Author Topic: KOJA ELISA ZA KOJI MOTOR  (Read 6411 times)

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1702
KOJA ELISA ZA KOJI MOTOR
« on: January 15, 2013, 02:21:00 PM »
Tema moze da bude sirokog spektra,pa izvoli te  . mmmm

Imam ovaj motor http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18969__Turnigy_D2836_8_1100KV_Brushless_Outrunner_Motor.html
a model ce biti razmaha 1,3 m,  Messerschmitt Bf-109D, od stirodura.
E sad ,zasto to pitam,pa zato sto vec imam ovaj kontroler  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__2163__TURNIGY_Plush_25amp_Speed_Controller.html
i 3s baterije od 2200 ah.

Znaci koju elisu smem da stavim ,maksimalnu,a da sa 3s baterijom ne vuce vise od 22-3 ampera.
« Last Edit: January 15, 2013, 02:37:43 PM by sasa »
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: KOJA ELISA ZA KOJI MOTOR
« Reply #1 on: January 15, 2013, 02:51:12 PM »
eCalc kaze 10x5 ali ja sebe ne bih slusao sto se ovoga tice. :big smile
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: KOJA ELISA ZA KOJI MOTOR
« Reply #2 on: January 15, 2013, 04:24:42 PM »
845SF na 4s vuce 23-24A na punom gasu (i daje preko 1,2kg potiska). Na 3s ja ne bi stavio vise od 945 do 947. Motor je deklarisan na 18A i mislim da je to peak value, a da nije konstantno. Tako da to je moja preporuka. Inace solidan motor, imam 4 na onom mom quadcopteru koji polece kao raketa sa 4s 845. (pijemo)
« Last Edit: January 15, 2013, 04:26:52 PM by Vaci »

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1702
Re: KOJA ELISA ZA KOJI MOTOR
« Reply #3 on: January 15, 2013, 05:10:50 PM »
Vaci..prvo,nisam pitao za 4s,nego za 3s,citaj pazljivo   (kush)
Drugo,koje su ti ovo oznake elisa   945 do 947.     :sljus
I trece,ovo je srpski forum ,pa shodno tome bi trebao pisati na srpskom ( peak value)  mmmm

Samo sam gubio vreme citajuci ovo tvoje izlaganje  :sljus.

Molio bih iskusne clanove foruma da predlazu,ostali neka samo citaju  i neka uce  :mhm
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: KOJA ELISA ZA KOJI MOTOR
« Reply #4 on: January 15, 2013, 05:37:59 PM »
Saša, za tvoj motor sa 10.5V radnog napona stvari izgledaju ovako.
Iz aspekta snage motora dobre su sve one elise sa dijagrama, koje pokazuju na presek vertikalne (nevidljive ili isprekidane) linije od 20-22A i linije efikasnosti (plava).
Iz aspekta veće krajnje brzine modela od njih treba birati one sa većim korakom. To je slučaj kod borbenih aviona, dok kod slow fly je suprotno.
http://www.peakeff.com/GraphKIR.aspx?&v=10.5&kv=1100&io=1&rm=0.107&w=60&MinThrust=450&MaxThrust=1200&MinMPH=0&MaxMPH=10000&gws=False&apc=True&all=False&title=Test+Motor
Napomena. Elise APC E i APC SF nisu istih karakteristika, pa to može da vara na prvi pogled.


« Last Edit: January 15, 2013, 09:08:16 PM by tibeteagle »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: KOJA ELISA ZA KOJI MOTOR
« Reply #5 on: January 15, 2013, 06:02:57 PM »
Sasa, znati unapred da neki kombo nece preci bas tih 22-23A je nemoguce iz prostog razloga sto to ponajvise zavisi od tvojih baterija, tj. njihovog stanja. Prema tome moras uzeti vise razlicitih elisa i malo eksperimentisati. Ja bih uzeo, APC-E (APC style) 9x6, 10x5, 10x6 i 11x5.5.

poz
Veljko

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: KOJA ELISA ZA KOJI MOTOR
« Reply #6 on: January 15, 2013, 07:37:48 PM »
Vaci..prvo,nisam pitao za 4s,nego za 3s,citaj pazljivo   (kush)
Drugo,koje su ti ovo oznake elisa   945 do 947.     :sljus
I trece,ovo je srpski forum ,pa shodno tome bi trebao pisati na srpskom ( peak value)  mmmm

Samo sam gubio vreme citajuci ovo tvoje izlaganje  :sljus.

Molio bih iskusne clanove foruma da predlazu,ostali neka samo citaju  i neka uce  :mhm

Prvo: Ja sam ti prvo rekao za 4s realni test, a onda ti dao predlog za 3s. Procitao sam sta si hteo, ali ti izgleda nisi dobro procitao sta sam ja napisao.

Drugo: Svako ko je kupovao elise na HK shvatice iz prve oznaku, izvinjavam se ako je nejasno. 9 znaci velicina elise 9 inca, a 45 znaci korak elise (pitch) 4,5 inca. Cak sam i dodao da je u pitanju SF ili ti Slow Fly... Ups :-X mislio sam Sporo Leteca. Sad je jasnije, sporo leteca elisa... Jos jednom, izvinjavam se zbog zabune....

Trece: Ja jaaaako malo koristim strane reci, ali nekada je mnogo lakse. Svako u ovom hobiju (i ne samo u ovom hobiju) zna sta to znaci peak vaue. Bio sam u zurbi ali sam ipak hteo da pomognem nekako, pa sam napisao termin koji mi je bio najlaksi. Izvini jos jednom ako ti je termin bio nepoznat.

I cetvrto: Izvini sto si izgubio 15 sekundi dragocenog vremena citajuci ono cime je neko hteo da ti pomogne koliko je mogao. Pokusacu ubuduce da ti ne smetam. Izvini jos jednom.

Nije mi jasno zasto ljudi biraju najgori moguci nacin da kazu nekome nesto. Lakse je nekoga poniziti ili uvrediti i povrediti, nego razmisliti 10 sekundi da li to treba bas tako napisati.... Ziv bio Sale, ne zameram ti mnogo, ali mislim da to nije lepo.

Pozdrav

Dopuna: Kad sam vec zajeo g.... evo ovde sam stavio par linkova koji mogu pomoci ljudima sa tavim problemom. Ako uopste nekog zanima.
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,10398.0.html
« Last Edit: January 15, 2013, 09:20:28 PM by Vaci »

Offline matic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
  • Čemu ovo služi ?! Osim toga i ne radi !
Re: KOJA ELISA ZA KOJI MOTOR
« Reply #7 on: January 15, 2013, 08:10:16 PM »
 (pijanoo)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: KOJA ELISA ZA KOJI MOTOR
« Reply #8 on: January 15, 2013, 08:36:36 PM »
Ja bih ovde poveo racuna da motor vuce maksimalnu struju od 18A i da bi ovaj kontroler bio odgovarajuci za ovaj motor.Potisak koji pravi motor je 1300g.Mislim da bi prvo trebao da proracunas koliku tezinu ce model da ima pa tek onda da se komentarise.
Slozio bih se sa Magicom da se koriste navedene elise i da nabavis jedan ampermetar pa da meris struju jer samo tako mozes da znas da li ces da opteretis motor ili neces.Struja je malo kompleksnija stvar i niko ne moze tacno da ti kaze koju ces da travis elisu ali moze da se svede na njih nekoliko.
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: KOJA ELISA ZA KOJI MOTOR
« Reply #9 on: January 15, 2013, 09:09:22 PM »
Koju elisu za koji motor, u tome man prvenstveno  može pomoći kalkulator. Toga nekada nije bilo i moralo se testirati na razne empirijske načine. Ko želi da ide na sigurno pre kupovine, neka tipka malo i razmišlja. Vredi mnogo više nego sistem, ovaj mi je preporučio ovo, a onaj ono. Evo jednog dobrog online kalkulatora za svakoga. Samo na osnovu ovoga vredi se raspravljati o bilo čemu u elektro pogonskom sistemu.
Konačno da se neko potrudio da objasni njihovo korišćenje.  ()-()
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,10750.0.html
 ;namig
« Last Edit: January 15, 2013, 09:10:53 PM by tibeteagle »

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: KOJA ELISA ZA KOJI MOTOR
« Reply #10 on: January 15, 2013, 09:15:08 PM »
Pre par dana sam u delu za multikoptere postavio video koji savršeno odgovara ovoj temi:



Za one koji ne znaju engleski, ukratko ću i da prepričam o čemi se radi.
U pitanju je platforma za testiranje pogonskog setup-a koji čine baterija, esc, motor, propeler.
Motor je postavljen na klizač čiji je drugi kraj zakačen za digitalnu vagu.
Sa druge strane tu strujno kolo čine  povezani: baterija, power analyser (vatmetar, voltmetar, ampermetar), esc na čiji kontrolni ulaz je vezan servo tester, motor i spravica koja meri KV motora i broj obrtaja.

Opisao je i kako da se sistematično snime parametri konkretne kombinacije:
* maksimalan potisak
* maksimalna snaga
* maksimalna struja
* maksimalan broj obrtaja
* maksimalan KV
* maksimalan napon

Zatim je opisao i kako se pravi grafik sa potiskom u funkciji od struje.

Jedina egzotična spravica je ovaj KV meter sa meračem broja obrtaja ali i to može da se meri na razne načine i nije veliki problem.
Koga interesuje može da pogleda video do kraja, ne samo da bi pravili svoj "test banch" vec da bi na primeru bolje razumeli parametre koji su od značaja.

 


« Last Edit: January 15, 2013, 10:24:45 PM by nebeski »

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: KOJA ELISA ZA KOJI MOTOR
« Reply #11 on: January 15, 2013, 09:51:31 PM »
Svojim postom me nebeski podsetida sam svojevremeno pokrenuo jednu temu, a vezano za probni sto za merenja potiska koju nikada nisam završio ali ću ovih dana da dovršim pošto je probni sto za merenje potiska. ništa drugo nego "senzor" sile, koji svaka elektroska vaga ima i sa par lemova se može napraviti Bukvalno laboratorijski Data loger tako da u realnom vremenu mogu da se prate parametri rada npr: potisak, voltaža, broj obrtaja... ustvari šta god hoćete. Naravno sve to može da se sinama i u realnom vremenu iscrtava grafike za sve što se nakači na loger... Bacam se sutra na posao oko dovršavanja teme. Najbolje od svega je što se za relativno malo para može napraviti u kućnoj varijanti!

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,8939.0.html
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: KOJA ELISA ZA KOJI MOTOR
« Reply #12 on: January 15, 2013, 09:58:26 PM »
Nebeski ovaj sistem za testiranje je više nego super ali malo zastareo. Može sva ta skarabudžija da bude i mnogo jednostavnija mehanički pa i elektronićki. Recimo sa korišćenjem kuhinjske vage direktno bez poluga i pametnog ESC-a sa logerom podataka koji meri i beleži sve važne parametre u radu.



 Ali ovaj sistem se može  koristiti samo ako su već komponente na raspolaganju. Kalkulatori pomažu u izboru pre kupovine, pa im je značaj u tom momentu veliki.
 ;namig
« Last Edit: January 15, 2013, 10:00:00 PM by tibeteagle »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: KOJA ELISA ZA KOJI MOTOR
« Reply #13 on: January 16, 2013, 12:15:14 AM »
E bre, mnogo ga komplikujete!

Na AXI sajtu http://www.modelmotors.cz/ se nadje sto slicniji motor nekom njihovom i proveri kakvu oni preporuku daju.

U Saletovom konkretnom slucaju to je AXI 2217/16 http://www.modelmotors.cz/index.php?page=61&product=2217&serie=16&line=GOLD i za njega je na 3S preporuceno10x5 i 10x6. Ali kako performanse elektro modela NAJVISE zavise od baterija zato i jesam dao preporuku da proba jednu za broj manju kao i jednu za broj vecu pa neka vidi koja bi mu najbolje isla uz model.

poz
Veljko

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1702
Re: KOJA ELISA ZA KOJI MOTOR
« Reply #14 on: January 16, 2013, 11:17:35 AM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Hvala iskusnim modelarima  :mhm a ti magic,nemoj slucajno da si se smejao    (kush)  :_D sto sam pitao za elektro pogon,jer to ne znaci da sam napustio glow,naprotiv,kad vidim kave sve zajebancije ima oko ovog elektro sra..a ...zlatni su SUS-ovci... :)aplauz


 (pijemo)  ziveli svima
« Last Edit: January 16, 2013, 11:28:22 AM by sasa »
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK