Author Topic: Balansiranje propelera/hub-a  (Read 7032 times)

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Balansiranje propelera/hub-a
« on: March 21, 2013, 05:06:04 PM »
Rešio sam da malo više pažnje obratim na moje propelere, jer uzeo sam neke karbonske sa FoxTechFPV izbalansirao sam im krakove, i generalno to je podnošljivo, ali su hubovi i dalje bili vidno debalansirani.

Zbog toga sam uzeo Du-Bro balanser:


I sada imam jednu dilemu. Za balansiranje krakova koristim selotejp za prvu ruku, a hubove balansiram pištoljem za plastični lepak:


Kada tako balansiram hub, ideja mi je da skinem selotejp i ponovo balansiram krakove, ali ovaj put sa šmirglanjem. I to generaln funkcioniše, balanser je fantastičan i stvarno sam uz vrlo malo truda uspeo da postignem 100% balans.

Međutim gde mi se javlja problem. Taj lepak sa kojim balansiram hub je nekako gnjecav i mek čak i kad se osuši. Nakon jednog dana sušenja on se malo jače stvrdne, ali i dalje kada pritisnem noktom osećam kako to nije skroz tvrdo, i drugo ako malo jače samo zakačim noktom da ga odlepim, on se otkine bez problema. Pokušao sam da lepim sa dve različite vrste patrona, ali obe daju isti rezulat.

Mene brine ta jačina spoja, jer je ipak to parče lepka veličine zrna graška ili pasulja, i cenim da ne bi bilo baš zdravo po propelere da se to odlepi u toku leta i udari u propeler. Jel imao neko iskustva sa ovim, i da li može da mi preporuči neki brand tog lepka, ili da idem na varijantu brzosušećeg epoksija, pa da sa njim probam da balansiram?


Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Balansiranje propelera/hub-a
« Reply #1 on: March 21, 2013, 06:03:39 PM »
Imam isti balanser i potpuno identicno ih balansiram kao ti, samo sto se i dalje drzim trake (ne volim smirglanje).
Meni se ta plastika stvrdne vrlo brzo i dobro drzi. Mislim da i nije neophodno da bude toliko tvrdo da ne mozes noktom da ga "ubodes".
Uglavnom na svim elisama nije mrdnula ta plastika od kako sam balansirao. Mozda je spalo sa jedne ili 2 i mislim da to i da spadne ne moze da osteti elisu tokom leta.

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Balansiranje propelera/hub-a
« Reply #2 on: March 21, 2013, 10:26:27 PM »
Gde ste pazarili taj prop balanser?

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Balansiranje propelera/hub-a
« Reply #4 on: March 22, 2013, 12:00:20 AM »

  Karbonske elise slabije lepe sve, i ja isto koristim patrone jedino sto pustim da se dobro zagreju i onda malo bolje uhvati.. Generalno mi je zhao da koristim shmirglu na karbonu, pa chak i traku vishe ne koristim, kompletno sve izbalansiram na hubu, jes da duzhe traje al je rezultat isti. Savrsheno izbalansirana elisa. Zhelja mi je da probam to isto sa epoksijem, akrilatima, cijanoakrilatima sa puniocima, jer sve to imam samo me mrzi.. mnogo vremena i zivaca....

  Taj du-bro je vrh, i sa njim mogu i ogromne elise da se izbalansiraju...        (pijemo)

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Balansiranje propelera/hub-a
« Reply #5 on: March 22, 2013, 08:40:33 AM »
Razlog sto se slabo drzi na karbonskim elisama je postojanje odvajaca tankog filma koji je preuzet iz alata za livenje. Zadatak mu je da spreci lepljenje odlivka za kalup.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Balansiranje propelera/hub-a
« Reply #6 on: March 22, 2013, 10:36:44 AM »
Izvinte sto pitam ali sta je HUB?

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Balansiranje propelera/hub-a
« Reply #7 on: March 22, 2013, 10:42:28 AM »
Hub je centralni deo elise.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Balansiranje propelera/hub-a
« Reply #8 on: March 22, 2013, 06:34:43 PM »
Razlog sto se slabo drzi na karbonskim elisama je postojanje odvajaca tankog filma koji je preuzet iz alata za livenje. Zadatak mu je da spreci lepljenje odlivka za kalup.
Ja sam ovaj moj malo čak i prelazio finom šmirglom.. A i pre toga je površina izgledala hrapava, nije onako glatko kao sami kraci.

Offline Practical

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Balansiranje propelera/hub-a
« Reply #9 on: June 03, 2014, 12:59:39 AM »
Zao mi sto dizem temu iz mrtvih ali me zanima ima li neko iskustva sa ovim balanserom
http://cdn1.shopmania.biz/files/s1/129902462/p/l/2/alat-za-balansiranje-propelera~162002.jpg
Treba da izbalansiram 15'' carbonske propelere a jos nisam nabavio balanser.
Hvala na odgovoru ir azumevanju posto sam pocetnik

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Balansiranje propelera/hub-a
« Reply #10 on: June 03, 2014, 07:54:46 PM »

    To je balanser za heli elise, ovaj du-bro balansira i ogromne elise ima sve na tubetu.. Ja pocho sve da shmirglam, hoklica pa tekuca voda + vodena shmirgla pa polakoc i krake i hub, hub balansiram na kracima, i sve bude opet savrsheno, bez selotejpa i kojekakvih lepkova..  ko nashi politichari, danas jedno sutra obrnuto, filozofije se menjaju..

          (pijemo)

Offline Practical

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Balansiranje propelera/hub-a
« Reply #11 on: June 03, 2014, 09:10:35 PM »
A kazi mi... s obzirom na velicinu moje elise od 15 inca da li mogu da koristim ovaj balanser ili da porucujem neki ovog tipa
http://www.skyartec.co.uk/images/Carbon-Fiber-Propeller-Balancer.jpg

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Balansiranje propelera/hub-a
« Reply #12 on: June 04, 2014, 12:14:24 AM »

    To je bas mali balansercic, evo ti imas na tubetu milion klipova kako se to radi, evo ti bash ovaj dubro balanser samo okrenut da balansira velike elise:


Offline Practical

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Balansiranje propelera/hub-a
« Reply #13 on: June 04, 2014, 12:23:32 AM »
Pa nasao sam te dubro balansere ali nemam gde da ih kupim. Ovo sto sam nasao na ebay-u nece da silju u Srbistan.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Balansiranje propelera/hub-a
« Reply #14 on: June 04, 2014, 01:25:06 AM »