Author Topic: Problemi sa ESC-om  (Read 8905 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #15 on: March 26, 2012, 12:11:06 AM »
Izvini Miso ako mislis da sam nezahvalan, ali budi siguran da gresis. Ako mogu nekako da se iskupim za ukazanu pomoc- RECI.
.........

Ma nisam od tih. Nisi odgovorio na ovaj post http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,9260.msg58738.html#msg58738 i to se odnosi na to...

Da si odgovorio, nebi me naredni postovi "navukli" na pogrešan kolosek, tj na 2,4...

No, nije problematično. Sve što sam ti napisao, ostaje osim dela za bindovanje (pod 3 i pod 5), jer na 35MHz toga nema.
-ukljucim predajnik, nakacim ESC1 (sa 3 zice) i ESC2 (sa 2 zice) na prijemnik, kada nakacim ESC2 na bateriju ne desava se nista (nema blinkanja niti bilo kakvog zvuka), kada potom nakacim bateriju na ESC1 on (ESC1) kratko zapisti i pocne da blinka dioda (to je sve).
Odgovori mi još o kojoj diodi je reč, tj da li se nalazi na ESC-u ili prijemniku ?
Sudeći po ovom opisu, ipak si sjba ili prijemnik ili BEC.
« Last Edit: March 26, 2012, 12:34:18 AM by miša2002 »
#FFCC00

Offline perakoyot

  • Newbie
  • *
  • Posts: 11
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #16 on: March 31, 2012, 05:16:19 PM »
Mišo izvini ali ne stižem da odgovorim (haos na poslu). Blinka dioda naESC-ima.
Kada njih dva povežem na Y kablić i nakačim na prijemnik (na jedan kanal) a svaki ESC ostane na svojoj bateriji događa se sledeće:
-Uključim stanicu, pa ESC2 (onaj sa dve žice) prikačim na bateriju ne dešava se ništa, kada i ESC1(sa tri žice) priključim na bateriju oba zapište i blinkaju im diode.

Ima li kakvog načina da utvrdim sta sam sjba a da ne napravim još veću "gomilu"?

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #17 on: March 31, 2012, 11:45:21 PM »
Mišo izvini ali ne stižem da odgovorim (haos na poslu). Blinka dioda naESC-ima.
Kada njih dva povežem na Y kablić i nakačim na prijemnik (na jedan kanal) a svaki ESC ostane na svojoj bateriji događa se sledeće:
-Uključim stanicu, pa ESC2 (onaj sa dve žice) prikačim na bateriju ne dešava se ništa, kada i ESC1(sa tri žice) priključim na bateriju oba zapište i blinkaju im diode.

Ima li kakvog načina da utvrdim sta sam sjba a da ne napravim još veću "gomilu"?

Što si sjb, sjbao si, ako si !? :sljus
Redosled za način kako si sad uključio-priključio prijemnik, ESC i bateriju, je OK i pridržavaj se tog REDOSLEDA, ali ti savetujem da se povezivanje uradi na drugi način, no o tom ću kad definišemo šta nije u redu s postojećom situacijom...
Za sad, neka ostane ovako, kako je, da ne bi komplikovali.
Sledeći korak je da se definiše šta je sa prijemnikom tj da li je OK.

Za definisanje šta nije u redu nije potrebno više od pet minuta, ali da mi je sve to u "ruci" ! Ovako, dopisno oduzima strahovito mnogo vremena, pa bih te zamolio da što detaljnije daš opis šta se dešava i da APSOLUTNO poštuješ redosled i radnje koje kažem, ma koliko ti to izgledalo nepotrebno ili još gore, glupo i nepotrebno! Isto tako, ne smatraj da je bilo koji tvoj opis ili pitanje, glupo ili već !

OVO ŠTO SLEDI, VAŽI SAMO AKO NISI POREMETIO PROGRAM NA STANICI... POĆIĆEMO OD TOGA DA JE ISPROGRAMIRANA ONAKO KAKO JE I BILA PRE OVOG "KVARA" , BATERIJE U NJOJ ISPRAVNE I NAPUNJENE !
Ako je ovo u redu, sledeće uradi ovo:
PODRAZUMEVA SE DA SU BATERIJE PRIJEMNOG DELA ISKLJUČENE !
Otkači ESC2 (dva kablića) i uključi SERVO na njegovo mesto.
Uključi stanicu.
Prikači bateriju na ESC1 (tri kablića) --- Drugi ESC i drugu bateriju ne "kači" !
*ESC bi trebalo da se ponaša isto ko u prethodnom slučaju.
**Servo treba da uradi ono levo-desno (nije obavezno) i da stane u KRAJNJI položaj., tj skroz levo ili skroz desno (nebitna strana za ovo).
    ***Ako se desi da servo "luduje" ili polako se pomera na neku stranu ili već, može biti:
                 - Prijemnik i predajnik nisu u vezi
                             - Neki od kristala ili nema kontakt ili neispravan (ukoliko postoji mogućnost
                                izmene kristala tj izbor kanala...)
                             - "Crkla" stanica ili prijemnik
                 - "Crko" kanal na prijemniku
                 - .....

Ako nije ništa pod *** , pomeraj palicu gasa (THROTLE).
Ako je kao pod ** SERVO mora da se pomera, a i motor bi trebalo.
.....
Uradi ovo, pa javi tačno šta se dešava i otom potom.

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline vlada-r

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #18 on: April 01, 2012, 11:28:31 PM »
Ja mislim da pogresno povezujes ESC-ove, kazes da prvo prikljucis 2. pa 1.  :sljus a ustvari treba da povezujes kontra. Jos jednom pogledaj video koji sam postavio ''multi engine setap'', prvo povezujes ESC sa 3 zice sa baterijom i kad je on ''naoruzan'' tek onda povezujes drugi ESC. I kad skidas sa baterije prvo skidas ESC sa dve zice pa tek onda sa tri zice. (kush)

Offline perakoyot

  • Newbie
  • *
  • Posts: 11
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #19 on: April 25, 2012, 08:39:16 AM »
Problem REŠEN (yay) Hvala MAGIC. Vratio se ovaj čovek koji mi je prvo povezao sistem iz inostranstva da uzme još neka dokumenta pa sam ga ulovio da mi popravi elektroniku.
Prilikom povezivanja došlo je do varničenja pa kako sam više puta sastavljao i rastavljao veze došlo je do neke promene polariteta na prijemniku (o čemu se konkretno radi nisam shvatio) tako da sada "naopako" povezano sve radi kao i prvi put kada je povezano i to oba ESC-a sa po tri žice na konektorima.
Mada mi je i on preporučio da ako je to moguće motore stavim pod jedan kanal preko Y kabla a dodam još jedan servo za kormilo. Zna li ko gde mogu naći Y kabal?
HVALA SVIMA ZA ULOŽEN TRUD I POMOĆ!!!