Author Topic: Pomoc vezano za model od stirodura  (Read 5825 times)

Offline matted

  • Newbie
  • *
  • Posts: 25
Pomoc vezano za model od stirodura
« on: September 20, 2012, 04:51:08 PM »
Postovani clanovi,

novajlija sam na ovom sajtu i u svetu rc modela i stoga zelim da vas pozdravim sve za pocetak.

 Imao sam prilike voziti nesto od rc glisera, jedan pravljeni avion i jednostavnije helikoptere. Naravno postoji interesovanje prema igrackama i modelima na daljinski od detinjstva. Zeleo bih da napravim model od stirodura poput Mig-29 i nasao sam nekih planova na sajtu ali mi treba pomoc naravno.  Zanima koja je traka najbolja da se koristi za prelepljivanje stirodura kako bih time zastitio model? Video sam da farbaju ali je stirodur krhk pa zbog padova kojih ce biti, da koliko toliko sprecim otkidanje ivica. Ukoliko ga ne razbijem nacisto naravno. :) Drugo pitanje je predlog za povezivanje zakrilaca, sipcice za servo motore i spojnice za te sipcice na krajevima gde se kace za model. Dakle, da li da to radim sa trakom ili obavezno sarke i gde da kupujem pomenuto u Srbiji? Citao sam teme i ima dosta toga ali opet moram pitati u ovom slucaju za predloge iskusnijih.
Unapred hvala svima i nadam se skorijem postavljanju slika izrade koju cu zapoceti!


Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Pomoc vezano za model od stirodura
« Reply #1 on: September 20, 2012, 06:26:16 PM »
ja na mom modelu koji sam pravio od deprona imam dve varijante spojeva. elerone sam spojio sa krilima armiranom trakom, a elevator i rudder šarkicama. prvobitno sam i njih spojio trakom, ali pošto na repu imam pull-pull sistem, to se brzo raspalo.
armiranu traku možeš kupiti u prodavnicama tipa uradi sam. za šipkice za povezivanje servoa sa pokretnim površinama možeš koristiti šipke za zavarivanje koje se koriste kao dodatni materijal i imaš ih u raznim debljinama.
što se tiče mesta za kupovinu, imaš na dnu ove stranice baner.

Offline matted

  • Newbie
  • *
  • Posts: 25
Re: Pomoc vezano za model od stirodura
« Reply #2 on: September 20, 2012, 07:52:56 PM »
Najljubaznije zahvaljujem za pomoc! :)

Krenucu polako sa izradom pa se obracam verovatno ponovo za pomoc. :) Hvala jos jednom puno!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pomoc vezano za model od stirodura
« Reply #3 on: September 20, 2012, 10:32:26 PM »
Pozdrav matted!
Quote
Zanima koja je traka najbolja da se koristi za prelepljivanje stirodura kako bih time zastitio model?
Moja iskustva su da je stirodur jedini penasti materijal koji je suvišno presvlajčiti. Sasvim je dovoljno ako koristiš ovu tehniju farbanja koja je jeftina i daje dobar finiš.
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,7831.0.html
Quote
Drugo pitanje je predlog za povezivanje zakrilaca, sipcice za servo motore i spojnice za te sipcice na krajevima gde se kace za model.
Prostudiraj ova rešenja.
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,254.msg2365.html#msg2365
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,4376.msg25106.html#msg25106
Svaki radi odlično. Nema potrebe za armiranom trakom, jer ona je jaka samo uzduž na kidanje, a na komande se lepi tako da su dodatna vlakna paralelna sa linijom savijanja. Mnogo je važnije da se traka dobro lepi, a uglavnom se svaki selotejp dobro lepi ako je površina glatka. Zašto plastične šarkice nisu toliko dobre u stirodur ili deprom. Šarkice se lepe na svega oko 10-20% dušine komandi a ubačeni papir ili nalepljena traka 100%. Šarkice su teže, teže se postavljaju, skuplje su i vidljivo su ružnije kada se vide. Šarkice iz modelarski radnji su za drvene konstrukcije modela.
Kod malih modela sa park servoima klase 10g se mogu koristiti i obične pocinkvane žice za ogradu iz gvožđare. Važno je da odnos prečnika i dužine žice ne bude veći od 1:100. Znači žica od 1mm da ne bude duža od 100mm (120mm za manje komandne površine).






Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Pomoc vezano za model od stirodura
« Reply #4 on: September 20, 2012, 11:42:46 PM »
Ja sam na mojim deproncima koristio armirane trake za pokretne delove, ali i ove pljosnate sarkice koje su se pokazale odlicnim. Vrlo su lagane i jako izdrzljive i lako se ugradjuju.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8423

Sto se boje tice, mozes i presvlaciti model, recimo  kineskom folijom i to onda dobro izgleda ali racunaj na povecanje tezine. Mozes i farbati , stvar je licnog izbora. Za ukrucenja u krilima sam koristio karbonske sipke..

Offline matted

  • Newbie
  • *
  • Posts: 25
Re: Pomoc vezano za model od stirodura
« Reply #5 on: September 21, 2012, 05:35:35 PM »
Zahvaljujem jos jednom svima za savete! Svi linkovi mi znace za resenja!

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Pomoc vezano za model od stirodura
« Reply #6 on: September 21, 2012, 09:37:18 PM »
Izgleda da niko nije primetio da si zaluto medju modele sa SUS motorima. mmmm
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.