Author Topic: Mugen Seiki MBX6T - Brushless  (Read 8870 times)

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Mugen Seiki MBX6T - Brushless
« on: May 25, 2012, 09:28:45 PM »
Stigao Mugen danas, uz njega doslo gomila delova i 6 setova guma na felnama  :sljus

Na prvi pogled, vidi se da je dosta vozen ali i odrzavan. Sasija je kompletno oljustena odozdo, servo saver polomljen ali je dosao komplet nov u kesici tako da samo treba da zamenim. Na njemu Hobbywing M6A combo, motor 2000kv i ESC 150A. Moram reci da je ova konverzija (motor mount) odlicno uradjena, firma KAP-RC.

Evo malo slika :)












Poredjenje sa Losi 8ight-T 2.0 RR sledi cim mu montiram servo i receiver... ako da bog da sutra bude lepo vreme ;)

U paketu (da ne kazem kontejneru (fiu)) mi je stigao jos jedan Losi 8ight-T 2.0 RR nov (sto je lepo kad je novo) a za njega Mamba Max Pro i Castle Nue 1515 2200kv motor. Razmisljam se da mambu stavim u Mugena a XERUN u Losia jer je konverzija za losia ogranicena sto se tice gearing-a (max 45T spur) dok kod Mugen-a ima vise prostora za kombinovanje prenosa.

Toliko za sad, sutra se bacam na posao (rasklapanje i provera diferencijala, prenosa itd) pa dalje poredjenje sledi.

 ()-()

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Mugen Seiki MBX6T - Brushless
« Reply #1 on: May 25, 2012, 10:31:28 PM »
Odlicno izgleda ! ...ovo je bila jako dobra kupovina, jedva cekam da ga vidim na stazi ;)

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Mugen Seiki MBX6T - Brushless
« Reply #2 on: May 26, 2012, 09:30:38 AM »
E svaka cast  :)aplauz. Ti si se bas opasno nameracio, neka i treba. I mene stvarno jako zanima kakav je u poredjenju sa Losijem. Neka je sa srecom  (pijemo).

poz
Veljko

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Mugen Seiki MBX6T - Brushless
« Reply #3 on: May 26, 2012, 11:25:08 PM »
Bogme jesam.... malo sam i preterao :big smile

Danas sam se zahebavao ceo dan da ga kompletiram i probam... jedno sat vremena min sam pokusavao da skinem top brace i servo saver posto je lik nalio jedno kilo lepka u srafove... na kraju je burgija morala da radi  (work)

Kad sam sredio servo saver skontam da fali osovina koja povezuje servo saver sa servom. Morao sam da skinem sa Losi-a da bih probao, pase 1:1. Onda je krenula inspekcija ostalih stvari... zadnja desna poluosovina je malo iskrivljena ali nista strasno. Potom sam morao da promenim konektore na ESC-u i to je trajalo jedno 1h zahebancije sa 10 awg kablovima i lemovima kojima treba 500 stepeni da bi popustili lemovi  :sljus

Izgubih volju da otvaram svaki diff da vidim kakvo je stanje... reko aj samo da povezem sve i da probam jel sve radi. Na srecu sve ispadne kako treba i provozah ga konacno.

Da ne dubim previse, ODUSEVLJEN SAM kako ovo cudo ide i kako se ponasa! Zaljubljen, gotovo  :)aplauz

Sa druge strane, ne mogu previse suditi i porediti sa Losi 8ight jer treba to provozati jos par puta da se izvuce neko ozbiljnije poredjenje ali ovako na "prvu voznju" sto se kaze, mislim da je Mugen keva  :jaki:

E sad malko poredjenja:

Mugen out of the box
- carbon front/rear shock towers
- alu front/rear chassis brace
- celicni spur (sto mozda nije toliko bitno)
- alu front/rear top plate
- malko mi se vise svidja kako su uradjeni prednji/zadnji nosaci diferencijala (deluje jace i cvrsce)

Losi 8ight-T 2.0 RR
- alu front/rear shock towers
- plastic front/rear chassis brace
- plastic top/rear top plate
- duza sasija

Poredjenje sasije, Losi je malo duzi i malo siri




Motor mount (vrh uradjen)





Top plate na Mugenu (deluje bulletproof)



E sad malo utisci o voznji kao i neki podaci

Deluje dosta agilnije i lakse za voznju. Malo vise zvoni posto je spur celicni pa sam u startu mislio da nesto ne valja sa diferencijalima, medjutim sve je ok :). U centralnom diffu je verovatno 15-20k ulje posto je temp bila oko 50C, prednji i zadnji su bili tu oko 25-30C. Ono sto me je odusevilo je temp celog sistema, motor nije prelazio 35C, ESC 30C a spoljna temp je danas bila 21C. Baterije koje sam koristio za test su bile samo 20c (jedine pune) tako da su bilo poprilicno tople posle voznje, temp oko 50C. Posle sam napunio moje standardne 50-100C baterije i.... da nema zadnji spojler bilo bi prevrtanja samo tako  :sljus

Podesavanje ESC-a:

- timing: 3 (od 1-10)
- punch control 3 (od 1-10)

Za kraj kratak video


Da sumiram danasnji utisak, Mugen je totalna ludnica!  (res)

Vidimo se na stazi pa cete sami da probate  :)aplauz


Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Mugen Seiki MBX6T - Brushless
« Reply #4 on: May 27, 2012, 11:12:18 AM »
Moram da priznam da sam vrlo znatizeljan da napravim koji djir :).

poz
Veljko

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Mugen Seiki MBX6T - Brushless
« Reply #5 on: June 10, 2012, 10:35:21 PM »
Danas mi se ispunila zelja i probao sam malo ovaj model. Kako sam do sada imao priliku da vozim vise raznih modela ovaj Mugen mi najvise lici na Losi tragi 1.0, sa kojim odprilike deli i dimenzije. Malo je agilniji od Losija 2.0 ali je za toliko i nervozniji. Sve u svemu odlican model koji trazi da mu se prilagodite kako bi ste iz njega izvukli maksimum.

U celoj ovoj prici bagi/tragi ono sto je drugacije i sto iznenadjuje je Kyosho MP9, stvarno brza masina koja ujedno i puno prasta. Sve ostalo, baram sto sam ja do sada probao, je ili jako upravljivo samim tim i nervozno ili inertnije i samim tim i stabilnije. Naravno, stelovanjem se odredjena karakteristika moze ublaziti ili potencirati.

Ono sto bi nekome posavetovao je da se na pocetku drzi jednog modela i pokusa da iz njega izvuce maksimum i tek kasnije predje na neki drugi model.

poz
« Last Edit: June 10, 2012, 11:51:26 PM by magic »
Veljko

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Mugen Seiki MBX6T - Brushless
« Reply #6 on: June 10, 2012, 11:14:34 PM »
Juce smo Sale i ja uspeli da provedemo lep dan na jednoj stazi u Italiji, druzeci se sa tamosnjim vozacima malo smo i cavrljali o razlicitim modelima koji se tamo najvise voze :)

Samo da nadjem vremena pa ce okacimo slike i malo komentara a ovako na brzinu ono sto smo videli i culi tamo je da su Kyosho i Mugen modeli koji se najlakse voze i najneutralniji su, Losi, Agama, Durango... su nervozniji i traze drugaciji stil voznje ALI sa dobrim setupom idu odlicno ;)

Pri kraju dana se po ponasanju modela iz daleka moglo pogoditi u koju grupu pripada, na zalost tamo se najvise voze Buggy modeli u nitro varijanti tako da nismo imali prilike da vidimo i ostale u najboljem mogucem svetlu :)

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Mugen Seiki MBX6T - Brushless
« Reply #7 on: June 10, 2012, 11:38:22 PM »
Danas sam psovao Mugen-a samo tako  :big smile.... iz jednog jedinog razloga a to je da je servo saver mnogo labav za ovu stazu i nikako nisam mogao da se trkam sa magic-om :).... Dakle mnogo sam ga olabavio shodno prethodnom iskustvu sa 2 crknuta serva u 10 min  (pijanoo)

Gume takodje nisu bile adekvatno izabrane za stazu tako da generalno nisam toliko odusevljen celokupnom voznjim danas :).... mada to su sitnice do setup-a koje se vrlo lako isprave pa cemo videti na sledecem okupljanju. Setup je perfektan sto se tice temperatura kontrolera i motora iako je danas bilo bar 35C na stazi  (pijemo)

Sto magic kaze, vozi se vise kao buggy, po mom skromnom misljenju dosta je agilniji od Losi 8ight-a sto je razumno posto je jedno 2cm uzi i oko 1cm kraci. Par puta danas se zestoko isprevrtao i uzudarao i nista nije puklo (konkretno viljuske) tako da ta prica oko "problema" sa viljuskama nije toliko realna.... mada ne moze da se poredi Losi-em koji stvarno trpi sve i svasta  (res)

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Mugen Seiki MBX6T - Brushless
« Reply #8 on: June 10, 2012, 11:55:31 PM »
 :_D ...dok sam u Italiji pomagao Alexu da sklopi odnosno rebilduje svoj stari MBX6 jedno od mojih pitanja je bilo sto pobogu zavrnuh servo saver DO KRAJA, znaci mislim da je narezao jos jedan krug koliko je zavrnut :) Njegov odgovor je bio da je to jedna od 'sitnih' mana mugena, odnosno ta plastika na njemu je mekana i jednostavno ako se ne pretegne savija se i gubi na upavljanju ;)

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Mugen Seiki MBX6T - Brushless
« Reply #9 on: June 11, 2012, 12:01:07 AM »
Eto ti ga na... svaki dan naucis nesto novo  :)aplauz.... ima da ga zavrnem sledeci put pa ako pukne ce da tuzim Savox  (yay)

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Mugen Seiki MBX6T - Brushless
« Reply #10 on: June 11, 2012, 12:14:15 AM »
Eee pa tu je problem naci savrsenu meru, da servo prezivi a da skrece zadovoljavajuce :)

...kod nekih Kyosho modela bile su te opruge da se kupe razlicite tvrdoce, mozda tako nesto postoji i za mugen ?!

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Mugen Seiki MBX6T - Brushless
« Reply #11 on: June 11, 2012, 12:29:38 AM »
Eee pa tu je problem naci savrsenu meru, da servo prezivi a da skrece zadovoljavajuce :)

...kod nekih Kyosho modela bile su te opruge da se kupe razlicite tvrdoce, mozda tako nesto postoji i za mugen ?!

Sitnice upravo prave drasticnu razliku u voznji... tako da si 100% u pravu... sigurno postoje razlicite tvrdoce opruga za servo saver kao i za ostale modele... ja sam moj podesio na min, bukvalno samo da uvatim navoj tako da moram da ga dotegnem bar 2 kruga i mislim da ce to da resi "problem" a opet sacuva servo od udaraca koje inace trpi u voznji

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Mugen Seiki MBX6T - Brushless
« Reply #12 on: July 18, 2012, 12:52:37 AM »
Malko da osvezim temu....

Na poslednjem okupljanju probavao sam stazu, pogotovo skokove da testiram izdrzljivost mugena koja nije nesto na glasu sto se tice viljusaka konkretno prednjih. Svasta je preziveo tog dana od letenja do kotrljanja po 5-10 metara :).... Na kraju sam "uspeo" da polomim zadnji nosac amortizera koji je inace od KARBONA (naprso) i zadnju levu polu-osovinu :). Sto bi rekli "ebo sam mu nanu" tog dana :))))). Dakle te famozne viljuske (prednje/zadnje) su ostale citave.

Odlucio sam da ga repariram komplet (skoro) od nove sasije do srafova, lagera itd.... sto je u najgorem stanju obzirom da sam ga uzeo polovnog (a vozen je bas za sve pare). Takodje bih mu promenio sve lagere pa imam par pitanja, konkretno koja je razlika izmedju "metal shielded", "dual sealed" i "rubber sealed" lagera, i sta uzeti? :sljus

 ()-()

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Mugen Seiki MBX6T - Brushless
« Reply #13 on: July 18, 2012, 02:01:50 AM »
evo sta kazu na netu:

http://www.atomicmods.com/Categories/QandA-Bearings.aspx

ne razumem se, ali metal ima najbolje ocene....  :sljus ili uzmi najskuplje... ima neki razlog zasto su najskuplji  (pijanoo)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Mugen Seiki MBX6T - Brushless
« Reply #14 on: July 18, 2012, 01:16:13 PM »
Hvala za link, sad su neke stvari jasnije.  (:beer:)

Rubber sealed su predpostavljam vise za crawler-e koji idu kroz blato i svasta drugo i gde brzina nije bitna. Ostaje demistifikacija "dual sealed" sem ociglednog naziva, zar nisu i ova druga 2 tipa takodje zatvoreni sa obe strane?

U svakom slucaju uzecu Protek ceramic "metal shielded" na amain, cena im je skroz korektna a vidim da je dosta ljudi super zadovoljno njima.

EDIT:

dual sealed = "metal shield on one side and rubber seal on the other" :)
« Last Edit: July 18, 2012, 01:19:53 PM by matovic »