RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > AKROBATSKI MODELI

"BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)

<< < (17/18) > >>

branek:
Vreme je da se nastave radovi.  :)aplauz

Posle detaljnog razmatranja, i predloga Mirčeta odlučio sam da ipak prelakiram avion. Prvenstveno zbog malih i tankih linija folije. Tu jednostavno folija ne drži dovoljno dobro, i malo trenje odvaja te delove. Recimo kada krila ubacujem u zaštitnu oblogu, par puta se desilo da se "šiljci" munje odlepe. Tako da, lakiranje je bilo neophodno.

Posle razmišljanja, kako da prelakiramo avion, da li je potrebno da se matira i sl, na osnovu iskustava par modelara rešili smo da sve uradimo što jednostavnije. To je značilo samo odmašćivanje aviona i lakiranje akrilnim lakom. Ništa drugo.

Odneli smo avion kod našeg drugara, Bosketa, i tamo smo započeli sve, tako što smo prvo izmerili sve delove pre lakiranja:

Prvo horizontalci:




Zatim vertikalac:


Onda krila:



Posle toga smo morali da počnemo da lakiramo, tako da je sve izmereno, ali nije slikano. Ipak težine su bile sledeće:

(2x vertikalac, horizontalac, 2x krila, trup, i kabina)
 
98 + 98 + 58 + 364 + 363 + 620 + 118 = 1719g

Znači trup je imao 1719 grama pre lakiranja.

Onda je došlo lakiranje:





Posle farbanja krila, i horizontalca, na red je došao i trup. Naravno Mile i Saburo su mi dosta pomogli oko odmašćivanja. Greška je što to nisam prvo uradio pa otišao na farbanje, ali...  :sljus





Kada je lakiranje završneo, ostavili smo sve da se suši. Očekivali smo da će se mnogo brže osušiti, ali ipak je potrajalo, vreme je bilo prilično hladno.

Onda smo hteli da utvrdimo priraštaj težine. Moram da kažem da je zamešano sledeće: 36 grama baze laka, 14 grama učvršćivača, ostalo je dodavan razređivač. Znači u suštini nije sigurno dodato više od 50g.

Ali na kraju je sve ispalo mogo lakše posle sušenja.







99 + 99 + 59 + 367 + 369 + 632 + 120 = 1745g

Što znači da je dodato samo 26g.

Zaključak je da je ispravna odluka bila. Ono što smo mogli bolje je da ne lakiramo air-brush-em već da uzmemo normalan pištolj. :) Poenta je da sam ja malo kukao oko toga da bude što lakše, a na kraju se ispostavilo da je priraštaj težine minoran. Tako, da trebali smo nomralan pištolj i malo deblji sloj i bilo bi prefektno, jer sam ja očekiva od 70 do 100g i to bi bilo sasvim prihvatljivo.

Ipak i ovako je postignuto ono što smo hteli, a to je da se folija zaštiti od odlepljivanja. :)

Nastavak sledi.

mirce:
E sad si miran za sva vremena... Nema teorije da se bilo šta odlepi...

Kako smo pričali, predpostavljam da nisi lakirao donju stranu?

Pozdrav

Mirče

branek:
Ćao Mirče,

kada smo videli na horizontalcu da je to veoma malo dodavanje težine, izlakirali smo i donju stranu. Lakše nam bilo.  :big smile

branek

mirce:
Naravno, ako je povećanje težine tako malo... Mora da se sijaaaaaa....

Pozdrav

Mirče

branek:
Vreme je da se počne i sklapanje ovog modela. U model će da idu sledeće komponente:

Servo pokretači:
2x Graupner HighVoltage-Brushless-Servo HBS 690 BB za ugradnju u horizontalne stabilizatore.
2x Graupner HighVoltage-Brushless-Servo HBS 760 BB za ugradnju u krila
1x Graupner HighVoltage-Brushless-Servo HBS 870 BB MG za vertikalni stabilizator, metoda ugradnje sa sajlicama! (pull-pull)

Kontroler će da bude:
Turnigy Super Brain 100A Brushless ESC

Motor će da bude:
Turnigy Aerodrive SK3 - 6364-213kv Brushless Outrunner Motor
Pri testiranju sam rasturio Turnigy Aerodrive SK3 - 6354-245kv Brushless, jer nije mogao izdržati 10S na 20x13. Trebao sam uzeti za broj manji KV. Ali dobro, i to će se probati u jednom trenutku.

Baterije:
2x Turnigy nano-tech 4500mah 5S 35~70C Lipo Pack

Elisa će da bude jedna od:
XOAR 20x13 F3A
XOAR 19x15 F3A
Turnigy Ultra-light wood propeller 20x12
mada mi se iskreno ne sviđa da na ovom avionu bude drvena elisa, tako da, verovatno će u nekom trnutku doći neka karbonska 20x13, ali za sad je ovako.

Spiner, karbonski, 83mm ili 85mm još nisam odabrao koji, to ću naknadno objaviti.

Zbog toga što se koriste HV servo pokretači neće biti BEC / Power switch, već samo baterija:
Rhino 750mAh 2S 7.4v 20C Lipoly Pack
Postoji mogućnost da se koriste i dve baterije, kao backup, ali to ćemo još da vidimo, posle završetka sklapanja.

Prijemnik još nisam odlučio, ili će ići Graupner IFs kao i do sada što sam koristi, nov, 8 kanala, ili ću da počnem da koristim Futabu T12FG. Ako odaberem Futabu, onda će prijemnik biti Futaba R6008HS.

Toliko za sad, počinje sklapanje!  oo)) :jaki:

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version