RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > AKROBATSKI MODELI

Projekat Vazduhoplovne Akademije

<< < (2/6) > >>

baboher:

--- Quote from: Gabor on May 15, 2012, 03:43:19 PM ---Znači ozvaničili ste ovaj projekat. Nek vam je sa srećom, i da ga isterate do kraja.
Imao sam prilike da vidim skice modela, mislim da je obećavajuće...

--- End quote ---
Jeste ozvaničili smo projekat, sigurno ćemo ga isterati do kraja ali sad je samo pitanje vremena...

baboher:

--- Quote from: Lazo on May 15, 2012, 03:51:43 PM ---Samo onako preliminarno...
1. Nije mi jasan oblik trupa, a naročito "nosa";
2. Vertikalni stabilizatori su pre mali, pa bi ste verovatno imali t.zv. "holandski korak" u letu, a možda i potpunu nestabilnost oko vertikalne ose (ili povećati površinu stabilizatora, ili h pomeriti unazad, dalje od težišta;
3. Nosači vertikalnih stabilizatora su nepotrebno masivni...
4. Treba voditi računa pri izboru profila krila i horizontalnog stabilizatra, da krilo ima veći gradijent uzgona (a) od stabilizatora;
5. Gde je predviđena pogon (predpostavljam - pozadi)...

 (pijemo)

--- End quote ---

1. Trup prati oblik aeroprofila, to jest "gornjaka" trupa je aeroprofil (ista gornjaka kao na krilu) a nos će mo naknadno da ošmirglamo i da mu skinemo onu veliku čeonu površinu
2. Za vertikalce i mi smo mislili da su premali ali smo hteli da čujemo i više mišljenja jer ipak kod nas u školi ljudi uglavnom imaju iskustva sa Boingovim avionima ili sa vojnim avionima prvenstveno na srpskim vojnim avionima (G-2, G-4, J-22) ;)
3. Možda si u pravu ali ne bih da smanjujem jer će mi tu biti tačka gde ću da skidam krilo kod transporta pa mislim da treba ojačati mesto sklopa 8)
4. Aeroprofil krila je SG 6043, a na vertikalcu i na kanaru su postavljeni simetrični aeroprofili
5. Da, planirali smo motor sa potisnom elisom koji ćemo da postavimo pozadi na trup, između stabilizatora imam prostor 250mm sa jedne i 250mm sa druge strane tako da mogu da stavim dosta veliki propeler

baboher:

--- Quote from: Uros123 on May 15, 2012, 07:52:47 PM ---Zanimljiv projekat i nadam se uspehu .
Moje predvidjanje je da ce teziste modela biti jedan od problema, sto se tice vertikalne stabilnosti predlazem da pored promene velicine vertikalaca povecate i ugao centroplana radi bolje stabilnost. Evo ideje za pogon


http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__21320__Hobbyking_Radjet_420_Micro_Pusher_Jet_420mm_PNF_.html

--- End quote ---

I mi se nadamo uspehu. Optimisti smo...  ;D
CATIA ima mogućnosti to jest opciju da posle unetih svim elemenata  i mase tih elemenata odredi težište, a postoje i formule pomoću kojih možemo da dodjemo do mesta težišta.
Šta si tačno mislio pod uglom centroplana???

Joja:
Lazo, pa zar nevidis zvezdu na avionu?
Ona ce da ga stabilizuje.

baboher:

--- Quote from: Joja on May 15, 2012, 09:31:09 PM ---Lazo, pa zar nevidis zvezdu na avionu?
Ona ce da ga stabilizuje.

--- End quote ---


 :big smile ;D
pa da ali ona zvezdica sad ne oznacava teziste, nego to je pocetna tacka koja postavlja CATIA.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version