rcfly4um

RC MODELI JEDRILICA => THERMAL => Topic started by: Vaci on February 28, 2013, 08:20:55 PM

Title: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on February 28, 2013, 08:20:55 PM
Cilj ce mi biti da sa budzetom od nekih 50 eura (manje vise) napravim DLG koji ce parirati mnogo skupljim jedrilicama koje se mogu kupiti gotove. Ako ne, onda bar da bude odlican i jeftin trenazni avion za koji nije potrebna kofa baterija da bi se letelo ceo dan.

Za pocetak, dobio sam sjajnu ideju na kojoj nisam hteo da stedim novac. Naime, telo jedrilice treba da bude cvrsto i lagano. Odmah na pamet pada karbon. Nekako mi se namece karbonska cev 8-1mm precnika, ali ove sa HK su malo teze, loseg kvaliteta. One kvalitetnije se tesko nalaze i skupe su. Onda mi pala na pamet fenomenalna ideja. Stapovi za pecanje!!!

Karbonski stap se pravi od TKANINE koja je spiralno umotana, veoma je lagan i uzasno zilav. Uz sve to ima konusni oblik koji odgovara estetici i funkciji tela jedrilice. Nasao sam segment stapa 10-12mm u precniku metar duzine, mase 20gr! Posto za moj DLG koji ce biti raspona 1,5m sam procenio duzinu tela od 90cm, odsekao sam siti kraj sa ojacanjem i time dobio fantasticno telo mase 17gr! Zidovi su izuzetno tanki, ali je kvalitet izrade super, i za ovaj tip jedrilice nije potrebno nista vise.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/IMG_0684_zpsef95a5ef.jpg)
(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/IMG_0685_zps265fca9e.jpg)

Posto sam sa time zavrsio, sada nesto malo kriticnije. Izbor profila za krilo je pao na AG18. Ne znam koliko to nekome znaci, jer meni nije znacilo apsolutno nista, ali listajuci internet nasao sam da je vise ljudi predlozilo ovaj profil.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/ag18-il_l_zps81232306.png)

Ako je bilo dobro za sve te ljude  ne vidim zasto ne bi bilo dobro jednom pocetniku.
Dakle krila od stirodura, raspona 1,5m, presvucena staklenom tkaninom i to ovom
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10905__Glass_Fiber_Cloth_450x1000mm_18g_m2_Super_Thin_.html (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10905__Glass_Fiber_Cloth_450x1000mm_18g_m2_Super_Thin_.html)
Sa karbonskim ojacanjem kroz sredinu krila (o tome jos razmisljam). Jer, ako presvucem krilo staklom, ne znam dal mi treba karbon, zbog torzije i jacine krila?
Toliko za sada
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: pnedic on February 28, 2013, 08:36:48 PM
Evo ti dva linka sa bazom aeroprofila
http://www.worldofkrauss.com/foils/list (http://www.worldofkrauss.com/foils/list) - ovde imas dijagrame koeficijenta uspona i otpora za razlicite reinoldsove brojeve (kod modela su Re brojevi jako mali)
http://www.ae.illinois.edu/m-selig/ads/coord_dwgFmt/airfoils_dwg_format/?C=N;O=D (http://www.ae.illinois.edu/m-selig/ads/coord_dwgFmt/airfoils_dwg_format/?C=N;O=D) - ovde imas mogucnost download-a profila u dwg formatu sto ce ti mozda trebati za stampu kada budes pravio profil po kojem ces da rezes stiropor.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on February 28, 2013, 09:00:31 PM
Hvala ti, fantasticni sajtovi! Narocito ovaj drugi sa DWG, jako korisno.
Dopuna: Zasto su tim DWG fajlovima tj profilima odseceni repovi. Mislim na izlaznu ivicu?
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Milos 94 on March 01, 2013, 12:49:34 AM
Zdravo,

čitao sam onaj prethodni post I reših da ti pomognem u tvojoj nameri. Ne znam da li je ovo pomoć ali proceni sam iz ovog videa.
Making Composite Plane - Cutting Foam #1 (http://www.youtube.com/watch?v=S2TfNYSYLC8#)

Making a Composite Plane - Laying Up Wing the Wing p 2 #5 .wmv (http://www.youtube.com/watch?v=7FVO9WqKqB8#)

Imaš čitavu seriju od istog autora koji do u detalje objašnjava šta je I kako radio. Ukucaj samo početak naslova I dobićeš još dosta toga.

Pozdrav I srećno.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: pnedic on March 01, 2013, 08:27:01 AM
Hvala ti, fantasticni sajtovi! Narocito ovaj drugi sa DWG, jako korisno.
Dopuna: Zasto su tim DWG fajlovima tj profilima odseceni repovi. Mislim na izlaznu ivicu?

Da to sam i ja primetio. Cak neki profili su iscrtani od sitnih crtica. Medjutim sve to moze da se opravi za nekih pola sata. Mada ako ces da stampas, nemoras nista od ovoga da radis. Ali ipak vredi truda.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 01, 2013, 11:07:20 AM
Molim one koji imaju iskustva u izradi ovakve jedrilice za jedan savet.
Iz profila za krilo koji sam prilozio vidi se da je krilo veoma tanko. Kada uradim racunicu, ako umesto stirodura stavim stiropor od 20gr (onaj tvrdji) skinucu samo time citavih 15gr  sa krila. Stirodur je malo cvrsci i samim tim laksi za rad, ali ne znam koliko ima vajde od njega u pogledu cvrstine krila?
Znaci pitanje: Dali da stavljanjem stiropora oslabljujem krilo znacajno ili je sve jedno?
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: adam on March 01, 2013, 12:00:53 PM
krilo pravi od stirodura!! povrsina secenja je znatno bolja nego kod stiropora, a i znatno je cvsci .
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 01, 2013, 01:57:39 PM
Ok ali bih da pojasnim neke stvari. Osim povrsine koja se lakse oblikuje kod stirodura, zasto bi njegova cvrstina doprinela nesto mnogo? Jeste cvrsci od stiropora, ali i stiropor i stirodur svojom cvrstinom doprinose mozda 5-10% maksimalno od ukupne cvrstine krila. Zasto bi onda stirodur bio bolji? Ako ustedim tih 15gr letelica ce biti mnogo bolja, ili mogu da stavim jos jedan sloj stakla pa da bude cvrsca a masa da ostane ista?
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on March 01, 2013, 03:50:03 PM
Quote
Znaci pitanje: Dali da stavljanjem stiropora oslabljujem krilo znacajno ili je sve jedno?
Stiropol se ne može toliko tanko seći kao stirodur. Stiropol se može seći najmanje 3mm a stirodur i do 1mm. Tanki profil ili list stiropola nema držanje zbog svoje strukture i manje gustine od stirodura. Kada se seče sa vrelom žicom tanki profil i kod stirodura može da izgubi geometriju a tek stiropol. Nije slučajno da se i za to pravi obostrani kalup kod ozbiljnih projekata. Dakle stiropol je mekan, nehomogen, slab i ne dovoljno obradiv materijal sa termo prodiranjem za tanke potrebe.
Ako te brinu ovakva pitanja, veoma si još na početku. Uzmi komad vrele žice i sam probaj da osetiš u čemo sam govorio. Budi i modelar samoistražitelj, jer sigurno nećeš da napraviš ovu letelicu po savetima drugih.

Vaci, pre nego što se pozabaviš detaljima i tehnologijama, za koje sam ti rekao da će trebati i to dosta, bilo bi dobro da vidiš celinu. Mnogi greše sa time da se zaleću u neki projekat jer su videli neki jućub klip kako je to lako. Kada negde na pola shvate da su pogrešili što nisu napravili neku kalkulaciju, kače na zid nedovršene delove. U životu sam video mnogo takvih tuđih fosila koje vise sa plafona po radionicama.
Kada se u tehnici nešto počne raditi, prvo je poželjo napravit i crteže u razmeri po mogućnosti u 3 projekcije. Ko pre razmišlja, kasnije mu ne boli glava.

Segment od štapa za pecanje koriste svi i nije izum od danas. Za prednji deo modela treba će nešto ozbiljnije od toga. Recimo kao ovo.

(http://i298.photobucket.com/albums/mm244/tibeteagle/HLG-Arpad/IMG_0036Large.jpg)
http://s298.beta.photobucket.com/user/tibeteagle/story/4411 (http://s298.beta.photobucket.com/user/tibeteagle/story/4411)

Lepo je gledati kako iskusni modelar seće krilo sa kinematskim sekačem, pa i to treba prvo uraditi i razumeti kako to radi.
Raditi sa staklom je isto na izgled lako i lepo je gledati.

Nauka o profilu krila je posebna stvar pa je modelarstvo dobar povod da se i o tome nešto nauči teoretski. Kada se želi saznati na livadi ko je ozbiljan a ko samo prolaznik u modelarstvu, treba ga pitati koji profil ima na svom modelu. Mnogi ostaju bez reči.  :( Dobar izbor profila ćeš samo onda naći ako znaš šta da očekuješ od njega. To zavisi od vrste modela, a DLG je veoma poseban model u klasi jedrilica.

Da ne bude da pored saveta u pristupu ne dajem ništa, evo jednog korisnog programa koji ima veliku bazu profila sa odličnim vizualnim editorom i mogu se eksportovati u DXF ili odmah odštampati u željenoj veličini. Program zna mnoge stvari da ti kaže o profilu, ako znaš šta da pitaš.  Ne treba se licensirati da bi došao do baze profila.
http://www.profili2.com/ (http://www.profili2.com/)
Ovde ima još dosta stvari za napredne modelare kojima je potrebna dobra softverska alatka.
Naravno i iskusni su bili nekada početnici ali nije sve jedno kojim putem se postaje. Hoću da kažem da prvo napravi nešto jednostavnije od modela, kao školsku jedrilicu.
 ;namig

Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 01, 2013, 04:12:33 PM
Laslo hvala na lepo srocenom odgovoru i strpljenju da objasnis banalne stvari pocetniku :) Posto hocu da budem i modelar a ne samo letac, nadam se da cu iz ovog rada nauciti dosta, naravno uz pomoc svih vas.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 01, 2013, 10:38:55 PM
Evo i prvog problema i stepenika koji ne mogu preskociti. Secenje zicom.
Kupio sam kantal zicu 0,7mm. Na 12V vuce oko 2,5-3A zavisi gde zakacim napajanje. Posto krila koja zelim da napravim imaju konus, hteo sam da iskoristim foru onog Shvedjana cini mi se, da ucvrsti zicu u jednu tacku na nekoj udaljenosti i da tako napravi konus.
Ovako izgleda moja postava

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01252_zpsed97f2d4.jpg)

Ovo je profil uradjen na CNC masini potpuno gladak i precizan

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01248_zps6e0d07b4.jpg)

Znaci, uradio sam samo jednu stranu, onu siru. Jel sam se zeznuo? Jel treba i ona druga strana da ima profil ili moze samo da prati zica putnju prvog? Name, evo sta sam dobio

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01249_zps51ad7049.jpg)

Napadna ivica u korenu krila

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01250_zpsb7f01ae7.jpg)

i kraj krila

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01251_zps59d5760c.jpg)

Ne valja nista!!! Dali su nekome poznate ove greske, moze li neko da mi ukaze gde sam pogresio? Dali treba i ovaj drugi profil na kraju? Pokusao sam i sa jacom i sa slabijom strujom ali nikakvo poboljsanje. Ovu zicu sam vukao po nekoj proceni sa silom 5kg iz ruke.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Johann on March 01, 2013, 11:38:53 PM
Kada gledam ove slike vracam se u mladost. I ja sam isto tako radio samo nisam vukao zicu rukom, vec sam imao ram za zicu i dobijao sam perfektne rezultate a pritom koristio samo sablon od kartona (lepenke). Tvoj sablon profila je mnogo bolji. Mislim da je bolje da koristis i sablon i za drugi suzeni kraj krila.
Tesko da mozes taj kanal za ramenjacu da useces iz kontinualnog poteza samo rukom(ustvari mozes ali treba vestina koja se stice nakon mnogo tabli stirodura  ;) ), ja sam te kanale usecao posebno u ceo blok stirodura, pa tek posle postavis sablon koji je bez tog useka.
(http://i84.photobucket.com/albums/k17/YowanBG/kanal5.jpg)
(http://i84.photobucket.com/albums/k17/YowanBG/kanal4.jpg)
(http://i84.photobucket.com/albums/k17/YowanBG/kanal3.jpg)

Potrazi na google "tapered wing foam cutting" ima raznih mrdalica i zezalica koje su ljudi pravili a vrlo su proste npr:
(http://aeropic.free.fr/pages/modelisme/decoupe/point_fixe.GIF)

Pregledaj ovu stranicu ako vec nisi
http://aeropic.free.fr/pages/modelisme/decoupe/decoupeenglish.htm (http://aeropic.free.fr/pages/modelisme/decoupe/decoupeenglish.htm)

Neke moje praistorijske slike:
Ram je ovakav manji i veci.
(http://i84.photobucket.com/albums/k17/YowanBG/rez2.jpg)
(http://i84.photobucket.com/albums/k17/YowanBG/ramovi.jpg)

(http://i84.photobucket.com/albums/k17/YowanBG/styro/krilo6.jpg)
(http://i84.photobucket.com/albums/k17/YowanBG/styro/krilo2.jpg)
(http://i84.photobucket.com/albums/k17/YowanBG/styro/krilo.jpg)

Samo napred
pozdrav
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on March 01, 2013, 11:40:47 PM
Odlično Vaci.  :) Ovo se zove rezonacija žice. Javlja se kada je žica hladna ili ako se brzo vuče. I dlačice ukazuju na to.
Problem je kod konusnog načina, da debljina reza zavisi od brzine pomaka. Može da bude dobro na šablonu a na sužavanju, gde nema šablona, žica ima manju relativnu brzinu, pa više greje materijal. Ovako se gubi oblik profila na krajevima. Kod debljih krila, kao zagi, razlika nije toliko izražena. Ovaj problem kod CNC rezanja se ne javlja, jer se uračunava u CAD programu širi rez na drugoj strani, jer ima posebno vođenje žice sa druge strane.

Bez obzira, bolji rezultat možeš da dobiješ ako koristiš tanju žicu od 0.25-0.35 mm sa strujom od 1.5 - 1.8A. Brzina pomaka žice da bude 2-3mm/s. Bolji rezultat se dobije još ako se uvek reže gornji deo profila. Tako toplota koja se podiže od žice ne topi profil, već drugu stranu. Mislim da je i na video snimku tako rađeno sa dva posebna šablona. Probaj sa tvojim jednim.  mmmm
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 01, 2013, 11:58:55 PM
Hmmm... mmmm hvala nabrzim odgovorima. Danas sam dobio zicu, sad moram da cekam ponedeljak da bi kupio tanju... ziv cu da se pojedem. Ili da nabavim jace napajanje, ili da pitam nekog za zicu... ufff....
Onaj shvedski modelar nema shablon na drugom kraju. Ali sam primetio na snimku da na suprotnom kraju od sablona zica i ne dodiruje penu, toliko je vrela i toliko se sporije krece da jednostavno topi oko nje. Zato je otpor koji pena pravi samo na kraju gde se vuce rukom, pa je zica uvek prava i zategnuta. mmmm
To je ovaj snimak

Hotwire demonstration (http://www.youtube.com/watch?v=R0ZCnR_g6ZU#)

To je izgleda to, treba mi vise struje ili tanja zica. Aj probacu pa da vidimo.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on March 02, 2013, 12:19:03 AM
Sada vidim da je Johann koristi ram što u mnogome olakšava vođenje. Ne trebaš da zatežeš rukom žicu već samo da fino povlečiš žicu na šabloni. Ram nije teško napraviti pa probaj ovo bolje rešenje. Naravno sa tanjom žicom. Ne budi nestrpljiv, jer kako rekoh, ponekad je potrebno beskrajno strpljenje, čak i za mali rezultat. Samo napred.

(http://aeropic.free.fr/pages/modelisme/decoupe/point_fixe.GIF)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: apaskalmmx on March 02, 2013, 06:41:58 AM
Vaci,
samo napred tu je forum da pomaze, nemoj pomislite da odustajes.
Ovo su normalni problemi na pochetku, i ja sam imao isti probleme.

Problem - zica ti e hladna a brzina ti e velika, T.E je dobro to objasnio da ne ponavjam.
Morash nachi dobar balans, debelina zica i nie toliki problem.

Evo neka slika od moj glider, radi se josh na nega i nadam se da ova prolet da gi vidim kako se bori sa termale.
http://s1103.beta.photobucket.com/user/apaskalmmx/library/Supra%203/Image (http://s1103.beta.photobucket.com/user/apaskalmmx/library/Supra%203/Image)

Pazi da ne te "virus" pobedi, od zica da stignes do CNC, to se meni desilo.
Ako te virus pobedi ondak treba ce ti i vakum system, nisam moga da spavam dok nisam uradio vakum. Slike od vakum u sledecu priliku.

Cekam nastavak pricha u DLG ...

Pozdrav
Paskal
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 03, 2013, 10:39:22 AM
Apaska... svaka cast, vidim da si cak krenuo da radis od stiropora krila. Kad napravim od stirodura pokusacu i od stiropora 17gr ali mnogo tesko. Ne moze da se radi sa njim kada je profil tanak, savija se kao maramica. Moj profil je debeo 10mm na debljem kraju a na tanjem 7mm, pa sa tanji kraj povecao na 8,5. Prakticno nije konstantni profil, vec ide ka AG35. Mnogo me strah sto je toliko tanko a dugacko 1,5m.

Ali imam jedno pitanje za koje ne mogu da pronadjem odgovor. Ko moze da mi kaze koliko slojeva stakla ide na krila? Hocu da stavim ovo platno 18gr/m2

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=10905 (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=10905)

Dali je jedan sloj dovoljan ili treba vise?

I jos jedna stvar, zasto vecina dlg ima zaobljen kraj krila kao Spitfire? Jel to nesto obavezno?
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 03, 2013, 11:21:25 AM
Kad covek ne zna da radi ima puno otpadnog materijala. Evo sta je sinoc "iskocilo" od svog tog otpada za nekih pola sata-sat.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/IMG_0686_zps29277b0b.jpg)

Mogu reci da uopste ne leti tako lose :)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: pnedic on March 03, 2013, 11:59:47 AM
Eto, dobio si i trener jedrilicu :)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: bokki on March 03, 2013, 01:23:08 PM
ko je rekao da su krila lose ispala.... :)..pozdrav Vaci...za pocetak je odlicno... ali vezba vezba i samo vezba :)...u predhodnim postovima imas klip kinematskog sekacha ...vrlo je efikasan ... lako se uradi par tockica od vodjica fioke za tastaturu.. ...malo jaceg silka...par oprugica i jedna ravna tabla..ram koliko vidim vec imas..ja sam izradio jedan par krila...za tvoju utehu...iz treceg puta...sve je stvar iskustva...samo napred... (work) (work) (work) (work)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 03, 2013, 04:51:36 PM
Da ponovim pitanje. Ima li neko predstavu koliko slojeva stakla od 18gr ide na krila klasicnog DLGa? I dali kraj krila mora da bude zaobljen?
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Uros123 on March 03, 2013, 06:06:02 PM
Dva ili tri sloja bi bilo dovoljno. Dva sigurno, a treci  mmmm
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: apaskalmmx on March 04, 2013, 04:13:13 AM
Da ponovim pitanje. Ima li neko predstavu koliko slojeva stakla od 18gr ide na krila klasicnog DLGa?

Vaci - 18 gramska je dosta tanka za krilo. Ja sam kristio 18 gramska za stabilizatore(horziontalac, vertikalac).
Za krilo sam uzeo 48gr od HK i nadam se da cu biti dobro sa jedan sloj. (tu ima i druga prica oko 45 stepena i slichno - platno se postavja pod 45 stepena no nisam toliko bogat za te konstrukcije)
Za pochetku stavi jedan i vidi koja je cvrstina. Nemam mnogu istuvo oko kompozitni materjala.

Jas sam koristio ovo za presmetke.
https://docs.google.com/file/d/0BzAMqhcj2jonaHNrRzNoU0JIZTQ/edit?usp=sharing (https://docs.google.com/file/d/0BzAMqhcj2jonaHNrRzNoU0JIZTQ/edit?usp=sharing)

I dali kraj krila mora da bude zaobljen?

Krila mora da budu tako zaobleni, to je jedno reshenje za kompenzacije induktivnoh otpora. Samo se drzhi do plana i bici sve u redu.
Jas sam radio sa xflr5 i simulirao sam moj glider u taj simulator. (nemoj ovo raditi - potrosices puno vremena)
http://www.xflr5.com/xflr5.htm (http://www.xflr5.com/xflr5.htm)
http://c.fsdn.com/con/app/proj/xflr5/screenshots/156754.jpg (http://c.fsdn.com/con/app/proj/xflr5/screenshots/156754.jpg)


Nemoj raditi ko mene, ja zelim sve da presmetam dva puta i posle to da uradim neshto. Koristi iskustva od ostali modelari i sve ce biti OK.
Niko nie napravio prvi glider sovrshen, uradi neshto za ovu sezona pa leti sa taj model. Sledechi projekat ce biti sigurno podobar.
Nie bash dobro kad svi na prolet letaju modeli a tvoj glider je negde tu u simulator i bori se za tih 5% plus minus uzgona.

Ako neshto treba tu sam da spodelim iskustvo.

Pozdrav
Paskal
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 04, 2013, 09:35:10 AM
Paskal hvala na savetima. Siguran sam da necu biti potpuno zadovoljan kada je zavrsim, jer mi je takva priroda. Ali kao sto si ti rekao, normalno je da svaki sledeci model bude bolji :) Pokusacu sa 1 platnom od 18gr, pa ako bude potrebno dodacu jos jedan sloj. Nadam se da ne smeta sto se slojevi postavljaju odvojeno?
A ugao platna ne mora da bude bas 45 stepeni, ali nije lose da ima neki ugao zbog torzije. Mislim da bi puno znacilo bar 20 stepeni ako ne vise. To je 2-3 dolara vise za platno, a mislim da puno znaci za celu jedrilicu. Samo da savladam ovo rezanje stirodura i nabavljam platno. :mhm
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Gatti.Gatozza on March 04, 2013, 09:50:13 AM
pogledaj i linkove na ovoj stranici.   

http://www.charlesriverrc.org/articles.htm (http://www.charlesriverrc.org/articles.htm)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Uros123 on March 04, 2013, 03:10:29 PM
Platno se kod delova koji imaju nepravilan oblik postavlja pod uglom od 45 stepeni! Razlog je nacin na koji se opterecenje prenosi izmedju vlakana i zbog mogucnosti da prilikom lose postavljenog platna dodje do nezeljenog vitoperenja (pri povisenim temperaturama smola moze da izgubi na cvrstoci a tada vlakno (platno) koje se lose postavi ima osobinu da se, zbog svoje krutosti, donekle vraca u prvobitni polozaj)

Pozdrav,
 Uros
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 04, 2013, 09:13:17 PM
Uh... treba stici do platna. Rezanje zicom je MNOOOOGO lakse kada se gleda na youtube. Treba mi opet pomoc....  :-\

Napravio sam nove sablone, bar sam u tome dobar

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/IMG_0698_zpse275ca1e.jpg)

Kruzic na kraju ima ulogu da se i u njega stavi trn kako se izlazna ivica sablona ne bi savijala pod pritiskom zice. Ali evo 2 problema:

-Prvo, nakon rezanja jedne strane stirodur se savija ka toj strani. Dali ovo moze da se nekako izbegne, malo me nervira?

-I glavni problem. Na koju debljinu mogu da rezem stirodur? Izlazna ivica sablona je 0,5mm, jel to nije moguce ili ja ne znam? Evo sta dobijam

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/IMG_0700_zps0216fea4.jpg)

Napadna ivica je super, krilo je glatko i nema mnogo talasa. Ali cela zadnja ivica je otopljena, ne znam razlog. Nakon rezanja donje strane, ponovio sam prelaz da bi skinuo neke blage neravnine, ali onda je zica upala bar jos milimetar, kao da prvi put nije dobro skinula. Dali je sada skinula dobro, ili je skinula vise...

Rezano je tako sto sam postavio sablone na obe strane pa uzeo luk i zicu u ruke i presao preko sablona. Jel moram da povecam debljinu izlazne ivice ili da vezbam jos? Neka caka?
Izgleda da ce ova tema biti prilicno informativna za secenje zicom...
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: vlada-r on March 04, 2013, 09:59:25 PM
Od kojeg materijala si napravio sablon, rekao bi da je drvo u pitanju? Iz ruke neces nikad napraviti onako dobro krilo kao onaj lik sto je postavljen video. Gravitacija mora da se umesa u secenje bilo koje vrste stiropora, ako mozes da uradis isto kao i on sto je uradio onda uradi i ti, ako ne mozes onda nadji nekog ko to moze i ustedices sebi vreme.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Johann on March 04, 2013, 10:01:40 PM
Ja sam se tako igrao sa rucnim ramom, sablonima, zicom i stirodurom i kao sto Paskal rece uhvatio me CNC virus.
Bolest jos uvek traje a u terapiji mi pomaze Tibeateagle  lol
(http://i84.photobucket.com/albums/k17/YowanBG/IMG_0139_zpsba3dfe6a.jpg)

Ipak postoji neka minimalna debljina do koje mozes seci sa vrucom zicom,
jer zica otopi materijal oko nje(cut by radiance) a moze i bas fino podesavanje
temperature pa da imas tzv. kontaktni rez(contact cut) sto mislim da je vrlo tesko izvesti u praksi.
(http://images.rcuniverse.com/magazine/reviews/1190/cutting.jpg)
pozz
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 04, 2013, 10:09:31 PM
Jao nemojte samo CNC.... napravio sam CNC glodalicu, na poslu radim sa CNC glodalicom, jos samo da napravim i CNC sekac stirodura i izaci ce mi slova C N C na nos... Mada ako bas bude moralo.... ali nije to sad tema.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Johann on March 04, 2013, 10:37:02 PM
Na ovom snimku se vidi kako je secen vrlo tanak profil(mozda cak i tanji nego tvoj) sa cnc i to veoma uspesno (premotaj na 5:46)
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=hV79pjFDdRY#t=346s (http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=hV79pjFDdRY#t=346s)
Rucno ovako tanke profile je tesko iseci(nije nemoguce), ali kao sto rece Vlada-r bolje probaj negde da iseces na cnc sekacu...
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on March 04, 2013, 11:15:12 PM
Johanne postavio si odlične postove sa interesatnom teorijom sečenja.  (thumb) Napalio si Vacia.  :big smile Evo i ja da dolijem malo ulja na vatru. Bio sam i ja pre znatiželjan do koje male mere se može rezati stirodur na CNC sekaču. Rezultat je da se od 1mm može ići na gore. A taj 1mm se lako odšmirgla do 0mm, mislim na izlaznu ivicu. Evo jednog eksperimenta krila za mikro DLG. Ako se ovo može, može se sve.

(http://i298.photobucket.com/albums/mm244/tibeteagle/CNC%20cutted%20foam%20wing%20sample/IMG_0033_zpsd7b32f5c.jpg)
Više slika:
http://s298.beta.photobucket.com/user/tibeteagle/story/5591 (http://s298.beta.photobucket.com/user/tibeteagle/story/5591)


Vaci, nikad ne reci nikad ,mislim na napredne tehničke stvari. Primitivizam je ipak ograničeno u sečenju penastih materijala, obično zbog subjektivnog faktora, mislim na tresanje ruku i sl. Ja sam bez ikakvih ručnih eksperimentisanja znao da se ništa ozbiljno ne može napraviti ručnim vođenjem, pa sam odmah napravio jednu mašinicu i nisam zažalio. Pa ti vidi dotle želiš da se upuštaš u modelarstvo. Ako dođeš preblizu "modelarskog motora", uhvati će ti rukav klinasti kaiš u remenik i nema izlaska.  (nene)
 ;namig

Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 05, 2013, 12:08:28 AM
Jao Tibet tebra...  8) Ja da ne mislim da je CNC masinerija korisna ne bi pravio glodalicu. Al tako me mrrrrziiii da pravim sad jos jednu... Pa ako su ljudi pocinjali ovaj hobi turpijom vajda ja mogu bez jednog CNC sekaca. Mogu ja da "turim" balzu u glodalicu i da odradim ovo sa rebrima. Al mi nekako na izgled jeftinije, brze i lakse sa penom. I dalje tako mislim, samo da nadjem pravu kombinaciju.

Prvo, mnogo je izgleda optimisticno da isecem rukom stirodur na 0,5mm. Stavicu 1-1,3mm pa cemo videti.

Drugo, izgleda da nisam posvetio paznje zatezanju zice. Prilicno mi deluje labavo. Zna li neko kojom silom (ili masom) da zategnem zicu duzine 90cm? Imam i 0,5mm i 0,7mm zicu.

Trece, ako u nekom trenutku ludila budem resio da napravim CNC sekac, hoce li mi neko pomoci oko pravog softvera? Mozda i oko kupovine komponenti. Mehaniku bi i napravio, al me mrzi da se opet majem sa elektronikom. Ne znam ni koliko bi kostali drajveri... eto sad razmisljam i o tome.... 4e

Da napravim neki model ovim sto imam, pa kad prodje vreme ako i dalje budem zainteresovan za samogradnju moze i neki sekac pene. ;)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on March 05, 2013, 12:22:14 AM
Ne možeš dršati konstantno zategnuto i voditi žicu precizno. Barem napravi ram i razapni kako je već pre bilo reči. To ne košta puno. Onda ćeš imati više šansi za dobar rez. Važna je i konstantna brzina pa možda žeš da pogodiš. Problem je sa šablonima da kače žicu. Najbolje je samo ako su od gvozdenog lima na kojem najlakše klizi žica i to sa poliranim ivicama. Ne treba šablon na manju stranu...
Ako imaš već CNC glodalicu sa upravljanjem, treba ti samo mehanika sa motorima, a elektroniku uzmeš od glodalice. Na netu ima dosta jednostavnih konstrukcija, a kako se vidi mnogo njih pravi od otpadnog drveta. Za upravljački softver nije problem, jer ima ih više.  ;namig
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on March 05, 2013, 12:46:11 AM
Sa ovakvim kinematskim ili gravitacionim možeš da dobiješ ono što želiš. Stvarno ne treba puno da se napravi. Gravitaciona sila obezbeđuje konstantnu silu povlačenja što znači konstantnu brzinu pomaka. Poluga ispred stola ubezbežije da put obeju strana bude različit u meri koji je potreban za dati konus...

http://youtu.be/jSBHDCCbJuI (http://youtu.be/jSBHDCCbJuI)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 05, 2013, 12:50:25 AM
Jesam napravio neki pvc ram al to mi neozbiljno, izgubio snagu za 1 dan. Zato i pitam kojom se silom zateze zica, pa da napravim ljucki ram. Sta si mislio pod "ne treba sablon na manju stranu..."?
Sablone pravim od staklolita na cnc-u i super su glatki. Mozda ih isprskam i teflonom, tada nema sanse da zapne nigde...
Na zalost, glodalica ima samo 3 ose, pa bi mi falio 1 drajver. A i necu da rasturam glodalicu. Pre bi kupio drajvere negde na netu. Sutra cu pokusati ponovo sa novim sablonom i boljim ramom, pa cemo videti.... (work)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on March 05, 2013, 11:37:53 AM
Žica treba da je nategnuta toliko, koliko žica može da izdrži, a da ne pukne. Znači što više.
Ako vodiš ručno ram, dovoljan je jedan šablon. Ali fizički je nemoguće izrezati sa jednim šablonom ovako tanko krilo, jer je debljina reza velika na delu gde reže kraj krila zbog sporijeg prolaza žice. Tamo žica ne dodiruje materijal i reže sa toplotnim zračenjem i tako se debljine susreću na tankom delu.  Vidi tvoj primer. Ako se žuriš rez je talasast i ne tačan, jer se žica savije. Ako se ipak reže sa šablonom na kraju sa nekom od metoda, šablon na kraju treda da je deblji odnosno da je uračinata veća deblina reza. Kako vidim to nisi uradio na manjem šablonu. E sada uradi ovo  :sljus. Putanja mora da bude drugačija na oba kraja da bi se dobilo ono što treba. Dakle kinematski ili CNC mehanizam zbog konstantne brzine i tačne putanje po metalnom ili softverskom šablonu i tačka.

Sloja staklenog platna se stavlja 1, 2, 3 ili više u zavisnosti od vrste i opterećenosti konstrukcije. Na tvoj treba što manje zbog težine.

Krajevi krila na avionima su zaobljeni zbog boljeg strujanja vazduha. Logično.  mmmm

 ;namig

Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on April 04, 2013, 01:20:50 PM
Posto je ostalo samo da se testira CNC sekac vrelom zicom, uskoro se vracam na jedrilicu. Imao sam vremena i da procitam i da razjasnim neke stvari, ali me interesuje nesto sto nisam mogao da dokucim.
Gledajuci one polare, dijagrame odredjenih profila, lepo su dati Cl, Cd i pri kom napadnom uglu je maksimalni odnos Cl\Cd. E sad, dali to znaci da je najbolje da se krilo sa tim profilom stavlja bas pod tim uglom, ili bas i ne mora da znaci? Ovo je jako bitno i zanima me koje stvari ulaze u donosenje te odluke? Dali je bolje uzeti ugao sa najmanjim Cd kada se radi o jedrilici?
Nadam se da je neko voljan da mi ovo pojasni.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: svrco on April 06, 2013, 12:20:11 AM
Vaci sta kazes na ovo?
3 Meter Giant HLG (http://www.youtube.com/watch?v=RiymYMxt8CI#)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on April 07, 2013, 11:27:49 AM
Reci cu samo ovo. Znao sam da nisam lud, a sad imam i dokaz :P hehehe
Samo je mnogo veliki ugao pod kojim su krila sastavljena, ja ne bih isao toliko. Inace perfektna stvar, pravi zvuk kao da ce nekome glavu da otfikari :)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Daki on April 11, 2013, 12:28:41 AM
Ugao krila, to jest polihedral u ovom slučaju (kad krilo ima jedno lomljenje zove se dihedral) nije postavljen provizorno. :) Primećuješ da krilo nema elerone, i da skreće samo sa vertikalcem, što je veći polihedral to je vertikalac efektivniji, a model je stabilniji, naravno postoji gornja granica  :D . Kada model ima elerone, polihedral je manji zbog efektivnosti elerona, a krilo je inertnije.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Lazo on April 11, 2013, 04:42:14 AM
Ugao krila, to jest polihedral u ovom slučaju (kad krilo ima jedno lomljenje zove se dihedral) nije postavljen provizorno. :) Primećuješ da krilo nema elerone, i da skreće samo sa vertikalcem, što je veći polihedral to je vertikalac efektivniji, a model je stabilniji, naravno postoji gornja granica  :D . Kada model ima elerone, polihedral je manji zbog efektivnosti elerona, a krilo je inertnije.

 (nene)
Aj razmisli još jednom.

 (pijemo)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on April 11, 2013, 10:17:35 AM
Quote
Reci cu samo ovo. Znao sam da nisam lud, a sad imam i dokaz :P hehehe
Ako si mislio na rasklopljivo krilo, to ni kod ove velike verzije DLG (HLG?) na videu nije rešeno.


Quote
Ugao krila, to jest polihedral u ovom slučaju (kad krilo ima jedno lomljenje zove se dihedral) nije postavljen provizorno. :) Primećuješ da krilo nema elerone, i da skreće samo sa vertikalcem, što je veći polihedral to je vertikalac efektivniji, a model je stabilniji, naravno postoji gornja granica  :D . Kada model ima elerone, polihedral je manji zbog efektivnosti elerona, a krilo je inertnije.
Daki sve štima osim što inertnost ili tromost krila zavisi od njegove dužine i težine, a ne od uglova. Termine za uglove koje si naveo su tačne. Upravljivost sa vertikalcem sa većim uglovima lomova krila je isto OK, kako je to slučaj i kod ove velike DLG jedrilice. Mada je dosta ako ima dihedrala samo na uškama, a ne stredini treba samo onda ako nema uške sa uglom. Ovaj modelar se odlučio za oba, pa se vidi kako to lepo radi.

(http://twoscenarios.typepad.com/.a/6a00d8341c1ad753ef011570169d08970b-450wi)
Ovde fali slučaj kada su samo uške pod uglom, a koji se naziva diheral na uškama.

Gledati moment inercije štapa.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_moments_of_inertia (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_moments_of_inertia)

Usput će Vaci da naući i malo teorije od Dakija.
 ;namig

Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on April 11, 2013, 01:05:45 PM
Da, mislio sam na rasklopljivo krilo i velicinu. Nisam pratio link da vidim kako je izradjena jedrilica, vec sam zbog velicine automatski predpostavio da je rasklopljiva. Gresim?
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on April 11, 2013, 01:27:08 PM
Nemam ni ja 100% tačan dokaz za to, mada sam tražio bild log, ali se na video snimku vidi koren krila, gde se ne vidi ni jedan trag od sastava. Veruj da sam video dosta sastava krila, da znam šta da se gleda ili ga je dobro sakrio. Vidi se samo rupa za šaraš za fiksiranje. Karbonska traka ima čist sjaj na sastavu što ukazuje na to da je od jednog komada. Pošto je naprezanje baš u korenu krila najveći, nije logično ugrađivati jake i teške elemente za sastav, umesto spoljašnjih karbonskih traka. Onda njih ne bi bilo spolja, već bi teret prenosio neki vid bajoneta. Daki (inače moj mlađi kombat partner) je dobro primetio i to da nema ni elerone, što još olakšava jedrilicu, što kod ovog tipa jedrilice puno znači.
Amerima nije teško transpotovati dugačke dimenzije, jer je to tamo normalo da modelari imaju veće aute. Inače autor ove jedrilice je veoma iskusni jedriličar, s obzirom na informacije koje se mogu videti o njemu i o njegovim radovima.
http://www.radiocarbonart.com/ (http://www.radiocarbonart.com/)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Daki on April 11, 2013, 04:12:11 PM
Da upravu ste, inertnost krila zavisi od tezine i vitkosti krila (ustvari oblika krila, koji se opet prilagođava profilu krila) ja sam sve vreme mislio na upravljivost po nagibu...(bilo je kasno kad sam pisao...) ako nekog interesuje mogu da otkucam nešto od tome kad stignem na Palić (tamo mi je literatura) :D Btw Vaci jesi pogledao HLG-e koje je konstruisao prof. dr. Mark Drela, svi podatci su na netu, cak i upustvo za pravljenje, mnogo dobar čovek :D
 (<--)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on April 11, 2013, 04:35:31 PM
Quote
Da upravu ste, inertnost krila zavisi od tezine i vitkosti krila (ustvari oblika krila, koji se opet prilagođava profilu krila)
Daki nemoj da se bacaš tehničkim pojmoima bez veze.  >:( Dužina krila je jedno a vitkost nešto drugo. Oblik (vertikalna i horizontalna projekcija) krila se ne prilagođava profilu, odnosno preseku krila, koji isto može da bude različit po dužini. Nema direktne veze u njihovom odnosu i može da bude veoma različito u odnosu na vrstu letelice.
Dobro je ako imaš osnovnu literaturu za aerodinamiku u modelarstvu, jer kako znam, sada ne studiraš tehničke- već društvene nauke. Nisu ovo paragrafi. Raduj se da sam te ja ispravio.  (kush)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Daki on April 11, 2013, 05:01:57 PM
Broj koji se dobije deljenjem razmaha sa srednjom geometrijskom tetivom krila se naziva vitkost krila ili eng. Aspect ratio...dakle oblik krila određuje vitkost, ili možda grešim? Vitkost krila je važan faktor kod odabira i prilagođavanja profila krilu, kao i težina krila. Btw nemam nista protiv da me moj mento ru kombatu ispravi sa vremena na vreme.  ;D Inace ako neko zeli da konstruise jedrilicu dobar program je XFOIL 5 http://en.wikipedia.org/wiki/XFOIL (http://en.wikipedia.org/wiki/XFOIL) evo malo o krilima na vikipediji: http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BE (http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BE) osnova o profilima: http://hr.wikipedia.org/wiki/Aeroprofil_krila (http://hr.wikipedia.org/wiki/Aeroprofil_krila)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on April 11, 2013, 05:16:31 PM
Quote
Da upravu ste, inertnost krila zavisi od tezine i vitkosti krila
Još jednom. Inercija zavisi od mase i dužine krila. Od vitkosti ne. Inercija je dinamički pojam a ne aerodinamički.
Radi dobijanja dobrih parametara efikasnosti krila, stvari se usaglašavaju na razne načine, tako i oblik i preseci. Ali kako rekoh razne letelice imaju različite zahteve i ne konstruiše se svaka kao jedrilica. Kod 3D avio modela su sasvim drugi parametri važni.
Daki nemoj ovde više, jer je ovo veoma duboka i široka tema za ovaj topik.  ;namig

Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on April 11, 2013, 11:26:23 PM
Da video sam SuperGee, fina stvar. Otprilike tako nesto hocu. Veliki je problem nabaviti komponente koje bih zeleo. Kada kazem problem citaj novac. Recimo ne treba puno karbona, ali ne mogu da kupim samo koliko mi treba, a i ne isplati se kupovati mini kolicine. A kupiti odjednom sve u kolicini za nekoliko aviona je puno para odjednom. A opet, nije ni poenta samo skupljati pare i sedeti.
Tako da usvojicu generalne koncepte koje su drugi isprobali, i prilagoditi ih svojim mogucnostima, u pogledu vremena i novca. Al sam to lepo srocio...
Zadnjih 10-15 dana cupam kosu jer mi crkla ploca za comp za cnc sekac stirodura, pa dok sam provalio da me zeza i kabl za monitor, pa GMFC nesto ne vidi dobro paralelni port (nece da ucita drajver), i tako maler za malerom, riknuce mi cuka od nervoze... delovi sa HK ne stizu vec 35 dana... moracu da iskuliram nekoliko dana i da popijem neku rakijicu za opustanje, ovako vise ne ide.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on April 14, 2013, 10:38:17 PM
Najzad CNC sekac stirodura gotov i testiran... bas me namucio.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/CNC%20sekac%20stirodura/DSC01329_zpsaa53782d.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/CNC%20sekac%20stirodura/DSC01331_zps82c65f56.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/CNC%20sekac%20stirodura/DSC01363_zps6701b557.jpg)

Uradio sam kalibracije i ostale zafrkancije i podesavanja, i evo sa cime sam zavrsio.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/CNC%20sekac%20stirodura/DSC01365_zpsf8700feb.jpg)

Ovo je RG14 profil 100mm sirine. Na kraju mogu samo reci da NIKADA pa ni tada, nema apsolutno nikakve sanse da se rezanje uradi rucno sa ovakvom preciznoscu i kvalitetom. Laslo hvala ti sto si uticao na mene savetom da se odlucim da napravim ovu masinu. Nisam zazalio, a ocekujem da se odusevim jos vise u buducnosti. ()-()

Sada mogu da se vratim jedrilici. :)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on April 14, 2013, 11:18:20 PM
Vaci, drago mi je.  (thumb)  Vidim(o) samo elektroniku, a mehaniku i isečeni primerak RG14 ne.  mmmm Ili sam ćorav?
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on April 15, 2013, 12:42:16 AM
Ne znam o cemu se radi. Ja normalno vidim slike...
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: jovule on April 15, 2013, 09:25:49 AM
BRAVO MAJSTORE...  (res) (pijemo)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on April 15, 2013, 09:48:26 AM
Hvala hvala... vec sam se uobrazio... (work) :jaki: (yay)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: saxpg on April 15, 2013, 10:42:10 AM
Svaka cast!
Iseceni primjerak govori da si napravio strasan posao!
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: svrco on April 15, 2013, 10:59:06 AM
Svaka cast majstore, ovo je ozbiljan poduhvat...
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on April 15, 2013, 11:20:44 AM
Moram da dodam jos nesto. Zica je kantal 0.15mm, zato je napon strujnog izvora 55V, toliko sam mogao da nabavim trafo. Jer otpornost zice je 80 oma po metru.
Nakon kalibracije masine i kompenzacije debljine reza (koji sam drzao na naj naj manjoj mogucoj meri i sa brzinom kretanja 1mm/sec) stirodur ostaje prav i ne prekida se sve dok izlazna ivica ne dostigne debljinu od 0.2mm po nekoj mojoj proceni. Meni je ta debljina fantasticna za secenje zracenjem toplote. Mislio sam ako budem mogao da secem 1mm debljinu bice super, ali ovo nisam mogao ni da predpostavim. Mozda nekom ovo pomogne.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on April 15, 2013, 12:43:38 PM
Izgleda da sam ipak samo ja bio ćorav.  8) Sada i ja vidim sve slike. Rezanje je veoma dobro. Sada si naparavio veliki korak u svom modelarstvu, jer bez dobroog alata nema modelarstkog zanata. Posebno mi je drago jer si sam sklopio spravicu. Nemam komentar na konstrukciju, jer se ona može uratiti na razne načine i u amaterstvu je bitno samo da radi, da te ne trefne struja i da bude što jeftinije.  :)aplauz
Možeš da koristiš i malo deblju žicu, 0.2-0.3mm jer se ona može bolje razapeti. Bez obzira što sečeš sporo sa zračenjem, što je inače teško ustanoviti da žica ne dodiruje materijal na sredini, dobro je ako je žica više našpanvana, pogotovo što od jednom treba da režeš toliku dužinu. Primerak ti je ipak kraći, pa vidi kako reže jedno celo krilo od 75-80cm.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on April 15, 2013, 01:08:13 PM
Osnovni kriterijum je bio da radi i da bude sto jeftinije. Jer nabaviti sav modelarski alat za kratko vreme (cnc masinu, vakum pumpu, odvajace, smole, platna, bla bla... ) svi znamo da mnogo kosta. Verovali ili ne, sa mnoooogo mog rada zbog ustede novca, masina me bez racunara kosta 110-120e. Snalazio sam se kako sam mogao. Ima rezoluciju 0.01mm sto je sasvim dovoljno. Jeste od medijapana, ali za te pare je zlatna.
Ali tu sam bio na svom terenu, sada idem tamo gde ste svi vi iskusni, a ja mala beba. Pa se nadam da cete me povremenim sugestijama usmeriti gde treba. (pijemo)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: mad_mangod on April 15, 2013, 01:16:51 PM
Samo pohvala Vaci   (res) (res) (res)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: apaskalmmx on April 15, 2013, 01:19:31 PM
Svaka chas i od mene.  (res)

Jeftino si proshao sa mashinu veruj mi, moja me koshtala skoro 1000e.

E od sad nema nazad, shtom si nabavio i vakum pumpu resultat che dochi sigurno brzo.

Samo napred, sad pochinje nova prikazna i veruj mi biche veselo.

Pozdrav
Paskal
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on April 15, 2013, 01:45:55 PM
Svaka chas i mene.  (res)

Jeftino si proshao sa mashinu veruj mi, moja me koshtala skoro 1000e.

E od sad nema nazad, shtom si nabavio i vakum pumpu resultat che dochi sigurno brzo.

Samo napred, sad pochinje nova prikazna i veruj mi biche veselo.

Pozdrav
Paskal

....verujem ti.... mene glodalica pre ove masine kostala 3000e... jos je otplacujem. Skupo zadovoljstvo za prosecnog coveka sa prosecnom platom sa juga srbije... :mhm :sljus
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on April 17, 2013, 01:23:08 PM
Molim ljude koji su radili sa kompozitima za savet i misljenje.

Planiram da oblozim krilo za jedrilicu sa 10gr karbonskim platnom i preko toga 18gr staklenim platnom. Karbonsko platno je ono BEZ orijentacije vlakana, carbon tissue sa HK. Na napadnu ivicu jos jedan sloj, znaci duplo. E sad, dali je to dovoljno ili da stavljam i tanke karbonske gredice u gornjoj i donjoj zoni profila? Ili da stavim od tog platna trake po sredini krila gore i dole?

Plasi me samo sto karbonsko platno nema jasnu orijentaciju, pa ne znam koliko ce biti kruto? Ima li neko neki savet ili misljenje?
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 03, 2013, 01:25:50 AM
Sredio sam novi radni prostor, organizovao se, isekao jezgra, zavrsavam podlogu pod uglom 4 stepena, profili su AG25.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01400_zps4accaa37.jpg)

...i dalje cekam materijal... pa ovo je neverovatno kako je tesko ponekad naci nesto u ovoj zemlji, da ne pricam o poslovnosti nasih ljudi... pa kurirske sluzbe... pa posta... i tako sve stoji kao da testira moje strpljenje. Prosto mi krivo sto sve stoji i nemam sta da napisem ovde. Nisam ocekivao prepreke na ovakvim mestima.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: JLZ on May 03, 2013, 10:45:57 AM
Ipak si lud, dzaba ti pecat :D

 (pijemo)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 09, 2013, 09:31:01 AM
Sinoc sam krenuo u akciju, i dobio VEEEELIKU skolu, i verovatno jedno lose krilo. Jezgra spremna, karbon isecen, staklo takodje, tu je smola, farba vakuum pumpa, kese bla bla...

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01405_zps513a108b.jpg)
(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01406_zpsbf581f9e.jpg)
(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01407_zpsc83069fa.jpg)
(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/18207394-cb47-455d-bd77-7f41c5c80e6b_zps090fcabb.jpg)
(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01409_zpsbcb6551c.jpg)
(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01410_zps8ffe1874.jpg)


Dakle, par gresaka, mnogo neiskustva, i neuspeh je zagarantovan. Idemo redom.

1. Karbonska MARAMICA prosto "pije" smolu da je to neverovatno. Zao mi je sto sam to morao ovako da ustanovim, i nije bilo nikoga da mi kaze. 5gr maramice je popilo 35gr smole, i na kraju bilo relativno suvo!! Ispade na kraju da sa ovakvim karbonom krilo ispada teze a ne lakse.

Zna li neko da mi kaze koliko smole pije karbonska 'tkanina' prema svojoj masi? Recimo platno 160gr...

2. Neko mi je dao "savet" da ubacim microairbaloons u smolu, da smola bude laksa. I to je u redu za popunjavanje rupa, ali ovako je samo dodatno popilo i zgustilo smolu, usporilo rad i napravilo sra...

3. Posto sam koristio jako tanak karbon, na napadnu ivicu sam stavio 3 sloja. Znaci 3 puta presvlacim ivicu, kraj krila, radijuse, karbon suv, ne lepi se... izgubio sam mnoooogo vremena. Maramica posle nekih sat vremena pocela da se raspada jer smola pocela da se zgusnjava i da se lepi za podlogu, i tu nastaje haos...

Bolje potrositi jos malo para i kupiti normalan karbon za napadnu ivicu, deblje platno, i resiti to u jednom sloju. Kosta al bolje...

4. Na kraju je sve bilo toliko suvo da staklena tkanina nije uopste htela da se uhvati za karbon. U stvari, vise se lepila za voskiranu mylar foliju nego za karbon. Mozda zbog statike, ne znam zasto bi bilo tako. Ali kada sam stigao dotle, ipak sam stavio krilo u vrecu i ukljucio pumpu...

Rezultate cemo videti veceras. Ovo sam radio do pola 3 jutros. 4e Sve greske ce se lepo videti kada raspakujem krilo. Toliko za sada, idemo dalje. Nema stajanja dok ne uspem... jer sam lud...  :mhm lol
 (<--)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: nedbojsa on May 09, 2013, 10:03:05 AM
Pod 4. Folija se više lepi za foluju dok se ne očvrsne, a kada očvrsne trebalo bi da je odvojiš bez problema.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: GILE on May 09, 2013, 11:05:04 AM
Lepo ti to radis i koliko vidim obezbedio si sve potrebno.
Zamesas jednu manju kolicinu smole sa dodatkom tiksija da dobijes malo guscu masu malo rdje od pavlake. Sa njom premazes u sto tanjem sloju stirodur (ona ti sluzi kao lepak da drzi platno ili matu onako kako je postavis) sa smolom bez dodataka natapkas platno ili matu. Preko toga perforirani najlon pa flatelin pa u vrecu za vakum. Kroz perforirani najlon izlazi vazduh i smola koja se skuplja u flatelin.
Flatelin je ono sto snajderi koriste za naramenice ili za kapute izmedju tkanine i postave.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 09, 2013, 08:00:00 PM
I evo epiloga prvog pokusaja. Izvadio sam krilo i ocistio.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01411_zpsb0eeef09.jpg)
(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01412_zps1d27fbe1.jpg)
(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01413_zps5ad058eb.jpg)
(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01414_zps2144f81d.jpg)

Moram priznati da sam se iznenadio i to pozitivno. Odmah na prvu se vidi ono sto sam i ocekivao, krilo je "neuhranjeno" i prilicno suvo. Nista lakse nego resiti taj problem. Ali krilo je pravo, izlazna ivica je tanka, i prilicno je cvrsto, iako je smola mozda do pola stegnuta, na ovoj temperaturi treba joj nekoliko dana... Drugi problem je sto nije drecavo zuto, vec kad se izmesa boja sa karbonom postane proliv zeleno  :sljus.

Evo sta sam resio. Totalno izbacujem karbonsku maramicu. Stavljam UD karbon na napadnoj ivici 140gr/m2 (oko 4000din/m2 ako nekog zanima  oo)) a meni treba kolicina od 500 kinti... ) i eventualno traku po sredini krila, nesto malo. Preko krila samo staklena tkanina 48gr/m2 umesto do sadasnje 18gr/m2 + karbon 10gr/m2. Masa krila je sada 66gr, nadam seda ce na ovaj nacin ispasti mnogo cvrsce, lepse, lakse za izradu, a masa bar ista ili manja. Po meni za DLG raspona 1,5m ovaj rezultat u masi nije tako los, 130-140gr za par krila. I zuta boja na staklu ce ostati zuta :).

Mislim da ovo nije neuspeh, naucio sam nekoliko bitnih lekcija, i naravno platio ih...
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: saxpg on May 09, 2013, 08:59:43 PM
Vaci, svaka cast. Kad nesto ne mozes da vidis i naucis iz prve ruke , ovakve probe su jedini nacin da nesto postignes.
Evo ti cisto za poredjenje, ja imam DLG koji sam kupio od Suboticana (od kojih me iznenadilo da se ne javljaju u ovoj temi jer oni izradjuju ova krila) i koje nije od stiropora vec je radjeno u kalupu. Ono je tesko 2oo grama bez servoa i mislim da je pretesko, tako da ako postignes tezinu koju planiras, to ce biti odlicno.
Probaj varijantu da sprejem ofarbas najlon ili maylar (ne znam sta koristis da bude u kontaktu sa smolom, tako da dobijes odmah ofarbano krilo. Boja ce biti mnogo otpornija na grebanje nego da farbas naknadno.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: adam on May 09, 2013, 09:19:17 PM
zaobljenje krila na krajevima nemoj raditi jer bez alata u kojoj lijes krilo (negativ) nemoguce je vakumom navuci staklo  a da imas dobru povrsinu,ostavi kraj krila ravno nista m8u nece smetati a estetski ce biti znatno lepse a i imaces manje komplikacija prilikom izrade
evo slike modela koji se pravio u subotici
http://img525.imageshack.us/slideshow/index.php?create=yes&id=img525/8592/1368127076o9h.smil&auth_key=923932c1add2104fa758a701eb34c464&public=&tags= (http://img525.imageshack.us/slideshow/index.php?create=yes&id=img525/8592/1368127076o9h.smil&auth_key=923932c1add2104fa758a701eb34c464&public=&tags=)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 09, 2013, 10:05:08 PM
Hvala na savetima.

Adame kada kliknem na taj link izbaci mi You are not authorized to edit this slideshow. Nista ne mogu da vidim. Znam da ce leteti i bez zaobljenja, i mnogo je lakse za izradu. Ali iskusniji od mene kazu da na taj nacin se smanjuju vrtlozi na krajevima krila pa je manji otpor vazduha pri letu, samim tim i duzi let. Videcemo, nadam se da cu prevazici taj problem "brckanja" na radijusima. A negativi krila i kalupi ne dolaze u obzir za sada. Jos sam zelen, prvo ovo da napravim, i ovo mi bas veliki korak.

A za farbanje, evo moje logike. Mylar mogu da ofarbam cisto da bi bile neke sare na krilu. A krilo zocu zuto zbog vidljivosti. Sve sto je na povrsini moze da se izgrebe, ali ako je epoxy sam zute boje, onda nikada ne mogu da oljustim farbu. Samim tim ce povrsina duze ostati lepsa, dok ne slomim krila pokusavajuci da letim :)

Dopuna:

Moram jos nesto da kazem, sto moze koristiti nekome ko pokusa ovo. Gile je dao savet da se rupe u jezgrima popune git masom od epoksija i mikro balona. Pokusao sam to, odradio jednu stranu u najtanjem mogucem sloju, i jako lepo izgleda. Lepo ravno i sjajno, i odlicna podloga. Ali onda sam izmerio jezgro koje je imalo oko 25gr, sada ima 29gr. Znaci dodao sam 4 gr na jednoj strani, i na drugoj bi bilo jos 4. To je 8. 2 krila to je 16gr git mase!! Dal su povrsine mojih jezgara toliko neravne...? Dali je to normalna kolicina za krilo ove povrsine (10dm2 po krilu)? Ako je to normalno, onda mislim da za jedrilice koje spadaju u termale ovo nije preporucljivo. Ako se uklopim u 200-220gr mase, onda mi 16gr dodje oko 7% sto smatram da nije malo. Zato cu s' obzirom na tip jedrilice preskociti gitovanje druge strane. Nadam se da necu pogresiti... :-X
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on May 10, 2013, 01:49:02 AM
Krajevi krila su posebna ublast u aerodinamici krila. Nije svejedno kako zaobljuješ, jer se sa time menja profil krila na tom delu što može veoma loše da utiče na let. Znači može da bude i kontraproduktivno. Ako oba kraja krila ne obradiš sa istim uglovima, razlika će se već pri bacanju pokazati i zavrtiti model u nekom smeru. Pošto ovo mnogi znaju, te se ne upuštaju u razna oblikovna rešenja kraja krila, već prave krilo tako da je što uže i tanje na kraju i koristi se najednostavnije zaobljenje. Lorand je završio sa komadom pune balze a stirodur nije dirao.

(http://i298.photobucket.com/albums/mm244/tibeteagle/HLG-Lori/IMG_0016Custom.jpg)

Suvišno koristiš toliko materijala za presvlaku ovako jednostavne i male letelice. Kod ovog modela je sasvim dovoljno samo staklo. Verovao ili ne, čak je i dodatna karbonska traka, na krilu na slici gore, je samo ukras, jer prevelike sile na savijanje ni kod bacanja ni kod letenja nema. Sve nosi staklo, a najvažnija je krutost na uvijanje, jer je profil tanak.
Sve postupke možeš da probaš na manjem komadu više puta dok ne bude kako treba. Tako možeš da uštediš puno materijala....

 ;namig

Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 10, 2013, 09:41:54 AM
Otpornost na torziju cu kasnije resavati karbonskim kanapom pod 45 stepeni na povrsini krila, a sada moram da se snadjem posto kanap mogu da cekam i 2 meseca. Sporo idu stvari kod nas...
Materijal nisam stavio puno, vidi se i po masi krila. Karbonsku maramicu sam stavio upravo zbog torzije, i lepo je odradila posao sto se toga tice. Ali duplo presvlacenje krila (karbon + staklo) je stvarno triper, i bezim od toga sada u sirokom luku. Stavljam samo staklo ali deblje. Ono pije manje smole od karbona pa bi masa trebalo da bude manje vise ista. Necu imati mogucnost da secem tkanje pod 45 stepeni, niti cu imati karbonski kanap, pa mozda stavim malu traku od UD karbona koji planiram za napadnu ivicu. Traku bih stavio pod 45 stepeni od prednje ivice korena krila do zadnje  ivice vrha krila. Moja razmisljanja idu otprilike u tom smeru.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Anakin on May 10, 2013, 12:11:27 PM
Ako uzmemo Vladimirov Blaster 2 za reper, cije krilo tezi 149g, 130-140 grama je vise nego dobar rezultat. Mislim da je finalna tezina od 200-220 grama malo optismisticka ali u 230 grama bi trebaolo da se spakuje. Ako to uspes, na poletanju ces se uglaviti ispod 300grama sto je super.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 10, 2013, 09:23:30 PM
Spremio sam novi par jezgara. Tj dodao sam ovo jezgro sto sam unistio. Ipak sam uradio ono sto je Gile savetovao, presao sam krila mikro balonima i epoksijem. On je to mislio neposredno pre laminiranja, ali sada mi je lakse da popunim rupe.
(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01420_zpsc386518e.jpg)

Na ovaj nacin sam dodao 10gr po krilu!! Znaci 20gr na jedrilici... To je mnogo oko necega sto nije kriticno. Razmisljao sam na sledeci nacin. Ako vec treba da se popune pore u stiroduru, onda je bolje da sada to uradim sa balonima nego kasnije sa cistim epoksijem pri laminiranju. Nemam dovoljno iskustva, probacu ovaj put ovako, a sledeci put bez toga. Sve bi ionako trebalo da bude dovoljno lagano pa cemo videti. Jezgro je sada 34gr. Po nekoj racunici nakon laminiranja bice 60-65gr, ali videcemo, racunica je jedno... Ali bez ovog gitovanja povrsine bi bilo jezivo lagano, da se covek zapita kako uopste jedno krilo moze da tezi 100gr...

Staklenu tkaninu cemo sacekati neki dan. U medjuvremenu mi je stigao UD karbon 1x1m. Kad sam ga razmotao... kako sam se odusevio. Crn kao noc, gladak i sjajan kao saten, tako ekskluzivan i elegantan da sam pozeleo da mi sashiju gace od njega... Mnogo je profi. Onda sam uzeo dvostrano lepljivu traku (duplex) zalepio na njega i isekao 2 konusne trake za napadnu ivicu krila. Video sam da ljudi rade to resenje sa duplex trakom, pa cu i ja probati. Jer nema sanse da se isece takvo tanko parce 3x80cm od UD karbona a da se ne raspadne. Ima i onaj karbon koji je sa jedne strane isprskan nekim lepkom, ali nisam to mogao da nabavim dovoljno brzo.
(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/6de1b961-0ef3-4f9c-a86c-41bd159c3acb_zps5fb5323e.jpg)

A da, pre toga sam iskoristio priliku i izvukao nekoliko niti duzine 1m, dok me ne stigne kanap. Ovo je platno bas od tog 3k karbonskog kanapa. Iskoristicu da napravim ojacanja dijagonalno zbog torzije, mada sumnjam da ce je biti i ovako... Eto sad mala pauza od par dana pa nastavljamo.

Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: grebic on May 10, 2013, 09:35:22 PM
Pre svega, svaka cast na upornosti  :)aplauz

Odlicno si se pripremio. Mozda bi trebao malo da sacekas sa tim karbonom. Ne moram biti u oravu, ali... Mozda bi mogao da napravis par ili vise krila, cisto probe radi, pa tek onda da napravis finalnu verziju. Nemoj se toliko opterecivati gramazom. Kada poletis model i kada se sve slegne, videces na najbolji moguci nacin gde sve mozes da ustedis na tezini. Moj ti je predlog da se igras malo sa tim krilima, napravis gotov model bez nekih doterivanja, poletis, osetis kako se to sve ponasa pa tek onda krenes u detaljisanje. Imas mogucnosti da napravis krila koliko ti volja i to za sitne pare sada kada si sve obezbedio. Vagicu na stranu, masti na volju i samo (work)
 (<--)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 11, 2013, 12:59:54 PM
Imam nesto da podelim sa vama, i nesto da vas zamolim za pomoc.

Sinoc sam popunjavao pore na stiroduru mesavinom mikro balona i epoksija, i ustanovili smo da to dodaje velikih 10gr po krilu. Medjutim ono sto nisam napomenuo je da sam sinoc, dok sam radio drugu stranu krila, napravio malo guscu smesu mikro balona i epoksija, omakli mi se baloni... Onda mi je palo na pamet da smesu razredim 95% alkoholom, inace ce se nanositi u debelom sloju i bice jos teze. A i alkohol bi trebalo da ispari... Dodam ja recimo 20% alkohola u smesu, i ona postane jaaako fluidnija i tecnija. Nanesem u tankom sloju, izmerim krila i ostavim. Jutros ponovo izmerim krila - ona za po 2gr laksa. Ispario alkohol! Ovo bi bilo jako zanimljivo da se uradi recimo 50-50% ili cak 70-30% alkohol i epoksi i da se ubace mikro baloni. Sfera je jako neekonomican oblik za popunjavanje prostora, tako da je dovoljno imati neko vezivno sredstvo koje ce spojiti dodirne tacke tih mikro sfera, ne mora ceo prostor izmedju njih biti popunjen. Takodje to nije strukturno kritican deo izrade. Samo treba popuniti pore sa sto laksim materijalom. Vlakna stirodura se takodje jace vezu pa je smirglanje nakon toga mnogo bolje, i dobija se ravna i glatka povrsina. Nadam se da ce neko od vas iskoristiti ovo, jer mislim da je dobra fora. Ako ste vec znali za to onda sram vas bilo sto mi niste rekli :P

E sad pitanje za sve, ako neko zna. Ima o materijalima sve i svasta, ali gde ih naci. Konkretno se radi o zutom stiroduru. Na ovom linku
http://www.elitemadzone.org/t371696-4-Recnik-manje-poznatih-majstorskih-reci-pojmova (http://www.elitemadzone.org/t371696-4-Recnik-manje-poznatih-majstorskih-reci-pojmova)
se pominju razni proizvodjaci i boje stirodura. Nas siroko rasprostranjeni roze je Austrotherm. Ima jos i Deltadur plavi, i Glascofoam zuti. Kada budem pravio zeni dlg necu imati problema. Ali ja bih voleo zuti zbog vidljivosti, a prosao bi i plavi kao "muska" boja. Postoje razne prednosti kada ne mora da se farba mylar folija ili sam epoksi. Pa bih voleo da me neko uputi ako zna, gde moze da se nadje zuti ili plavi stirodur?
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: vlada-r on May 11, 2013, 01:14:04 PM
Vidi ovde da li ti sta odgovara od ovoga?
http://www.ursa.rs/sr-latn-cs/proizvodi/ursa-xps/stranice/proizvodi-xps.aspx (http://www.ursa.rs/sr-latn-cs/proizvodi/ursa-xps/stranice/proizvodi-xps.aspx)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: nedbojsa on May 11, 2013, 01:58:20 PM
Plavi stirodur ti je DOW i može da se kupi u Uradi sam!
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 11, 2013, 02:14:04 PM
Hvala. Zanimljivo je ovo u Ursa. Dali znas dal oni salju postom? A i odrace me za postarinu jer je to kabasto... Ja sam iz Nisa pa mi malo teze za sve.
Vidim ima i plavi i zuti u uradi sam. Moracu da krenem onda u obilazak farbari i stovarista da vidim ko moze da mi nabavi, ili da se preselim u neki severniji grad :)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: vlada-r on May 11, 2013, 02:31:51 PM
Meni je URSA zanimljiva, vidi po farbarama ima li ovih materijala. Vidi ovu stranicu kako su iseceni delovi modela i verujem da je dobar materijal za tvoju jedrilicu. http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,3354.150.html (http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,3354.150.html)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: saxpg on May 11, 2013, 02:58:16 PM
Ali ja bih voleo zuti zbog vidljivosti, a prosao bi i plavi kao "muska" boja. Postoje razne prednosti kada ne mora da se farba mylar folija ili sam epoksi. Pa bih voleo da me neko uputi ako zna, gde moze da se nadje zuti ili plavi stirodur?

Vaci, moje misljenje ja da ides u pogresnom smjeru oko ovoga. Stiroduri su mnogo tezi u odnosu na stiropor.
Ja sam radio sa raznim vrstama, i najbolji od svih je BASF zelene boje, kupovao sam ga na stovaristu koje se nalazi na skretanju za Kaludjericu. Stovariste pored je imalo i domaci stirodur neke cigla-narandzaste boje, nije bio onako gay.

E sad, moje misljenje je da ces ustedjeti na tezini ako budes radio sa stiroporom manje gramaze, jer kada ti odradis epoxi i platno to daje sasvim dovoljnu cvrstinu, pa cak i kad bi posle izvadio iz tog krila stirodur ili sta vec bude , ono ce biti dovoljno jako.
Pricam ti iz iskustva jer imam dlg, i to su jako krhki modeli kojima nije potrebna tolika cvrstina koju ti pokusavas da postignes.
Ono sto ljudi prave u kalupima i od karbona, kao sto je na primjer Vortex iz Slovenije, to je vec neka druga prica o extremnim masinama koje su cudo, i toliko i kostaju.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 11, 2013, 03:30:40 PM
Saxpg kazi mi zasto je BASF stirodur bolji? Koje si sve karakteristike primetio bolje od recimo standardnog Austrothermovog?

A sto se tice stiropora, vec sam postavljao pitanje ranije, mozda i bas u ovoj temi, i dobio odgovor da je stiropor tezak a rad, jer je mnogo fleksibilniji i meksi, pa za tanko krilo i nije nesto. A onda sam procitao i da nije preporucljivo izvaditi jezgro od pene. Ono ne daje neku cvrstinu, ali sprecava da se opna od kompozita nabora pro opterecenju. Kada napravis cevcicu od papira lako ces je saviti. Lako ces saviti i sipku od pene. Ali kada stavis papir na sipku i zalepis, onda su sasvim druge sile u pitanju. Strana koja je pod kompresijom se nece tako lako saviti i naborati, pa je cela konstrukcija cvrsca i kruca. To sam procitao i na nekim temama na netu, jer je i meni palo da skinem tih 40-50gr pene... Na kraju, opna od kompozita je nikakva sama po sebi, jer na toj povrsini kada bi uhvatio krilo pri nekom sletanju, prstima bi ulubio krilo tu gde ga uhvatis ako ne bi bilo jezgra unutra. Mozda pokusam sledeci put sa stiroporom, ali stirodur je na kompresiju nekoliko puta jaci, mozda i za red velicine, a na ovako tankom krilu razlika u tezini zavrsenog krila izmedju stiropora i stirodura bi bila 15-20gr. Bez jezgra necu pokusavati, ali ovo sa stiroporom mozda pokusam sa nekim manjim parcetom pa cu videti dali vredi. Nisam bas shvatio, jel si ti probao da napravis krilo sa jezgrom od stiropora? Ako neko jeste probao neka kaze koliko je to dobro.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: saxpg on May 11, 2013, 03:58:40 PM
BASF stirodur je bolji zato sto su mu karaktristike skoro kao balza, jaci je duplo u odnosu na druge sto se tice cvrstine, kada se reze zicom, na njemu se stvara tanka korica koja je cvrsta kao plastika, brusi se jako dobro sa svim granulacijama brusnog papira. Zato mislim da je dosta bolji od roze stirodura.

Ovo za konstrukciju si u pravu, cvrsce je kada je jezgro puno i to je bolja varijanta jer se sa manjom kolicinom epoksija i platna dobija veca cvrstina u odnosu na prazno jezgro. Povlacim rijec :)

Krilo koje sam ja pravio bilo je od obicnog stiropora, presvuceno balzom od 1mm i kasnije presvuceno najtanjim staklenim platno i epoxijem, bez vakumiranja. Porsinu sam posle brusio i farbao, tako da nije bio neki poseban izgled, ali je bilo jako cvrsto krilo.



EDIT:

Mozda ce ti koristiti ako vec nisi vidio ovo na Ebay-u. Tip iz Hrvatske pravi trupove za pristojnu cifru. Ako se uzme da je postarina besplatna za neke artikle, ima trupova po 30tak eura.

http://www.ebay.com/sch/nikolapr10/m.html?item=271201830152&pt=US_Radio_Control_Control_Line&hash=item3f24e38508&rt=nc&_trksid=p2047675.l2562 (http://www.ebay.com/sch/nikolapr10/m.html?item=271201830152&pt=US_Radio_Control_Control_Line&hash=item3f24e38508&rt=nc&_trksid=p2047675.l2562)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 11, 2013, 04:36:36 PM
Evo isekao profil od stiropora, nista lakse. Tvrdopresovani, najtvrdji.
(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01422_zps909616ed.jpg)
(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01421_zps6baacadf.jpg)
Eto mozda bi i prosao sto se tice cvrstine, ako neophodno da bude naaaajlakse. Ali evo problema. U stiroporu ima rupa, rupa... rupcaga. Dok se to popuni i zagituje, mislim da bi se dosta otezalo... Mozda vredi pokusati, ali ne verujem da se mnogo dobija time.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on May 11, 2013, 05:13:22 PM
Vaci, odlično je što te je uhvatila istraživačka groznica. Na kraju ćeš da shvatiš zašto je ovo mnogo duži, ali interesantniji put do modela.

Jeste da je žuti i plavi nešto finiji, ali Austroterm roza od 2 i 3 cm je veoma slične finoće naspram 5cm koji je najgrublji i treba ge izbegavati kada je to moguće. Finoću moćeš da dobiješ na površini sa finim šmirglanjem. Mislim da sve to svakako pokriva stakleno platno adekvatno natopljeno i da se ništa od toga na kraju ne vidi. Možeš da daš i jeftiniju osnovu i to sa eko lakom na bazi vode u dva sloja sa finim šmirglanjem posle svokog. Sa time će se zatvoriti sve pore i dobiti dovoljno ravna porvšina.

Smole se mogu bojadisati sa pigment pastama, pa to možeš isto da nabaviš kasnije u nijansi kojoj želiš.

Stiropol nije dobar za tanka krila.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: saxpg on May 11, 2013, 05:51:56 PM

Stiropol nije dobar za tanka krila.


Sa ovim se ne bih slozio zato sto se ovdje radi o krilima koja imaju omotac, tako da bez obzira sto su tanka stiropor je dovoljno jak da da formu. Neki proizvodjaci kao Reichard i Art Hobby koji prave dobre jedrilice koriste stiropor, i to onaj najmeksi.

(http://images.rcuniverse.com/forum/upfiles/576376/Rp42812.jpg)

(http://images.rcuniverse.com/forum/upfiles/576376/Rw58621.jpg)

http://pisaneli.wordpress.com/2010/04/02/art-hobby-hyper-1-5m-hlg/ (http://pisaneli.wordpress.com/2010/04/02/art-hobby-hyper-1-5m-hlg/)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: vlada-r on May 11, 2013, 06:18:19 PM
Mozda je bolje ovo sto SAXPG kaze, da laminiras balzom od 1mm krilo i posle da nabacis 1 sloj tkanine.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on May 11, 2013, 06:24:39 PM
Quote
Stiropol nije dobar za tanka krila.
Quote
Sa ovim se ne bih slozio
Mislio sam na konretna krila pravljeni ovom tehnikom a koja su sa profilom ispod 10%, a ne na drvena gde ima ramenjače, "D" boksa, planka od tvrdog drveta i sl.
Kod konkretnog krila za DLG kaširana kora je tanka i treba da podnese pritisak prilikom savijanja, jer gornji sloj je opterećen na pritisan i može da urone ako ga ne drži nešto barem kao stirodur. U korenu se i ovako to može desiti, pa svakako treba da ima ramenjaču na barem 20% krila o korenu.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on May 11, 2013, 06:39:19 PM
Quote
BASF stirodur je bolji zato sto su mu karaktristike skoro kao balza, jaci je duplo u odnosu na druge sto se tice cvrstine, kada se reze zicom, na njemu se stvara tanka korica koja je cvrsta kao plastika, brusi se jako dobro sa svim granulacijama brusnog papira. Zato mislim da je dosta bolji od roze stirodura.
Imam BASF-ov od 10 cm. napravio sam testove još davno i razlike skoro da i nema u odnosu na ostale. Istina je da patent tehnologije pravljenja stirodura pripada ovom brendu ali svugde se koristi ista od iste sirovine.
Daleko je svaki stirodur od balze, jer je gustina balze prosečno 150g/dm2 dok je stirodur 30-34g/dm3. Nadalje, balza je vlaknaste strukture napravljean specijalnom postupkom majčice prirode i za sada je ne nadmašiva, jer je specifična čvrstoča veoma velika i to višestruko veća od razlike gustiće. Stirodur ima čvrstoću na kidanje od oko 20N/cm2 dok balza oko 1000N/cm3 u pravcu vlakana. Stirodur ima mnoge druge prednosti, prvenstveno lakše oblikovanje, homogenost i koristi se tamo gde je balza suvišna.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 13, 2013, 07:20:47 PM
Evo za sve koji prate topic, uradio sam eksperiment. Napravio sam i jezgro od stiropora, ovo zuto desno.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01423_zpsd248baad.jpg)

Stiropor sam koristio 17gr, postoje i 25gr i 30gr, ali posto je stirodur oko 30-33gr nista ne bi dobio po pitanju mase a komplikovao bih sebi zivot. Kada se isece jezgro od ovog stiropora ono je 11,5gr tesko naspram jezgra od stirodura koja su teska 22gr (33:17=22:11,5 otprilike). U prethodnim postovima ima slika koliko je to porozan materijal prepun rupa. Napravio sam kanal za servo, i krenuo sa popunjavanjem. Nakon prvog sloja shvatio sam da to i nije tako lak posao. Posto je stiropor tako mekan, spahtlica upada u njega pa rupe ne bivaju popunjene do kraja jer istiskuje masu kada upadne. Ako ne pritisnemo onda ce otici pola kile mase na krilo. Znaci mora da se pritisne i da se odradi u vise slojeva. Ja sam odradio jednu stranu u 3 sloja pa drugu stranu. Mozda neko moze bolje, ali kada se dosta puta smirgla pa opet prelazi spahtlicom, stiropor pocinje da se valja i gnjeca.

Na kraju sa popunjenim rupama povrsina niti je glatka niti cvrsta kao kod stirodura, a stigli smo do mase od 28gr otprilike. Kazem otprilike jer zavisi koliko zelimo dobru povrsinu. Kada to uporedimo sa 35gr stirodura, mislim da nije vredno zbog 7gr raditi po 3 puta svaku stranu posebno, imati problema sa smirglanjem, i rizikovati mlitava zakrilca podlozna vibracijama. Ako dodam na to da sam mogao bez gitovanja da stavim staklo na stirodur i ustedim neki gram, sva ova muka se stvarno ne isplati. Naravno kada se radi o tankom krilu presvucenom kompozitom....

Ja ovim stavljam tacku na stiropor kao materijal za gradnju DLG krila. Mislim da je i suplji stirodur izrezan na CNCu bolji nego pun stiropor. Ali to nema smisla za tako tanka krila...
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 17, 2013, 02:23:16 PM
Veceras bi trebalo da raspakujem jedno krilo, pa cemo videti sta mislite o mom radu. Dal valja sta. Ali pre toga imam jedno pitanje vezano za servoe.
Naime, kada sam cesljao po netu kako odabrati servo po opterecenju, video sam i programe koji to mogu da kazu. Ubacis povrsinu zakrilca, maksimalni ugao otklona, i maksimalnu brzinu i dobijes silu koja deluje na to zakrilce. Na primer ovo
http://www.mnbigbirds.com/Servo%20Torque%20Caculator.htm (http://www.mnbigbirds.com/Servo%20Torque%20Caculator.htm)

Kad ubacim podatke dobijem da servo treba da ima 0.56Ncm sto mu dodje oko 0.05kg/cm. Cela ketelica je teska do 300gr, a ljudi stavljaju po netu servoe koji imaju sile po 0.5kg/cm pa do 1kg/cm. Koji je razlog za to? Ja sam jos ranije uzeo servoe koji daju 0.17kg/cm, ali se sada pitam o cemu se radi? Kako odabrati jacinu servoa? I zasto ljudi stavljaju servoe koji mogu da podignu celu letelicu a ne samo jedan eleron?

Mozda sam mogao ovo da postavim i u servo odeljku, ali mozda je vezano za moj konkretan slucaj... Neka pomoc?
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: magic on May 17, 2013, 04:01:22 PM
Ovo je jako dobro pitanje koje si postavio vezano za servoe. Obicno svi obrate paznju na par podataka koji su vezani za servo a to je da li su digitalni, koje su snage i brzine i da li su sa metalnim zubima!? Ono sto nigde ne pise je koliko dobro centriraju i mozda i najbitnije od svega a to je kakva im je rezolucija. Iz mog nekog dosadasnjeg iskustva tesko da servo moze da ispuni sve kriterijume a da kosta manje od 20 Eura. Naravno sto je neki model veci to su mane servoa izrazenije.

Ali ajde da odgovorim na tvoje pitanje zasto jaci servo od onoga sto je potrebno po kalkulaciji. Sto je servo optereceniji to se njegova brzina smanjuje, tako da ako ce se servo pretezno koristiti sa velikm naprezanjima ili ce u nekim kriticnim fazama leta (kao sto je npr. izbacivanje kod F3K) biti trazena i pristojna brzina reakcije onda je ipak bolje da se uzme jaci servo od nekog racunskog minimuma.

poz
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on May 17, 2013, 05:54:00 PM
Mislim da je kalkulator dobar i da je realan. On kalkuliše minimum potrebnog momenta držanja, koji je potrebno, da bi se održala komanda pri traženim veličinama. To je dobra polazna osnova, ali izbor mogućnosti rada i snage servoa treba da je što veći od toga. Jedan od razloga je i to, što se u nekim ekstremnih situacijama leta modela može drastično da se poveća opterećenje. Recimo ako se ulazi sa jedrilicom u neku akrobaciju kao luping, dodatna brzina i ugao alfa na krilu se naglo poveća, a samim tim i razlika pritiska na površinama krila. To sve treba da podnese komanda bez da servo ne uđe u neku histerezu ili da ostane u ne željenom položaju. U trenucima poniranja modela sa velikom brzimon, takođe se mogu javiti turbulencije na krilu koje mogu jako da opterete servoe. U formuli se vidi da otpor kvadratično raste sa brzinom, pa tako kod duplo veće brzine se javlja četiri puta veći otpor.

Da bi servo bio mali, jak, precizan u mehaničkom i eletroničarskom smislu, otporan na udare prilikom sletanja, treba da se uzme što bolji u toj klasi. Ponuda je na sreću velika, a cena uvek raste eksponencijalno sa kvalitetom i mogućnostima servoa.

Treba i to da se uzme u obzir, da se ne računa automatski isti momenat na komandi i na servou. To zavisi od odnosa dužine krakova na sevou i polugi komande. Ako je krak komande servoa dva puta manja od komandinog, momenat na komandi je duplo veći. U ovome ne treba da se preteruje, jer se sa time gubi u ukupnom hodu i brzini pomaka komandne površine.
Pa sada ti izaberi.
 ;namig

Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 17, 2013, 09:38:39 PM
Hvala vam puno na odgovorima. Znaci opet iskustvo... Problem mi je naci servoe koji mogu stati u krilo, jer sam tako poceo dizajn, a krilo je jako tanko. Videcemo kako ce biti sa ovim sto imam.

A sada svecani trenutak prvog krila koje cu koristiti. Proslo je bilo test krilo, a ovo je prava stvar. Svi koji su pratili moj topic o quadu znaju da dosta polazem na estetiku i da osim performansi letelica treba da pruzi i odredjeni vizuelni uzitak. Kao i za sve drugo u zivotu, dobro je kada je nesto "cool". Tako da sam resio da ne jurim samo sirove performanse i malu masu. To me podseti na izreku, nije sve u seksu, ima nesto i u drzanju za ruke... ne pitajte kako mi to palo na pamet :)

Krilo je izaslo na kraju na 70gr, sto je dobar rezultat. Par krila je 140gr, i kada ih spojim i odradim ostalo nadam se 145gr, mozda i 150gr mada ne verujem. Za prvi pokusaj ja sam zadovoljan. Evo malo slika u punoj rezoluciji.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01435_zpsaf07dc0b.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01437_zps95be9dc4.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01436_zpsb1348f58.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01438_zpsafd82f04.jpg)

Prva stvar koja se vidi je ono to sam se zeznuo kod kanala za servo, ispunio sivom masom i vise nisam mogao da sredim to da bude zuto. Mozda zafarbam taj deo... ima malo dlacica od karbona, posto se unidirekcioni tako lako raspada, mora se biti jako pazljiv. Inace generalno mislim da nije lose. Jos malo da se stegne pa smirglu u ruke i da sredim napadnu ivicu.

Pohvale-kritike-predloge prihvatam sve. Mozda neko vidi nesto sto ja ne vidim ili sam subjektivan. (<--)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: kole_niš on May 17, 2013, 10:50:53 PM
Samo da poleti već jednom, da vidimo  (photograf)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 22, 2013, 02:00:31 PM
Bice Kole ne brini, samo treba vremena, mnogo vise kad pocinjes nego kad si iskusan...

Evo uradio sam kalup za kabinu od stirodura, na CNCu grubo (trebalo je 1 sat rada masine... neka kineska na poslu skroz razdrndana...) onda spojio 2 polovine, osmirglao, isprskao rastvorom epoksija i alkohola (mada nisam ni to morao) da bi dobio tvrdju povrsinu, pa opet osmirglao. Dobio sam lep gladak kalup koji cu na kraju pojesti acetonom, da mi ostane samo suplja kabina od staklolita. Zato i kazem da nije moralo da se toliko polira, al cisto da se vidi da moze. Moze i bolje od ovoga, i nije neki bauk. Prva fotografija je nesto rotirana i zeznuta prilikom menjanja velicine, a druga je ok.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01445_zps1490e2dd.jpg)
(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01446_zpse3057f7b.jpg)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: mad_mangod on May 22, 2013, 04:22:57 PM
Vaci ovo je ispalo super!!!  (res) Kole Vaci se ne za****va on kad  (<--) on  (<--) !!!!!!
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 24, 2013, 10:33:06 PM
Hvala Goki :)

Evo napravio sam i tu kabinu na karbonskom stapu. Bilo je tu opet snalazenja i eksperimentisanja, manjka iskustva.... Nije licilo ni na sta, kineska vakuum kesa za odela nije dovoljno elasticna da se savije oko tako malih radijusa, pa se zbrckala. Mozete zamisliti na sta je licila povrsina kabine. Jos ja budala nisam zalepio stirodur za kabinu za karbonski stap, pa se sve mrdalo... Na kraju skalpel, smirgla u ruke, i jedva sam spasao stvar da ne radim ponovo. Nije idealno ali proci ce za moj prvi avion ikada.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01452_zpsefec250a.jpg)
(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01451_zpsb6277d9f.jpg)

Nadam se da je dovoljno cvrsto da izdrzi i poneki udarac u nos pri sletanju  mmmm Ja sam zadovoljan za sada.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: nedbojsa on May 24, 2013, 11:42:25 PM
Jedno pitanjce kako planiraš da spojiš krila i trup?
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 25, 2013, 12:03:22 AM
Voskiram krilo gde treba da se spoje, a osmirglam malo trup, zamesam smolu sa seckanim karbonom, nanesem na krilo, stavim trup preko i utapkam. Posle nekoliko sati imam idealan drzac za krilo, koje naleze ko rukavica na ruku. Pokusacu tako, dosta eksperimentisem.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: raddde on May 25, 2013, 12:20:00 AM
sto bi rekao Djura  u svojim carolijama "Za ovaj eKsperiment nam ne treba luk, zato cemo ga bacit ."
pravis supu sa seckanim karbonom
prateci sta radis, divim se tvojoj upornosti,ali malo vise takticnosti i planiranja nebi bilo na odmet
poz
raddde
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 25, 2013, 12:38:58 AM
Slazem se. Ali .... ja mogu da taktiziram samo sa teorijom, a teoriju vidim na netu, a tamo su mnogo bogatiji ljudi sa mnogo boljom opremom i iskustvom. Ta supa kako je ti zoves je deo moje taktike, prilagodjene mojim trenutnim mogucnostima. Ako poleti, sledeci put pravim kalup za trup. Tek sam zagrebao povrsinu potrebnih stvari za dobar dlg  ;namig
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 25, 2013, 04:05:52 PM
Stavio sam horizontalni stabilizator u rernu na 50 stepeni. Istopio se... nisam znao da rerna moze toliko da gresi. Nemojte da napravite istu gresku kao ja. oo))
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: adam on May 25, 2013, 08:20:01 PM
ti si legenda!imas zivce svaka ti cast!
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 27, 2013, 12:00:03 AM
Eto ja napravio novi horizontalac. Posto sam dobio kritike (opravdane) da nisam bas osmislio kacenje krila na jedrilicu, seo sam malo da razmislim. Jeste, uhvatila me neka mrzovolja, sta sam sve morao da uradim, razvuklo se brate... Ali tako necu nigde stici. Pa sam opalio sebi 2 samara da se trgnem i razbistrim situaciju.

Evo ga nacin kacenja horizontalca. Napravljen oblik od stirodura, ima najlonski distancer sa M3 navojem u sebi, preko koga je navucen karbon koji je spojen sa telom jedrilice. Preko svega staklo, gornja povrsina ravna, i trn za centriranje pozadi.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01453_zps182bc222.jpg)

Ali nisam odustao od moje "supe". Nisam je iskoristio za horizontalac, ali za krila jesam. Da bih napravio ravnu povrsinu za naleganje na ovaj nosac, stavio sam mesavinu epoksija i mikro balona ispod horizontalca. Pa kada ga pritegnem srafom lepo ce da legne kako treba i u osi.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01456_zps7d41215b.jpg)

Isti fazon i za nosac glavnog krila. Jos nije zavrseno, ali je blizu. Horizontalac je na 20mm od trupa da bi mogao da radi svoj posao, a krila su na 10mm od trupa. Nema potreba vise, a ni manje, da ima mesta da se manipulise kablicem za servoe u krilima.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01455_zps0b17bb02.jpg)

Moju voljenu supicu od seckanog karbona i mikro balona sa epoksijem sam iskoristio da napravim ravnu podlogu na glavnim krilima, kao na horizontalcu. Na taj nacin krilo ce imati napadni ugao od 1 stepena, sto ce se po potrebi lako povecavati nekim distancerom. Kada sve zavrsim za par dana sastavicu ceo DLG pa da vidimo koja je masa praznog avioncica. Onda ostaje da sacekam neki dan da stignu novi servoi i ostale dzidzbidze i gotovo! Ako poleti, dizem ruke od modelarstva, ovde stvarno nema izazova :hehe :)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 28, 2013, 12:57:18 AM
Krenem ja danas kod caleta da izbusim na stubnoj busilici rupe u krilu, za montiranje na trup. Razmisljam kako da smestim krilo od metar i po u Citroena C3, kad zena hoce da ide u grad... i da vodi bebu u setnju. I naravno treba tu da stanu i kolica (koja ne mogu da stanu u gepek!). Spakujem u kola i zenu u dete i kolica, i nekako nadjem ugao da spustim i krilo. Okrenem se da namestim dupe da sednem u kola, a zenica moja koja je vec bila unutra, krenula da mi pomogne da smestim krilo. Uhvati kraj koji je lebdeo u vazduhu i povuce ga na dole. Suprotan kraj zaglavljen u kolica. Ja sedam u tom trenutku, vidim u sekundi sta se desava, u sledecih pola sekunde cujem zvuk krckanja krila -  ne znajuci sta da radim ispustam jedno nenormalno glasno AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zena pita Sta ti je Vlado?
Pusti pusti ne ne ne ne.....!!!!@$@@%%^$
Pusta ona krilo, ja psujem na sve strane, srecom nema teskih posledica. Kod jedne "sarkice" malo kvrcnulo. Izlazim iz auta preteci usput, jer nisam u stanju da vozim kolko sam prso, dajem joj kljuceve i sedam pozadi. Auto krece...  oo))
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: zbabic on May 28, 2013, 10:14:53 AM
Vaci, ti si definitivno car!
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: mad_mangod on May 28, 2013, 10:25:03 AM
Krenem ja danas kod caleta da izbusim na stubnoj busilici rupe u krilu, za montiranje na trup. Razmisljam kako da smestim krilo od metar i po u Citroena C3, kad zena hoce da ide u grad... i da vodi bebu u setnju. I naravno treba tu da stanu i kolica (koja ne mogu da stanu u gepek!). Spakujem u kola i zenu u dete i kolica, i nekako nadjem ugao da spustim i krilo. Okrenem se da namestim dupe da sednem u kola, a zenica moja koja je vec bila unutra, krenula da mi pomogne da smestim krilo. Uhvati kraj koji je lebdeo u vazduhu i povuce ga na dole. Suprotan kraj zaglavljen u kolica. Ja sedam u tom trenutku, vidim u sekundi sta se desava, u sledecih pola sekunde cujem zvuk krckanja krila -  ne znajuci sta da radim ispustam jedno nenormalno glasno AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zena pita Sta ti je Vlado?
Pusti pusti ne ne ne ne.....!!!!@$@@%%^$
Pusta ona krilo, ja psujem na sve strane, srecom nema teskih posledica. Kod jedne "sarkice" malo kvrcnulo. Izlazim iz auta preteci usput, jer nisam u stanju da vozim kolko sam prso, dajem joj kljuceve i sedam pozadi. Auto krece...  oo))

Hahahaha!!!! Vaci znam kakav je osecaj posto sam imao i ja slicnu situaciju samo sam ja posao na livadu da napravim neki let!!!!
Kad si ovo napravio onda je sve lako!!!!  4e :jaki:
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: bokki on May 28, 2013, 04:18:55 PM
opusti se... 4e  sve ce to epoxy i platno pozlatiti... :)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 28, 2013, 07:29:47 PM
I evo dosao je i taj dan, posle svega i svacega, da jedan Vaci pocetnik koji nikada u zivotu nije nista napravio, sklopi taj famozni DLG. Kako ce leteti videcemo, a za sada malo slicica.

Prvo, supica od seckanog karbona-mikrobalona i epoksija. Mnogo dobra stvar, mnogo cvrsce nego samo mikrobaloni.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01457_zpsedf870fd.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01458_zpsac8f5693.jpg)

Sklopljen model

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01460_zps6ee6e0cc.jpg)

A sada malo merenja

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01461_zpsc1f560cd.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01464_zps4e280db5.jpg)

Masa kompletnog praznog modela 202gr. Jedino nema peg za bacanje. Znaci jos pola grama :) Na ovu masu sam ponosan i nisam je ocekivao da budem iskren. A sledeci put idemo jos nize!!

Pogled s`preda

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01466_zpsc8b0ce03.jpg)

I ceo model. U stvari 2 modela. :) Jedan stari i jedan glanc nov hehehe  :hehe

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01468_zps8da49bba.jpg)

Valjda ce za neki dan stici sa HK servoi i ostatak, pa da probamo malo. Bice tada i neki snimak ako ga ne slupam. Bacam se na simulator! (yay)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: svrco on May 28, 2013, 07:43:34 PM
Pohvala za ovaj novi model (nije moje da komentarisem "stari" ), neka je sa srecom pa da ga vidimo u letu za koji dan...
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 28, 2013, 08:00:33 PM
Hvala :) Vec sam dobio cvrgu od starog modela za tu opasku :)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: adam on May 28, 2013, 09:10:55 PM
nije ti malo dugacak nos ispred krila??? kad stavis elektroniku bas me zanima gde ce ti doci teziste
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 28, 2013, 09:41:01 PM
Trenutno je tezak pozadi. Jeste mu dugacak vrat, ali tako ispalo. Zato sto mi je kabina lagana a vertikalac i horizontalac i nisu bas. Imaju zajedno bar 17-18gr.
Ovako i lici pomalo na lesinara, kao Beloglavi sup :) Bice sve u redu kad ubacim elektroniku.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on June 12, 2013, 11:23:23 PM
Elektronika ubacena, 266gr letna tezina. Evo nisam imao nerava da sacekam sutra, pa sam pod svetlima igralista izasao da isprobam avion. Iako ima ovako dugacak vrat, opet je ispao tezak u repu... jednostavno mi kabina previse mala i lagana, jedva sam nagurao elektroniku... I tako krene avionce da "pumpa" i zakuca se u zemlju i pukne mi kabina... i evo odmah sam je zakrpao a bude spreman za sutra :) Bogami na isto mesto nece puci...

Posto nisam nikada leteo avion osim na simulatoru mozda je bolje da potrazim pomoc... da ga ne skrshim odma... vec malo kasnije  :hehe
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: saxpg on June 13, 2013, 12:16:13 AM
Vaci, da te upozorim na jednu stvar koja se meni desila ovog vikenda.
Na mom DLGu je ranije bila slomljena kabina (davao sam ortaku da se uci bacanju (zid) ) i ovog vikenda sam posle popravke izasao da je probam.
Na nesrecu ovako se zavrsilo...

(http://i37.photobucket.com/albums/e51/saxpg/2013-06-08190105_zpsc038c652.jpg) (http://s37.photobucket.com/user/saxpg/media/2013-06-08190105_zpsc038c652.jpg.html)

(http://i37.photobucket.com/albums/e51/saxpg/2013-06-08190122_zps49a13292.jpg) (http://s37.photobucket.com/user/saxpg/media/2013-06-08190122_zps49a13292.jpg.html)

(http://i37.photobucket.com/albums/e51/saxpg/2013-06-08190053_zps207a0d7e.jpg) (http://s37.photobucket.com/user/saxpg/media/2013-06-08190053_zps207a0d7e.jpg.html)

Sta se desilo... kabina koju sam zamenio bila je uradjena suvise tanko i pri izbacaju jedrilica se bukvalno raspala.
Ovo ti govorim zato sto ces imati ovaj problem ako ti vrh kabine bude suvise napred. Velika centrifugalna sila se stvara pri izbacaju.
Nadam se da neces imati ovh problema ali nije na odmet da znas i za ovaj problem.
Ja letim DLG oko godinu-dve ali nisam znao da moze da se slomi na ovaj nacin.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on June 13, 2013, 01:10:42 AM
Dobro da si mi ovo rekao, imacu to u vidu. Stavio sam teg 12gr u nos da bi je izbalansirao sada. A kabina mi je jako tanka, danak neiskustvu... Al dobro, necu ja da je silim nesto, ionako cu bacati polako dok se naucim. A kad skrckam sve, onda znam kako da napravim bolje :sljus Cim budem mogao i vreme mi dozvoli probacu je i napraviti neki snimak.

Ne znam kako je tako ispao balans. Mozda zato sto mi se cini da su repna krilca ispala malo teza... Zajedno imaju oko 17-18gr. Aj polako, da poleti ovo prvo, pa cemo videti sta dalje.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: saxpg on June 13, 2013, 09:01:11 AM
Ne znam kako je tako ispao balans. Mozda zato sto mi se cini da su repna krilca ispala malo teza... Zajedno imaju oko 17-18gr.

Mislim da je problem oko balansa bas u repu jer kod ovako lakih modela cak i 5 grama je velika prica.
Moja jedrilica ima repne povrsine uradjene od ciste balze, nisu presvucene nicim.
Probaj da uradis rep od balze, i ako bude i par grama laksi, bar ces izbaciti teg iz nosa.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on June 13, 2013, 09:13:53 AM
Prakticno nikada nisam radio sa balzom. Jedino sto sam napravio nosace za servoe u kabini od balze sada, i prometio sam da je "ok" u pravcu vlakana, ali je zato poprecno kao stirodur, mozda i slabija. Stirodur ne puca tako vec se kida. Zato mi je preslabo da stavim 1.5-2mm balzu ne presvucenu staklom. Ipak treba tu jedrilicu da lupa totalni pocetnik koji ne ume ni da leti ni da sleti. Koje je debljine balza na tvom repu? Ako je 2mm nisam siguran da je laksi od mog...
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on June 13, 2013, 03:09:42 PM
Pošto se ovde radi o jednoj grešci koje mnogi čine, a da toga bude što manje u buduće evo objašnjenja i rešenja. Trup kao cev je zarvoreni profil što je veoma dobra geometrijska forma iz aspekta otpornosti materijala. Kada se iseče komad za otvor, presek više nije zarvoren već otovreni "U" profil. Ovo teoretski znači da je oslabljen čak 10 puta, jer pri opterećenju se slobodno deformiše kao list i cepa se kao papir. Da bi se vratila zatvorena geometrijska forma na tom preseku, potrebno je povezati slobodne bočne strane sa tankim aerošperom 0.8-1.2mm ili tankom fiberglas pločom po celoj dužini otvora ili malo duže. Nje dovoljno ubaciti samo držače za servoe. Dobro je ako je otvor što manji. Ploča se može malo izdići sa linije preseka da se i kabina nasloni na nju ili treba posebno da se taj oslon obezbedi sa dolepljenjem nečega po liniji sastava. U ploči se unapred može izrezati otvor za servoe i bateriju.
Ovako nekako:
(http://www.towerhobbies.com/products/greatplanes/gpma1060/gpma1060b_550.jpg)

Skica za teoretsko objašnjenje:
(http://i298.photobucket.com/albums/mm244/tibeteagle/razno/DLG-trup_zps7a514fd4.jpg) (http://s298.photobucket.com/user/tibeteagle/media/razno/DLG-trup_zps7a514fd4.jpg.html)

Quote
Zato mi je preslabo da stavim 1.5-2mm balzu ne presvucenu staklom.
Bolje je uzeti deblji list balze od 3mm a manje gramaže i odšmirglati ivice na tanko blizu oblika aero profila. Balzu treba upoznati i odamh se stekne pojam da je i dalje kraljica među materijalima u modelarstvu u svakom pogledu.
List balze se može na razne načine ojačati da bi se ojačala potrečna otpornost na savijanje. Evo samo jedno rešenje, koje ovde može da bude upotrebljivo. Dovoljno je da se na ulaznu ivicu nalepi fiberglas traka po celoj dužini. Sloj retkog laka ili epoksi smole je poželjno namazati na balzu, inače će se deformisati u zavisnosti od vlažnosti vazduha...

(http://www.olgol.com/TabooGT/pictures/P1160526.JPG)

Inače sa boljim studiranjem sadržaja na netu se može videti kako su to radili drugi. Istina je da teoretskih objašnjenja ima veoma malo, pa zato treba videti kako su rešili najbolji, a ne drugih amateri koji postavljaju svoje eksperimente i smatra se da to tako treba raditi.
 ;namig
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: saxpg on June 13, 2013, 08:16:52 PM
Koje je debljine balza na tvom repu? Ako je 2mm nisam siguran da je laksi od mog...

Balza na repu je debljine 3mm i vjeruj mi sasvim je dovoljno izdrzljiva. Ojacana je sa jednom trakicom karbona po sredini.

(http://i37.photobucket.com/albums/e51/saxpg/2013-06-13201042_zps019be163.jpg) (http://s37.photobucket.com/user/saxpg/media/2013-06-13201042_zps019be163.jpg.html)

Sto se tice ojacanja kabine, TE je u pravu... I saborp mi je objasnio da sam trebao da ostavim falc koji je bio na otvoru kabine, a ja sam izrezao sve kada sam pravio otvor.
Kada sam montirao trup stavio sam parce balze da drzi servoe i poveze strane trupa, tako da konstrukcija ostane u komadu ali ocigledno nije bilo dovoljno.

(http://i37.photobucket.com/albums/e51/saxpg/2013-06-13200730_zps220407c4.jpg) (http://s37.photobucket.com/user/saxpg/media/2013-06-13200730_zps220407c4.jpg.html)

Da je nisam slomio ne bih znao za ovo  (pijemo)
Idemo dalje!
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: raddde on June 13, 2013, 08:39:07 PM
T.E.....da te nema, trebalo bi te  izmisliti...hvala na opservaciji....
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on June 13, 2013, 09:10:47 PM
Bolje je uzeti deblji list balze od 3mm a manje gramaže i odšmirglati ivice na tanko blizu oblika aero profila.
 ;namig

Postoji balza raznih gramaza? ") To nisam znao, uvek kada pogledam na internet prodavnici pise samo balza i dimenzije. Gde mogu a vidim primere raznih gramazi?

Sto se tice ojacanja kabine, TE je u pravu... I saborp mi je objasnio da sam trebao da ostavim falc koji je bio na otvoru kabine, a ja sam izrezao sve kada sam pravio otvor.


Znam za tu foru, prilicno je intuitivna za razumevanje i ne mora se mnogo ulaziti u fiziku. Zato sam uradio 3 stvari. Prvo ostavio sam most na sredini kabine koji spaja levu i desnu stranu, to mnogo znaci. Drugo ostavio sam falc i na kabini i na poklopcu. Kao recimo plasticne cas za sok, da nemaju onaj prevoj gde stavljamo usne ne bi mogli da ih drzimo u rukama. Neka neko odsece taj deo, napuni vodom i pokusa da drzi normalno casu :) I trece poklopac koji sam napravio ne ide samo preko, vec kada se uglavi on je kao uzduzni most na mestu gde je otvor, upija opterecenje jer upira u prednju i adnju stranu a ne prekriva ih samo.

Nosace za servoe sam mogao samo do pola da stavim, posto nisam imao predstavu koliko je u stvari kabina mala, delovalo mi je da ce biti vise prostora. Jedva sam sve uglavio unutra... Ali mislim da ce izdrzati kabina, sledeci put pravim malo vecu i sa malkice debljim zidovima.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01488_zpsb82368c1.jpg)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on June 13, 2013, 10:29:23 PM
Quote
Znam za tu foru, prilicno je intuitivna za razumevanje i ne mora se mnogo ulaziti u fiziku.
Intuicija je potrebna u ljubavi, a za fiziku stečeno znanje.
Quote
Prvo ostavio sam most na sredini kabine koji spaja levu i desnu stranu, to mnogo znaci. Drugo ostavio sam falc i na kabini i na poklopcu.
Spojiti samo na sredini ne znači mnogo. Rub, falc nije ništa naspram potpune veze. Poklopi tu plastičnu čašu sa rubom sa hamer papirom i zalepi. Pogledaj razliku u krutosti.
Previše naglo si stanjio trup ispred krila. Stanjuje se samo iza krila. Ispred krila je najveće opterećenj na savijanje i tamo treba da je najače.Ovo je dobar oblik trupa za jedrilicu.
(http://www.pp-rc.de/SHOP/FOTO/ARTHOBBY/FOTO/hyper_pp/rys.gif)

Quote
Nosace za servoe sam mogao samo do pola da stavim, posto nisam imao predstavu koliko je u stvari kabina mala, delovalo mi je da ce biti vise prostora. Jedva sam sve uglavio unutra...
Kao što sam ti na početku savetovao, nije na odmet napraviti crtež onoga što radiš. Mnogo nevolja se možeš osloboditi već na početku.

Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on June 14, 2013, 12:54:53 AM
Eeeee.... lako je smeskati se detetu dok uci da hoda. Ide  ide ide malo pa padne...
Ne mogu ja nacrtati sve jer nemam svest o tome sta sve treba da uradim, ni koje cu servoe da stavim, ni sta sve postoji, niti imam mogucnosti da pravim kabinu kakvu zamislim u glavi.... necemo o tome. Prvi avion, pristojne mase i to letno sposoban je velika stvar za mene, a bice ih jos, puno boljih, u to sam siguran.
A sto se tice case, ako mi za drzanje pune case vode nije potreban hamer papir, vec samo rub, onda je hamer samo komplikacija i smetnja. "Ne potezi top da ubijes komarca."  8) Uuuuu al mi ide filozofija pred dremku...

Hvala na predlozima TE, naoruzan osnovom i alatima iz ovog projekta, ubrzo ce "iskociti" i nesto ozbiljnije. Koristice mi jos tvoji saveti, ali kada im budem dorastao, jos sam mnogo mali. Ali sam pobio onu teoriju da pocetnik ne moze da napravi DLG iz prve, i da sam osudjen na neuspeh. I to me cini vrlo srecnim :big smile
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on June 17, 2013, 08:16:12 PM
Samo da dodam, od petka do danas (znaci 4 dana) uspeo sam da polomim DLG 6 puta i da ga zalepim 6 puta. Uvek je puko na drugom mestu  :hehe
2 puta nos, jednom karbonsku cev i 3 puta krila  :sljus sva sreca pa sad znam da ga popravim sam. Taman da se naucim lepo da vozim i da izbegavam opasne situacije, kao voznja po vetru i udare vetra, pa cu napraviti drugi, nadam se bolji. Nikako da navatam nekog da me snima. Snimao me Kole malo prvi dan sa quadom iz vazduha. Al dobro bice i snimanja.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on June 21, 2013, 03:16:58 PM
Ljudi muku mucim sa servoima. Samo im pucaju zupcanici. Ono jeste, treskao sam DLG, al valjda ima nesto sto je bolje. Treba mi neki servo 8-10mm debljine, i sto laksi. Dal da uzimam sa metalnim zupcanicima?
Imate li neku preporuku, ovako vise ne ide. :(
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: adam on June 21, 2013, 06:27:49 PM
za dlg najidealniji servo je diamond d60
http://www.modellhobby.de/Electronic/Servos/DYMOND/DYMOND-D-60-S-Servo.htm?shop=k_staufenb_e&SessionId=&a=article&ProdNr=03111102&t=9&c=75&p=75
ima cenu ali ih samo jednom kupis ako ce ti trebati javi pa cemo ti nabaviti pozdrav
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on June 21, 2013, 07:28:27 PM
2kg sila i 9gr... da nije malo tezak, treba 4 komada?

Mozda ovo?

http://www.modellhobby.de/Electronic/Servos/DYMOND/DYMOND-D-47-Servo.htm?shop=k_staufenb_e&SessionId=&a=article&ProdNr=03111701&t=9&c=75&p=75

Jel su sa metalnim zupcanicima? nesto ne vidim da pise.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: adam on June 21, 2013, 09:09:49 PM
zubcanici su plasticni , d47 je preslab, iz izkustva ti govorim za d60 12 komada imam u dva takmicarska modela tako da budi siguran da su vrh i trpe sve
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on June 21, 2013, 09:31:39 PM
Quote
Ljudi muku mucim sa servoima. Samo im pucaju zupcanici.
Naslikaj izgled veze od servoa do komande, odnosno linkage, na kojem se lome zupci. Daću ti dobar predlog, a da se ne lome zupci ni na jednom servou. Puno $ ću ti uštedeti.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on June 21, 2013, 10:42:46 PM
zubcanici su plasticni , d47 je preslab, iz izkustva ti govorim za d60 12 komada imam u dva takmicarska modela tako da budi siguran da su vrh i trpe sve

Ja sad imam ove servoe

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=28286

Zato mi tesko da progutam jos 25gr dodatne tezine na jedrilici. Sve lepo radi, ali 2 dana i nekoliko grubih sletanja i ode jedan zupcanik. Ja ga otvorim, polomljeni zubac zarotiram na deo koji se ne koristi, i nastavim dalje. Opet par dana pa pukne drugi servo. Dali je do brenda ili su jednostavno previse slabi? Da stavim i duplo jace pa ajde, ali vec 4-5 puta jace to mu mnogo dodje. U pravu si ti da taj nece a pukne, kad je 5 puta jaci, ali ima li potrebe bas toliko?

Quote
Ljudi muku mucim sa servoima. Samo im pucaju zupcanici.
Naslikaj izgled veze od servoa do komande, odnosno linkage, na kojem se lome zupci. Daću ti dobar predlog, a da se ne lome zupci ni na jednom servou. Puno $ ću ti uštedeti.

Karbonska sipka 0.8mm, otprilike 1:1 odnos rucice servoa i ovog djavola na krilu. Dal bi pomoglo 1:0.5 servo:djavo, da ne izgubim upravljivost?

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01515_zpsd234bf84.jpg)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on June 21, 2013, 11:31:55 PM
Imaš čisto krutu vezu. Kako bi se ublažila sila na kraku servoa, koja nastaje od inertnog udara eleron komande pri tvrdom sletanju, veza treba da je elastična. Jedno od rešenja je ako se spoj, ruda, napravi od opružne čelične žice  ~0.8mm u obliku na slici. Oblik je idejni, a dimenzionisanje je na tebi. Što je veći "S" utoliko je osetljiviji na manje sile. Ako ne uspe od jednom, bude li previše mekana ili tvrda, veoma je lako napraviti drugu. Dužinski je podešljiv sa savijanjem na stredini.  Težina je neznatno veća u odnosu na postojeći.
Treba još i da se skrate dužine poluga na servou i eleronu, jer mogu da se zakače u nešto pri sletanju sa velikom brzinom i onda ni elastična poluga ne pomaže.  (nene)

(http://i298.photobucket.com/albums/mm244/tibeteagle/razno/DLG-linkge_zpse5781237.jpg) (http://s298.photobucket.com/user/tibeteagle/media/razno/DLG-linkge_zpse5781237.jpg.html)

Za savijanje treba samo dobra špicasta klešta.
(http://i298.photobucket.com/albums/mm244/tibeteagle/PF-BL/IMG_0254Small.jpg)
 ;namig
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on June 21, 2013, 11:42:45 PM
 :sljus Pa to sam video 1000 puta na mikro helikopterima, umesto da pukne nesto to upije udarac. Koj sam kreten, da se toga nisam etio. Hvala ti, to cu definitivno da satvim. Jos samo neki servo kasvetan da nadjem.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: nedbojsa on June 22, 2013, 12:14:34 AM
Nije za čuđenje što ti se lome zupčanici, dobro nisi našao lakši servo, sa manjom silom. Pa oni ne bi preživeli ni pad nekog mikro modela a ne jedrilice od metar ipo.
Meni na dlg-u stoje ovi servoi i sasvim sam zadovoljan kako rade, i šta su sve preživeli. http://www.hobbyking.com/mobile/viewproduct.asp?idproduct=25453&type=&idparentcat=287
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on June 22, 2013, 12:29:37 AM
Nije za čuđenje što ti se lome zupčanici, dobro nisi našao lakši servo, sa manjom silom. Pa oni ne bi preživeli ni pad nekog mikro modela a ne jedrilice od metar ipo.
Meni na dlg-u stoje ovi servoi i sasvim sam zadovoljan kako rade, i šta su sve preživeli. http://www.hobbyking.com/mobile/viewproduct.asp?idproduct=25453&type=&idparentcat=287

 ;D ;D ;D

Pa ... ja... ovaj... prvo sam narucio 4 komada ovih

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=23484

 ;D ;D ;D

Pa kad su stigli shvatio sam da je ovo stvarno malo i nisam ni pokusavao da ih stavim. Pa sam narucio ove druge koji su 3 puta jaci  ;D ;D ;D Sta cu, desava se... Sada cu uzeti jos malo jace, i ubaciti neki amortizer kao sto je TE dao predlog, i bice bolje.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: nedbojsa on June 22, 2013, 12:58:56 AM
Inače meni su "rude" v umesto s ali i jedna i druga će ti završiti posao oko amortizacije, no svakako ne mogu učiniti čudo ako su servoi preslabi.
Ako si pri parama sa sledećim servoima nećeš pogrešiti
http://www.t9hobbysport.com/mks-ds65k-servo
http://www.t9hobbysport.com/mks-ds6100-servo
Na checkoutu umanjuju cenu za iznos  VAT-a.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: adam on June 22, 2013, 07:58:33 AM
mks servoi su isto vrh neces pogresiti
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on June 22, 2013, 09:22:08 AM
uh brate.... da je u dolarima pa dobro da razmislim... ali u funtama... za sada ne, nekad kada budem imao profi pticu - da. Sada bi dao do 10e po komadu, toliko mogu. Znaci DYMOND-MKS-HITEC nesto tako i da ima preko 1kg ob. moment? pa da nadjem nesto od njih u svom budzetu?
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: saxpg on June 22, 2013, 09:59:24 AM
Meni je DLG stigla sa ugradjenim HXT 9gr (najjeftinijim plavim servoima od 3 dolara) u repu, i ja sam stavio u elerone tanke servoe od 8 grama.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__31881__VG_8_0g_1_5kg_14sec_Ultra_Thin_Servo_UK_Warehouse_.html?strSearch=thin%20servo
(http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/catalog/7026.jpg)
 Ovo je druga godina kako rade savrseno. Da su otkazali vjerovatno bih i ja kupio neke bolje, ali ovo je sve radilo savrseno.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: nedbojsa on June 22, 2013, 10:31:32 AM
Pa izađe ti ko da je u dolarima, kad se oduzme VAT, mada trebalo bi da ti rade, potraju i drugi jeftiniji od 9grama ali sa obrtnim momentom ne manjim od 1,8kg na 4,8V.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on June 22, 2013, 12:52:56 PM
Naleteo sam na nešto interesantno još pre i mislim da je sada baš aktualno. Da se ne bi morali koristiti  jaki i tanki servoi pa još i specijalne izvedbe u krilo, koji su još i skuljii, mogu da se koriste i budget servoi, ali onda treba da su i oni  napred sa tankim cevastim vezama do komandi elerona. Ovde se isto može ubaciti elastična "S" krivina bliže servou, ali i duge komande u bovdenu žice od 0.8mm do elerona daju izvesnu mogućnost upijanja udarnih sila.  Evo nekoliko primera za to...

(http://rc-sailplane.com/niki/radina_dlg/Radina_DLG_servomount_method.jpg)

(http://rc-sailplane.com/niki/radina_dlg/radina_dlg_servo.jpg)

(http://rc-sailplane.com/niki/radina_dlg/radina_dlg_linkage.jpg)

(http://rc-sailplane.com/niki/radina_dlg/Radina_DLG_how_to_mount.jpg)
http://rc-sailplane.com/niki/niki-radina_dlg_e.htm

Staklom obložene eleron površine su dovoljno krute na uvijanje (torziju), pa se ne treba bojati da će se pojaviti flater na njima, zbog toga jer je komanda sa krajnje unutrašnje strane. Dobro utiče na položaj težišta ako je što više delova napred. Tako otvor kabine treba da je veći, ali se to na gore spomenuti način može ojačati i nije problem. Neki su samo delimično povezali stranice sa klupama za servoe, ali nazad, gde je najvažnije, nisu. Samo na 4. i 11. slici je potpuno dobro. Dakle kako sam rekao već pre, prvo treba videti kako su drugi uradili dobro, ali ne treba preuzeti i loša rešenja. Vaci, sledeći uradi ovako.
 ;namig

Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on June 22, 2013, 05:21:46 PM
Nisam siguran da na AG25 ili slicnom tankom profilu, i to od stirodura, moze da se fiksira eleron tako u korenu krila a da se ne javi flutter. Mozda i moze ali sa bias platnom i jos nekim zvrckama... Mnogo mi ovako fleksibilno.

Vec planiram da pravim sledeci, dosta stvari sam video koje ne valjaju i promenicu ih. Jos se mislim dali sam spreman da krenem na 2m raspon i rasklopiva krila. To bi mi bilo ekstra, ne znam jos kako bi napravio taj mehanizam...

Ali pre nego sto krenem hocu da napravim silikonsku foliju za vakuumiranje. Da je kupim, mnogo para brate. Nisu normalni, i to jos nema kod nas. Pa hocu da nekako razvucem univerzalni silikon u tankom sloju. To se ispostavilo kao mnogo veci problem nego sto sam mislio. Ali imam jos neku ideju pa cu probati.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Viper on June 22, 2013, 07:05:58 PM
Prijateljski i komsijski savet: Kupi brate gotov!!!
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on June 23, 2013, 12:15:12 AM
Prijateljski i komsijski savet: Kupi brate gotov!!!

Verovao ili ne meni ovako zanimljivo, volim da radim te stvari. A i ovaj super leti, nego nikako da me neko usnimi... Hvala za savet (pijemo)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Viper on June 23, 2013, 09:10:17 AM
Lepo i meni,ali na kraju kosta mnogo vise, a o vremenu da ne pricam...
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on July 05, 2013, 10:34:50 AM
Pozvao sam preko 20 stovarista gradjevinskog materijala u Nisu, pola (i vise) zatvorena, od druge polovine samo jedni imaju stirodur koji nije roze. Zuta boja blago meni, i jos domaci, pravi se u Nisu. Pomislim moje molbe su uslisene. Kupim poslednjih 5 tabli od 2cm koje su imali, i odmah primetim malo grublju povrsinu. Ajde reko to je da se bolje `vata za beton ili sta vec. Ali djavola, skroz ceo ima sundjerastu strukturu, i ne moze da se izvuce lepo izlazna ivica krila jer ostaju rupice i puca. Inace je iste gustine i iste cvrstoce kao i ovaj roze...

I sad sam se iznervirao, niko nece da salje stirodur brzom postom, kazu dodjite i kupite koliko hocete... -.- Da idem u BG za 3 tabli... slabije. Tako da ostaje dilema, il da vozim roze avione, il da farbam i otezam taj isti... Bljak izbor....
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: vlada-r on July 06, 2013, 10:23:51 PM
Da li postoji mogucnost da servoe stavis na gornju povrsinu krila, tako da prilikom sletanja u vecu travu nece biti kacenja?
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on July 07, 2013, 12:24:16 AM
Da naravno, ne vidim zasto ne bi moglo. U stvari uglavnom se stavljaju servoi odozdo, s`tim sto moze poluga da se protne kroz gornju povrsinu krila, da ne viri sa donje strane. Razmisljam da to uradim sledeci put.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on July 20, 2013, 05:19:35 PM
Drugari ja zavrsavam drugi po redu DLG. Manje je bilo zurbe oko ovog, imao sam vise iskustva, napravljen je robusnije, bolje... bice i nekih slika uskoro.

Medjutim posto se jos uvek nalazim i ne znam sta prvo da probam, palo mi je na pamet da ostavim dovoljno mesta da mogu da mu zakacim motor i propeler, pa da moze da bude elektro jedrilica ako mi se tako dopadne. Ovaj DLG je malkice tezi od prethodnog i dosta ozbiljnije uradjen. Ocekujem 230+-10gr kao praznu letelicu. Kada bi se ubacio i motor i propeler i veca baterija sigurno ne bi bilo ispod 350-400gr. Raspon je standardnik 1.5m.

Moje pitanje je sledece. Koja je preporuka iskusnijih za kombinaciju motor-propeler-baterija? Predpostavljam da samo folding prop dolazi u obzir. Ne mora da bude kao raketa, ali nije lose da moze da se penje vertikalno.

Vec imam ovaj motor od quada

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18969__Turnigy_D2836_8_1100KV_Brushless_Outrunner_Motor.html

Valja li to za ovu namenu, ili je ipak prejak. Kontinualno moze da vuce 1200gr... Ipak ce on raditi nekoliko sekundi pa odmarati... Mozda neki manji i slabiji?
Neki komentari, preporuke??
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: bokki on July 20, 2013, 10:17:37 PM
Iskreno...ovo ti je malo prejako..slobodno manji kv...i manja snaga..ne treba ti vise od 600- 700 gr potiska ....podji prvo od prostora u koji treba da ubacish motor..mora imati mesta i za vazduh i za hladjenje.. pazi na prostor za baterije... iz iskustva ovde je rep jako lagan.. pa ce baterija morati ici malo nazad..ja sam uspeo da spakujem nesto sto te zanima.......jedrilica 1,5m( jedrilica KANJA imash plad na modelarij.com) malo cam joj moifikovao trup... kombinacija krila stirodur lakiran akril lakom na vodenoj nazi+smola i platno  napadna ivica..trup stap za pecanje..rep izoflor 6 mm..ramenjace 4x4 karbon...trup-kabina izoflor ojachan smolom...folding mislim da je od ASK 21..plastichan..krakovi 9x5..sve to 500-550g RTF.. odlicno za jedrenje ..mozda je dobra i kombinacija 2S sa nekim malim motoricem.. ja sam ubacio neki  kineski motor 950 kv (pusti kinez)  na 3S i koristim 3S 1050 mAh ..za sad sam zadovoljan..ako budem uspeo zakacicu fotku da vidish..
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: kole_niš on July 20, 2013, 10:23:30 PM
Ja imam viška 2 kom na 900kv, samo mi stoje i skupljaju prašinu...
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on August 08, 2013, 11:48:55 PM
Evo letim vec nedelju dana ovaj drugi DLG, kad se Kole smiluje bice i neki video snimak. Trenutno me i prebacivanje slika sa telefona zeza pa ne mogu ni slike da zakacim, probacu sutra na poslu... Al sta sam sve doziveo sa njim...

Prvo, napravio sam ga sa par karbonskih trakica vise na strateskim mestima. Da izdrzi moje pocetnicke gluposti. I poslo mi je za rukom. Pri prvom bacanju i trimovanju otprilike, elevator je pogresno podesen, i nakon par metara po izletanju iz ruke se PUNOM brzinom zakovao u zemlju. Hteo sam da se obesim o onu pertlu na stanici sto mi visi oko vrata. Ali kada sam prisao - malkice naprslo krilo, malkice kabina, pomerim ja elevator i zavrljacim ga ponovi, i leti!!! Kad je to preziveo prezivece sve!! Zakrpam tih par pukotina i sutra krenem ponovo...

E sad novi izazov - DECA NA IGRALISTU!!! Ma koliko ih ja molio da stoje iza mene i gledaju, ona jure avion, i pokazu mi gde je sleteo. Ciko evo ga ovde, kao da niko drugi nije video gde je pao avion od 1.5m -.- svo to vreme manevrisem izmedju majusnih glavica ne bi li sleteo avion bezbedno. A kada ga sletim, deca se zatrce pa ga preskacu, prave "policajske" biciklom oko njega i uzimaju ga da mi ga donesu... kuku-lele.

Al danas je bio vrhunac - zena prvog komsije izvela klinca od jedno 2 godine u park. Dete gleda avion, dodje do njega, gleda i ne dira, ja se odusevio, sve dok jednom prilikom kada je sleteo na par metara od njega nije prisao, i onako, radoznalo, poceo da gazi jednom nogom levo krilo!!!!! Jebote ja poceo da vicem onako, umereno, da ne uplasim dete al ipak da mu skrenem paznju. Uzmem avion i vidim naprslinu u staklu celom sirinom do elerona, ali je karbon koji nosi krilo netaknut. Zavrljacim ga ja jos nekoliko puta - i leti. Naravno malopre sam zakrpao i tu naprslinu Zahvalan sam ne znam kome sto to dete nije jednostavno dalo sebi oduska, i skocilo sa obe noge na njega...

Poenta je, kada zivis u urbanoj sredini, nije dovoljno samo biti dobar letac, moras biti spreman na sve. A ovaj drugi DLG je izgleda mnogo zilaviji nego sto sam i sanjao.

Dymond D60 servoi koje sam uzeo od Adama su vrh, precizni su i odisu kvalitetom i snagom za ovu primenu. Oseca se da su analogni po brzini, ali samo kada ih gledas na stolu, u letu im na ovakvim modelima brzina ne fali, super su.

A da, jedan drugi klinac oko 3 godina mi pokaze neki kamen i kaze "Ciko sleti ga ovde". Naravno bas me briga za to, bezim ja od njih dok jure avion i sletim u neku travuljinu od 1m visine. Kaze mi taj klinac "Ciko pa ti uopste ne umes da letis" :) :hehe Mislim da je mali u pravu :)

Sutra neke fotografije ovog modela, a posle i neki snimak nadam se. Pozdrav svima, bice jos cini mi se cudnih modela iz moje kuhinje, i krenuce kao DLG a posle i mozda kao jedrilice sa motorom. ()-()
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: adam on August 09, 2013, 10:09:29 AM
e bas mi je drago da sam te nagovorio na te servoe, sad samo uzivaj jer oko servoa vise neces imati poblema  ()-()
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on August 09, 2013, 10:21:13 AM
Evo i nesto slika

I dalje je dihedral jako mali i vidi se vise karbona na krilima

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DSC01554_zps799d40b4.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DSC01555_zps5ed0f77e.jpg)

Za kabinu sam pravio kalup na CNC masini, nije tako lose ispalo obzirom da prvi put radim ovakve stvari bez icije pomoci.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01556_zpsdc8fe0d4.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01558_zps0c2b49e8.jpg)

Ovde izlaze karbonske sipke za kontrolu repnih povrsina

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01563_zps03f0aeb1.jpg)

U ovoj verziji se horizontalac ceo pokrece. Ali sada mi se to ne svidja toliko, nenormalno je osetljiv na komandu. Morao sam da ogranicim kretanje servoa na 30% i da stavim expo, znaci da gubim na rezoluciji 3 puta i povecavam prazan hod u servou. Inace repni servoi su obicni HXT500 sa HK. Laksi je i bolje se pokazao standardni horizontalac. A vertikalac sam polomio i krpao, previse sam pustio dugacko i tanko sa donje strane, nesto me uhvatilo da vertikalac bude postavljen simetricno... Promenicu ga.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01561_zpsf6702b42.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01562_zps6289144e.jpg)

Sada je eleron spojen sa servoom celicnom sipkom fi 0.8mm. Bez one Z ili V petlje, jer drugu zicu nisam imao, a ova je bila mnogo mlitava kada se napravi tako. Medjutim, ova zica ima blaaagi luk, i cim se udari eleron ona se savije i odradi extra posao amortizera. Tako da moze i tako :)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01560_zps234b3bd6.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01559_zpsd8d82351.jpg)

Inace sarke na kontrolnim povrsinama su silikonske. Citao sam malo po netu i resio da ih isprobam. Mogu reci da su fantasticne i izuzetno zilave, samo treba da se odradi dobro. Od sada samo silikon. Zaglavila mi se neka trava prilikom sletanja izmedju elerona i vrha krila. Krilo se ostetilo a eleron ostao netaknut. I silikon dodje kao blagi amortizer. Dobra stvar.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on August 10, 2013, 06:22:36 PM
Molim za savet iskusne jedrilicare. Imam jedan problem, da tako kazem... Naime svi znate da je masa DLG jedrilice u rangu 300gr. Kada pocne da duva malo jaci vetar kao danas, znaci recimo oko 20km/h, u najboljem slucaju DLG moze da stoji u mestu boreci se sa vetrom. Podmetnuo sam nesto ispod srafa koji nosi zadnji deo krila, i tako smanjio napadni ugao krila. Dodao sam jos 2-3gr olova u nosu, i sada moze da stoji u mestu.

Pitanje: Posto vidim da jedrilice za dinamicko jedrenje imaju vecu masu i seku vetar kao maslac, dali to znaci da ako na CG DLGa dodam recimo 100gr da ce bolje leteti na vetru, ma koliko to suludo zvucalo??? (fiu)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: bokki on August 11, 2013, 04:17:28 PM
hoce dok ima vetra. :)..razmisli malo sta ce biti kad vetar prestane da duva... :sljus
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: adam on August 11, 2013, 05:20:03 PM
uzmi i namesti na stanici speed mode, znaci da mozes da dignes elerone oko 2-3mm, stim ces moci da putujes kad ima vetra
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: milzoric on August 12, 2013, 12:14:51 AM
 http://youtu.be/XE-8B_VEPhc
DLG Jedrilica - Vaci 11.08.2013. Drum Village Nis
 (pijemo)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on August 12, 2013, 09:14:24 AM
Jeeeeee snimak moje pticice... koja je sad ranjena...  Jel ima snimak jos nekog bacanja?
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: milzoric on August 12, 2013, 05:07:04 PM
Svrati na fc beloglavi sup imas tamo video


(http://www.dodaj.rs/f/2f/m1/46MuHQ56/110820135185.jpg)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on August 25, 2013, 10:50:49 PM
Oprostajni video mog DLGa... neka pociva u miru :( al ispasce motorna jedrilica od delova :)

http://www.youtube.com/watch?v=On0mXk9UT4g
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on August 26, 2013, 10:54:04 AM
Krenem ja da prepravljam pokojni DLG u elektro jedrilicu, mrzelo me opet da mu pravim telo. Krenem da se izmisljam nesto oko kabine, napravim je i evo sta je ispalo

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01582_zps32414be9.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01581_zps82649853.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01583_zps7682bb94.jpg)

Pravio avionce a napravio gliser  :sljus :hehe Bice ovo zanimljivo :) igramo se.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: mad_mangod on August 26, 2013, 04:15:38 PM
VACI!!!!!!!  (:sok:) (:sok:) (:sok:)
Pa ovo je EXTRA!!!  (work)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on August 28, 2013, 01:22:00 PM
Hvala Goki, sutra mozda padne i prvi let :)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on August 29, 2013, 09:34:48 AM
Evo da ne bi otvarao temu samo zbog ovoga, a i tehnicki je ovo i dalje DLG (samo sa motorom :P) jer ima peg za bacanje, postavicu slike avionceta ovde :)

Zvacu ga Feniks, posto ima vatrene boje i nastao je iz pepela prethodnog aviona  (fiu)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01585_zpsc41dc58a.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01588_zps7e97d76b.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01587_zps780d847c.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01590_zpsc41378af.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01589_zps085fe5af.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01591_zps539e099e.jpg)

Cuje se kao formula, a malo i izgleda tako. Ja sam zadovoljan :) test voznja sledi.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on October 29, 2013, 09:44:06 AM
Radim nova krila za dlg veoma lagana. Dok sam vakuumirao krilo ona mala perforacija sa ubrusa se preslikala na povrsinu krila. Nemam trenutno slike posto sam na poslu. Sta mislite, dali ce te sitne neravnine nesto bitno uticati na performanse krila u normalnom rezimu leta? Folija koju sam koristio ispod ubrusa ispade suvise tanka...
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on October 30, 2013, 11:41:52 AM
Dobio sam jako lepe odgovore na RCGroups. Evo krila, da pokazem i ovde.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DSC01733_zpsee074c90.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DSC01735_zps1e3b9125.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DSC01734_zps50789344.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DSC01732_zpsf342f4c8.jpg)

Na osnovu pretrage za informacijama i odgovorima ljudi, mozda ovo postane novi trend. U pitanju je tajna "golf loptice" :) To je to, idemo dalje  (<--)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: boca55 on November 22, 2013, 11:52:05 AM
Na ovom se linku moze skinuti odlicna knjiga o DLG jedrilicama. 84 strane.
http://uploaded.net/file/85cjvx4q
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 04, 2014, 04:34:16 PM
Na pocetku ovog topika sam definisao cilj da izrada DLG jedrilice bude jeftina i laka... i to sam postigao sa prvim DLGom, ali onda jedna stvar vodi drugoj... navuce se covek... Nisam siguran dali da otvaram drugi topik, jer sada u igru ulazi ozbiljno ulaganje vremena, ucenje, trud... skuplji materijali koji se teze nabavljaju, izrada kalupa... Za malo ozbiljniju jedrilicu rad je MNOGO ozbiljniji.

U svakom slucaju, napravio sam svoje prvo kalupljeno telo za DLG, iz jednog dela full od karbona. Masa tela bez poklopca i nosaca horizontalca na repu (i bez dorade sedla za glavno krilo, koje sam malo izglupirao) iznosi 29gr. Nakon svih dorada nadam se maksimum 33-34gr. Ima kozmetickih nedostataka jer mi je prva stvar iz kalupa, moram da usavrsim tehniku jos malo. Zavrsetak kod repa je ovalnog oblika po horizontali, zbog vece krutosti i izdrzljivosti. Evo par slika, jedva cekam da sastavim celu jedrilicu, jer pocinje da lici i dobija karakteristike ozbiljnog modela.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01871_zps77ed8db7.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01869_zps3274fa15.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01870_zps9367f4b5.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01872_zpse0113ffb.jpg)

Toliko iz mog podruma za sada... olenjio sam se malo. 4e
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 14, 2014, 11:19:35 AM
Ima puno mesta za poboljsanja, ali sam zadovoljan kako prica napreduje. 270gr masa, povrsina krila 24dm2, sto mu daje opterecenje od 11,25gr/dm2. Vise je za hvatanje termala nego za ultra visine pri lansiranju. Evo slicica

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01869_zpsf712a195.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01870_zpsb8050e68.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01871_zpsf17dde0e.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01872_zpsde65dc9d.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01873_zps67f54936.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/DSC01874_zps4ed0765e.jpg)

Bice i neki video. Generalnim konceptom sam zadovoljan, sada idem u dorade finih detalja i sitne izmene dizajna.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: milzoric on March 14, 2014, 11:53:05 AM
Svaka cast Vaci kad cemo da letimo :)aplauz
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on March 14, 2014, 12:43:58 PM
O jea. Super izgleda.  (thumb)



Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 14, 2014, 03:14:05 PM
Hvala drugari :) Zoricu izlazimo na letenje cim napravimo ovaj famozno Savez  :hehe
Ma samo treba da se dogovorimo, evo krece lepo vreme, bice sad letenja kolko 'oces  (<--)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 16, 2014, 01:43:08 PM
Posto nisam bacao nekoliko meseci, posle jednog dana bacanja mi otekao misic na ledjima na desnoj strani :( Jutros sam jedva izdrzao malo bacanja da me drug snimi (mislim moj avion... :)) i sada cu praviti pauzu neki dan, pa posle polako...

Evo par laganih bacanja

https://www.youtube.com/watch?v=uLhrjwXSl6s

U nedostatku altimetra, jedini nacin da se proceni visina lansiranja je sledeci video. Moze neka procena sa vase strane, sto vise procena, to "preciznije" cemo odrediti visinu... valjda.

https://www.youtube.com/watch?v=3lF6dHzRISo

A evo i jedan ruzni usporeni snimak bacanja.

https://www.youtube.com/watch?v=D92sMS5keYQ

Evo i jedna slika ruznog mene

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/DLG/IMG_2982_zpsf3d4e92d.jpg)

 ()-()
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: banbo on March 16, 2014, 01:49:09 PM
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on March 16, 2014, 06:09:02 PM
Quote
Moze neka procena sa vase strane, sto vise procena, to "preciznije" cemo odrediti visinu... valjda.
Za određivanje visine modela se može uraditi sledeće. Na zemlji treba odneti model na 50, 100, 150, 200m i gledati dosta dugo koliki je model za oči, a najviše raspon krila. To bi trebalo da su referencne slike, koje će mozak da upotrebi pri upoređenju sa dobijenom slikom pri letu. Može da se upotrebi i palac sa ispruženom rukom i da se vidi na kojoj udaljenosti se poklapa sa rasponom krila. Ako ima neki natpis ili broj na krilu, to još više pomaže, i treba zapamtiti na kojoj udaljenosti počinje čitljivost.
U ostalom u termičkom letenju nije toliko bitno na kojoj si visini, već da li se model penje. To znači da tamo ima dizanja i vredi tamo ostati. Za ovo treba dosta da se posveti vremena i bi će uspeha, što je glavni cilj u jedrenju.
 ;namig
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: nedbojsa on March 16, 2014, 07:11:44 PM
Ne treba neka posebna nauka, mali modelarski alat napravljen od uglomera rešava posao.
http://modelarstvo.org/raketno-modelarstvo/merenje-visine-leta-modela-rakete/
http://exploration.grc.nasa.gov/education/rocket/TRCRocket/altitude_tracking2.html
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 16, 2014, 07:27:30 PM
Uh bre Laslo, pa opet tom metodom zavisi od moje subjektivne procene, koliko su mi odmorne oci, dal mrdam palcem, dal mi drhte ruke, i opet nista bolje necu proceniti, a gubicu vreme... Mislio sam vise ovako na osnovu neke reference, recimo moje visine, duzine aviona raspona krila ili neke druge reference, pa da se uporedi na snimku... Ne mislim u metar procenu. Eto ja sam stopirao snimak, izmerio nakon izbacivanja duzinu modela, posle izmerio visinu od zemlje, i izracunao 40-45m. To mi zvuci realno za ovaj dlg i nivo moje tehnike.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: tibeteagle on March 16, 2014, 07:56:04 PM
Quote
Mislio sam vise ovako na osnovu neke reference, recimo moje visine, duzine aviona raspona krila ili neke druge reference, pa da se uporedi na snimku...
Dao sam ti savet za načine i reference koje možeš da upotrebiš bilo kada dok letiš model do kraja svog života. Palac je pri ruci uvek, a jednu palicu možeš da pustiš na 2-3 sekunde. Na video snimku odrediti je teško svakome jer je u 2D i ne oseća se prostor kao sa 2 oka. U ostalom šta će ti ta procena? Ako model ne jedri dobro na 50-60m na koje možeš da baciš, neće ni na 150m. Vežbaj traženje termike, da ne moraš toliko puta da bacaš. To je suština jedrenja, a ne bacanje.

Quote
Ne treba neka posebna nauka, mali modelarski alat napravljen od uglomera rešava posao.
RC pilot nema vremena za trigonometrijske proračune i gledanje tabela pri letenju. Za to treba kopilot, što nema smisla.
U današnje vreme je najtačniji način ako ti stanica govoro trenutnu visinu sa finim ženskim glasom.  ;namig
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 16, 2014, 08:48:24 PM
Na toj zenskoj stanici cu poraditi mozda sledece godine, nema se dovoljno za tu svaleraciju. A znaci mi da znam do koje visine bacam, jer onda mogu menjati tehniku ili avion i uporedjivanjem videti kada sam nesto odradio bolje nego ranije. Uostalom, posto nikada nsam video ni jedan drugi DLG, znaci mi da vidim kako se moj avion kotira po performansama prema onima koji mogu da se kupe.

A termika je jedna zajebana stvar. Na polju pored moje kuce skoro nikada nisam uhvatio termiku, najvise je bilo par puta da ne propada avion, ali se i ne penje. Zasto je tako, ne znam, izgleda da polje nije cesto tako termalno. Ali je moj drug hvatao Radianom Pro, ali kada se popne baaas visoko. Tako da visina u velikoj meri pomaze u hvatanju termike, i dobro je stelovati tehniku i avion da se dostigne sto veca visina prilikom izbacaja. Naravno kada smo bili na vrh neke cuke sa provalijom od 100-150m ispod, mogo sam i ja da skocim i da jasem termale... nista prostije.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: ak on March 17, 2014, 01:57:45 PM
Na toj zenskoj stanici cu poraditi mozda sledece godine, nema se dovoljno za tu svaleraciju. A znaci mi da znam do koje visine bacam, jer onda mogu menjati tehniku ili avion i uporedjivanjem videti kada sam nesto odradio bolje nego ranije. Uostalom, posto nikada nsam video ni jedan drugi DLG, znaci mi da vidim kako se moj avion kotira po performansama prema onima koji mogu da se kupe.

A termika je jedna zajebana stvar. Na polju pored moje kuce skoro nikada nisam uhvatio termiku, najvise je bilo par puta da ne propada avion, ali se i ne penje. Zasto je tako, ne znam, izgleda da polje nije cesto tako termalno. Ali je moj drug hvatao Radianom Pro, ali kada se popne baaas visoko. Tako da visina u velikoj meri pomaze u hvatanju termike, i dobro je stelovati tehniku i avion da se dostigne sto veca visina prilikom izbacaja. Naravno kada smo bili na vrh neke cuke sa provalijom od 100-150m ispod, mogo sam i ja da skocim i da jasem termale... nista prostije.
Jesi razmisljao o nekom vario resenju?
Pardon, sad vidim da te zanima tacna visina a ne termali.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on March 17, 2014, 02:18:20 PM
E, jesam razmisljao o variometru, ali u fazonu stanice sa telemetrijom i finim zenskim glasom, ko sto rece Laslo. Ne verujem da cu do kraja letne sezone skuputi dovoljno sredstava i za stanicu, ali voleo bih nesto kao Taranis, sa telemetrijom. Vario, koliko sam ja skapirao, posto tu spravu nemam, moze i da ti meri i visinu (ili je to posao necega drugog?). Bocnes ga na comp i skines podatke. Stanice kao Taranis mozda imaju i to ugradjeno, posto imaju telemetriju, pa mozes da pogledas direktno na stanici. Nemam pojma, ali cu se informisati detaljno kada dodje vreme. To polako postaju jeftine i standardne opcije u srednjoj klasi stanica. Kad se pojavio Dx6 sa telemetrijom, tropolozajnim prekidacima i povecanim brojem mikseva, sve postaje jasno - mi kupci cemo docekati sve to sa osmehom na licu :) samo da se malo strpimo.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: ak on March 17, 2014, 02:23:51 PM
Dok ti teta izgovor visinu termal prosao ;)
Mislim na standardan vario, moze i bez stanice, ovako nesto (http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,476.0.html).

Moze i sa stanicom, bez tetinog glasa ali sa zvucnim indikatorom i to mozes da resis npr. frsky telemetry tx modul i rx sa bilo kojom modularnom stanicom.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 06, 2014, 09:46:02 PM
Evo još jednog videa :-)

http://youtu.be/3Kghd8-vcqE
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 28, 2014, 12:54:45 AM
E posto sam i ovom skrshio kabinu (nikako da naucim da ne lansiram kada telo ima naprsline...) i to pri lansiranju, sklopile mi se kockice da probam nesto. Imao sam malo vestine i malo srece da spustim DLG bez neke druge stete, pa sam napravio drugo telo i skratio mu rep dooooosta. Nisam zapisao tacno koliko, ali mi se cini da bese od napadne ivice krila do napadne ivice horizontalca 67cm, a mozda i 70cm. Sada je ta duzina 56cm i bas me zanima kako ce se ponasati.

Druga izmena je rudderless, znaci samo eleroni i elevator, da vidim i to kako ce da funkcionise. I telo je odradjeno sa manje materijala u repu, i sve ovo mi je donelo znatno manju masu i moment koji pravi rep, pa sad nemam ni trunke olova u nosu, videcu dal da dodam malo. Tako da je trenutno masa RTF DLGa 240gr i to mu dodje 10gr/dm2. Lako cu mu dodati masu za neki vetar, al nigde nisam video DLG sa ovolicnim opterecenjem krila, zivo me zanima kako ce da leti  mmmm
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: SABURO on May 28, 2014, 01:31:51 AM
Vaci, svaka cast na dosadasnjim naporima koje si ulozio u eksperimentisanje. Sto je najlepse od svega, na ovaj nacin ces mnogo toga "opipati" pa preneti svoja iskustva dalje na sve nas.
Samo cepaj dalje  (res)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 28, 2014, 06:08:28 PM
Hvala druze, po broju pregleda bih rekao da ljude zanima sta ja to ceprkam. Nadam se da ne postujem dzabe.

Izasao sam na livadu da podesim CG, ali vetar i mene za malo da oduva. Ne znam sta je to danas... bas sam malerozan. I tako, sada cekam mirniji suvi dan  :( ne moze da se trimuje po vetru. Evo fotografije kako sada izgleda, bas se vidi da je rep dosta kraci.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/IMG_3172_zps13a3953b.jpg)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: saxpg on May 28, 2014, 11:14:01 PM
Vaci, mislim da je super sto si ustedeo dosta na tezini, ali na zalost mislim da ces imati problem sa izbacivanjem zato sto si skratio trup.
Sada kada je rep dosta blize krilu, pomogao bi vertikalac, ali nema ni njega :)
To je samo ovako teoretski, nadam se da se u praksi to nece toliko osjetiti.
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 28, 2014, 11:57:05 PM
Na zalasku sunca se smirilo pa sam utrimovao avion i isprobao. Narednih dana najavljuju kisu, ako stignem sutra da me usnimi drug pa da zakacim snimak.

Stvari stoje ovako. Jedino sto sam prevideo je da sam pomerio krilo na trupu u napred. Tako sam skratio nos, pa sam opet morao da dodajem olovo... Al nema veze. Bio drug sa mnom. Ocenili smo da se lansira mozda par metara manje u proseku, sto je direktna posledica manje mase, jer moze da primi manje kineticke energije. Samo izbacivanje nije po meni ni malo patilo zbog kraceg repa, ali ni malo. Krece iz ruke kao strela pravo, bice i neki snimak prvom prilikom pa cemo zajedno proceniti. Uostalom, sa repom od 550-560mm ima i komercijalnih DLGa, ne znam sad tacno koji bese.

Ali verujte da tih par metara (a mozda se i za to varamo, videcemo) ne znaci nista, jer avion toliko lepo leti, i toliko je okretniji, da se drugar na svakom izbacaju cudio "ne mogu da verujem" koliko je dobar! Pozdravljam Zareta ovom prilikom :) Taman kad misli da ce dodirnuti zemlju ja povucem elevator, i on se podigne i predje jos 50m.

Prvih 15min mi ruka non stop bila na rudderu po navici, sto me stavljalo u zbunjujuce situacije. Al mislim da mi nece previse nedostajati u dogledno vreme, jos mi je tehnika letenja na niskom nivou po mom misljenju.

Retko kada sam imao onaj osecaj "da ga bacim samo jos jednom..." al sa ovim sam se odmah tako osecao. Mrak me oterao kuci :) Toliko je zarazan i navlaci na letenje da je prosto neverovatno! Kada ukljucim chamber mogu da krstarim lagano i fino ko oblak, a mogu i da pravim krugove precnika 2m i lupinge do besvesti. Fantazija od avionceta, al nije za vetar...

I na kraju, rep jeste kraci, ali sam iskoristio neki "stari" neupotrebljeni vertikalac koji je jedno 10-20% veci... :)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on May 29, 2014, 09:15:23 PM
Evo snimaka. Duvao neki vetar, a i otera me kisa koju su najavili, hteo sam pre nje da bacim neki put. Tako da je malo zbrzano, al moze da se vidi kako leti.

Prvi snimak je lagani let. Nisam ga bacio nesto mnogo jako, a i po mirnom vremenu jos lepse leti i duze. Ali moze i ovako da se vidi kako opusteno krstari.

https://www.youtube.com/watch?v=n035wkau2e8

Sledeca 2 snimka pokazuju donekle njegovu okretnost, ali sa ovakvom masom i ovakvim vetrom, ni to ne moze da se pokaze u potpunosti. Potrebno je mirnije vreme. Na oba snimka nekako ispada iz fokusa fotoaparata. Ne znam zasto, mozda je brzi od brzine svetlosti :)

https://www.youtube.com/watch?v=EolfaBOTTJk

https://www.youtube.com/watch?v=8Oq3vHYYj7A

U svakom slucaju, ovo je fantasticno zabavan avion, i nervira me ova prognoza, kisa, poplave... ajde vise to lepo vreme!!!!!!!!!!!!!!!!!!  (<--)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on July 13, 2014, 04:26:23 PM
Zvuk DLGa koji ponire sa 200m visine podize dlake na rukama...  (yay) Kao blaga grmljavina  (<--)...
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: kole_niš on July 13, 2014, 08:29:39 PM
Uživo jako lepo leti!
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: mracni on October 06, 2014, 11:54:40 AM
Bash je dobra tema za citanje , svaka cast tebi na upornosti i ostalima na korisnim savetima ...

Cenim da je ovo Branko Bjegovic  naselje ? 
Kakvi su sad uslovi za poletanje sa tog terena , ja spakovo svoj prvi avijoncic ( cub ) pa reko da se oprobam ovih dana ...
Pa se setih ove teme , da je bila lepa destinacija na klipovima ...
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on October 06, 2014, 01:18:09 PM
Pa vreme nije nesto ko sto vidis, kao neka mala kisa, duva dosta vetra... Za poletanje moze da se koristi asfaltirani teren za fudbal, posto mislim da ima i trave do kolena sada. Ma ova godina je cela ljigava i bezveze...
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: mracni on October 07, 2014, 08:53:40 PM
Vala bas je ljigava godina :D
Pretpostavih da je sad trava visoka pa sam zato i pitao , reko mozda zivis tu negde pa znas kakvo je trenutno stanje , ali sam skroz zaboravio cinjenicu da je tu teren za fudbal i da je on idealan za poletanje ... Doduse meni samo za poletanje i treba , za sletanje je diskutabilno :D Verovatno da ce zavrsiti na vrx nosa negde u njivama , bice  (:sok:) (:sok:)


Hvala na odgovoru  (pijemo)
Title: Re: Izrada DLG jedrilice
Post by: Vaci on January 24, 2015, 06:20:12 PM
Pitaju povremeno ljudi o sekacu za stirodur sa cini mi se 5 strane ove teme. Dosta njih interesuje kako je izveden spoj zice sa pokretnim povrsinama. Evo par slika kako sam ja to izveo, naravno moze drugacije/lakse.

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/CNC%20sekac%20stirodura/CAM00574_zpsc3def413.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/CNC%20sekac%20stirodura/CAM00575_zps11ef6b8d.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/CNC%20sekac%20stirodura/CAM00576_zps6dcbd6ba.jpg)

(http://i1079.photobucket.com/albums/w503/vacistamenko/CNC%20sekac%20stirodura/CAM00577_zps3989e5dc.jpg)

Toliko.