Author Topic: UglyStick самоградња.  (Read 30961 times)

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: UglyStick самоградња.
« Reply #15 on: November 11, 2012, 03:27:02 PM »


Залепљене ушке на оба краја, као и нападна ивица од балзе. Остала је да се залепи још једна полу рамењача као и полуребра.


На овој фотографији се виде залепљена полуребра, друга полурамењача, као и планк од 1мм балзе, преко средишњег дела крила. Планом није предвиђен овај план, али ће гумице које држе крило за труп морати да се ослањају на нешто, а да то не буде фолија којом ћу пресвући крило. Кроз два ребра сам направио отвре кроз који ће пролазити серво кабл.


Са друге стране планка, такође сам направио отворе за серво кабл.


Урађени елерони од балзе 6мм.


Овако је модел изгледао пре планкирања, са постављеним елеронима




И са планком






Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: UglyStick самоградња.
« Reply #16 on: November 12, 2012, 02:44:54 PM »
Данас се мало радило.
На ојачању на трупу испод крила, направио сам лежиште за парче шпера, кроз који сам провукао убадајуће М4 матице, како би се крило фиксирало за труп помоћу два шрафа. За сваки случај ићи ће и нека гумица.



То би требало да изгледа овако. На овом парчету шпера рупе за М4 убадајуће матице, нису баш на месту, тако да сам њих затворио, а пробшио сам друге.








Уз помоћ папира и оловке узет је шаблон који ће се пренети на крило.




Бушилицом пробушена балза. Претходно, пре планкирања на овом делу крила убацио сам ојачање од балзе од 6мм, како се излазна ивица од балзе не би савијала прликом шрафљења.



Залепио сам шпер за труп и након што се лепак 5мин епокси, осушио испробао сам везу модела и трупа.


Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: UglyStick самоградња.
« Reply #17 on: November 20, 2012, 02:08:00 PM »
Стигли сервои Hextronik HX12K. Отворе за сервое, који су изрезани на шперу морао сам да проширим, јер сам у почетку намеравао да ставим JR ST47 сервое. Проширио сам их четвртастом турпијом до оне мере која је дозвољавала да се серво убаци у носач. Више од тога није пожељно јер онда не би имао где да пробушим шпер за шрафове којима се причвршћује серво за шпер.

Као што се види на фотографији, настао је један проблем. Ручице сервоа су прилично дугачке, 3,9цм, за разлику од ручица на сервоу JR ST47. Или ћу наћи краће ручице или ћу већ постојеће мало скратити. Мислим да неће утицати на отклон.
На овој фотографији види се поређење ручица са два сервоа:


Онда сам залепио носач сервоа, за труп, а са доње стране сам додао потпору овом носачу.




Вишак ћу касније одсећи и тај део прећи мало шмирглом.
Иначе, носач сервоа урађен је од 3мм шпера, мада сам за сваки случај исекао два комада. Сасвим непотребно, један је довољан. За ове сервое, мора се у припреми за ласер променити димензија отвора, а ако се користи трећи серво мора се променити распоред. Два сервоа би ишла дуж носача, а испред њих би дошао трећи серво и то попреко. Трећи серво би био потребан уколико би се користио глов мотор.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: UglyStick самоградња.
« Reply #18 on: November 20, 2012, 05:22:25 PM »
Quote
Или ћу наћи краће ручице или ћу већ постојеће мало скратити.
Proveri kako stoje poluge ako okreneš jedan servo za 180 stepeni. Ako se ne kače, nećeš morati skraćivati. Viljuška svakako ide negde na polovinu poluge, jer je ova dugačka poluga potrebna samo kog 3D modela. Šper ploču dupliraj samo kod šrafova odozdo ako stavljač samourezujuće. Dovoljna je pločica od 25x10x3mm 4 komada.
Samo napred.
 ;namig

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: UglyStick самоградња.
« Reply #19 on: November 21, 2012, 04:33:29 PM »
Hvala TE za savet.

Offline vlada-r

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: UglyStick самоградња.
« Reply #20 on: November 21, 2012, 05:29:33 PM »
Mozes li reci razlog zasto stavljas toliko jake servoe? Koliko sam shvatio svrhu ovog modela je lagana, lezerna voznja uz po neku akrobaciju cisto da se razbije monotonija. Samo na servoe ti ode do 150g, bezpotrebno otezavas model za sigurno 70g. Ako si tako odlucio onda ok.

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: UglyStick самоградња.
« Reply #21 on: November 21, 2012, 06:14:03 PM »
Mozes li reci razlog zasto stavljas toliko jake servoe? Koliko sam shvatio svrhu ovog modela je lagana, lezerna voznja uz po neku akrobaciju cisto da se razbije monotonija. Samo na servoe ti ode do 150g, bezpotrebno otezavas model za sigurno 70g. Ako si tako odlucio onda ok.

Нема посебног разлога што сам предвидео ове серво на модел. Направио сам поређење између  UglySticka и Аlpha40 од произвођача Hangar9. Оба су приближних димензија, висококрилци, тренери. У оба модела иду стандардни сервои. У  Аlpha40 иду сервои JR ST47, који су за нијансу мањи од HX12K, а самим тим и нешто лакши. Разлика по сервоу је 11 грама. Није велика, али наравно да модел не треба оптерећивати. Модел нисам мери вагом, то ћу урадити ускоро.

Offline vlada-r

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: UglyStick самоградња.
« Reply #22 on: November 21, 2012, 06:26:53 PM »
jake servoe

Mislio sam na silu servoa, mislim da je 10kg sile nepotrebno za taj model? Ipak je to elektro model, svaka usteda na tezini produzava vrame leta. Аlpha40 ima glou ili vec neki drugi motor, i njemu ne opada snaga tokom leta (naravno dok ima goriva) kao kod elektro verzije.
« Last Edit: November 21, 2012, 06:38:21 PM by vlada-r »

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: UglyStick самоградња.
« Reply #23 on: November 21, 2012, 08:45:34 PM »
Quote
Или ћу наћи краће ручице или ћу већ постојеће мало скратити.
Proveri kako stoje poluge ako okreneš jedan servo za 180 stepeni. Ako se ne kače, nećeš morati skraćivati. Viljuška svakako ide negde na polovinu poluge, jer je ova dugačka poluga potrebna samo kog 3D modela. Šper ploču dupliraj samo kod šrafova odozdo ako stavljač samourezujuće. Dovoljna je pločica od 25x10x3mm 4 komada.
Samo napred.
 ;namig

Ипак ћу морати да скратим ручице, иако сам један серво окренуо за 180 степени.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: UglyStick самоградња.
« Reply #24 on: November 21, 2012, 09:21:31 PM »
A šta ako podigneš jedan servo za 3mm? mmmm Recimo onu pločicu od 25x10x3mm staviš od gore. Uvek ima rešenje, pa se ne treba brinuti. Ako nema, onda čemu se brinuti.  :big smile Jeste da je ovaj servo malo teži od standardnog, ali kod ovog modela je to ne znatna razlika. Metalni servo za ove pare vredi.
Odličan je klip.  (thumb)
« Last Edit: November 21, 2012, 09:24:15 PM by tibeteagle »

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: UglyStick самоградња.
« Reply #25 on: November 21, 2012, 09:41:41 PM »
A šta ako podigneš jedan servo za 3mm? mmmm Recimo onu pločicu od 25x10x3mm staviš od gore. Uvek ima rešenje, pa se ne treba brinuti. Ako nema, onda čemu se brinuti.  :big smile Jeste da je ovaj servo malo teži od standardnog, ali kod ovog modela je to ne znatna razlika. Metalni servo za ove pare vredi.
Odličan je klip.  (thumb)

ТЕ, већ сам скратио ручице. Не пуно, за једну рупицу на њему. Ове плочице које спомињеш, већ сам залепио, са доње стране. Могу и са горње да поновим али је сада непотребно, пошто сам ручице скратио. Сутра стављам пластичне вођице и клавир шипке па ћу видети како ће то функционисати.

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: UglyStick самоградња.
« Reply #26 on: November 26, 2012, 05:44:48 PM »
Данас сам на ребра крила улепио носаче сервоа за елероне. Носачи су направљени од 3мм тополовог шпера, а одоздо сам ставио још 3мм.



Обележио сам куда ће пролазити клавир жица од контролне ручице на елерону преко носача сервоа.


Серво сам ставио на носач, довео ручицу сервоа у нулти положај, на којој се налази конектор за клавир жицу. Конектор довео у раван са линијом којом сам обележио положај клавир жице. На фотографији изгледа као да конектор није у равни, али то је до угла фотографисања. Онда сам обележио места на носачу, кроз која ће пролазити шрафови којима се фиксира серво за носач. Наравно, уследило је и бушење, са бургијом од 1,5мм.


Овај тополов шпер који сам користио за носач може се сежи скалпелом. Са шпером којим имам од раније то није могуће већ само тестером.

Сутра би требало да ми стигну још неки делови, па ћу монтирати клавир жице, сервое у трупу, контролне полуге....

Серво тестер који сам користио је ехтра ствар. Много помаже код монтирања сервоа, без употребе станице и пријемника.
« Last Edit: November 26, 2012, 05:46:50 PM by IvanGrozni »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: UglyStick самоградња.
« Reply #27 on: November 26, 2012, 07:18:22 PM »
Treba nešto i pored servoa staviti da se Oracover uhvati za nešto.  mmmm Nitne u gumama treba da su naopako u servo uškama. Znači glavić cevčice dole, a od gore je glavić šarafa. Ovako.
Samo napred.
 ;namig

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: UglyStick самоградња.
« Reply #28 on: November 29, 2012, 08:27:42 PM »
Код серво носача додата балза, са обе стране. Монтирана клавир жица и пластична "виљушка" на једном крају.





Што се тиче крила, следи још шмирглање и пресвлачење фолијом.

Сада следе радови на трупу.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: UglyStick самоградња.
« Reply #29 on: November 30, 2012, 12:35:50 PM »
Nisam hteo da se javim ranije, mada je bilo razloga, ali manje bitnih...
Položaj servoa u krilu i kombinacija mehanike ti se ne poklapa. Da ne detaljišem, okreni servo za 90 stepeni tj da ruka servoa i hingica budu u istom položaju. Viljuška na spoju sa hingicom, nije predviđena za aksijalno pomeranje levo-desno, a spojka na ručici nije za gore-dole...
U svakom slučaju, "obaranjem" servoa, aksijalno-radijalni sukob će nestati.
Takođe, rastojanje tj dužina poluge na servou, gledaj da bude manje ili jednako onoj na hingici !
#FFCC00