RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > AKROBATSKI MODELI

Projekat Vazduhoplovne Akademije

(1/6) > >>

baboher:
Prfesor Vladan Radević i učenici Vazduhoplovne Akademije su započeli novi experimentalni projekat. Ime projekta još nismo odredili ali radovi su već započeti.

Ovako izgleda avion nacrtan u CATIA-u. Avion ima raspon krila od 1750mm-a, i na zahtev škole prvi prototip će se izgraditi od strirodura sečeno CNC mašinom.
Simulacije puštene u CATIA-u pokazuju da letelica nema veliki otpor (sa ošmirglanim nosom i ošmirglanim ojačanjima ispod krila), a isto tako ima dosta veliku silu uzgona.
Pokretne komandne površine nisu ucrtane na model ali avion će imati celokupnu pokretnu kanar površinu koji će da služi kao krmilo visine, imaće dva krilaca na krajevima krila dimenzija 150*50mm kao i tkz. zakrilca između trupa aviona i vertikalna stabilizatora, krmilo pravca će biti definisan pri kraju izrade aviona. Krmila pravca i ovako se retko kad koriste za upravljanje avionom ali su neophodni radi održavanja stabilnosti letelice.

Gabor:
Znači ozvaničili ste ovaj projekat. Nek vam je sa srećom, i da ga isterate do kraja.
Imao sam prilike da vidim skice modela, mislim da je obećavajuće...

Lazo:
Samo onako preliminarno...
1. Nije mi jasan oblik trupa, a naročito "nosa";
2. Vertikalni stabilizatori su pre mali, pa bi ste verovatno imali t.zv. "holandski korak" u letu, a možda i potpunu nestabilnost oko vertikalne ose (ili povećati površinu stabilizatora, ili h pomeriti unazad, dalje od težišta;
3. Nosači vertikalnih stabilizatora su nepotrebno masivni...
4. Treba voditi računa pri izboru profila krila i horizontalnog stabilizatra, da krilo ima veći gradijent uzgona (a) od stabilizatora;
5. Gde je predviđena pogon (predpostavljam - pozadi)...

 (pijemo)

Uros123:
Zanimljiv projekat i nadam se uspehu .
Moje predvidjanje je da ce teziste modela biti jedan od problema, sto se tice vertikalne stabilnosti predlazem da pored promene velicine vertikalaca povecate i ugao centroplana radi bolje stabilnost. Evo ideje za pogon


http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__21320__Hobbyking_Radjet_420_Micro_Pusher_Jet_420mm_PNF_.html

misha:
Deda Lazu za pocasnog profesora   (res)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version