Author Topic: Povezivanje baterije, positive or negative?  (Read 2782 times)

Offline dandi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 107
Povezivanje baterije, positive or negative?
« on: March 20, 2012, 07:38:11 PM »
Danas sam prvi put povezivao bateriju na novu letelicu, posto je smoke test (sa malom baterijom od 9v) prosao bez problema.
Baterija je lipo 6S 8000mAh, sa 5,5mm bullet konektorima.
Pri povezivanju mi je konektor varnicio a cuo se i pucanj od varnice, kao i mali trag na konektoru se vidi, sve je posle normalno radilo.

Da li to moze da ima veze sa redosledom povezivanja, sta povezati prvo '+' ili '-', na internetu sam uglavnom nasao oprecne informacije, jedni tvrde jedno drugi drugo a treci da je to nebitno.
Kakva su vasa iskustva?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Povezivanje baterije, positive or negative?
« Reply #1 on: March 20, 2012, 08:30:07 PM »
Sve u redu, najnormalnija pojava. Na livadi se svi trgnu kada spajam 10S baterije  lol

Postoje tzv. spark arestors koji eliminisu varnicu kod spajanja, ali negde sam procitao da kada varnici znaci da je ESC ispravan  "), a kada ne varnici znaci da ESC mozda nije skroz isparavan i da ce da crkne  ")  "), tako da se stavljanjem spark arestora gubi uvid u to. Nisam elektronicar pa da mogu da objasnim i razloge za ovo sto sam napisao, samo sam tako negde procitao!

poz.
« Last Edit: March 20, 2012, 08:32:20 PM by magic »
Veljko

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Povezivanje baterije, positive or negative?
« Reply #2 on: March 20, 2012, 10:15:03 PM »
Teoretski je svejedno gde se zatvara strujno kolo. U elektronici se prekidači stavljaju na pozitivni krak. Znači prvo negativne konektore spojiti, pa zadnje pozitivne.
Varničenje pri spajanju konektora nastaje zbog brzog punjenja elektrolitnog kondenzatora na ESC-u. To traje kratko i ništa nije opasno. Kada je kondenzator(i) prazan, ima mali unutrašnji otpor, sve dok se ne napuni. Kada se napuni za nekoliko desetina milisekundi, tek onda počinje da raste napon u strujnom kolu i budi se (istok i zapad, budi se sever i jug, pa tek onda)* sve ostalu u ESC-u.

*Ala su nas titove pionire naučili... :big smile

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Povezivanje baterije, positive or negative?
« Reply #3 on: March 21, 2012, 08:26:55 AM »
Ovako, varničenje u elektrononici je apsolutno nepoželjno, osim u tzv "varničnicima", ali to nije predmet ovog pitanja.
Inače, ova vrsta varničenja je sasvim normalna pojava. Kod manjih i srednjih, struja i napona, varničenje se "uslovno ignoriše". Eliminacija, te vrste varničenja, se najjednostavnije vrši postavljanjem tzv "spark arestor"-a (kao što Veljko reče), što možemo da prevedemo kao "hvatač varnice" ili ti eliminator!
Kod većih i velikih opterećenja, uz ESC se isporučuje i gore pomenuti sklop, jer bi varnica mogla da "zašvajsuje" konektore, pa čak i da nas "oprlji"!
Indikacija ispravnosti ESC-a, na osnovu varnice je kontra od obrnuto tj nije merodavna...
Sam tzv "spark arestor", nije ništa specijalno, i skoro svako ga može sam napraviti.
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,9242.msg58587.html#msg58587
#FFCC00

Offline dandi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 107
Re: Povezivanje baterije, positive or negative?
« Reply #4 on: March 21, 2012, 07:56:11 PM »
onda nema previse razloga za brigu :)
hvala svima na odgovorima