje strane odrazili na let modela?

Bela tacka koja se vidi na pogledu odozgo bi po programu trebalo da bude teziste celog objekta ako zamislimo da je sav od istog materijala. Tako da dodavanjem motora i korekcijom duzine nosa (koji sam namerno pustio da bude malo duzi) racunam da bi mogao lepo da se izbalansira.

Poz!

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #1 on: January 18, 2012, 01:45:41 AM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz

super izgleda!

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #2 on: January 18, 2012, 03:18:42 AM »
Pa ako je tu teziste(sto je tesko za poverovati) model ce biti previse nosat, uzimajuci u vidu da je sve od istog materijala. Sa nekog mog gledista !!!

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #3 on: January 18, 2012, 03:50:07 AM »
Malo sam izmenio vertikalni stabilizator, onaj gore deluje previse glomazno.



I meni deluje kao da bi u ovoj situaciji trebalo da je teziste malo vise prema napred. Ipak mislim da bi polozajem baterije i eventualno skracivanjem nosa moglo da se ubudzi  (work)


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #4 on: January 18, 2012, 09:38:57 AM »
Crtez je dobro ispao.
To sto si izracunao je kako ti kazes "teziste celog objekta" i nema veze sa letenjem istog, a da bi model letio kako treba, moras izracunati centar tezista.
Postoje formule kojima se to radi, ali najlakse je za pocetak koristiti on-line tablicu koja se nalazi ovdje:

http://adamone.rchomepage.com/cg_calc.htm

Ako malo googlas ima ih jos dosta po netu.

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #5 on: January 18, 2012, 11:54:35 AM »
Kul, hvala na linku.

Crtez je radjen u Rhinoceros-u, pa on tamo ima opciju za izracunavanje centra mase. I ta tacka bi trebalo da bude suma tezista od svih delova zajedno. Ali vrlo je moguce da sam nesto pogresno izracunao.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #6 on: January 18, 2012, 03:25:21 PM »
Jeste, ali ta tacka ti ne znaci mnogo kod aviona.
Centar tezista kod aviona izracunava se na neki drugi nacin, kao sto se moze videti na formuli.
Sada sa sobom nemam literaturu, i internet mi je slab, ali postoje proracuni na osnovu kojih se znaju neki osnovni odnosi kao napr. koliko % krila treba za eleron, pa koliko % krila je velik horizontalac itd itd.
Ima ljudi na forumu koji mnogo bolje od mene znaju osnove aerodinamike, pa se mozda na forumu nadje u buducnosti neki tekst o tome.

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #7 on: January 18, 2012, 04:30:44 PM »
Sve ti je lepo objasnjeno,ja prvo da pohvalim trud za crtez i zelju da uradis nesto sam i to od samog pocetka.Centar tezista modela se trazi na nekih 30% od napadne ivice krila (to je 30% od dubine krila).Ovo je grub podatak ali i neka vodjica ka daljem radu na tezistu.Moj brat je bio u pravu da bela tacka nece biti teziste za model koji bi trebao da poleti.Zato smo tu da pomognemo.Samo napred i pitaj sta te interesuje.Pozzz
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #8 on: January 18, 2012, 05:53:03 PM »
Koliko se ja razumem u crteže, bela tačka je "omanula" poziciju u 3D, a u stvari je to spiner.
Težište, tj bela tačka i ne postoji na toj projekciji, ali površni posmatrači potvrđuju da je spiner - bela tačka! Čak ni tekst ne pročitaju, po dobrom starom običaju !

Znači, sa leve strane se nalaze projekcije sa težištem! Desno gore je slika spinera...

Malo sam se igrao kako bi izgledao neki moj model iz glave koji bi mogao da se odradi stirodurom. Jos uvek nisam usao u detalje, ali bih voleo poneki savet vezano za volumene krila i kontrolnih povrsina.



Takodje me interesuje kako bi se ovi zaseceni krajevi krila sa zadnje strane odrazili na let modela?

Bela tacka koja se vidi na pogledu odozgo bi po programu trebalo da bude teziste celog objekta ako zamislimo da je sav od istog materijala. Tako da dodavanjem motora i korekcijom duzine nosa (koji sam namerno pustio da bude malo duzi) racunam da bi mogao lepo da se izbalansira.

Poz!


Samo napred i ne dozvoli da te pokolebaju itd.
« Last Edit: January 18, 2012, 05:55:41 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #9 on: January 18, 2012, 06:14:16 PM »
Ako ovaj model poleti nazvacu ga "Bela tacka" :)

Miša je u pravu, mislio sam na sitnu tacku koja je trenutno u ravni sa zavrsetkom krila. Ako pretpostavimo da to jeste CG onda mislim da je na finoj poziciji posto bi se dodavanjem motora, tockova i baterije pomerila prema napred. A zadatak bi bio to da se tim pomeranjem nacentrira na 30% krila.

Hvala svima na komentarima!

PS. Kolebam se da li sam vertikalac trebao ipak da ostavim malo veci.

Krila sam malo zasekao na vrhovima za donje strane. Tu malo smanjujemo opterecenje u njihovom korenu, a nadam se da se time malo dobije i efekat dihedrala.
« Last Edit: January 18, 2012, 06:19:03 PM by Nitronen »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #10 on: January 18, 2012, 06:28:44 PM »
Teško da bi to bila ista tačka. CG se drugačije računa!
saxpg ti je dao jedan od linkova. Na tom sajtu imaš vrlo korisnih informacija o principima. Savetujem ti da pročitaš sve komplet !

http://adamone.rchomepage.com/
« Last Edit: January 18, 2012, 06:31:22 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #11 on: January 18, 2012, 06:36:21 PM »
Dada, mora malo da se prostudira dalje ;)

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #12 on: January 18, 2012, 07:40:32 PM »
Ovo su podaci koje sam dobio iz kalkulatora.



Ako ja to umem dobro da protumacim. Potrebno je da odaberem drugi aeroprofil ciji AC ce se poklopiti sa ovim zeljenim iz kalkulatora. Posto mislim da ovaj moj aeroprofil ima centar malo vise prema pozadi?

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #13 on: January 19, 2012, 05:21:24 PM »
Pronasao sam ovaj odlican sajt gde autor objasnjava celi proces dizajna korak po korak. Vrlo korisno shtivo:

http://www.airfieldmodels.com/
http://www.airfieldmodels.com/information_source/math_and_science_of_model_aircraft/rc_aircraft_design/index.htm
« Last Edit: January 19, 2012, 05:27:51 PM by Nitronen »

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Moj nacrt - from scratch
« Reply #14 on: January 19, 2012, 07:55:21 PM »
Malo sam se vise nalozio pa sam spremio i skin, ako eventualno poleti.



Ovo bi moglo da se odradi ploterom na PVC, samo je pitanje koliko ona sa sobom nosi tezinu kada bi se celi model oblepio. Ili eventualno samo sa gornje strane.

Cim razjasnim malo ove nejasnoce oko CG krenucu sa probnim seckanjem da vidimo kako sve to stoji u masi.