Author Topic: Grejanje motora  (Read 9414 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Grejanje motora
« on: July 23, 2012, 10:54:43 AM »
Juce sam probao motor koji sam kupio sa HobbyKinga (evo link: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5687).
Probao sam ga na probnom nosacu (od pune tvrde plastike) kojeg sam napravio i priheftao za sto. S obzirom da je malo cudan motor (kaci se na prednju stranu), a i mozda moj nosac, vazdusna struja elise nije isla direktno na motor.
Nakon rada u punom gasu od nekih minut do dva, primetio sam da se motor jako zagrejao: toliko da nije mogao prstima da se drzi (po mojoj proceni nekih 60-80 stepeni). Trebalo mu je oko 15 min da se potpuno ohladi. Motor je proban u sobi.

ESC koji je koristen (20A) je tek neznatno bio zagrejan - mogu slobodno reci da je bio "mlak". Tako da je ESC "ladno odradio posao".

Da li mislite da je to normalno ili ne. Motor je potpuno nov, prvi put proban.

PS. Koristena elisa je SF 10x4.7. Takodje motor ima mogucnost i kacenja "otpozadi" ali onda ne mogu da koristim propsaver vec fiksnu vezu elise sa motorom.

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Grejanje motora
« Reply #1 on: July 23, 2012, 01:10:04 PM »
U karakteristikama motora je navedeno da su struje 4-12A (peak 15).
ESC koji si koristio je deklarisan da daje do 20A.
Da li imas mogucnost da izmeris struju motora? Za merenje ti treba neki power analyzer npr. poput http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10080__Turnigy_130A_Watt_Meter_and_Power_Analyzer.html . Meni lici da si ga preopteretio i da se zbog toga grejao motor a esc nije jer su struje bile u njegovom radnom opsegu.
Koji propeler si stavio na njega, da li si siguran da je odgovarajuce velicine?

Nakon Alenovog odgovora videh da si naveo i dimenzije propelera, ja sam napisao odgovor pre citanja PS-a :)
« Last Edit: July 23, 2012, 02:17:11 PM by nebeski »

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Grejanje motora
« Reply #2 on: July 23, 2012, 01:22:03 PM »
Pretpostavljam da si ga probao sa 3S baterijom i u tom slucaju si ga definitivno preopteretio.
Lepo pise na stranici koju si okacio da je preporucena elisa 9x4.7 ne 10x4.7.
Merac (kao ovaj sto je nebeski preporucio) je definitino bitna stavka kod modela sa elektro pogonom.
Ovako na slepo mozes da preopteretis recimo ESC u sred leta i izgubis daleko skuplji model.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Grejanje motora
« Reply #3 on: July 23, 2012, 02:16:56 PM »
Preterano velika elisa, cak bih ti savetovao da stavis 8x6, ili ako bas moras 9x4,7


taj motor nije bas nesto odradjen, ja sam imao one malo jace modele na hexacopteru,

i hoce da se zagreju ako ih opteretis, ali ti si bio na korak do spaljivanja   :_D,

ne znam na cemu mislis da ga koristis ?

bolje da ima pun broj obrtaja i sa manje potiska, znaci bez pregrevanja nego da ga ga spalis bezveze.

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Grejanje motora
« Reply #4 on: July 23, 2012, 03:52:37 PM »
I još jedna stvar, zašto si ga drzao na maxim. gasu 2 minute, na max gasu se rijetko leti i samo se ponekada doda na 2-3 sec a skoro uvijek je na pola gasa ili manje !

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Grejanje motora
« Reply #5 on: July 23, 2012, 09:35:16 PM »
Uh, ajmo redom da odgovaram

Generalno, odlucio sam se za ovaj motor nakon nekoliko dana provedenih analizirajuci komentare, analize (i na kraju cene) bar 5 kandidata (motora) koji su bili usli u najuzi krug. Nista nisam filozofirao jer iskustva nemam - dakle oslanjao sam se na rezultate merenja i (sve) procitane komentare.

Naravno, video sam da je suggested prop 9-ka.  Elisu od 10x4.7 sam uzeo jer u momentu kada sam narucivao na HK nije bilo elise 9x4.7 na stanju. Na osnovu komentara i review-ova sam video da su ljudi testirali i sa elisom 10x4.7 i imali su potisak od oko 900 gr, kao i struju ispod 15A (citat: Pulled 13.8A with 3S 1000Mah Lipo and 10x4.7SF APC prop) sto sam smatrao dovoljnim da ne spalim svoj ESC koji je od 20A. Imam elisu 8x6 pa cu probati i sa njom. A cini mi se da cu da elisu nabavim 9x4.7

Sto se baterije tice, takodje je suggested 3S (1300 - 1700 mAh) a ja imam dve baterije 3S 1300 mAh. Dakle i tu sam se uklopio.

@nebeski: Koliko ja razumem ESC je taj koji plasira (minimum) onoliko struje koliko motor "trazi" - u zavisnosti od opterecenja. Tj, ako dobro razumem tvoje reci, smatras da sam motor preopteretio jer sam ga ja terao na to (brojem obrtaja i elisom). Dok je ESC bio cool jer struja koju je motor vukao bila recimo 70% od njegovih max 20A.

@darko: Zasto sam ga duvao oko dva minuta (sigurno manje je bilo) na punoj snazi - pa rekoh da nemam iskustva sa ovim stvarima. A kao (elektro)inzenjer sa podosta prakticnog iskustva imam neke (licne) kriterijume koje moraju da zadovolje stvari koje pravim da bi bile sigurne i ja zadovoljan (ne zelim da se hvalisem!!!). Opet smatram da ovi elektromotori moraju da budu u stanju da rade bar 30sec kontinualno na max rpm.
U svakom slucaju, necu ga vise toliko opterecivati - mada se uopste nije "bunio" osim sto je bio zagrejan, ali je lepo radio. Prakticno da nije bio zagrejan, bilo bi mi srce puno i ne bi bilo ovog posta !

A ovaj power analyzer ce verovatno doci jednog dana na red.

Hvala na analizama i komentarima - nadam ce se jos neko "prijaviti".


Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
+
« Reply #6 on: July 24, 2012, 12:31:19 AM »
@nebeski: Koliko ja razumem ESC je taj koji plasira (minimum) onoliko struje koliko motor "trazi" - u zavisnosti od opterecenja. Tj, ako dobro razumem tvoje reci, smatras da sam motor preopteretio jer sam ga ja terao na to (brojem obrtaja i elisom). Dok je ESC bio cool jer struja koju je motor vukao bila recimo 70% od njegovih max 20A.

U svakom slucaju, necu ga vise toliko opterecivati - mada se uopste nije "bunio" osim sto je bio zagrejan, ali je lepo radio. Prakticno da nije bio zagrejan, bilo bi mi srce puno i ne bi bilo ovog posta !

Preopterećivanjem motora opada njegova efikasnost, ne može sva energija koja dolazi iz ESC-a da se pretvori u mehanički rad već se sve veći deo nje pretvara u toplotu. Broj obrtaja sve manje prati formulu RPM~KV*V a zavisnost postaje sve više nelinearna. Čak i kad ne bi postojala opasnost od fizičkog oštećenja motora i esc-a to je režim koji ćemo da izbegnemo jer pravimo avion a ne grejalicu ;)  i cilj nam je što duži let i što bolje iskorištenje energije u bateriji. Tu u priču mogu da se uključe i magneti koji ako nisu dovoljno kvalitetni usled zagrevanja gube magnetna svojstva tako da dolazi do dodatnog pada snage motora.
« Last Edit: July 24, 2012, 12:38:09 AM by nebeski »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Grejanje motora
« Reply #7 on: July 24, 2012, 12:49:46 PM »
Juce sam probao sa elisom 8x6 i bilo je ok. Terao sam ga u tri navrata sa pauzama od oko 20-ak sec:

1. 1 min ukupno (sa 10 sec max rpm)
2. 40 sec ukupno sa 30 sec max rpm
3. 2 minuta na oko 65% gasa

Na kraju je bio topao oko 40-ak stepeni (po mojoj proceni) - dakle mislim "normalno" zagrejan. ESC je bio malo vise zagrejan u odnosu na seansu sa 10x4.7 elisom.

Medjutim prema tablici koju sam dobio od AN-2 (http://www.ecalc.ch/motorcalc_e.htm?ecalc) ispada da jedino elisu 9-ku mogu normalno da koristim. 10-ka dovodi do preopterecenja motora, a 8-ca nema dovoljno static thrust-a.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Grejanje motora
« Reply #8 on: July 24, 2012, 05:09:19 PM »
Ne zaboravi da je motor previdjen da leti sa max rpm a ne da stoji.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Grejanje motora
« Reply #9 on: July 24, 2012, 09:58:09 PM »
Ne zaboravi da je motor previdjen da leti sa max rpm a ne da stoji.

Haha, da.

Nego da te pitam, u vezi tvog prethodnog posta gde si rekao da sam motor definitivno opteretio upotrebivsi bateriju od 3S. Molim te objasni mi kakve ima veze broj celija sa opterecenjem ? Zar nije broj celija povezan (samo) sa naponom koji baterija daje ?

Thanks !

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Grejanje motora
« Reply #10 on: July 25, 2012, 08:36:31 AM »
Ne zaboravi da je motor previdjen da leti sa max rpm a ne da stoji.

Haha, da.

Nego da te pitam, u vezi tvog prethodnog posta gde si rekao da sam motor definitivno opteretio upotrebivsi bateriju od 3S. Molim te objasni mi kakve ima veze broj celija sa opterecenjem ? Zar nije broj celija povezan (samo) sa naponom koji baterija daje ?

Thanks !

Broj celija i te kako ima veze. Ovo sve o cemu pisete je prezvakano pre jedno 4 godine u topiku vodic za pocetnike na struju.

Bez nekog power analyzera jako je nezahvalno upustati se u elektro pogon a vidim da ga skoro niko nema. Jedno su preporuke korisnika po pitanju elise i baterije a nesto sasvim drugo mogu da budu vasi rezultati sa vasim baterijama i vasim elisama.


poz
Veljko

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Grejanje motora
« Reply #11 on: July 25, 2012, 09:24:55 AM »
Ne zaboravi da je motor previdjen da leti sa max rpm a ne da stoji.

Haha, da.

Nego da te pitam, u vezi tvog prethodnog posta gde si rekao da sam motor definitivno opteretio upotrebivsi bateriju od 3S. Molim te objasni mi kakve ima veze broj celija sa opterecenjem ? Zar nije broj celija povezan (samo) sa naponom koji baterija daje ?

Thanks !
Nisi razumeo, naveo si u prethodnom postu koji je propeler ali ne bateriju sa kojom si ga testirao. Da si taj propeler koristio sa 2S baterijom ne bi ga preopteretio, ali posto si koristio 3s onda jesi.

Pritom, 10x4.7 propeler razlicitih proizvodjaca mogu da se ponasaju sasvim drugacije. Znaci jedino analyzer ili "under propped" kako bi bio siguran da nesto neces spaliti.
Marginalan primer su sklapajuci propeleri istih oznaka (kao i nesklapajuci) a razlicitih karakteristika, sta mislis zasto?
« Last Edit: July 25, 2012, 11:19:27 AM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Grejanje motora
« Reply #12 on: July 25, 2012, 10:26:23 AM »
Broj ćelija ima i te kako veze sa opterećenjem jer je RPM=ETAm*KV*V.
Gde je ETAm efikasnost motora
KV broj koji je karakteristika motora
V napon koji ESC dovodi motoru a koji ide od 0-Vbat

Kao sto se vidi iz formule RPMmax je direktno zavistan od napona korištene baterije.
Iz tih razloga za isti motor sa 3S baterijom potreban je manji propeler nego sa 2S baterijom i obrnuto.


Ne zaboravi da je motor previdjen da leti sa max rpm a ne da stoji.

Haha, da.

Nego da te pitam, u vezi tvog prethodnog posta gde si rekao da sam motor definitivno opteretio upotrebivsi bateriju od 3S. Molim te objasni mi kakve ima veze broj celija sa opterecenjem ? Zar nije broj celija povezan (samo) sa naponom koji baterija daje ?

Thanks !

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Grejanje motora
« Reply #13 on: July 25, 2012, 12:02:09 PM »
Moracu da prekopam i procitam topik vodic za pocetnike.

Formula RPM = ETAm x KV x V moze dvojako da se tumaci (bar matematicki):
ako je ETAm konstanta, onda veci broj celija povecava broj obrtaja sto povecava vucnu silu.
Ako je RPM konstanta (sto je malo verovatno), onda jeste efikasnost motora veca sa manjim brojem celija.

Procitacu pa cu dalje da komentarisem.

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Grejanje motora
« Reply #14 on: July 25, 2012, 12:20:21 PM »
U radnom režimu je baš to slučaj ETAm i KV su konstante, dok je ulazna velicina V a izlazna RPM.
Kada se motor preoptereti ETAm opada.

ako je ETAm konstanta, onda veci broj celija povecava broj obrtaja sto povecava vucnu silu.