Author Topic: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)  (Read 15585 times)

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #15 on: February 27, 2013, 12:08:04 PM »
Ja takodje mislim da to nije dobra ideja ali cu se zadrzati na tome! Covek je pitao za savet i izneo sta mu je na umu, nije trazio da mu dajete kritike na njegove postove!

Konstruktivna kritika je savet kao bilo koji drugi. To sto su ljudi osetljivi, narocito kad neko drugi ne uvija odgovor u oblande, nije problem onoga ko kritikuje. Kada vec postoji internet i dostupnost svih mogucih informacija, nema potrebe da se uci na greskama, svojim narocito. Ako je neko zacrtao da radi nesto sto mu se savetuje da ne radi, niko ga u tome nece spreciti, ali je ovde "istorija" pokazala da takvi pocetnici u 99% slucajeva lome modele. Od onih koji sami izmisljaju setup-e sa kojim ce moci da lete 3x veci model, preko onih sto izlaze sami pa kace modele po preckama, stativama, drvecu i obliznjim krovovima, do onih koji povecavaju razmah krila, prave skije za sneg i slicne budalastine. Praviti kao prvi model, bez ikakvog iskustva, konstruktivno komplikovan i za izradu tezak model kakve su DLG jedrilice je sasvim nova dimenzija ludosti. (Odmah da se ogradim, nisam ovim mislio da je Vaci lud niti glup, vec sama ideja, i nije namera da ga uvredim vec da se spusti na zemlju i krene sa, za gradnju, pocetnickim modelom).

 (pijemo)
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #16 on: February 27, 2013, 12:43:51 PM »
Ja mislim da ne mora uopste da bude DLG jedrilica,mozda bi moglo da mu se predlozi nesto drugo,ja imam drugara koji leti samo jedre i znam da se krila rasklapaju i da je raspon 2m.Znaci sama konstrukcija da se rasklapa nije problem samo da se da coveku odgovarajuca informacija kako to da odradi.Moze da bude i Guppi jedra na 2 m nije spor ili bilo koja druga ( nisam u ovoj prici sa jedrama jer ih ne letim) samo je bitna tehnika izrade.

A mozda gresim neka nam Vaci kaze da li bas hoce ovu DLG ili je to samo naveo kao primer.

Mozda hoce jedru na elektro pogon ili klacicnu bez motora,to vec nisam uspeo da definisem.

Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #17 on: February 27, 2013, 12:50:51 PM »
Pa ako je DLG onda nema motora a i podforum u kom je otvorio temu ide u prilog tome...
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #18 on: February 27, 2013, 01:24:53 PM »
DLG je Disc Launch Gliger, i po definiciji je bez motora koliko sam ja upucen (Zajko, zato sam rekao 50e, jer mi esc i motor nisu potrebni), i ima specifican nacin bacanja. Ne MORA da bude DLG, moze i klasicna jedrilica, ali mi se DLG svidja bas zbog (bar se meni cini) jednostavnog nacina lansiranja. Zato sam krenuo sa pricom o DLG i voleo bih to da ispratim.
Sem casnih izuzetaka kojih je 1 ili 2 u privatnoj poruci, jos niko se nije pozabavio problemom, vec samo predpostavkom da ja nemam alat-vestinu-znanje... Odmah da kazem alat imam, materijal cu kupiti, vestinu mogu steci samo radom, a ovaj post je ovde da bih prikupio znanje.
Nisam trazio misljenja o mojim mogucnostima, vec o tehnici rada, nacinu izrade, majstorskim cakama. Stalno se prica kako ce pravi modelar uvek pomoci bar pravim savetom. Ja ovde ne dobih ni jedan savet, vec zastrasivanja i odvracanja. Pa mi se to servira kao savet. Mene da je strah od posla ili nepoznatih stvari nikada ne bih bio u ovom hobiju, kao ni vecina vas. Sve je ovo majstorija i iskustvo, a ne svemirska tehnologija.
Ko da pravi savet da, ko ne da nista. Ova tema je od starta neproduktivna, pa jos jednom apelujem da se obrise, jer niko nece ovde procitati nista pametno.

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #19 on: February 27, 2013, 03:15:32 PM »
Ja takodje mislim da to nije dobra ideja ali cu se zadrzati na tome! Covek je pitao za savet i izneo sta mu je na umu, nije trazio da mu dajete kritike na njegove postove!

Konstruktivna kritika je savet kao bilo koji drugi. To sto su ljudi osetljivi, narocito kad neko drugi ne uvija odgovor u oblande, nije problem onoga ko kritikuje. Kada vec postoji internet i dostupnost svih mogucih informacija, nema potrebe da se uci na greskama, svojim narocito. Ako je neko zacrtao da radi nesto sto mu se savetuje da ne radi, niko ga u tome nece spreciti, ali je ovde "istorija" pokazala da takvi pocetnici u 99% slucajeva lome modele. Od onih koji sami izmisljaju setup-e sa kojim ce moci da lete 3x veci model, preko onih sto izlaze sami pa kace modele po preckama, stativama, drvecu i obliznjim krovovima, do onih koji povecavaju razmah krila, prave skije za sneg i slicne budalastine. Praviti kao prvi model, bez ikakvog iskustva, konstruktivno komplikovan i za izradu tezak model kakve su DLG jedrilice je sasvim nova dimenzija ludosti. (Odmah da se ogradim, nisam ovim mislio da je Vaci lud niti glup, vec sama ideja, i nije namera da ga uvredim vec da se spusti na zemlju i krene sa, za gradnju, pocetnickim modelom).

 (pijemo)
Anakin set-up koji ja imam hangar9 je preporucio za isti model, znaci i velicinom i tezinom i vrstom modela! Nemam nameru da se sa tobom prepucavam samo da ti dam do znanja da nisi naj pametniji! Proveri to prvo pa se javi sa prozivkom! I moj dobronamerni savet ti je da malo smiris svoj dozivljaj ovde na sajtu, ne dobijas bez razloga upozorenja od moderatora za ban... Ljudi su ovde da bi dobili potrebne informacije a ne tvoja cesta omalovazavanja "da bi nekog spustio na zemlju"
 Vaci samo napred, sve je ovo igra nas odraslih i nista nije nemoguce, ne mora ni biti dlg, uvek mozes ubaciti esc i motor (pijemo)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #20 on: February 27, 2013, 04:36:40 PM »
Zdravo Vaci, ja sam Laci (Laslo).  8) Pa hajdemo iz početka.
Odgovor na pitanje ima, samo je nezgodno što je na početku to povezano sa tipom jedrilice gde se to u opšte ne primenjuje.
Evo jedno klasično rešenje kojeg sam primenjivao na mojim jedrilicama još davno. "V" sastavi na drvenim konstrukcijama krila jedrilica se jednostavno rešavaju tako da se za bajonet koristi čelična žica-šipka, koja je savijena na sastavu pod istim uglom. Stavlja se i pomoćni bajonet od tanje žice. Ovo rešenje se koristi kod tanjih  krila koje imaju uške koje se priključuju za centroplan. Ako je profil krila dovoljno visok, cevi za bajonet se mogu ugraditi pod uglom. Tako nema potrebe da se bajonet savija i može da bude i od karbonske šipke koja je mnogo lakša. Ovaj sastav je dovoljno čvrst ali je težak za središnji sastav krila na DLG. Takođe ne može da zadrži velike uzdužne sile.
Ovakva rešenja ima još. Koje će se od rešenja primeniti zavisi od vrste sastava, veličine opterećenja i od kreativnosti konstruktora. Sastav je samo jedan detalj na jedrilici. Treda da se pored toga još savladaju i mnoge složenije konstruktivne radnje...





Iskopao sam ti jedan lep projekat samogradnje konstruktivne jedrilice. Može se videti mnogo lepih rešenja od 3D projekta pa do kraja. Vidi se i to da i za ručno iztađivani model poželjno imati dosta pomoćnog alata. O mnoštvu raznih materijala da i ne govorim.
http://www.wattflyer.com/forums/showthread.php?t=66308



Sve se može savladati u ovom modelarstvu ako imaš dovoljno veliku želju i beskrajnu istrajnost. Rešenja se mogu i pozajmiti a usput će se same rađati nove ideje. Izrađivati model je krajnje ne ekonomično u odnosu na dobre modele koji se mogu kupiti, ma koliko skupo da koštaju.
 ;namig


Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #21 on: February 27, 2013, 06:31:45 PM »
Hvala puno na ovom odgovoru. Sada imam manje oblaka u mislima oko izrade krila. Celicne sipke i zice ne dolaze u obzir. Znaci karbon.
Sa linka koji si postavio sam video da doticno krilo sa karbonskim bajonetima nije predvidjeno da se rastavlja. Stavio covek preko svega tkaninu i premazao, pa mi to i ne pomaze mnogo. Posto sam pocetnik, mozda bi bilo dobro da uradim raspon od 1,5m iz jednog dela, i primenim ovo sto si postvio. Meni lakse, model laksi, sigurniji sastav, a moze da se transportuje.

Dodatak: Krila sa slike se rastavljaju, ali negde na polovini... i nikako da provalim kao se osiguravaju da ne ispadnu. Na videu ih on samo natakne i gotovo. Nisa znao da to moze tek tako, a da ne ispadne. Kod DLG to naravno ne dolazi u obzir.
« Last Edit: February 27, 2013, 06:37:10 PM by Vaci »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #22 on: February 27, 2013, 06:50:36 PM »
Da ima nekih sastava na slikama koje su zalepljene, ali je princip isti, da je ostao na skidanje. U nekom normalnom letu jedrilicom nema u opšte sile koja bi razvukla sastave. Takvi sastavi treba da idu dosta tesno na uškama a i lake su, pa neće da spadne ni u spiranom letu koje jedrilica veoma sporo može da izvede. Ako je sastav na sredini, stezna guma ili šrafovi treba da spreče da se krila ne odvoje.
 ;namig


Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #23 on: February 27, 2013, 06:53:00 PM »
Evo coveka koji je napravio DLG od stirodura, raspona 1,5m

http://www.badger.rchomepage.com/supergee.html

A evo i druge verzije za koju postoji i nacrt na dnu stranice

http://www.charlesriverrc.org/articles/supergee/SuperGeeII.htm

Znaci ipak nije Vaci lud. Mozda malo entuzijasta i slobodnih shvatanja, ali ne i lud.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #24 on: February 27, 2013, 07:48:06 PM »
I moj čovek, kolega Lorand je napravio svoju verziju DLG jedrilice. Treba da se zna da je stirodur samo nosač kore od fiberglasa i karbon trake na krilu. Trup je od kevlar-karbon-fibera. Stirodur je sekao na CNC sekaču za stirodur. Kalupe je glodao na CNC glodalici a šta je prvo formirao u 3D CAD programu. Naravno i on je imao nekoliko školskih RC jedrilica u samogradnji dok je stigao do ovog na izgled jednostavnog modela.



http://s298.beta.photobucket.com/user/tibeteagle/story/5407
« Last Edit: February 27, 2013, 08:00:00 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #25 on: February 27, 2013, 07:55:57 PM »
Quote
Znaci ipak nije Vaci lud. Mozda malo entuzijasta i slobodnih shvatanja, ali ne i lud.
Da bi se ovaj hobi uspešno radio, portebna je izvesna ludost. Da i sam nisam već odavno modelar, rekao bih da su svi ovi ljudi ludi, jer su zanešeni nekim potpuno nastranim igranjima za decu, koje a ma baš nikakve veze nema sa svakodnevnim životom. Umesto da sede pred kafićima, gledaju fudbal, piju i švalerišu se oni sede satima i danima i lepe tamo neke igračke. Dakle normalni ljudi, daleko nam bili.  :big smile
« Last Edit: February 27, 2013, 07:57:29 PM by tibeteagle »

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #26 on: February 27, 2013, 09:16:34 PM »


 ;namig
 ()-()

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #27 on: February 27, 2013, 09:34:53 PM »
Anakin set-up koji ja imam hangar9 je preporucio za isti model, znaci i velicinom i tezinom i vrstom modela! Nemam nameru da se sa tobom prepucavam samo da ti dam do znanja da nisi naj pametniji! Proveri to prvo pa se javi sa prozivkom! I moj dobronamerni savet ti je da malo smiris svoj dozivljaj ovde na sajtu, ne dobijas bez razloga upozorenja od moderatora za ban... Ljudi su ovde da bi dobili potrebne informacije a ne tvoja cesta omalovazavanja "da bi nekog spustio na zemlju"


Zasto, Svrco, skaces sam sebi u stomak!? Da sam prozivao tebe, imenovao bih te. To si mogao da zakljucis sobzirom da si elaborirao kakav sam. Prozivke nije bilo, bio je uopsten primer, temeljen na 3 clana koja vise ne ucestvuju na forumu. Sva trojica su letela Cesne, dve od stirodura, jedna konstruktivna. Te od stirodura su kacile precke i stative, dobijale skije itd. a ta konstruktivna (Black Horse) je dobila pola kile viska nepotrebno jakim setup-om, zatim je covek otisao sam da je poleti prvi put, slomio je i to je to. Posle joj je povecavao razmah krila... Znaci ti mi nisi bio ni na kraj pameti. Iskreno, ne znam ni sta letis. Prica o omalovazavanju nije na mestu, ja sve sto napisem potkrepim nekom cinjenicom. Na primer, ako tebi kazem da se "naj pametniji" pise zajedno, "najpametniji", i da je to gramatika iz osnovne skole, da li te omalovazavam ili ukazujem na cinjenicu!?

Ubuduce, ako sebi opet das na vaznosti i osetis se prozvan, resicemo preko privatnih poruka da ne bi coveku brljali po temi.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #28 on: February 27, 2013, 10:03:34 PM »
Ne skacem ja nigde Anakin, sasvim mirno sedim... Ja sam rekao svoje misljenje a gramaticke i stamparske greske se desavaju kao ova sad... Uostalom ne interesuje te moje poznavanje moje gramatike ovaj forum ima drugu namenu, sto tebi ocito nije poznato... Neka ova tema nastavi svojim pravim putem...
« Last Edit: February 27, 2013, 10:09:43 PM by svrco »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Kako spojiti krila pod uglom (i razdvojiti)
« Reply #29 on: February 27, 2013, 10:11:23 PM »


 ;namig
 ()-()

 lol :_D :hehe ()-() kako ti samo pade na pamet