Author Topic: Pogorelić  (Read 13360 times)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Pogorelić
« on: April 24, 2013, 07:13:02 AM »
Samo puka sreća je htela da sve prođe bez velike štete. Do sada sam punio baterije negde u šupi, daleko od zapaljivih stvari, ali sinoć đavo mi ne dade mira i ja ih stavim na punjenje u prostoriji gde radim. Da ne pričam da je cela prostorija u drvetu, odnosno celo potkrovlje. Ko je bio kod mene, zna kako sve izgleda. Stavio sam dve baterije da se pune i negde do ponoći nisu bile ni upola i ja krenem na spavanje računajući da ću tokom noći obići punjače. Jest vraga, spavao sam kao mrmot i ja i ostali u kući. Ujutru je smrad stigao do prizemlja kroz zatvorena vrata.
Epilog je na slikama:






Sreća je što se požar nije proširio, možda je spasila i nezapaljiva ploča na kojoj su batreje stajale. A sama prostorija je puna neke crne lepljive čađi. Da li su punjači preživeli videću kada iz očistim i proverim.
Naravno da sve ovo pišem (možda spada i u Livadu) kao moje loše iskustvo, a kao upozorenje svima nama koji olako punimo baterije. Da sam malo pazio, ovo se nebi desilo, pogotovo ne u gluvo doba noći.
ex pseudonijum: licider

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Pogorelić
« Reply #1 on: April 24, 2013, 08:28:43 AM »
Zao mi je zbog ovoga! Sva sreca da se ovako zavrsilo. Svima nama je za opomenu da opreza nikad dosta!
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Pogorelić
« Reply #2 on: April 24, 2013, 09:59:01 AM »
Zapalila se baterija 2200mAh 3s 20c, nije pokazivala nikakve znake piromanije. Punjač sam par puta proverio i bio je ispravan, taj puni preko balans kabla. Druga baterija od 4000mAh se nalazila pored ove i ona je dobila po izolaciji od temperature ove koja je gorela, ostala je kao ispravna, ali na punjenje ide ubuduće u šerpu ili duboki lonac.
Još uvek zahvaljujem Svevišniem, nesmem ni da mislim šta je moglo sve da se desi.  mmmm
ex pseudonijum: licider

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Pogorelić
« Reply #3 on: April 24, 2013, 11:08:17 AM »
Savo,

Umesto sto zahvaljujes svevisnjem sto te spasio pozara, a ti se malo potrudi za ubuduce (znas onu:"Ko se cuva i Bog ga cuva").

Kao recimo sto si se bar potrudio da stavis ispod baterija nesto sto ne gori, sto te je i spasilo.

Mora biti da se ta baterija sto je izgorela razbalansirala toliko da je taj punjac nije mogao do kraja punjenja dovesti u normalu.

Pitam se ono sto pise "misterija" na tom punjacu, jel' to zbog toga sto nema nikakav pokazivac... da ko covek ocitas bar napone baterija.

Moralo bi biti da si praznio tu bateriju gomilu puta do kraja i da je jedna celija popustila.

Posto mi se cini da je onaj drugi punjac sto "i dalje puni" onu bateriju od 4Ah iskljucen, nije mi jasno kako nisi skinuo bateriju pre ili neposredno po iskljucenju, jer kad se punjac iskljuci ne treba nista podrazumevati on mozda nije dizajniran da kao iskljucen bude prikacen na bateriju.

Ja bih prvo skinuo tu bateriju sa "punjenja" pa tek onda slikao, cini mi se da ti je slikanje bilo vaznije....

pozzz
« Last Edit: April 24, 2013, 11:11:20 AM by petar »

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Pogorelić
« Reply #4 on: April 24, 2013, 11:21:40 AM »
Cak i da si non stop gledao u bateriju dok se puni ona bi izgorela.

Nema sanse da bi ista primetio pre nego sto bude kasno, a kasno je kad baterija pocne da se greje pa se posle toga naduva.

Da bi ista mogao da primetis moras da imas pokazivac napona svih baterija.

Na kraju, najbolja preventiva pozara za vreme punjenja je da baterije stoje na nezapaljivoj podlozi (dosta vecoj od baterija) sto je najvaznije.

Drugo po redu vazno je da "mazis" svoje baterije (da ih ne forsiras i da sletis bar sa 20% napunjenosti.

pozzz

PS. Taj koji je napisao misterija i jos dodao te plamenove iznad natpisa me bas zabrinjava....
« Last Edit: April 24, 2013, 11:26:57 AM by petar »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Pogorelić
« Reply #5 on: April 24, 2013, 11:26:33 AM »
....
Drugo po redu vazno je da "mazis" svoje baterije (da ih ne forsiras i da sletis bar sa 20% napunjenosti.

pozzz

Mozda pitanje koje nekome smesno: a kako da znamo stanje baterije tokom leta ? Jel moraju neki meraci biti vezani na prijemnik ? I koji su to (npr link sa HK)

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Pogorelić
« Reply #6 on: April 24, 2013, 11:34:49 AM »
Pa ne moraju naravno, ali onda moras da otprilike vidis koliko trosis za koliko minuta leta i da namestis stopericu i kad dodje vreme da sletis...

I ja sam pre mesec dana kupio telemetriju, a letim vec jako dugo...

Zbog toga i kazem 20%, to je za sigurnost, a ne zato sto je neophodno, problem je kad ostane 1%.

I kad imas telemetriju ne treba da sleces sa recimo 2%, jer nikad ne znas sta moze da se desi sto ce te spreciti u sletanju (recimo ne mozes da sletis nekom na glavu...., moras da sacekas da se skloni...).

Ja sam ovde na forumu kupio ovo:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10343__Quanum_2_4Ghz_Telemetry_System_Volt_Amp_Temp_mAh_V3_0.html

pozzz

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: Pogorelić
« Reply #7 on: April 24, 2013, 11:42:08 AM »
Ne moras da koristis telemetriju, imas na HK buezere sa tri lampice za do 3s ili sa 4 lapice za do 4s, kad napon u bateriji padne ispod
dozvoljenog on zapisti i to dosta jako da se cuje ovi sa do 4s imaju dva manja pistavca ovi do 3s samo jedan.
Imas i one programibilne gde mozes da odredis donju granicu napona kad treba da zapisti pistavac-zvucnik.
Pozzz

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Pogorelić
« Reply #8 on: April 24, 2013, 12:03:19 PM »
Prije slikanja je isključeno napajanje one baterije koja nije planula što se može videti i po displeju,  sve je trajalo par minuta, a fotoaparat je stajao pored baterija kao da je čekao slučaj. Naponi na sve tri ćelije pre punjenja su bili 3.6V. Vreme letenja je namešteno tako da potrošim oko 1200mAh iz baterije od 2200mAh. Verovatno je celu ujdurmu napravio onaj misteriozni punjač, mada sada kada ga proverim, on korektno puni. Inače sam po struci elektroničar, tako da mi ovi pojmovi nisu strani. Nisu ljudi smislili vreće za punjenje jer im je bilo dosadno, nego za ovakve kao što sam ja. Za ubuduće dvaput sašiveno bolje drži. Nikada nisam punio baterije u kući, i evo ga uvek je nešto prvi put, misliti kako se to nekom drugom dešava, očigledno je pogrešno.
ex pseudonijum: licider

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pogorelić
« Reply #9 on: April 24, 2013, 02:11:14 PM »
Savo, odlično je što si ovo podelio sa forumom. Ja bih te pohvalio što si punio na nekoj negorećej ploči, što znači da si ipak bio obazriv. Ne znam šta je mogao da bude razlog da se zapalio LiPo, ali kako se vidi na slici, punio si ga sa nekim Mistery-oznim punjačem, a ne sa superiornim Accucell 6.  :big smile

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Pogorelić
« Reply #10 on: April 24, 2013, 02:37:19 PM »
Identičan punjač prodaje i HK, ovaj se isporučuje sa  helikopterom HK450 i oznaku je stavila firma koja pod istim imenom ima čitavu paletu proizvoda koje možete kupiti i kod HK. Snabdevaju se kod istog proizvođača. Pravljen je da puni 2s i 3s LiPo baterije preko balans kabla.Punio sam istovremano i drugu bateriju, tako da je Accucell 6 bio angažovan na drugoj bateriji. Testirao sam danas taj mistriozni Mysteri i puni identično kao Accucell što znači da on nije krivac u smislu da je prepunio bateriju ili nejednako balansirao. U svakom slučaju jedno iskustvo koje sam stavio na forum zbog ovakvih kao što sam ja.
Da nije bilo nezapaljive ploče i bliskih prdmeta lako zapaljivih, ko zna šta bi se desilo. I pored toga što sam punio u kući ja sam malo udaljio lako zapaljive predmete. Ne toliko što će se baterija zapaliti nego čisto iz navike .
ex pseudonijum: licider

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Pogorelić
« Reply #11 on: April 24, 2013, 03:02:57 PM »
A sa kolikom strujom taj punjac puni baterije?

Citajuci tvoj prvi post sticem utisak da je u pitanju recimo 3 sata ili duze?

I bas me zanima kako si to znao da nisu ni do pola pune kad nema pokazivaca na punjacu? (nisi valjda prebacivao baterije na taj drugi punjac ili merio unimerom?) Pretpostavljam da taj punjac ima samo indikaciju da je punjenje gotovo.

A i pride kako ce do ponoci biti ni do pola pune, ako su vec do pola pune (jer kazes da si bateriju od 2.2Ah ispraznio sa 1.2Ah).

Pitam se jesi li ti izvadio balans kabl pre slikanja ili je sam ispao iz misterioznog punjaca...

Bas me zaintrigirao ovaj slucaj i ne pada mi na pamet da kupujem te vrece za punjenje lipo.

pozzz

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Pogorelić
« Reply #12 on: April 24, 2013, 07:32:05 PM »
Koliko sam ja zaključio, poenta ovog Savinog topika, nije razlog već posledica, koja je mogla biti katastrofalna, da nije primenio bar neke mere predostrožnosti...
Znači, shvatite ovaj topik kao neku vrstu upozorenja sa "praktičnom nastavom" !
Inače, ove baterije nemaju otvoreni plamen. Plamen, koji se pojavljuje, je posledica sagorevanja okolnih materijala. "Punjenje" se žari i dimi, pri čemu se razvija poprilična temperatura, koja je i više no dovoljna da "potpali" sve u blizini. Sreća, pa "domet" nije veliki.
Kese za držanje i punjenje baterija, ne mogu da spreče proces "gorenja" baterije, ali mogu da dovoljno dugo spreče "zapaljivanje" okoline.
JEDAN SAVET ZA SVE! PORED MESTA, GDE PUNITE I DRŽITE BATERIJE, DRŽITE I JEDNU KESU (ONE TANKE IZ PRODAVNICE) SA PESKOM. AKO DOĐE DO OVAKO NEČEGA, SAMO JE SPUSTITE NA BATERIJU... NARAVNO, NIKAD IH NE OSTAVLJAJTE BEZ NADZORA U TOKU PUNJENJA!!!
Neće je ugasiti, ali će sprečiti dalje širenje požara!
.....

Pozdrav
#FFCC00

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: Pogorelić
« Reply #13 on: April 24, 2013, 07:43:52 PM »
Mystery puni sa 800 mAh maksimalno. I pri punjenju se ne konektuje glavi kabal nego samo balans kabal. PUni svaku celiju zasebno i balansira. Strujom od 800 mAh mu treba poprilicno vremena da napuni tu bateriju, pogotovo sto ista nije stavljena na punjenje dok se nije ohladila. Nakon sletanja i skidanja imala je 3,6 do 3,7 V po celiji i nije podpraznjena, ACCUCELL na praznjenju prazni na 3 V po celiji. Ista je ispraznjena na nocnom letu kvadrokoptera ispred kuce....malo lozili babe da je NLO.... :big smile

Razlog moze biti i da se Mystery misteriozno zaglupio i nije iskljucio punjenje, ko to sad moze znati.
« Last Edit: April 24, 2013, 07:47:53 PM by uzvarb »
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Pogorelić
« Reply #14 on: April 24, 2013, 07:52:27 PM »
 :)aplauz Bravo Miško, shvatio si celu poruku. Ja i dalje neznam pravi razlog paljevine, ali to nije ni bitno. Nisu znali razlog ni oni u transportnom avionu kada se zapalila baterija i taj let tragično završio. Posle toga samo specijalizovane avio- kompanije prevoze LiPo baterije.
Pričao sam danas sa par modelara koji su brend u Srbiji i većina njih malo vodi računa o ovome o čemu ni ja nisam dovoljno vodio računa.
Ako shvatimo ovo ozbiljno,moje pisanje nije uzalud. Inače tek sam kasnije shvatio zašto plamen nije zahvatio lamperiju od kosine plafona koji je prilično blizu. Lampa koja mi osvetljava radni prostor bila je tik iznad baterije i sprečila podizanje plamena. Jest dobila po paufleku, ali izem ti lampu.
Sve u svemu dobro je kada se dobro završi, neka to bude svo zlo koje me je snašlo.  ;namig
ex pseudonijum: licider